Stát uvažuje o pořízení jednoho letadla na hašení lesních požárů

Letoun Canadair CL-415. Foto: Aero VodochodyLetoun Canadair CL-415. Foto: Aero Vodochody

Podle ministra vnitra Víta Rakušana by byly vhodné sdružené evropské nákupy.

Zpět na článek
Odebírat
Upozornit na
guest
169 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miloš

Nevěřím tomu.
Možná vytáhnou starého turbočmeláka upraví ho a budou za hvězdy…
Nebo úprava L410?

Tomáš679.2

Máme tady nad republikou dnes nějaký létající divotvory . Jak může být něco v Liberci aby to během pár minut bylo v Jižní Americe ???

Tomáš679.2

Takže jo. F35 či cokoliv obdobného se také budou hodit.

Tomáš679.2
Kory

Takéto veci treba kupovať a nie F 35 ku a Raptory

StonyCZ

Raptory nikdo nekupuje…

Josef

Ale no tak .Vy jste zase odborník přes techniku. Ale věřím vám, že vám ty F 35 leží v žaludku. Ale pokuste se to zkousnout. Nekupuje se to na pár let. Stát bez stíhacího letectva jako nebyl.

Jiří Kocurek

Na zajištění bezpečnosti vzdušného prostoru je práškovací ledalo fak k ničemu. To je dobré na hašení a na Jožina. Jsou to dvě naprosto rozdílné věci. Konev a hrábě.

Tomáš679.2

A bude to letadlo schopné létat i za nízké oblačnosti tak jako vrtulníky?

Tomáš679.2

Díky za mínus, ale jak jsme viděli nízká oblačnost je problém.

blue

Ano, nízká oblačnost je problém, když pilot a operátor nevidí, kam tu vodu shazují.

Lucky

Horíííí!!! Horí v Česku, v Nemecku, Itálií, Španielsku, Grécku v Portugalsku, Francii….
Kde je EÚ??? Prečo EÚ nepomáha koordinovat hasení? Prečo nepomáha koordinovat techniku a personál? Krajiny Skandinavie majú plné garáže techniky a letadlo z Itálie nestíha hasit v ČR ani v Itálií?
Europský parlament je plný rečníkov a predbiehajú sa v tom, kdo vymyslí najväčšiu …. píííp…. Ale nikoho z EU nenapadne koordinovaná pomoc pri záchrane našej krásnej Európy.

Air Traveller

dosly prasky? nebo sis jen jeden nevzal?

Josef

A ono se nehasí? Rozumíte psanému textu? P. Sura to napsal dost jasně.

Lucky

Ja netvrdím, že sa nehasí. V texte je síce napísané, že sa nám s pomocou ozvalo Španielsko, Švédsko… Lenže je to individuálna pomoc jednotlivých krajín, nezávislá na EU.
Tým prvým komentárom chcem poukázať na to, že v EU chýba orgán na operatívne a efektívne využívanie zdrojov EU, v tomto prípade hasičskej techniky. Zatiaľ, čo v niektorých krajinách majú hasiči plné ruky práce, v iných krajinách je technika v garáži. Namiesto toho, by mohla byť operatívne použitá.

Príklad: Technika z Finska bude použitá v Česku, technika zo Švédska bude použitá v Španielsku a pod….

blue

A proč by to EU dělala, když to není ani technika jednotlivých států, ale dle konkrétní organizace hasičského sboru třeba měst, krajů a podobně? Jo, pokud EU zřídí nějaký hasičský Eurosbor (jako má třeba v armádě EU Battlegroup), pak ať si jej používá dle potřeby, ale samotná EU nemůže nařizovat státům, aby poskytovaly svou techniku jiným zemím. Je to národní vybavení, ne vybavení EU. EU nemá v tomhle směru žádné pravomoci.
A navíc, jakou techniku dovedete reálně využít mimo lokalitu toho hasičského sboru? Na jakýkoli přesun jsou dobrá akorát letadla a vrtulníky.

blue

Tyvole, zastřel se.

Pája

😆😆😆

StonyCZ

Za me by davalo smysl poridit 2-3 A400. Armada i CR stejne stredni transportni letadlo potreebuje a daly by se nasadit i tady

Emanuel

A400? Jakože když by náhodou hořelo v Krkonoších/Orlických horách, tak by se konecne využilo letiště v Pardubicích?

