Stát zadotuje dvaceti miliony sdílení kol

Rekola v Dejvicích, foto: RekoloRekola v Dejvicích, foto: Rekolo

Český stát našel nový prostor pro umístění dotací. Ministerstvo životního prostředí se stejnojmenným státním fondem podpoří dvaceti miliony korun systémy

Český stát našel nový prostor pro umístění dotací. Ministerstvo životního prostředí se stejnojmenným státním fondem podpoří dvaceti miliony korun systémy pro sdílení kol, takzvaný bikesharing. Nová dotační výzva už byla vyhlášena, jejím cílem je podpora bezemisní formy dopravy.

„Jízdní kola mají široké využití a stejně jako jinde v evropských městech také potenciál stát se standardní součástí dopravy,“ uvedl ministr Richard Brabec. Podle něj ministerstvo nový dotační titul vymyslelo na popud z radnic větších českých měst , zájem zbudovat si vlastní systémy prý mají například České Budějovice, Pardubice či Ostrava.

O dotaci ve výši 250 tisíc až pět milionů korun se mohou ucházet vedle statutárních měst i dopravní podniky, soukromé firmy nebo spolky a neziskové organizace, které už mají zkušenosti s provozováním bikesharingu. Podpora se přitom vztahuje jen na klasická kola, nikoliv elektrokola.

Největším systémem pro půjčování kol je Rekola, jejíž růžové velocipedy jsou k vidění v šesti městech včetně Prahy a zmíněných Českých Budějovic. Konkurentem je třeba nadnárodní Homeport, který zatím působí v pražském Karlíně nebo Velonet (majitel BigBoard), který funguje v Brně a chystá se do Prahy.

O systémy mají zájem i sama města, například Praha se po prvním zrušeném tendru chystá vypsat novou soutěž, z níž by vzešel provozovatel bikesharingu, jehož služby by se pak staly součástí pražské MHD. Podle deníku E15 by tendr měl být znovu vypsán do konce roku.

Dalších dvacet milionů na dotacích chce ministerstvo rozdělit těm, kteří osvětovou kampaní podpoří čistou mobilitu.

Tagy bikesharing dotace kola MŽP
2 komentáře