Infrastruktura Silnice Stavebnictví

Stavba obchvatu Osové Bítýšky může začít, vyhrál IMOS

Stavba obchvatu Lechovic na silnici I/53. Foto: ŘSD
Stavba obchvatu Lechovic na silnici I/53. Foto: ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic začne v září s další velkou stavbou na silnicích I. třídy. Okolo Osové Bítýšky na hranici Vysočiny a Jihomoravské kraje vyroste nový obchvat za 214 milionů korun.

ŘSD již podepsalo a zveřejnilo v registru smluv kontrakt se společností Imos Brno, která v soutěži nabídla nejnižší cenu.

V soutěži bylo celkem 8 firem a sdružení, od druhého v pořadí, sdružení Aqauasys a Váhostav-SK přišla o pouhých 549 tisíc korun vyšší nabídka. Cena je vyšší, než byl odhad projektantů. Ti stavbu nacenili na 195 milionů korun.

Navrhovaná přeložka silnice I/37 přesune podstatnou část provozu ze stávající komunikace mimo centrum obce Osová Bítýška, což povede k výraznému zlepšení životního prostředí díky snížení hluku a exhalací z dopravy. Odstraňuje i nehodové místo na začátku obce. Trasa byla navržena i s ohledem na plánovanou trasu vysokorychlostní železniční trati. Obchvat bude dlouhý celkem 2,8 kilometru. Hotovo má být v roce 2021.

Mapa trasy obchvatu silnice I/37 v Osové Bítýšce. Foto: ŘSD
Mapa trasy obchvatu silnice I/37 v Osové Bítýšce. Foto: ŘSD
9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
LKB

Pokud jste tam nekdy jeli, asi se shodneme, ze ta zatacka z jihu neni vhodna na silnici 1. tridy. Kdyby kvuli nicemu jinemu, kvuli tomuto je dany obchvat nutny.

beedat

Kdyby radši stavěli důležité obchvaty, tento není nějak nezbytně nutný.

Kubrt

Jak je definována hranice mezi obchvatem ještě zbytným a už nezbytným? Děkuji.

beedat

Tady projede pár aut denně.

mgr.pavel

Pár = 4 tisíce dle posledního sčítání (https://www.rsd.cz/wps/portal/web/Silnice-a-dalnice/Scitani-dopravy)

Pokud chcete argumentovat, používejte prosím fakta.

Vojta

Jak bude řešená autobusová doprava? Bude zastávka na obchvat poblíž železniční zastávky nebo budou muset všechny autobusy sjíždět pro obsluhu obce z obchvatu? Resp. zabýval se tím někdo při projektování?

Přemek

Tito kancelářští projektanti zjevně vědí kulové o geologii, hydrologii, pedologii a o dalších oborech, které významně ovlivňují náklady výstavby v reálném prostředí

Insider

Klidně nám povězte, co neví oni projektanti, o kterých článek mimochodem vůbec nebyl. Máte-li zajímavé informace o geologických podmínkách obchvatu Osové Bítýšky, které nepostihl průzkum, napište je sem, pokusím se je předat na správná místa.

Jiří Kocurek

Zatímco hospodští mudrcové tamtéž zryli maximálě zahradu, ale přesně znají geologii, pedologii, hydrologii a všechny ty další obory, které se na ČVUT studují.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast