Středočeský kraj a Praha objednají u ČD nové vlaky pro Kralupsko a Berounsko
Jednotka 471 CityElefant mezi Berounem a Prahou. Foto: PID
S provozem elektrických jednotek CityElefant se počítá zhruba do roku 2045.
S provozem elektrických jednotek CityElefant se počítá zhruba do roku 2045.
Já bych objednal vznášedla. Jezdila(vznášela by se) nad hladinou Berounky a vyhnula se tak té začarované trati do Berouna.
Neříkalo se před necelým týdnem, že se chce Praha Elefantů zbavovat? Možná by to chtělo trochu ujasnit. Kvůli nákupu nových velkých jednotek po roce 2030 v Praze asi nezůstanou… A kam kdo chce všechny ty Elefanty odsunout, když jsou jen na stejnosměrný proud?
To se, ale navzájem nevylučuje. Zbavování Elefantů a nahrazování novými jednotkami bude probíhat postupně, a ne že jeden den budou jezdit Elefanty a druhý den všechny nahradí nové jednotky.
v novinach se toho napovida …
úplně nerozumím těm výkřikům v oblasti dopravy, co příslušní činovníci z úřadu na smíchově vydávají, ale budiž. sice z PR to zatím mají za pět minus, to je ovšem pouze jejich problém. pozitivně ovšem vidím, že už je asi přešla debilovina s brzkým vyřazením slonů a přesně dle toho, co jsem už před válkou řešil s panem okresním hejtmanem, půjdou snad cestou nejprve doplnění parku o chybějící vozidla a následně postupnou výměnou slonů stále není jasné, jak chtějí ČD s perspektivou smlouvy končící v 2029 překecat na nové pantery a žraloky, ale to nám jistě krajské pythie oznámí později jen… Číst vice »
Neslibuje Škoda těch panterů do roku 2024 nějak moc ? To nemají šanci vše slíbené vyrobit, vždyť jich už slíbili snad 100.
Také do vítkovické továrny investují miliardu a kapacita vzroste pětinásobně na 250 skříní ročně.To je nějakých 80 třívozových Panterů za rok.
Vždyť v tom článku píšou že do roku 2024 se to teprve objedná 🙂 Ne že to už bude jezdit, nesmíte tak rychle na tu dráhu 🙂
A výstavka bude putovní.Viz Sp Plzeň – K.Vary. 😀
2018-Středočský kraj nechce Pantery
17 Čvn 2021 16:08-Co jsme to před 3 lety řekli?
Nevím jak ostatní, ale já jsem víc pro jednotky než Push-Pull
Tak pro kralupskou trať jsou Pantery vhodné řešení a ani se nikdy neříkalo, že ne. Co se týče trati do Berouna, tak tam je to jen lepení současné situace, kdy lokomotiva + patra ze šrotu + sysel je zcela nevyhovující stav. Nakonec i podle současného vedení kraje budou na hlavních tratí nové dvoupodlažní jednotky (jak se rozhodlo právě v roce 2018).
Jaké nové jednotky, snad ne push pull
Možná by bylo dobré vědět, že kromě zadratování Hrbaté kolem roku 2030 má Středočeský kraj zájem i o elektrizaci Beroun – Rakovník. Nicméně to je zatím jen ve stádiu úvah. Pokud padne rozhodnutí se tím zabývat, ŽESNAD.CZ tento záměr podpoří.
Tak když padne rozhodnutí tak dotaz směrem k ŽESNAD bude téměř bezpředmětný , spíše motivovat k rozvoji . Toto zní jak odborářský plk , sorry .
Zjistěte si nejdřív, jak probíhá hodnocení jednotlivých projektů, jak přínosy nákladní dopravy pomáhají kladnému ekonomickému výsledku staveb, a pak teprve bezpředmětně plkejte, sorry 🙂
Plácání do vody . Nevidím jediný důvod , proč by jste to podpořit neměli , zvláště pokud je to v zájmu firem které zastupujete . To je jako pokus získat body za to , že podporuji na horách čerstvý vzduch .
a mohu vědět, jaký přínos má pro Žesnad elektrifikace Rakovník-Beroun? nějak nevím jestli je tam tak silná nákladní doprava? a kam z Berouna pojede dál? děkuji za odpověď
Jde o konkurenceschopnost nákladní dopravy. Pokud do Rakovníka budeme moci dovézt vlak elektricky bez přepřahu, snížíme provozní náklady a tedy cenu pro zákazníka a budeme pro více přeprav konkurenceschopní vůči přímé silniční dopravě. I jeden nákladní vlak (= 20 až 40 kamionů) denně je obrovský přínos.
