egoe-plus
Autobusy Lidé

Státní zástupce obžaloval exšéfa BusLine za střelbu na cizí lidi a napadení

Nové autobusy Iveco Crossway pro Busline. Foto: Jan Sůra
Nové autobusy Iveco Crossway pro Busline. Foto: Jan Sůra
Za střelbu na cizí auto a napadení baseballovou pálkou hrozí Jiřímu Vařilovi až osm let vězení.

Bývalý šéf a spolumajitel autobusového dopravce BusLine Jiří Vařil čelí obžalobě za vydírání, výtržnictví a poškození cizí věci. Důvodem jsou dvě události z roku 2019. V lednu střílel na vůz, který zastavil před jeho domem v Liberci-Harcově. O devět měsíců později napadl jiné lidi baseballovou pálkou. Ještě loni Vařil vystupoval jako dopravně-ekonomický analytik současného šéfa skupiny BusLine Jakuba Vyskočila.

O podání obžaloby dnes bez udání jména obžalovaného informoval okresní státní zástupce Lukáš Pauldura. Vařil sice od roku 2012 oficiálně nefiguroval ve statutárních orgánech společnosti BusLine, patří ale mezi nejvýznamnější hráče v oboru autobusové dopravy na objednávku krajů. Policie řeší i některé další trestné činy, které nesouvisí s násilím, ale hospodářskou kriminalitou.

Podle obžaloby měl Vařil v lednu vystřelit v Liberci-Harcově v místě svého bydliště z opakovací brokovnice ráže 12/76 do přední části vozidla. „Ve vozidle se nacházel muž, žena a dvě nezletilé děti. Poté, co poškození z vozidla vystoupili a ptali se na důvod jednání, obviněný muž opětovně nabil zbraň a pohrozil, že pokud s vozidlem okamžitě neodjedou, bude střílet. Rodina neměla bližší vztah k obviněnému, na místě zastavila, protože se potřebovala telefonicky zeptat známých na cestu do Jizerských hor,“ uvedl Pauldura.

Vymáhání informací baseballovou pálkou

K druhému skutku mělo dojít v září roku 2019 v Turnově na autobusovém nádraží. Oslovil zde skupinu osob a požadoval informaci o jiné rodině (nesouvisející se skutkem prvním). „Když jedna z oslovených osob sdělila, že rodinu pravděpodobně zná, obviněný vytáhl baseballovou pálku o délce 71,5 cm, se kterou máchal do vzduchu a zvýšeným hlasem požadoval sdělení informace o bydlišti rodiny, později po uklidnění opětovně vůči osobám máchal dřevěnou tyčí a dožadoval se sdělení místa bydliště rodiny, kdy po ukázání směru jednou z osob z místa odjel,“ uvedl státní zástupce. Žádná bližší souvislost mezi oběma popsanými skutky nebyla přitom zjištěna.

Obžaloba viní Vařila z trestného činu vydírání, přečinu výtržnictví a poškození cizí věci. Za to mu hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let. „Veřejnost je třeba ubezpečit, že obviněný je držitelem zbrojního oprávnění, nicméně již v souvislosti se zahájením trestního stíhání pro první skutek pozbyl podmínku tzv. spolehlivosti podle zákona o zbraních, a policejní orgán proto veškeré jím vlastněné střelné zbraně zajistil. Obviněný využil svého práva ve věci nevypovídat, nicméně v případě poškozených z prvního skutku sám aktivně učinil kroky k odškodnění,“ dodal Pauldura.

Policejní stíhání v jiné kauze

Kriminalistům trvalo vyšetření střelby přes dva roky. Podle státního zástupce to bylo ovlivněno i pečlivým odborným zkoumáním možných následků střelby v případě prvního skutku. „Kriminalisté se zabývali otázkou, do jaké míry mohlo jednáním obviněného dojít k ohrožení života a zdraví posádky vozidla s ohledem na posouzení jednání podle přísnějších skutkových podstat trestných činů. Takový kladný důkazní závěr o bezprostředním ohrožení posádky však provedené vyšetřování nepřineslo,“ uvedlo státní zastupitelství.

Skupina BusLine před několika měsíci uvedla, že s Vařilem už nemá nic společného. Vařil v rozhovoru pro Mladou Frontu Dnes loni uvedl, že měl v době střelby psychické problémy.

Už dříve začala policie stíhat Vařila kvůli kauze Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou. Podle policejních odposlechů připravoval společně s někdejším šéfem DPMLJ Lubošem Wejnarem ovládnutí městem vlastněné firmy.

Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
LikeHouse

Jak může vůbec BusLine ještě existovat

Přeji BusLine úspěšný krach :)

Proc se tihle sasci z vedeni BusLine musi
neustale chovat jak mafiani?

Jiří Kocurek

Hmm, co že to chtěl udělat té rodině na kterou se ptal?

Příprava je trestná.

Cestují

Ryba smrdiva od hlavy .A tohle nám tahaji na Táborsko ,bože ochraňuj nás od ODS … ODS= Ano v tmavomodrém . Zmírněni klausisti mají blízko i k SPD … Už začínám chápat proč Comett plus ostrouhal…

Evžen

Jakej majitel, taková firma.

Martin

Boha jeho, dva roky od činu. Co tam řešili ? Důkazy jasné jak víno a žádné pochyby.

Pavel

Tipuju, že si státní zástupce vyžádal nějaký znalecký posudek a příslušný znalec funguje podobným způsobem jako jeho kolega zkoumající zamoření Bečvy. Znalce chce málokdo dělat, takže jednak se jim hromadí práce, jednak jsou často hodně vysokého věku.

Gwann

a jak to tedy je? je vařil skrytý vlastník nebo není? ví to někdo krom něj najisto? ať je odpověď jakakoliv rozhodně to zamlzil daleko lépe než bureš táňa nesvůj agrofert 🙂

Ikarus

Co jako čekáte? Že Vám tu někdo ve veřejném prostoru napíše pravdu?

Gwann

čekám že někdo něco publikovatelneho tuší…nebo jen všichni plivou?

asi to bude vylupek, BusLine druhý, ale aktuálně je vyjma řeči nic nespojuje.