A400 by armáda nejspíše potřebovala, ale na pomoc s hašením určitě ne.

Joe

Je vidět že o provozu v Pardubicích víte velký prd. A A400M bylo nedávno certifikováno i na možnost leteckého hašení, ano je to jen vedlejší role.

blue

Jo, ale trvá mu to dlouho, protože se musí tankovat na zemi z vodního zdroje.

Josef

Jako, že by ty 2-3 mašiny ve Kbelídh oprašovali? A čekali až jednou? Nebo vozili roušky z Číny? Já bych chtěl Ferari, ale manželka že né… na těch pár jízd měsíčně do Teska to co máme prý stačí.

blue

Na leteckou přepravu do zahraničí by se nám podobná letadla bezesporu hodila. CASA je k ničemu, to je maličký krám, který uveze pár vojáků, ale nedá se do něj ani kontejner. A kromě vojáků musíme občas vozit i spoustu materiálu.

blue

Hm, dostat minusy za popis skutečnosti, to už musí být opravdu ze strany totálních dementů.

zdeva

A kdo to tam dá (peníze)…

none

U nas se vsechno resi az kdyz to hori…

Martin

A co takhle Berejev Be 200 já vím není americkej. Výkon bez debat. A neni to starej kepl.

K.S.

Myslím že potřebujeme hasit, ne simulovat Noemovu potopu.

Packo

Souhlas, navíc Američané ho také mají.

Tomáš679.2

Američané mají také buldozery které nasazují do boje s ohněm a nezřídka přímo do jeho bezprostřední blízkosti nebo do něj.
https://www.youtube.com/watch?v=3jwWcCMFn0A
Jinde zase hasiči po požáru cíleně zapalují doutnající dřevo aby shořelo a případný další oheň tak neměl co žrát.
To my použijeme harvestory, které podél silnice vykácejí pás. Pás jen tak široký jak jim rameno dovolí, ale ne dost široký na to aby spadlý hořící strom nemohl vytvořit mezi zasaženou a chráněnou oblastí most.Jestli byl oheň přes všechna očekávání schopen překonat vodní tok ….

Pavel

Ty jsi taky bIbej nikoli kvůli tomu, že bys byl američan. Nakupovat na hašení malých českých kopečků a nabírání vody z českých kaluží letadlo s proudovým pohonem by mohlo jen totální vemeno. Nemluvě samozřejmě o (ne)spolehlivosti a ceně tohoto typu.

Pája

Třeba to myslel tak, že nabírat vodu bude v Balatonu a nebo Baltu 😃

IGCT

Za Babiše bylo líp, ani lesy nehořely. (vtip)

Stara skola

To sice hloupej vtip je, ale rychlost a objem pomoci vlady v pripade tornada a pozaru taky hraje ve prospech Babise.

Majkl

No bych brzdil s těma s těma slovama. Většinu prostředků poslali lidi ze svých soukromých účtů. Babiš víc slíbil než dal. Něco jsou řeči něco jiného skutky. Osobně jsem taky lidem v místě přispěl. Zbytek byly peníze na obnovu infrastruktury státu, kraje a obcí.

K.S.

Nehledě na to že je třeba to brát na hlavu. Tolik lidí co v Mezné žije na jedné ulici v Hruškách.

Roman Soudný

Babišovi to náramně kecalo. Stovky školek, desítky nemocnic, halu pro Sáblíkovou že prý postaví. Nepostavil nic.

Air Traveller

myslite tu hromadu nesplnenych slubu?

Jiří Kocurek

Nebýt Babiše, který obešel lidi, tak rakousko neposlalo 20 sanitek. A skupiny na facebooku, oraganizující sbírky pro pomoc, zakládal dvojministr osobně. Na Babišův rozkaz a ještě ten den večer.
A Fikáček tam poslal lůžkové vagony na příkaz koho, asi?

Dík všem, kteří tehdy pomohli vláda-nevláda.

Tomáš679.2

Kdyby Vaše poslední věta platila bylo by to fajn.Bohužel někdy se dar holt nepřijme a je vrácen.