V Rakovníku jsou zdroje přepravy pro naše členy.
hlavně si objednejte lidi, kteří budou jezdit, v zemi s 9 miliony obyvatelpřes 6 milionů aut, cesty zavaleny auty, a vlaky prázdné.
Vlaky v okolí Prahy rozhodně prázdné nejsou.
tak je tu už skoro 11 mio obyvatel…a s těmi auty se už něco plánuje. jen si pak nestěžujte, že je drahé jakékoliv auto provozovat
Vlaky prázdná a proto se musí City Elefanty spojovat do dvojic i do trojic aby ten nával pobraly.
kdys jel naposled vlakem?
Tak to mám asi halucinace.
Na S60 tedy bude objednáno něco s vodíkovým pohonem?
No pokud nechtějí diesely, tak na S60 by se mi zdály spíš vhodnější elektrické vlaky s baterkou, zvlášť kdyby se ještě elektrifikovala nějaká část trasy S60.
Středočeský kraj měl v mapce požadavek na elektrifikaci do Příbrami. Jenže ta už měla být hotová v roce 94 a zmíněná mamka to po nějakých dvaceti letech jen urgovala.
V roce 1994 se dokončovala trať 300 spojující Brno, Ostravu, Olomouc a výhledově taky Zlín s Brnem. A pak se „dráteníci“ vrhli na koridory, takže jim nezbyl čas.
Do Příbrami by to ale chtělo nejen zapíchat sloupy k současným kolejím, ale taky se podívat na možnosti narovnání oblouků. Což se v tom 94. roce na trati 300 neudělalo. Brejlovec se 4x Bdmtee tam před několika lety zajížděl stejné časy jako rychlík vedený elektrickou mašinou.
Ano chtělo by to něco udělat i s rychlostí, ostatně to už má MD v dopravní politice nějakých 15 let, že tři největší města Středočeského kraje, nemají kvalitní železniční spojení. Jenže projekty na Kladno a Mladou Boleslav se vytváří, jen Příbram je v nemilosti Správy železnic a byť jen studie proveditelnosti zde pořád žádná není. Bylo by zajímavé zjistit co za tím může být.
Tak ono je pravda, že kromě úpravy samotné trati ze Zdic do Příbrami je hlavně klíčový tunel do Berouna, který bude bůhvíkdy. Bez něj nemá železnice do Příbrami stále šanci konkurovat dálnici.
Tunel se slibuje pořád a pořád není, ale i kdyby tak v okamžiku jeho otevření, není možné, aby ma měj navazovala trať, která má parametry, jako před sto lety (přeložka vjezdu do Zdic). Nebo se Vám zdá rozumné, aby po dvacetiminutové jízdě rychlostí stošedesát, se pokračovalo rychlostí ani ne poloviční dalších třicet kilometrů? A v případě, že sedostaví D4 a bude používána jako alternativa neexistující D3, bude hlad po kapacitní dopravě ještě větší i za cenu cestovní doby do Prahy, pod 60 minut, což je možné i jen po úpravě 171.
