Státní zástupce obžaloval exšéfa BusLine za střelbu na cizí lidi a napadení

Nové autobusy Iveco Crossway pro Busline. Foto: Jan SůraNové autobusy Iveco Crossway pro Busline. Foto: Jan Sůra

Za střelbu na cizí auto a napadení baseballovou pálkou hrozí Jiřímu Vařilovi až osm let vězení.

Bývalý šéf a spolumajitel autobusového dopravce BusLine Jiří Vařil čelí obžalobě za vydírání, výtržnictví a poškození cizí věci. Důvodem jsou dvě události z roku 2019. V lednu střílel na vůz, který zastavil před jeho domem v Liberci-Harcově. O devět měsíců později napadl jiné lidi baseballovou pálkou. Ještě loni Vařil vystupoval jako dopravně-ekonomický analytik současného šéfa skupiny BusLine Jakuba Vyskočila.

O podání obžaloby dnes bez udání jména obžalovaného informoval okresní státní zástupce Lukáš Pauldura. Vařil sice od roku 2012 oficiálně nefiguroval ve statutárních orgánech společnosti BusLine, patří ale mezi nejvýznamnější hráče v oboru autobusové dopravy na objednávku krajů. Policie řeší i některé další trestné činy, které nesouvisí s násilím, ale hospodářskou kriminalitou.

Podle obžaloby měl Vařil v lednu vystřelit v Liberci-Harcově v místě svého bydliště z opakovací brokovnice ráže 12/76 do přední části vozidla. „Ve vozidle se nacházel muž, žena a dvě nezletilé děti. Poté, co poškození z vozidla vystoupili a ptali se na důvod jednání, obviněný muž opětovně nabil zbraň a pohrozil, že pokud s vozidlem okamžitě neodjedou, bude střílet. Rodina neměla bližší vztah k obviněnému, na místě zastavila, protože se potřebovala telefonicky zeptat známých na cestu do Jizerských hor,“ uvedl Pauldura.

Vymáhání informací baseballovou pálkou

K druhému skutku mělo dojít v září roku 2019 v Turnově na autobusovém nádraží. Oslovil zde skupinu osob a požadoval informaci o jiné rodině (nesouvisející se skutkem prvním). „Když jedna z oslovených osob sdělila, že rodinu pravděpodobně zná, obviněný vytáhl baseballovou pálku o délce 71,5 cm, se kterou máchal do vzduchu a zvýšeným hlasem požadoval sdělení informace o bydlišti rodiny, později po uklidnění opětovně vůči osobám máchal dřevěnou tyčí a dožadoval se sdělení místa bydliště rodiny, kdy po ukázání směru jednou z osob z místa odjel,“ uvedl státní zástupce. Žádná bližší souvislost mezi oběma popsanými skutky nebyla přitom zjištěna.

Obžaloba viní Vařila z trestného činu vydírání, přečinu výtržnictví a poškození cizí věci. Za to mu hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let. „Veřejnost je třeba ubezpečit, že obviněný je držitelem zbrojního oprávnění, nicméně již v souvislosti se zahájením trestního stíhání pro první skutek pozbyl podmínku tzv. spolehlivosti podle zákona o zbraních, a policejní orgán proto veškeré jím vlastněné střelné zbraně zajistil. Obviněný využil svého práva ve věci nevypovídat, nicméně v případě poškozených z prvního skutku sám aktivně učinil kroky k odškodnění,“ dodal Pauldura.

Policejní stíhání v jiné kauze

Kriminalistům trvalo vyšetření střelby přes dva roky. Podle státního zástupce to bylo ovlivněno i pečlivým odborným zkoumáním možných následků střelby v případě prvního skutku. „Kriminalisté se zabývali otázkou, do jaké míry mohlo jednáním obviněného dojít k ohrožení života a zdraví posádky vozidla s ohledem na posouzení jednání podle přísnějších skutkových podstat trestných činů. Takový kladný důkazní závěr o bezprostředním ohrožení posádky však provedené vyšetřování nepřineslo,“ uvedlo státní zastupitelství.

Skupina BusLine před několika měsíci uvedla, že s Vařilem už nemá nic společného. Vařil v rozhovoru pro Mladou Frontu Dnes loni uvedl, že měl v době střelby psychické problémy.

Už dříve začala policie stíhat Vařila kvůli kauze Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou. Podle policejních odposlechů připravoval společně s někdejším šéfem DPMLJ Lubošem Wejnarem ovládnutí městem vlastněné firmy.

Tagy BusLine Jiří Vařil
10 komentářů