PepaM

Jestli narážíte na tu Pitomiovu šaškárnu, tak si za to může ten klaun sám. Spolek od něj těch 50 tisíc přijmul s tím, že se na tom nebude zviditelňovat a používat to jako kampaň. Což samozřejmě hned udělal. Takže se vůbec nedivím, že mu to hned vrátili.

Pavel

A to sis vycucal z kterýho prstu.

Tom_Matoo

Fakt si nejsem jisty jestli to je ironie nebo to myslite vazne…

MartinS.

Tornádo přišlo. Za pár minut bylo pryč a začaly se odstraňovat škody. Tady už týden hoří, ještě možná týden bude a až potom je čas na zjištění a odstranění škod. Teď prostě není kde pomáhat, takže rychlost nelze srovnávat…

Ondřej

Asi mu to ani neříkejte…obdivovatelé A.B. ho berou jako takového našeho Kim Čong-Una…všude byl, všechno zná, všechno ví, a to nejlíp…jo a taky ten internet vynaleznul, a elektřinu…

Ale co hůř, oni nejen že ho tak berou, ale musí ho zmínit v jakékoli, i nesouvisející situaci, jako toho spasitele zpoza sedmera hor a sedmera řek, co nám nosil ty holoubátka, která sama do úst létala…

STOP POHÁDKÁM V PRIMETIMU, TO MÁ NÁROD Z NICH!

Ondřej

Vy jste tak stará škola, že jste asi ta, na které Babiš studoval, ne? 😀

Stara skola

V uvazovani a vysilani signalu je vlada super. S cinama je to horsi. Prijde mi treba nepochopitelny, ze v pripade zivelne katastrofy neni nasazena armada. Nebo o tom Cernochova taky uvazuje?

blue

A co by tam armáda asi tak dělala? Koukala se, jak les postupně hoří?
A mimochodem, pokud nevíte, jak funguje IZS, zkuste se dovzdělat. O nasazení armády musí požádat samosprávy nebo velitel zásahu. Pokud to neudělají, pak armádu nikdo nijak nenasadí.

Stara skola

Armada mohla treba hasicum zajstit polni kuchyne, aby je misto statu nemuseli zivit mistni.

K.S.

A řekli si o ně?
A místním taky u hlavy asi pistoli nedrželi.

Stara skola

Zrovna Cernochova mi prisla, ze nabizi pomoc dost proaktivne, v jinejch pripadech.

Tomáš679.2

Jak řekli? Tohle by měla být samozřejmost. Jedna věc je tam stáhnout 700hasičů a druhá věc je mít zajištěnou logistiku a týlové zabezpečení všech zasahujících.

Vždyť tam hasiči kací stromy pilou, která délkou lišty na takový průměr nemá a když chce vyrazit vyříznutý klín a shání se po sekeře zjistí se, že tam nic takového jako sekera není.

K.S.

Jenže armáda je pod úplně jiným ministerstvem a je to složka určená k úplně něčemu jinému. Jsem si celkem jistý že by ochotně pomohla, ale někdo by jim o to prostě první musel říct.

Nevím, možná to nikoho nenapadlo protože je to situace jiná než které tu byly jindy? Takový požár je něco jiného než povodně nebo tornádo kde i přes případnou vysokou koncentraci hasičů není problém zajistit, troufnu si kvalitnější, stravu z běžných provozů.

Tomáš679.2

Ano, armáda je něco jiného, ale jak je to s vrtulníky ? W3A Sokol jsou snad také armádní ne? A také se do hašení zapojily.

Je to tak. Tahle situace je jiná. Minimálně tím, že se zasahuje na velké ploše a ve volné krajině dále od civilizace. A to obzvláště tehdy pokud jsou okolní obce evakuované.

K.S.

Pravděpodobně si řekli jenom o vrtulníky ale o kuchyně ne.

Tomáš679.2

A pak se objevují informace, že by hasiči potřebovali to či ono, ale tyhle informace se mezi lidi nedostanou. A když se někam dostanou tak se tam příliš dlouho neohřejí. Proč? Jestli je něco potřeba není nic snazšího vyhlásit sbírky potřebného materiálu v oblastech odkud zasahující jednotky pocházejí. Lidé by rádi přispěli a i ti, kteří nemají možnost to dovézt do Děčína.

M19

Trvalo mi to 3 vteřiny to zjistit. Kdo chce ten si to zjistí, ostatní pindají o tom, jak by chtěli, ale nikdo jim nic neřekl. Tohle fakt není ten případ, kdy by se to dohledat nedalo. Např. https://zpravy.aktualne.cz/domaci/jak-a-kde-pomoct-pozar-ceske-svycarsko/r~7a162c300e5711edbc030cc47ab5f122/

Tomáš679.2

Těch výstupů je málo. Když bylo tornado informační proužky běželi jak o život a téměř nepřetržitě. Ale jo. Už se mi to také podařilo zjistit. Tedy jinou variantu než číslo účtu. Jo a taky je třeba říci, že ne každý má facebook a jiné sociální sítě, takže takže informovanost by měla jít běžně dostupnými kanály (televize,rozhlas případně zpravodajství na internetu. Na internetu ale tak, aby byla ideálně na hlavní stránce. Jenže ty zprávy se mění tak rychle, že je těžké kolikrát nějakou postřehnout.

Tomáš679.2

*běžely

Tomáš679.2

Ale máte pravdu. Včera mě zaujala informace:
Letecké techniky máme dost a tak nebudeme žádnou hledat. Ale pokud by nám Slovensko nabídlo dva vrtulníky neodmítneme.

Tomáš679.2

Jo a taky si měli říct o zajíštění agregátů a zdrojů světla aby v noci nemuseli kácet a řezat pilou za svitu baterek. i kdyby měl prostor nasvětlovat ze vzduchu vrtulník. Nevím proč vůbec vrtuníky v noci nelétají když jsou na plnění úkolů i v noci piloti vycvičení.

Air Traveller

ach ti obyvakovi experti

blue

Kdyby si o ně hasići řekli, do druhého dne je tam mají i s obsluhou. Ale oni nechtějí.
A tím, že jedí po hospodách, aspoň udrží nějaké příjmy v době, kdy tam nemohou turisti.

Roman Soudný

Hasila požár granátama, to dá přece rozum. A kulometem plašila zvěř, aby ji ten požár nepřekvapil. Sakra chlape, zkuste někdy zapojit mozek 😉

Ondřej

Výborně Vy! 😂👍

Tomáš679.2

Já myslel, že armáda tam je?

blue

Dva vrtulníky a pozemní personál, nic víc. Nevím, jestli posílali i vojenské hasičské jednotky, není to můj obor, takže se nestarám.

Petr

Armáda by tam měla dělat co? To není povodeň na Bo tornádo, kde je každá ruka dobrá.

Tomáš679.2

No hasit přece, ne? Nebo třeba těžkou ženijní technikou vytvářet protipožární příkopy. Kde je konec SPOTu? Máme v rámci HZS něco obdobného?
https://www.youtube.com/watch?v=7fuK83w8vcM

Jiří Kocurek

Protipožární příkopy? V tom terénu tam? Opravdu ve skalách?

Tomáš679.2

A proč ne? Ne všude jsou skály a ne všude je svah. Však tam údolími vedou cesty. Navíc ani v US jim nějaké ty svahy nevadí
https://youtu.be/3SNKWGrvnl0?t=19

M19

Ano, mimo oblast Česko-saského švýcarska kde hoří, existují i místa rovnější. Ale tam jste asi nikdy nebyl, že?

Tomáš679.2
Tomáš679.2

A nemusí to být ani za mořem. Stačí zajít za hranice. Jenom doba je dnes jiná. A neříkejte mi, že by takováhle technika po tamních cestách neprojela.
https://www.youtube.com/watch?v=MyWPnhf4OF4

Permonik

Spot byl nahrazen CZS 40

Tomáš679.2

Díky. Tak to pak jo.

blue

SPOT je dvacet let přežitý nesmysl. Zkuste se z pravěku vrátit do současnosti. Namísto SPOTu má HZS Titana, na dnešní dobu o tři třídy lepší vozidlo.
A navíc, SPOT by zrovna v těchto podmínkách byl úplně na nic.

