Doprava ve městě Tramvaje

Štatlařka neprošla, Ester a Sisi nepřesvědčily. Brněnská tramvaj ponese název Drak

Brněnské tramvaje ponesou název Drak. Pramen: DPMB
Brněnské tramvaje ponesou název Drak. Pramen: DPMB

Po Brně se budou od konce roku prohánět draci, lépe řečeno draky. Právě toto pojmenování ponesou desítky tramvají EVO2, které moravské metropoli dodají Krnovské opravny a strojírny. Lidé název vybrali hlasováním ze čtyř finalistů: Evička, Ester, Sisi a Drak.

Drak získal téměř polovinu z necelých dvou a půl tisíce všech hlasů. Na druhém místě skončila Evička, dále Sisi a poslední Ester. Už dříve z prvního kola soutěže vzešel červeno-bílý vzhled tramvaje.

Dopravní podnik města Brna zamezil ovládnutí soutěže recesisty a vtipálky, což se stalo u hlasování o názvu nádraží. Finalisty vybral z návrhů veřejnosti podnik sám, do užšího výběru tak nepostoupily například Dr.Šalinberg, Štatlařka, Grandšalina či Housenka.

„Naše nové tramvaje bude využívat veřejnost, proto jsme jí dali možnost zapojit se do výběru vizuální podoby i jména vozů, z finálního výsledku jsem nadšený. Potvrdilo se mi, že dát lidem důvěru byl dobrý nápad,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Projekt Tramvaj pro Brno obnáší dodávku komponentů a následnou kompletaci 41 vozů v Ústředních dílnách DPMB. Celkové náklady na projekt činí zhruba 1,3 miliardy korun. První tramvaje by měly vyjet ještě letos.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ondřej
Host
Ondřej

Ó, jak originální. Hlavně ale, že v ní neviděli penis.

DRABADURA
Host
DRABADURA

Taky mě napadlo, že Dr. Šulinberg by bylo přiléhavé, ale což, přejme jim toho draka :))

liberal shark
Host
liberal shark

Brněnský drak ? Takže pomalý, líný, nenažraný a životu nebezpečný ?

Twix
Host
Twix

Nápad s anketou na barevný vzhled nebo jméno jako takový nemusí být špatný, ale zadavatel by si měl ponechat nějaké právo to v případě „neúspěchu“ nějak totálně předělat. Jak je vidět, moc kvalitní návrhy se nesešly, resp. nezískaly většinu. Onehdy když ČD hledaly název pro CityElefant (kde si to City také musely nakonec přidat samy), „vítězily“ tam takové skvosty jako RegioČKD apod. A ohledně barevného řešení, samozřejmě že město významu Brna by mělo mít nějaký grafický manuál, i když tato myšlenka v prostředí, kde se v depu ještě před rokem 2000 malovaly na brejlovce libovolně různě barevné blesky, pruhované pluhy… Číst vice »

liposh
Host
liposh

…ty brejlovce s bleskama je ta nejhezčí/nejpodstatnější vzpomínka, kterou mám na železnici ze svého dětství. takže účel to splnilo 🙂

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

„Twixova“ teorie je sice možná teoreticky správná, ale přílišná uniformita spíše škodí, zejména když je nějaký návrh přijat neuváženě a až později se zjistí, že v praxi není ani zdaleka dokonalý. A kritizovat docela esteticky zdařené „různě barevné blesky, pruhované pluhy a obtahované nárazníky“ v době, kdy se na vozidlech objevují všelijaké více či méně debilní celovozové reklamy mnohdy navíc i zneprůhledňující okna (byť přinášejí finance), to považuji za už hodně smutný „úlet od soudnosti“.

