cargo

Storno jízdenky zdarma 15 minut před odjezdem. Revoluce u ČD začne 15. září

Koridor Praha - Tábor, foto: SŽDCKoridor Praha - Tábor, foto: SŽDC

České dráhy spustí od 15. září jednu z největších novinek pro cestující za poslední roky. Jízdenku půjde zrušit zdarma až

České dráhy spustí od 15. září jednu z největších novinek pro cestující za poslední roky. Jízdenku půjde zrušit zdarma až 15 minut před odjezdem. Vyplývá to z nové verze Smluvních přepravních podmínek, které na svém webu zveřejnily České dráhy. Kromě změn k lepšímu přichází i jedno mírné zhoršení: jízdenku lze použít nejdříve na první vlak uvedený na jízdence, nikoliv kdykoliv během dne, jako dosud.

Změna vracení jízdenek 15 minut před odjezdem se týká jen dokladů zakoupených elektronicky. V případě klasických papírových jízdenek je možné vrátit jízdenku jen do 15 minut po zakoupení ve stanici, kde jste ji koupili.  Místenku půjde zrušit zdarma 15 minut před odjezdem.

Stornování jízdenek je oproti soukromým dopravcům u Českých drah dosud složité, což vychází i z jejich tarifu a podmínek. Na rozdíl od konkurence jde většina jízdenek použít během celého dne, ne jen na konkrétní spoj. Až dosud storno stojí deset procent hodnoty jízdenky, nejméně pak 35 korun při zrušení den před odjezdem. Zrušení v den odjezdu stálo polovinu ceny jízdenky.  V praxi ale České dráhy už ustoupily u jízdenek koupených přes internet od účtování tohoto poplatku, vyřízení storna ale trvá i několik týdnů.

České dráhy v podmínkách zatím neoznámily, jak se zrychlí vracení peněz, dá se ale očekávat, že cestujícím se službou ČD Kredit vrátí peníze rovnou na jejich kreditový účet nebo na účet či kartu, z které probíhal nákup. To ale nebude hned, ale podle lhůt daných bankami a karetními společnostmi. Končí ale složité vyřizování na několik týdnů.

Tagy České dráhy jízdné storno
12 komentářů