Stavba D55 z Olomouce může začít, ŘSD a Eurovia CS podepsaly smlouvu

Vizualizace D55 Olomouc - Kokory. Foto: ŘSDVizualizace D55 Olomouc - Kokory. Foto: ŘSD

Nový úsek má být hotový v roce 2025.

Rozšiřování české dálniční sítě pokračuje. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začne v dubnu se stavbou nového úseku dálnice D55 Olomouc – Kokory. Stavbě již nic nebrání: ŘSD včera podepsalo smlouvu na stavbu se společností Eurovia CS, která vyhrála veřejnou zakázku.

Podpis smlouvy oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. „Na stavbu je vydáno stavební povolení v právní moci. Stavba 7,6 km dlouhého úseku dálnice D55 začne v dubnu,“ uvedl Mátl.

Eurovia nabídla v tendru nejnižší cenu: 1,948 miliardy korun, což je 80,8 % odhadované ceny. Do tendru přišlo celkem sedm nabídek. Již loni získala Eurovia CS zakázku na přípravné práce na této dálnici. Úsek má již pravomocné stavební povolení. Zemědělská společnost, která ho napadala, neuspěla s ústavní stížností. Spor o jeho vydání skončil až u Nejvyššího správního soudu. Hotovo by mělo být v roce 2025.

Celkem 7,6 kilometru dlouhý úsek dálnice D55 povede od křižovatky s dálnicí D35 v Olomouci až před obec Kokory. Na novou dálnici má navázat úsek Kokory – Přerov. Ten se má začít stavět v roce 2024. Dálnice výrazně urychlí spojení z Olomouce do Přerova, které dosud vede po silnici I/55.

Trasa dálnice D55 Olomouc - KokoryD55 a stav rozestavěnosti / přípravy k únoru 2023. Foto: ŘSD

Dálnice je navržena jako čtyřpruhová o šířce 25,5 metru. Začátek dálnice je mezi křižovatkou Holice a Velký Týnec navržen v šestipruhovém uspořádání pro průplety vozidel v obou směrech. Trasa křižuje navrženou trasu průplavu Dunaj – Odra – Labe. Protíná i regionální biokoridor, který přechází ekoduktem. Na konci trasy vznikne odpočívka Majetín. Stavba je kompletně popsána v informačním letáku.

Tagy D55 D55 Olomouc - Kokory Eurovia CS Ředitelství silnic a dálnic ŘSD
32 komentářů