Státní kontroly neprokázaly u čerpadlářů nepřiměřené marže

Čerpací stanice. Ilustrační foto. Zdroj: www.molcesko.czČerpací stanice. Ilustrační foto. Zdroj: www.molcesko.cz

Marže pumpařů byly ve sledovaném období velmi rozkolísané, někde vyšší, jinde i záporné.

35 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka P.

Jenom si dovolím podotknout pár věcí. – Nejen ze zdejší diskuse ale i z keců okolo zjišťuji, že absolutní minimum lidí zná rozdíl mezi marží a ziskem. – MF nemělo co kontrolovat, protože v kompetenci MF není kontrolní činnost (nedávno judikováno). MF si jen zjišťovalo data. Žádnou kontrolu neprovedlo. – Zde v diskusi už to bylo zmíněno. MF si zjišťovalo pouze prodejní cenu! Pokud se nezeptají na cenu nákladovou, jak mohou posoudit marži, potažmo zisk, který si měli zjišťovat primárně??? PS: jinak si ale dovolím zmínit ještě jednu nepopulární věc. Na cenu mělo vliv i dost nezodpovědné chování řidičů. Skupování… Číst vice »

zdydy

co by taky FIALOVÝ SLEPENEC měl pro občany pořádně udělat

Y.K.

Co by měl udělat? Dotovat benzín?

mimochodem

Takze prelozeno do cestiny – povidani vrchnosti o tom, ze za vyssi ceny muzou zli pumpari, co si navysuji marze, je potvrzeny blud. Hlavne, ze to tvrdili s takovou jistotou. Ostatne, mame po republice asi 200 benzinek EuroOil ( = Cepro = MFCR), tzn. v pripade nadsazenych marzi by stat mohl jejich snizeni docilit velmi snadno cenotvorbou na svych pumpach, kdyby se chtelo. Jedine, ze by v tom EuroOil jel taky. Pohadka o zvysene poptavce je druhy blud. Jednak si do kanystru tankovalo zanedbatelne procento lidi, druhak by mi mohl nekdo vysvetlit, jak k ni asi mohlo dojit u LPG,… Číst vice »

Kevis

Ani se nedivím, že stát nenašel nepřiměřené marže. Mluvil jsem o tom s jedním pumpařem, jak to probíhalo. Nejprve po nich chtěl stát,aby ceny hlásili denně. Tak to pumpaři udělali a ejhle. Jako vždy, celý systém spadl. V Česku běžné. Tak hlásí ceny nyní méně často,ale má to jeden háček. Hlásí se pouze prodejní cena,ale nákupní ne. Tak z čeho chtějí zjistit ty marže, když neznají rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou?

Kevis

A k tomu , ať mi někdo vysvětlí,jak je možné, že třeba na Ostravsku firma EuroBit, která dováží palivo po vagónech, tudíž levněji a má velké skladové zásoby levného paliva, měla na pumpách vyšší ceny, než menší pumpy, které zásobují autocisternami z cizích velkoskladů paliv. Menší množství, tudíž dražší palivo.

Démon

Aby stál natural 43,90 když je ropa levnější než v době kdy stál 37,90. to mi nejde do hlavy. Nemluvím o dlouhodobých kontraktech …

Petra

Ropa ale levnější není. Ode dna se odrazila celkem rychle.

Luko

Nic ve zlem.. ale nejvice si podle priznanych cen(DPH a spotrebni dane)uctuje stat.. Logicky je tedy zlodejem stat.. !!. Vsude dane a dpg… Kdo to nechape je leda jezek v trave 😉😉

Dachs

Používám jistou aplikaci na sledování cen, občas se to hodí. V oblíbených mám nadefinovanou šestnáctku pump OMV, Shellu a MOLu, napříč celou ČR, kudy obvykle jezdím, velká města, menší i nejmenší. V době největší eskalace cen všechny prodávaly BA95 za identických a plošných 47,90. Všichni stejně bez rozdílu. Ne, určitě se nedomluvili, to by bylo v turbulentní době hned poznat. (Jinak kapři si rybník nevypustí, tolik komentář. Zametení ze strany dozorového orgánu o něčem svědčí. Postrádám také definování, co je přiměřená marže a co již nepřiměřená. A jde vůbec o tu marži? Je logické, že s růstem cen všeho možného… Číst vice »

původní Jakub P

Tak to, že v době tak překotnýho růstu velký sítě opustěj taktiku nastavování ceny individuálně na jednotlivejch pumpách podle jejich umístění, dne v týdnu a denní doby, protože na to absolutně není kapacita, a namísto toho hoděj jednotnou nebo téměř jednotnou cenu v celý síti, je celkem pochopitelný a logický. Že se ta cena sjednotí i napříč sítěma je zajímavější, ale furt není nemožný, aby k tomu došlo přirozeně. Takže jednoznačnej důkaz o kartelu to fakt není, to by museli najít něco podstatně víc usvědčujícího. O dost podezřelejší by bylo, kdyby jim to sjednocení cen vydrželo týdny, tam už by… Číst vice »

Petr

mimochodem, dokonalá konkurence se vyznačuje právě stejnou cenou, ale je to jen teoretický model :). Oni se nemusí domlouvat, stačí sledovat ostatní…

původní Jakub P

Přesně tak. Je to tak teoretickej model, že by mi přišlo podezřelý, kdyby se v praxi ta stejná cena udržela dlouho. Ale že se na ni na nějakou omezenou dobu dostali bez domlouvání, to se vyloučit nedá.

Miroslav Zikmund

Základní problém je v tom, že většina kritiků, včetně některých ministrů nechápe význam slov.