To jsem si asi špatně pochopili, rozhodně netvrdím že s tratí od Zdic na Příbram se nemá nic dělat, spíš jsem chtěl naznačit, že úprava tohoto úseku sama o sobě cestovní dobu do Prahy nezachrání (čímž netvrdím, že se to nemá dělat, ale že to v tuhle chvíli to prostě jen nemá takovou prioritu). S tou hodinou na Smíchov to reálně opravdu i po optimalizaci 171 nevidím. Ono jestli se elektrifikuje Hrbatá, tak je docela klidně i možné, že se sem přesměrují i rychlíky od Plzně. Prostě i po optimalizaci nebude kapacita 171 nafukovací, zvlášť když má jezdit ve špičce… Číst vice »
Pokud tedy vezmu za nutnou podmínku tunel, Úprava bude chvilku trvat a zatím, není ani nástin toho co se bude muset upravit, tedy studie proveditelnosti. Pokud by se podařilo jí vytvořit do nějakých pěti let, znamená to, že realizace těch úprav nezačne dřív než za deset let, přitom již v roce 2029 má být trať osazena systémem ETCS .Přičemž zhruba ve stejné době je slibováno započetí stavby tunelu (2028 ), který má být realizován za sedm let tedy 2035. Takže k tomuto datu by měla být upravena i trať 200. Respektive harmonogram úprav, by tomuto datu měl směřovat, protože tunel… Číst vice »
Ano, já budu profesorem přes varhany…
a dokonce projdou mými zákeřnými rukami i první BcA. a MgA…
a vlaky starší než já se snad odeberou do výslužby…:-D
Vy máte v léčebně specializaci rectal_examiner??
On bude spíš pacient než doktor.
Nechte děti, ať si hrají…
V nadpisu se píše o nových vlacích, v textu zase o nových vozidlech. Redakce by si mohla ujasnit, co je co. Napovím, že nové vlak lze objednat i bez navýšení počtu vozidel.
Máte úplnou pravdu, laická veřejnost (a bohužel někdy i ta odborná) nerozumí rozdílu mezi vlakem a vozidlem.
Tak si řekneme souprava bude to lepší ?
Je rozdíl mezi modrogumím slovníkem a obecnou češtinou.
I DPP používá „žádost o výměnu vlaku“ když řidič tramvaje chce vyměnit vůz s poruchou za nějaký lepší vůz.
A tomu co jede v 10:00 z Hostivaře a 11:15 přijede na Bílou Horu, se říká „spoj“
Ano, logicky, když je rámcová smlouva na x jednotek a je stále nevyčerpaná. Jste objevil Ameriku. 🙂
Třeba o ní kolega jen nevěděl. Ony ty veřejné zakázky jsou docela nepřehledná džungle a když se do toho vloží ještě event. opce, tak už ten zmatek je na „n-tou“. Ve výhodě je poté nějak zaintersovaný člověk.
Slušnost je, nevyjadřovat se k věcem o kterých nevím nic a nebo málo. To by byl krásný svět.
To by v těchto diskusích byly průměrně tak 2 příspěvky pod článkem. 😀
Vzpomínám si na fatální chybu, kterou udělal Jihočeský kraj před 4 lety, když si u dopravce GWTR objednal naprosto nedostatečnou kapacitu na trati České Budějovice – Nové Údolí, a jak se to muselo v letní sezóně flikovat z rezerv pro rychlíky Plzeň – Most. Hlavně, že se ušetřilo… Od té doby se to naštěstí podařilo napravit dodatečným nákupem dalších jednotek 628. Ale aby se to mohlo napravit, musel padnout Zimola. Opravdu nedoporučuji, aby Středočeský kraj šel ve šlépějích Jihočeského kraje. A je to ještě o to horší, když si uvědomím, že tady nejde o nějakou turistickou dopravu na Šumavě, ale… Číst vice »
Ty počty do výběrového řízení byli dle výkazů Českých drah. Takže buď se díky novému dopravci GWTR výrazně zvýšil počet cestujících, tedy výborný krok Jihočeského kraje. Nebo a to je reálnější podle znalostí provozu v té době, ČD dodali špatné podklady, které neodpovídali skutečnosti.
Jaký v tom byl záměr si můžeme jen domýšlet.
I kdyby to tak bylo, odpovědní lidé na kraji mohli použít vlastní mozek, a neřídit se tupě podklady ČD. Jenže politické zadání na jihu Čech bylo v té době železnici redukovat a postupně zlikvidovat. Možná v tom byl záměr – objednat příliš nízkou kapacitu, svalit všechny problémy na nového dopravce, umýt si nad tím ruce, postupně vyhnat cestující a všechno zrušit.
Odvrátit černý scénář pomohla vlastní aktivita GWTR, kteří tehdy přetáhli některé 628 z Plzně, a také Zimolův politický pád (viz kauza chaty na Lipně).
Minimálně co se týče přepravy kol, tak se kraj moc cd asi neřídil, vzhledem k tomu že tam jezdilo běžně Ds které má kapacitu pro kola hodně velkou.
Obnova vozového parku je potřebná ale nepochopím proč se fixovat několik dalších let na ČD. Potřebujeme patrové a nebudou , protože ČD nemá vysoutěženo a Škoda nevyvinuto . Smlouvu na patnáct , dvacet let , nastavit parametry souprav i služeb a normální soutěž . Ať vyhraje kdokoli , je to v závazku tak vše určí objednavatel . Za to ustavičné přidělovaní bez soutěží a utrácení nevysoutěžených miliard by měli následovat odpovídající tresty . I ty České Dráhy si budou poctivé vítězství považovat víc a bezesporu je to posílí
S ČD podepsala Jermanová smlouvu na 10 let, ta smlouva skončí až v roce 2029. Fakt je, že příměstskou dopravu v okolí Prahy v současné době nikdo jiný nedokáže zajistit, ale aspoň lokálky se mohly přesoutěžit. Bohužel, Jermanovou to naprosto nezajímalo.
Jakoukoli zakázku ať už s vlastními nebo pronajatými vozy mohou soutěžit a zajistit téměř všichni stávající dopravci a to na minimálně stejné kvalitativní úrovni jako stávající poskytovatel. Navíc i ta Arriva se vyloupla v dobrého dopravce i po tom úvodním cirkusu
Nejde to všude. Vzhledem k odlišné trakci nemůžete nakoupit např. elektrické jednotky z Německa, kde je střídavá soustava 15 kV 16,7 Hz a pak s nimi jezdit kolem Prahy, kde je stejnosměrná soustava 3 kV. To se dá pouze u nezávislé trakce.
Jde o nové vlaky. To by musel objednávat na jiný druh napětí dement .
Jasně, měl jsem na mysli situaci, kdy dochází k nákupu ojetých vozidel.
Při kloudné soutěži dostatečně předem se nikdo nebude shánět po víc než zajetých vozech , byť i ty jsou kvalitativní posun. Na druhou stranu sehnat i jetá vozidla do roka je bomba.
máte alespoň rámcově představu, kolik stojí nová patrová elektrická jednotka a jak se tyhle prachy dají profinancovat?
Zobchodovat se dá téměř vše, takže do kontraktu vstupuje tolik proměnných, že stanovení nějaké ceny je třeba brát také hodně ze široka. Co si dovoluji skromně uvést tak ta dvoupatrová čtyřvozovka by mohla být někde mezi cca 300 – 400 mil. Kč. Ale jak říkám co je teď nemusí být inflačně za 5 let, nakupuješ 10 nebo 100 ks, vybavenost – napájení, pič..vinky s konektivitou, příprava pro autonomní řízení…, kolik je předpokládaný počet jednotek v opci, jak to budeš financovat, rozsah servisu… To vše mohou být dardy. No a financování… Tady se asi meze nekladou. Prostě kde co seženeš. Je… Číst vice »
P.S: Bohužel finance, především ty ve vztahu ke státu, jsou mým živobytím, ale blít se mi z toho všeho chce, jen co přijdu do práce.
Vtip dne :-)) Arriva a dobrý dopravce. To jsem viděl před 2 dny na vlastní bulvy. Tak to mají ještě dost co dohánět. Asi za největší sviňárnu tohoto dobrého dopravce považuji prodej neplatných jízdenek 🙁
Jj, ono to hejtmanství na Smíchově je nějaký zakletý. Tam se množí jeden exot za druhým.
Je to pravda. Rath, Jermanová… Slavná to jména. A nejspíš se k nim přidají časem další.
Vysoutěžit se dali i hlavní trasy, kdyby se rozdělili do více souborů a neřešilo se to půl roku před koncem tehdejší smlouvy.
Dělení do více souborů je jen důkaz, že soukromníček nedokáže obsloužit větší celky. Buďto seš schopen to obsloužit celé nebo ne, ale mít 10 dopravců, není dobrá cesta. I kvůli oběhu souprav, volná souprava pak zbytečně nestojí, ale udělá třeba ještě menší obrat.
