Silnice Stavebnictví Zprávy

Stavba obchvatu Krnova nabrala zpoždění, otevřít se má s omezeními až v srpnu

Stavba obchvatu Krnova. Pramen: ŘSD
Stavba obchvatu Krnova. Pramen: ŘSD
Stavbu severovýchodního obchvatu Krnova zahájilo Ředitelství silnic a dálnic v roce 2017.

Stavba téměř osmikilometrového obchvatu Krnova na silnici I/57 nabrala zpoždění. Původně se měla nová silnice otevřít motoristům už v únoru, podle aktuálních plánů Ředitelství silnic a dálnic k tomu dojde až v srpnu, tedy přesně čtyři roky po zahájení stavby. Na obchvatu má být i po otevření „dílčí omezení provozu“.

Mapa obchvatu Krnova. Foto: ŘSD
Mapa obchvatu Krnova. Foto: ŘSD

„Zpoždění je způsobeno kompletní změnou způsobu realizace části stavby za průmyslovou zónou, kdy se prvotně předpokládalo navázání druhé poloviny komunikace na původní silnici, ale po uskutečnění doplňkového geologicko-technického průzkumu bylo nalezeno takové množství nevyhovujícího materiálu včetně navážek, že se muselo přikročit ke kompletnímu odtěžení celé komunikace a založení celého podloží i násypů,“ sdělil mluvčí ŘSD Miroslav Mazal.

Stavbu severovýchodního obchvatu Krnova zahájilo Ředitelství silnic a dálnic v roce 2017. Podle smlouvy má stát 950 milionů korun bez DPH. Staví jej řecká společnost Aktor ATE v konsorciu se společností Silnice CZ. Obchvat má ulehčit dopravě v Krnově a zvýšit bezpečnost na silnicích.

30 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vojta

Nevím, proč někdo zpochybňuje trasu stavby, když ta musí být v územním plánu města? Je celkem logické, že ta silnice vede severně u hranic a podél železnice. Navíc jen severní trasa zároveň řeší napojení silnice č.45….
Jižní trasa by zase vadila někomu jinému…
Třeba průtah Mělníkem mě přijde o dost větší prasárna, ale ani tam asi nešlo najít moc lepších řešení….

Vlastimil Kocurek

Pokud obchvat je veden v těsné blízkosti města a ještě je vyzdvižen do výšky pomoci 4 estakád, znamená to především hodně hluku pro celé město, toto řešení vůbec nevyhovuje.
Jedna z nejhorších realizací v ČR.

Pavel

A váš alternativní návrh? Město je od východu a severu sevřeno státní hranicí, řekami Opavicí a Opavou s širokým pásem záplavového území, záplavy jsou v Krnově dost velké téma.. Z jihu a západu jsou pásma kopců. Potřebujete se po I/57 dostat z JV na SZ. Takže kudy a jakým způsobem byste doporučil vy?

Jméno

Město je skutečně sevřené mezi kopci a státní hranicí, to ale nic nemění na tom, že obchvat je veden dosud zcela klidnou částí města, kde lišky dávaly dobrou noc a že stavební řešení je mohutné, prostě rána do krajiny. Jestli obchvat splní účel, věřím, že někdo dobře spočítal, protože od oka mi nepřijde, že dnešní Opavskou ulici zahustil transit ve směru na Město Albrechtice, přičemž obchvat řeší pouze tento tranzit. Vím že tam byl otevřen přechod Bartultovice, od kterého se sliboval čilý kamionový ruch, nejsem velký znalec lokality, ale myslím že ten ruch tam není.

Pavel

On ten kamionový provoz tam opravdu je. Nákladní doprava z Opavska a Bruntálska směr Z. Evropa jde přednostně tudy (vyhnutí se české D1), stejně tak polské kamiony od Opolí a Vratislavi směr JV Evropa. Poláci sice z Krnova pokračují směrem na Bruntál a Olomouc, ale i pro tento směr se připravuje obchvat. Dnes je doprava v centru Krnova opravdu hodně obtížná, před rondely jsou fronty, nemluvě o jejich malých poloměrech pro kamiony.

Vlastimil Kocurek

Ten píšu o kousek níže. Když jsou záplavy, tím spíše bych nekličkoval ten obchvat okolo Opavice, ale odklonil bych jej pořádný kus na sever a tomu záplavovému území bych se z větší části vyhnul. A naproti tomu za cca 150 – 250 mil. bych postavil protipovodňovou zeď, která v době, když nejsou záplavy, tak kouká ze země jen 40 cm. Či-li nezasahuje do krajiny takovým způsobem jako estakáda přilepená na město. Jinak s vámi naprosto souhlasím, nejhorší je to na severozápadě, kde Opavice teče po hranici a až následně se od ní odděluje. A zase v místě, kde se Opava… Číst vice »

Démon

Těsné? Vy budete asi dopravní inženýr. Průchodnost tímto územím je hodně stižená.

Jméno

Chápu, že průtah dopravy městem je v Krnově docela zatěžující, ale ten hromotlucký obchvat s estakádami dost ruší do té doby klidnou, venkovskou část města bez takto kapacitních silnic.

Vlastimil Kocurek

Úplný souhlas, trasa měla být vedena podstatně více na sever, blíž k polské hranici, toto řešení vůbec není vyhovující, ale dělají to lidé, kterým je krajina, město a lidé úplně jedno. Hlavně vymyslet trasu tak, aby tam byly 4 zbytečné estakády a celý tento byznys byl dostatečně nakrmen. A schválilo to město Krmov. Sorry jako ………..