Marže – rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou – nerovná se čistý ZISK (po zdanění), nýbrž finanční prostředky, z nichž se platí náklady spojené s podnikáním …
Narůstají-li mzdy, ceny energií, musí se se zvyšovat marže; za přiměřený zisk se považuje částka do 10 % ….

Na tohle není třeba nějaké super vzdělání nebo školení. Stačí přirozený rozum …

Paja

Já bych si trochu tipnul, že během toho předmětného týdne, kdy paliva zdražila o 1/3 se mzdy zase tolik nezvyšovaly. A ceny energií rovněž ne.

Y.K.

Napadlo vás také, že na většině pump se doplňuje palivo denně, někdy i několikrát denně a prostě rostla nákupní cena za kterou doplňují zásoby? A samozřejmě musí mít „cash“ na nákup další várky, takže průběžně zdražují podle toho za co budou nakupovat, ne podle toho za co nakoupili.

Marže zůstala +- stejná
Surovina zdražila
Koncová cena zdražila
Kdo na vyšší ceně vydělal více je stát na DPH, protože ta se sráží procentem. Naopak spotřební daň je fixní.

zdydy

no čekal někdo něco jináho

Y.K.

Někteří lidi nikdy nepochopí rozdíl mezi „marže“ a „koncová cena“ a že dražší věci automaticky neznamenají „větší vejvar“ pro prodejce.

Rudolf

No…marzi máte procentuální. Když je vyšší cena vstupů, tak kupodivu máte i vyšší absolutní příjmy. A nedavny skok v cenách se zase tolik na změně chování neprojevil. Lidi jezdí porad.

Miroslav Zikmund

A nepochybně taky vyšší náklady, např. mzdové (+odvody), vyšší ceny EE …

Y.K.

Marže se často pro porovnání udává procentem, ale jako podnikatel si ji nestanovuje se procentem. Prostě si k nákupní ceně přihodíte částku co potřebujete na živobytí a to je marže. Zároveň tu částku limitujete, abyste byl pořád konkurenceschopný. Pro porovnání to můžete spočítat jako procenta, ale to není nic co by existovalo v účetnictví (tam jsou jen příjmy a výdaje).

Tomáš679.2

Bez ropy to nejde ! Místo ropy dáme řepku nebo něco jiného a bude paliva až až 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=acymJMlEWVo

Tomáš679.2

Já ani nevím. Naposledy jsem tankoval 21L za něco přes 1000kč. No co. Pořád lepší tohle než tlačit.

Petr

Fakticky vzhledem k inflaci je benzín za 50 levnější než před 20 lety nebo v roce 1989. Nenormálních bylo těch 30 korun v roce 2021-2.

Tomáš679.2

To máte pravdu. Pokud by se porovnala výše platů před 25 lety a cena benzínu řekněme 22Kč/L je to nepoměr a nyní se to srovnalo.

https://www.autorevue.cz/vyvoj-cen-benzinu-a-nafty-od-roku-1995_1

Kebab

To ano, ovšem vzpomeňte si, jak svět před těmi 25 lety vypadal. Ani na vesnici skoro nikdo nepotřeboval mít doma dvě auta a denně je provozovat. Obchod, pošta, hospoda, všechno bylo v místě a když ne, autobusy jezdily skoro všude. Nebyly velké obchoďáky, rozvozy jídla, PPL, natož služby jako Rohlík. I kamionová doprava byla mnohem slabší, zvlášť ta mezinárodní. Dnes jsme na palivech mnohem závislejší, hlavně mimo města. Tenkrát bylo doma jedno auto a používalo se spíš jako dneska youngtimery – na výlety, na návštěvy za rodinou, na chalupu a jen občas do města.

mimochodem

No vidite, a my nejspis budeme preventivne koupi druheho auta resit.
Jakmile stat nebo Unie zacne aplikovat nejake nesmysly typu jeden den suda, druhy den licha SPZ, tak jsme tu v horach v pasti…

Zima uz konci, tak postaci klidne nejakej Favorit nebo Felda v plynu, hlavne, at je to levny.

Martin

Dnes na Orlenu v Bogatyni benzín 95 za 6.59 PLN. Lituji vnitrozemce, co musì platit.

Petr

Lituju ty, co žijí blízko Polska a ještě musí tankovat 🙂

Mihalinda

Při covidu spadla cena o 10 Kč/l dolů, teď o 10 Kč/l nahoru. Takže chci zpět covid hysterii místo války.

Pája

To by stačilo dát Rusko do karantény a byl by klid? Nebo to nepomůže?

zdydy

zatím to má FIALOVÝ SLEPENEC pod kontrolou

Miroslav Zikmund

Po vyslechnutí rozhoru pana Zelenského na ČT mám vázžnou pochybnost o tom, že mu jde o rychlé ukončení války …
Ten pán při studiu práva zřejmě chyběl na přednášce „opční právo“ v mezinárodním právu. Volba mezi státní příslušností / přičlenění území k jinému státu …
Naposledy v Evropě uplatněno v oblasti maďarské Šoproně po II. světové válce, volba mezi Rakouskem / Maďarskem.

Paja

To máte asi pravdu, kdyby chtěl rychle ukončit válku tak mohli kapitulovat hned první den. Spoustu lidí s východním smýšlením by to velmi potěšilo.

xyz

Když tak po 1. světové válce (stát Burgenland coby bývalé Uhersko připojený k novému Rakousku, ale nakonec vyjma Šoproně a jejího okolí).

A předpokládám, že v té Šoproni šlo o svobodné referendum bez přítomnosti „neoznačených vojáků“ (+ to srovnávám „jen“ s Krymem 2014, ne s invazí 2022).