V čem přesně je problém, když se hlavní tratě rozdělí třeba do 2 souborů? Vidina, že zde nebudou jezdit ČD a vám nebude platit režijka, vás opravdu tak děsí? I ten soukromník by byl jistě schopen zajistit takto velké množství spojů, kdyby měl smlouvu, ale potřeboval by na to také odpovídající čas. Vlaky prostě nerostou na stromech a než se vyrobí 107 jednotek, tak to nějaký rok trvá, pokud si zákazník nepřiplatí obrovské peníze za přeskakování v řadě. ČD mají výhodu v tom, že do doby než se dodají všechny nové vlaky, tak můžou nabídnout současné vlaky, nový dopravce nebude… Číst vice »
No vhodná vozidla ČD jsou elefanti a pak Xmz na některých zaintegrovaných rychlících (Beroun/Kolín/Nymburk).
Všechno ostatní je přeleštěný ČSD skansen.
Jo, proto je snaha provozní soubory koncipovat v návaznosti na sdílení oběhů. Nicméně zrovna v okolí Prahy tohle moc neplatí, takt zaměstná všechna vozidla na maximum.
(Ano, ta ze špičkových vlaků by někde nějaké „menší obraty“ dělat mohla, ale mimo špičku obvykle nebývá potřeba).
nedaly.
staré jednotky potřebných parametrů jinde neexistují a na nové není. je navíc pitomost na kvadrát vysoutěžit nové jednotky místo 10 let starých a proto platit víc. o efektivitě oběhu, servisu, výhod jednotnosti parku aj nemluvě
Kraj už dříve deklaroval, že by mělo jít o nové vlaky (pokud se bude přecházet ze současného vozového parku). Takže jediný váš argument je, že nejsou peníze. Je sice pravda, že situace kolem finančních prostředků Středočeského kraje není kdovíjak růžová, ale úplně nečekám, že po roce 2029 to bude nějak extrémně lepší a nová vozidla se dřív nebo později pořídit musí. Ono, jak jsem napsal, kdyby se smlouvy řešily dostatečně dopředu a byly na 15 – 20 let, tak se lépe rozloží odpisy a ve výsledku se ta cena pro objednatele znatelně sníží.
Tož v Polsku bude zcela jistě dostatek EN67, Arriva nebo Jančura můžou nakoupit. 😉
EN 57…
Hmm…že by ČD konečně přestalo spolupracovat se Scheißewerke Pilsen?
Sice by nás to asi všechny potěšilo, ale nezdá se mi to pravděpodobné.
Nevím, proč máte tolik mínusů, RegioPantery jsou stále nedotažená vozidla.
Mohl by mi někdo objasnit to číslování? S65, S75? Copak v okolí Prahy jezdí 75 vlakových linek?
Nejsem si jist, ale vždycky jsem si myslel, že ty jednociferné jsou ty hlavní páteřní linky a ty dvoumístné méně významné pobočné, sdílející první číslo s tou přilehlou páteřní. Ale možná to tak vůbec není, čistě jen můj dohad 😃
Je to přesně tak.
Je to tak. Linka S75 spojuje linky S7 a S5. Číslovat od jedničky postupně bez logiky je trochu tupé. 🙂
Tak to asi neumím počítat…protože S76 mi nepřijde jako 6.přípoj S7 (jede-li z Prahy) 1. Semmering 2. Hrbatá 3. – 5. = ? Což je dobré, protože od 1.1.2042 bude ten rozpis následující: P1 = Praha – Nymburk P2 = Praha – Beroun P3 = Praha – Benešov P4 = Praha – Vraňany P5 = Praha – Kolín P6 = Praha – Rakovník P7 = Praha – Mladá Boleslav (trať 070) P8 = Praha – Čerčany (trať 221) P11 Čelákovice – Neratovice P12 Čelákovice – Mochov (-Český Brod nebo Poříčany) P13 Lysá n. L. – Všetaty P14 Lysá n. L.… Číst vice »
Od roku 2042… Myslím, že to hovoří za vše.
