umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Infrastruktura Silnice

Středočeský kraj chystá půlmiliardový obchvat Brandýsa nad Labem

Náměstí v Brandýse nad Labem, přes které vedou silnice II/610 a II/101. Foto: M-Silnice
Náměstí v Brandýse nad Labem, přes které vedou silnice II/610 a II/101. Foto: M-Silnice

Středočeští radní rozhodli o zařazení projektu obchvatu Brandýsa nad Labem do zásobníků dopravních staveb financovaných s pomocí evropských dotací z Intergrovaného operačního programu (IROP). Přeložka silnice II/101 má ulehčit centru města. Náklady přesáhnou půl miliardy korun.

O plánu informoval Středočeský kraj na svých stránkách. „Cílem tohoto projektu je díky novostavbě silnice přeložit stávající silnici II/101 tak, aby byla vytvořena druhá část obchvatu města Brandýs nad Labem. Tím dojde k vymístění části dopravy z centra města, zlepší se životní prostředí, sníží hluk a zvýší se bezpečnost provozu,“ řekl radní pro dopravu František Petrtýl (ANO 2011).

Nová silnice bude dlouhá 2437 metrů, spojí silnici II/610 jižně od Brandýsa se silnici II/101 na Kostelec nad Labem a Neratovice. Dosud auta jedoucí mezi těmito silnicemi musejí jet přes centrum města. Zároveň bude upravena i stávající silnice II/101 v délce 835 metrů. Součástí stavby je i napojení stávajících komunikací, stavba přeložky silnice III/0101, úprava polních cest, stavba šesti protihlukových stěn a tří mostních objektů o celkové délce přes 300 metrů. Chybět nebude vybudování dešťové kanalizace a pěti retenčních objektů. V rámci stavby bude zajištěno provedení několika přeložek vedení technické infrastruktury, silových vedení a vodovodu.

Celkové náklady stavby včetně projektové dokumentace a technického dozoru investora jsou vyčísleny na 548,99 milionu korun. Kraj počítá s tím, že stavět se začne v roce 2021.

Trasa obchvatu Brandýsa nad Labem. Foto: Středočeský kraj
Trasa obchvatu Brandýsa nad Labem. Foto: Středočeský kraj
10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda

Já vždy jezdil od Košťálu na Úvaly, takže transit tímto směrem to moc neřeší.

J.L.

„z pomocí evropských dotací“ – češtino, braň se!

Přemek

Bez propojení západní části II/101 se západní jde o nesmysl. Pan radní by si měl zopakovat základní lekce trasování dopravní infrastruktury nebo urychleně opustit pozici.

Přemek

Západní s východní pochopitelně, omluva za chybu.

Mosquit

V čem je přesně problém? Píšete o propojení západní části II/101 (ve smyslu Unhošť, Kladno, …) s východní části (Brandýs, Jirny, …), nebo o situaci v okolí Brandýsa? Ten bude mít přece „dokonalý“ obchvat – část mezi Mstěticema a D10 je v procesu (stavební povolení bylo vydáno, ale napadeno) – nicméně stále platí plán stavby od 2020, od D10 k II/610 je taky vykoupena většina pozemků. Tohle bude další kousek skládačky.

Přemek

Ach jo, obchvaty představují řešení přeložky na dané původně průchozí komunikaci. Stačí se podívat na mapu a sledovat celou II/101. Myslíte, že někdo bude jezdit z Kostelce do Vinoře či Prahy a naopak po 101 a 610??? Vždyť je to do ostrého úhlu!

Arimatejsky

Podstata je že Ii/101 nepovede kolem synagogy a náměstí přes věčně ucpané semafory a přejezd, co vám na tom vadí?

obchvat

Na západě Brandýsa nad Labem je navíc dost velké a lidnaté sídliště a nepochybuji o tom, že mnozí z jeho obyvatel využívající k cestám směrem do / z Prahy IAD rovněž uvítají, když nebudou muset jezdit přes přetížené centrum města Brandýsa, ale budou se mu moci snadno vyhnout po obchvatu.

obchvat

Přesně tak = „stačí se podívat na mapu a sledovat celou II/101“ (ale pořádně a ne zbrkle): východní část obchvatu mezi II/610 a Zápskou ulicí (po níž II/101 na východě pokračuje) totiž zatím klidně nahradí Průmyslová ulice a dosavadní provoz na silnici II/101 tak téměř úplně mine obytnou zástavbu Brandýsa nad Labem a především celé jeho centrum – to si ovšem musíte otevřít skutečnou mapu (třeba „Mapy.cz“), kde je ta Průmyslová ulice vyznačena žlutě, a ne pouze ten paskviloidní obrázek nedokonale ilustrující text, na němž ta Průmyslová ulice ani není pořádně znatelná. Pan radní, kterého tak jedovatě kritizujete, má v… Číst vice »

Eko

Aktuálně označený úsek je II. etapa, která navazuje na I. etapu, která navazuje na silnici II/101 na jihu od BnL.