Jann

A co takhle nejdříve mrknout do mapy? Je to kompromis, protože žádné ideální řešení neexistuje. Pokud by se stavělo dál na sever, tak jen za cenu masivního bourání domů, nebo vedením silnice až za hranicí ČR, což jaksi je těžko možné. Navíc by byl obchvat tak dlouhý, že by stěží vyšlo hodnocení ekonomiky stavby.

Vlastimil Kocurek

Bože, myslíte, že k takovému tématu píšou lidi, kteří neberu v úvahu mapu. To snad nemyslíte vážně.
1: Pravda je, že by to demolice přivodilo, ale ne masivní.
2. Namísto toho trasa vede asi 20m od koupaliště, a 50m od jiných rd, které se sice nebouraly, ale bydlet v takovém domě se stejně nedá. Takže je to v podstatě totéž.
3. ne vedením za hranice, ale výměnou území, tam schází skutečně kousínek.
4. Ne obchvat by nebyl o tolik delší a navíc by se ušetřilo při překonávání překážek, takže celkově by to bylo levnější.

Jaromír

A jak by to proboha chtěli otevřít v únoru? Vymlouvají se na násep. A co ostatní dodělávky? Křižovatky, protihlukové stěny, napojení Petrovické. Tady je dodělávek na rok.

Vlastimil Kocurek

Vždyť to tam píšou, akorát to nazývají dílčími nedodělky. a NA PODZIM JSOU VOLBY.

Démon
Myth Buster

… a v článku je chyba v tom, kdo stavbu staví. Nestaví ji „společnost Aktor ATE v konsorciu se společností Silnice CZ“. Staví ji Sdružení Silnice.cz + Aktor ATE. Ale holínky nebo hodinky, kdo by to řešil :-)…

Démon

… a jaký je v tom rozdíl? holínky a hodinky jsou něco jiného, ale není to jinak řečeno 🙂

Myth Buster

Je v tom rozdíl. To, co je napsáno v čláku, není to, co jsem napsal :-). Mám to opisovat? Napsal jsem to málo česky? 🙂

Démon

a víš co znamená slovo konsorcium ?
… je to sdružení podnikatelů založené za účelem dosažení nějakého společného obchodního cíle. (takže je úplně jedno kdo je první a kdo druhý, význam je stejný.
tvl. a jestli řešíš tečku ve větě, tak tebe bych chtěl mít ve škole na ČJ. 🙂

Jméno

To se pletete, pravdivé jsou oba výroky. Váš výrok je přesný název toho sdružení, zatímco výrok „společnost Aktor ATE v konsorciu se společností Silnice CZ“ je v podstatě informace o tom, že existuje nějaké sdružení dvou firem, které obchvat staví.

Myth Buster

Zavádějící je ta část „staví společnost AKTOR“, protože navozuje dojem, že AKTOR je vedoucí a Silnice CZ v konsorciu jako člen. A to je přesně opačná situace, než je realita. Silnice CZ jsou vedoucím sdružení, AKTOR druhý člen s menším významem. A to je jako sdělení zcela zásadní věc. Proto – hodinky nebo holínky. Tečka. Dojmy nejsou předmětem mého zájmu.

Jméno

Dojem to nenavozuje prakticky žádný, protože sdružení nemá vedoucího a členy, podle zákona má účastníky a každý účastník má jeden hlas. Ve smlouvě si pak mohou rozdělit odlišné podíly na majetku získaném činností sdružení. Přirovnání k hodinkám a holínkám nebo označení za chybu v článku je mimo.

Myth Buster

A teď si řekneme, jak je to ve skutečnosti :-): – ŘSD Ostrava se nenamáhalo zapojit do přípravy fakt, že fabrika Kofoly má just in time zásobování a není ji možné prostě odfiknout na několik měsíců – důsledek, nejdříve se musel dodělat přístup k fabrice a pak až pokračovat – to je ŘSD známo krátce po zahájení stavby. – ŘSD Ostrava počítalo v projektu s tím, že využije polovinu stávajícího násypu a to se zazubením. Tento postup byl tak špatný sám o sobě, že „překvapení“, že je starý násep de facto z bordelu, je jen třešnička na dortu. Ani původní… Číst vice »

ukulele

Proč by mělo být rozšíření stávajícího náspu zazubením technickým nesmyslem?

Myth Buster

Protože zazubení by zasáhlo tak daleko, že to nedávalo smysl od počátku. Nevím, kdo to navrhl. Navíc, aby násep měl parametry dle dnešních norem, to by se musel stát zázrak. A pokud by tomu tak nebylo > došlo by velmi pravděpodobně k rozdílnému sedání obou podélných částí a to by způsobilo poruchy vozovky. Prostě to byl technický nesmysl od počátku.

Kalanis

Jestli to mělo být zazubení alá plán Vchynice (D8) nebo Sadov (koryto do KV), tak to potěš kokeš.
Pro neznalé – tam se původní násep nechával taky.

Myth Buster

Zástupci ŘSD děkujeme za minusek, vážím si toho, že nás čtete :-D. Příště se neostýchejte fakty a argumenty rozporovat byť jediné slovo v mém příspěvku 😛

Vašek

Doporučoval bych vaše poznatky předat přímo na vedení ŘSD k prověření, pokud tedy chcete, aby se něco zlepšilo… Aspoň by se ukázalo, jestli je „nové“ vedení k něčemu…

Myth Buster

Žádné nové vedení není. A oni o tom snad v Praze vědí, ne? Nebudu suplovat management ŘSD.

Pavel

Čekal bych, že s touto informací přijde ŘSD dřív, než až v roce, kdy se má stavba dokončit. To pak vypadá, že se při stavbě řeší podloží až v samém závěru.