Zajisté…nejsem žádná slibotechna…
Když se nad tím zamyslíte, tak jistě zjistíte, že to číslování má nějaký systém. Osobně nevidím žádný problém v tom, že linky mají i vyšší čísla než je celkový počet S linek v Praze a Středočeském kraji.
Me to take nevadi, i kdyz pri prodlouzeni nebo zmene trasy by nemuseli ty cisla menit. Co me vadi, ze porad pouzivaji cisla trati, treba naposledy pri ruseni nebo omezeni nekterych spoju, to proste dohledavat jakych linek se to tyka, to je fakt divny…
Ne. Jen asi padesát.
Ani číslování osobních vlaků neodpovídá počtu vlaků vedených v jízdním řádu. Najednou vyskočí desetittisícovky. Jinde je zase vynechaná linka tramvaje.
Systém v tom je. Jednociferné linky jsou číslované proti směru hodinových ručiček od nejstarší tratě, která dorazila do Prahy. Každá trať ven z Prahy má tak svoje číslo. Takže od Pardubic je S1, od Lysé S2, od Všetat S3, od Kralup S4, od Kladna S5, od Rudné S6, od Berouna S7, od Vraného S8 a od Benešova S9.
Linky, které kombinují různé tratě mají čislo té kombinace. Takže městská linka Roztoky Libeň je S41, protože jede po S4 a pak S1. Na Hostivař by to měla být S49. Semering je nějaký bastl kombinující Rudnou a Kladno – proto S65.
Tak to maj blbě. Bruska byla v „Praze“.
S65 byla zavedná až po rozdání ostatních čísel, kdy S5 byla Masarykovo nádraží – Kladno a S6(+S7) už byly Berouny.
A ano, při troše představivosti spojuje „tangenciálně“ S6(Smíchov) s S5 (Hostivice).
Nechápu, jaký má význam na S7 kupovat RegioPantery na zdvojení, když se stejně plánuje pak nakoupit nové dvoupodlažní jednotky. Proč tedy prostě místo těch RegioPanterů neobjednají prvních pár dvoupodlažních jednotek, které by zatím nahradily ty syslografy, a až by nazrál čas na náhradu Elefantů, tak by se prostě jen přikoupily další dvoupodlažní jednotky stejného typu? Takhle tam budou jezdit nelogicky asi permanentně zdvojené RegioPantery, které ve špičce stejně nebudou stačit. Samotné nahrazení syslografů vítám, třeba v tomhle počasí jsou ty neklimatizované vagony fakt už docela hrozné, ale přijde mi to jako dost nelogická koncepce tam šoupnout pár Panterů. A ano,… Číst vice »
No, a jsou ty patrové jednotky vysoutěžené? Tři roky je sakra krátká doba.
V článku se píše, že mají být do roku 2024 objednané, ne dodané. To mi nepřijde jako tak šibeniční termín.
A nemají dráhy se Škodou podepsanou opční smlouvu?
https://zdopravy.cz/skoda-vyhrala-velkou-zakazku-na-elektricke-jednotky-pro-ceske-drahy-az-na-60-jednotek-65224/
No je otázka, jestli vůbec budou jezdit zdvojené. Z článku jsem spíš nabyl dojmu, že zdvojeně budou jezdit jen na nejvytíženějších spojích do Kralup. Na S7 budou zřejmě jezdit na posilových spojích do Řevnic. Berounské rameno asi bude nadále ve špičkách spojené s osobáky do Českého Brodu a zůstanou tam zdvojené Elefanty. Osobně by se mi zdálo taky lepší pro 171 rovnou pořídit nové dvoupodlažní jednotky, ale hádám, že na kraji s nimi počítají až v nové smlouvě po roce 2029, což chápu, že z určitých důvodů taky dává smysl. Jinak myslím si, že o využití Panterů nouze nebude, 173… Číst vice »
Na té 171 je otázka, jak dojde k dohodě s vlaky 78xx. zbytečně tam odrazuje přestup v Berouně a platí se za vozidla sousedního kraje.
Tak nevím přesně o jaké dohodě mluvíte. Prodloužení osobáků od Prahy za Beroun nedává smysl a pokud vím, tak se o tom nikdy ani nějak vážně naštěstí neuvažovalo.
