Státní audit výroby 737 MAX potvrdil problémy Boeingu s dodržováním předpisů

Záběry z vyšetřování incidentu Boeingu 737 MAX 9 Alaska Airlines. Zdroj: NTSBZáběry z vyšetřování incidentu Boeingu 737 MAX 9 Alaska Airlines. Zdroj: NTSB

Úřad zjistil neshody v oblasti kontroly výrobního procesu, manipulace s díly a jejich skladování a kontroly výrobků společnosti Boeing

Audit výroby letounů 737 MAX u společnosti Boeing a jejího dodavatele Spirit AeroSystems zjistil několik případů, kdy firmy nedodržely požadavky na kontrolu kvality výroby. Uvedl to americký Federální úřad pro letectví (FAA). Společnosti Boeing a Spirit AeroSystems, která vyrábí trup letounu MAX, se k věci zatím nevyjádřily.

Úřad FAA zjistil „neshody v oblasti kontroly výrobního procesu, manipulace s díly a jejich skladování a kontroly výrobků společnosti Boeing“. Podnětem ke kontrole byla lednová nehoda stroje Boeing 737 MAX společnosti Alaska Airlines, kterému se za letu odtrhl panel, jenž v trupu zaslepuje otvor pro další nouzový východ. Regulační orgány po incidentu z 5. ledna výrobu Boeingu omezily.

Minulý týden FAA Boeingu nařídil, aby do 90 dnů představil plán na odstranění problémů s kvalitou. „Společnost Boeing se musí zavázat ke skutečným a zásadním zlepšením, uvedl tehdy zástupce FAA Mike Whitaker. „Provedení zásadních změn bude od vedení společnosti Boeing vyžadovat trvalé úsilí a my je budeme na každém kroku hnát k odpovědnosti,“ dodal.

Na panelu, který vypadl z trupu Boeingu společnosti Alaska Airlines, patrně chyběly klíčové čtyři šrouby, vyplývá z předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) z minulého měsíce.

Výrobce letecké techniky minulý měsíc náhle odvolal Eda Clarka, vedoucího programu 737 MAX.

Tagy boeing FAA
19 komentářů