Twix
Host
Twix

Tak netvrdil jsem, že se mi blesky a pruhy vyloženě nelíbily (i když možná reflektovaly to co bylo v módě 10 let předtím) a už vůbec ne to, že jsem byl radši za celovozové reklamy (byť nevím o žádných které zneprůhledňovaly okna), psal jsem jen že si v Brně každý maloval mašinku podle sebe, což bylo přesně proti trendu vzhled nějak sjednotit. A samozřejmě souhlasím, že sjednocování se musí dělat uváženě. Však první generace Najbrtu, kdy čelo lokomotivy bylo víceméně celé světle šedé, z boku byla „rakev“ nerespektující tvary vozidla, a nově natřené vozy vypadaly jak nějaká ojetá souprava z… Číst vice »

pavel
Host
pavel

proc dve nejvetsi mesta v CR nejsou schopna l.p. 2019 mit jednotny korporatni vzhled exterieru a interieru svych vozidel? styl matejska pokracuje… 🙁

Ondřej
Host
Ondřej

Je to boj 😀

Lolookie
Host
Lolookie

Co bylo na housence tak špatné, že neprošla? Grandšalinu chápu, ale housenka?

czhunter
Host
czhunter

Gratuluji do Brna, a posílám klíčenku.

Ne, jako teď vážně.
To že DPMB zjevně nemá nic jako designmanuál, který by výrobci vozidel už dopředu stanovil jak bude vozidlo vypadat je zoufalost nejvyššího kalibru.
Nejen že tím pochopitelně nikdy nebude na úrovni Berlína či Drážďan, ale dokonce ani Bratislavy nebo Bukurešti.

Takže pánové a dámy z DPMB, až příště nebudete vědět to se sto litry, nepořádejte deme*tní soutěže a zaplaťte nějakého normální grafika ať vám to nakreslí a i Brno vypadá jako město, ne jako „dokončení vtipu na čtyři písmenka“.

Jan Pytela
Host
Jan Pytela

Jsem hlavně zvědavý, co budou dělat až zjistí, že ten nátěr nevypadá dobře. A hlasování o jménu je opravdu vyhazování peněz, lidová pojmenování vznikají bez nutnosti hlasovat. Aspoň to dopadlo líp než hlasování o jménu nádraží, které většina účastníků ani nepochopila (pojmenování budovy vs. zastávky).

liposh
Host
liposh

Podle mě je drak jméno pro lokomotivu nebo soupravu railjet , nebo tak něco. Já hlasoval pro Evičku. Vím, že tak už se v Libercu jmenuje , a tak to není originální, ale hodilo by se to k ní. Ale to máte jedno

liberal shark
Host
liberal shark

Ani ta Sisi by nebyla špatná.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Jen by patřila spíš do Budapešti …

TPal.
Host
TPal.

Je to sice hezké jméno, ale takové jméno bych přál estetičtější tramvaji.

Kubrt
Host
Kubrt

S hodnocením estetického působení bych počkal na reálnou tramvaj, ta bude vypadat jinak než ta omalovánka. Hlavně aby ta tramvaj rozumně fungovala…

Anonym ze severu
Host
Anonym ze severu

Stejně tomu budou Brňáci říkat Šalina (moc lidí nebude říkat, že jeli Drakem) 🙂

Yeti
Host
Yeti

Doufám, že se to podle dnešní módy bude číst „anglicky“, čili „Drek“.

Jan Pytela
Host
Jan Pytela

U příležitosti filmové novinky by pak jedna nesla speciální polep a název „Shrek“.

Petr
Host
Petr

V Brně říkají „drak“ krokodýlovi, teď už dokonce i tramvaji…. Opravdu město neomezených možností :D. …Jinak za mě rozhodně Dr.Šalinberg 😀

Eskimo Joe
Host
Eskimo Joe

Ještě můžou přejmenovat svůj tramvajový provoz na „Drachenbahn“ 😉

liberal shark
Host
liberal shark

Ještě že jim ho ti Švédi tenkrát přivezli, jinak by Brno nemělo vůbec nic zajímavého :-).

Eskimo Joe
Host
Eskimo Joe

Krnovský drak na draka

bert
Host
bert

Hlavně aby tomu škarohlídi neříkali vrak. To by nebylo pro takovou grandšalinu vůbec důstojné.

Ondřej
Host
Ondřej

Děkuji za radu!
😀