Takže Plzeňský kraj objednává Kařez – Beroun za své a Středočeský kraj tím vozí cestující za své jízdné bez dohody? Zajímavé, když Jikord požaduje financování i do první stanice za hranicí kraje.
Jistě že Plzeňský kraj ani jeho obce neplatí provoz vlaků v sousedním kraji, ale moc nechápu, jak se tohle týká osobáků Praha – Beroun podél Berounky.
No pokud budou jezdit shodné soupravy na rameni Č. Brod-Beroun a Přeštice-Beroun, tak proč by občan měl zbytečně přestupovat v Berouně. Mohou přeci jednotky jezdit Č.Brod-Přeštice.
Tak zaprvé je vůbec otázka, jestli budou jezdit na spojích do Berouna. Pantery mají nahradit loko s patry a řidičákem a ty jsou poslední roky v běžném jízdním řádu na posilovém rameni do Řevnic. Zadruhé i kdyby jezdily Pantery na spojích do Berouna, tak jsou to 2 třívozové jednotky versus maximálně 2 dvouvozové jednotky. Zatřetí provozování vlaku s takto dlouhou trasou nedává příliš smysl a bylo by to poměrně složité se značnými riziky (přenášení zpoždění). Cestující z větších měst směrem od Prahy za Berounem na cestu do Prahy využijí rychlík (při takové vzdálenosti bude cesta rychlíkem výrazně rychlejší), cestující z… Číst vice »
Tady je ta smlouva https://smlouvy.gov.cz/smlouva/soubor/11047295/Anonymizovany_dokument_smlouvy.pdf
Je dobré mít vozy a soupravy různých parametrů.
Co jsem chápal správně, tak Panteři měli jít na linku z Prahy na Kralupy a z této linky Sloni na S7, kde nahradí syslografy.
Tak jste četl asi něco jiného než ostatní. Panteři půjdou na S4 i na S7 (nahradí Syslografy), o přesunu Elefantů z S4 na S7 tam nevidím ani slovo. Z předchozích článku zde na serveru spíš hádám, že ušetřené Elefanty půjdou na S2.
Takže nahradíme dvoupodlažní vlaky jednopodlažními? Čemu to pomůže? Jaké má pro cestující jednopodlažní vlak výhody oproti dvoupodlažnímu? Dvoupodlažní má vše, co jednopodlažní a k tomu má ještě prostor navíc.
Proč nemůžou okolo Prahy zůstat dvoupodlažní vlaky? Především na koridorech, kde je všude plno ohyzdných PHS, se dvoupodlažní vlaky skutečně hodí víc, zejména pokud jsou vytížené (což v okolí Prahy beze sporu jsou).
Jde o náhradu syslografů, ty jako také nejsou zrovna ideální na tyhle příměstské trati, divné uspořádání interiéru a absence klimatizace. Takže samotné nahrazení vítám.
Nicméně vážně nechápu, proč nebudou rovnou nahrazeny čtyřovozovýma dvoupodlažníma jednotkama, na které se stejně pak bude přecházet postupně s tím, jak budou vyřazovány Elefanty.
Syslografy mají řazené vozy Bmto. Ty jsou aspoň dvoupatrové. Ta náhrada nebude kapacitně vyhovovat.
Pokud budou jezdit zdvojení Panteři, tak na posilových spojích do Řevnic by to mělo naprosto stačit. Navíc soupravy Syslografů nemají pevně stanovený počet vagónů, takže složení 163/162 + 2x Bdmteeo296 + Bfhpvee295/ABfhpvee395, které zcela běžně jezdí, také není zrovna nejkapacitnější. Navíc do čtyřsedačky v Bdmteeo296 se 4 lidé průměrné velikosti rozhodně nějak rozumně nevejdou.
Ne vždy. Někdy jezdí s Bdmtee.
Pouze v případě, že do akce vyrazí záložní tzv. dispečerská souprava. Ta je ve složení 362+ 3x Bdmtee + sysel.
Což bylo zrovna 17.6. v 11:30…(viděno v žst. Smíchov)
N S-Bahnu v Porúří si v polovině 90. let zkoušeli patrák, výsledkem byl neúspěch. Problémem bylo příliš mnoho cestujících na malý počet dveří, což zpomalovalo výměnu cestujících. Navíc v patrových vozech je spousta vyplýtvaného prostoru, např. na schody nahoru, nebo když u ešusů v patře nemůže být po ceé délce uspořádání sedadel 2+2. Kapacita patrového vozu je pak snad jen o 30% vyšší, než u jednopodlažního.
Podle mě je praktičtější japonský styl, kdy vozidla mají nejméně troje dveře po délce vozu a jednotky jsou svižné, i když jednopodlažní.
Aby se v současnosti v Porůří vrátili s polopatry Siemens Desiro HC v projektu RRX.
To je ale vozidlo na RegionalExpresy, což odpovídá našim Sp nebo R.
Tam jezdí patra už od těch 90. let a velice se osvědčila, na rozdíl od S-Bahnu. Tam se nic nevracelo.
Jednopodlažky mají výhodu v rychlejším nástupu a výstupu. Pokud se vejdou k peronu, samozřejmě.
Jednopodlažní má výhodu využití délky nástupiště a kratší pobyty ve stanicích. Tedy při stejných trakčních vlastnostech jede rychleji.
Pokud by se Os Praha – Ústí nad Labem měly roztrhnout v Kralupech, Elefanti by končili v Kralupech ve směru od Prahy a dále do Ústí by jezdili pouze jednopodlažní Panteři, mělo by to logiku. Stejně tak by dávalo logiku nasadit Pantery na Os Lysá – Ústí nad Labem a nahradit tak vozy Bdmtee. Na těchto trasách není poptávka taková, aby tam musely jezdit dvoupodlažní soupravy.
Ovšem nasazovat jednopodlažní jednotky na nejbližší okolí Prahy je akorát neuvážlivé šetřílkovství. Nebude to kapacitně stačit. Dva spojení Elefanti mají dohromady 620 míst.
Možná se počítá i se zkrácením intervalu na kralupské trati na jinde obyklých 15 minut.
Nevidím to reálně z několika důvodů:
1) nutnost úspor v rozpočtu Středočeského kraje
2) už teď se jedná o extrémně vytížený úsek s hustou nákladní dopravou, která by neměla šanci se vejít na trať
No to množství Panterů ale svědčí spíš o tom, že se těmi 4 páry osobáků do Kralup počítá. Na S7 budou nahrazovat jen Syslografy, takže tam jich tolik nepůjde a zbytek -zálohy je na S4.
Na kralupské trati se počítá s úplnou náhradou Elefantů.
A kdyby se roztrhli až ve Vraňanech?
V žádném případě! Ve Vraňanech není nic, žádný cíl dojížďky, akorát přestupní stanice od lokálek ze Straškova a Lužce. To je málo. V Kralupech to má větší smysl.
*S klasickým dieselovým pohonem se již nepočítá*
Tak to chci vidět. Jestli nedojde k náhlé technologické revoluci, připadá mi to jako naprostý nesmysl. Pokud by to tedy nějaký génius neřešil zrušením skoro všech neelektrifikovaných tratí…
on je to jen módní současný kec 🙂
Bohužel je to také politické zadání: Za každou cenu.
Předseda Green Peace už se několikrát vyjádřil, že vypnutí JEDU a JETE má přednost před bezemisní energetikou. Náhrada uhelných elektráren atomovými je pro ně naprosto nepřijatelná.
Tak naštěstí o tom oni nerozhodují.
na železnici je mnohem lepší zádrátování všeho, než řešit baterky a podobný kraviny..ty lokálky pro 810 a dvou cestujících stejně chtě nechtě časem skončí..
no, já bych byl opatrný. až dojdou benzínové ojetiny a elektroojetiny reálně nebudou…tak ještě na venkově po vlaku rádi sáhnou…jakkoliv náhrada šukafonu bude taky celkem vypečená akce
Vypečená nevím…ona už tam rozhodně bude klimatizace (a nízkopodlažní prostředek).
Akorát se poučíme z německých chyb, a ta naše variace VT504 bude mít 4 nápravy.
To je jen elektrický výkřik do jinak naftové země.