Tomáš679.2

🙂 Možná lepší ale pořád kolové

Tomáš679.2

Aha. Zajímavé. Prý nesmysl.Možná zastaralý, ale ne nesmysl.
https://www.youtube.com/watch?v=pguLpFukFRk

Permonik

Nesmysl je to v tom že to panceřovou korbu s odolnosti kolem 200 mm RHA a žadnou odolnost proti salavému teplu…. například.

Tomáš679.2

Ten Německý spot jste viděl, že?

Permonik

Ano.

Tomáš679.2

Dobře, tak tedy takto: Firefighter 55 „Soudobá hasící technika na podvozcích nákladních automobilů neumožňuje těsné přiblížení k požáru,obsluha není chráněna před sáláním a destrukcí, eventuálně proti toxickým látkám nebo radioaktivitě. Všechny tyto nedostatky řeší hasící vozidlo Firefighter určené k likvidaci všech druhů požárů ve složitých terénních podmínkách.Je schopné hasit požáry jaderných elektráren, rozsáhlé lesní požáry, požáry povrchových dolů, požáry v chemických závodech, požáry skladů paliv a zbraní a jiné požáry v nebezpečném prostředí.“ Posádka- dvoučlenná -nádrž cca 11000l vody -vlastní systém chlazení proti účinkům sálavého tepla -na žádost zákazníka je možno vybavit radiační ochranou, dálkovým řízením (dosah až 1,5km) a… Číst vice »

Tomáš679.2

Tady je o něco více informací:
https://www.valka.cz/CZE-Firefighter-55-t13086

Permonik

Fire..55 má čerpadlo 2300l/min, CZS má 4000l/min, rychlost 50km/h vs 90km/h, CZS má termokamery a další hromadu drobnosti (kropici lišty, osvětlení atd) což spot tím nedisponuje. CZS jsou tři kusy + Triton.

Tomáš679.2

Tomu všemu rozumím, ale prostě pásové vozidlo je pásové vozidlo. To si cestu udělá i v lese a nějaký ten strom pro něj není překážkou.

blue

Vy jste v životě s pásovým vozidlem nejel, co?

blue

Já u těch jednotek sloužil, tak mi tu, prosím, nepouštějte ukázková videa z akcí pro veřejnost. Tam to vypadá krásně, realita je naprosto jiná.
SPOT má smysl při hašení třeba průmyslových požárů v zástavbě, v továrně a podobně. Ale v lese je k ničemu. Jo, a taky je to, vzhledem k podvozku, blbě ovladatelný a dost poruchový křáp.

Tomáš679.2

Tak jste to měl řict hned. Jen nevím proc by to mělo být v lese
k ničemu. Takové padající stromy asi žádný problém. 11 kubíků vody je taky slušná zásoba…ale Vy to znáte. To, že je něco poruchové …porouchat se může všechno.

blue

Panejo… SPOT je postavený na padesát let starém podvozku T-55. Ten spodek byl zastaralý v době, kdy SPOTa konstruovali. Má třeba jen klasické ruční řazení, pro takovou práci v terénu naprosto nevhodné. I mně se povedlo u „prázdné“ T-55 párkrát chcípnout motor, a to v lese při požáru fakt nechcete. Problém je, že SPOT je fajn na rovném terénu, ale ČŠ je všechno možné, jen ne přístupná rovina. Do kopců je nedostatečný, nemá výkon, je přetížený. Padající stromy? Sice nepoškodí podvozek a nástavbu, ale tak či tak očešou všechno na ní, protože to pancéřované není. Proudnice nejsou nijak chráněné, na… Číst vice »

blue

Jo, a ještě jedno takové dokreslení – když je SPOT tak úžasný, proč ho ani sami hasiči, kteří mají minimálně 1 kus v Hlučíně, nepoužívají? (Sorry, nechtěl jsem vám ubližovat tak moc.)

Tomáš679.2

Jo a škoda, že se nedají najít videa z jejich služby. Třeba z Kalifornie kde byla tato vozidla nasazena po zemětřesení
https://youtu.be/Rynddxc8kI4?t=6503

Tomáš679.2

Jo a ještě mě napadá…vzhledem k podvozku se ten poruchový a blbě ovladatelný křáp dokáže otočit na místě:-) Umí tohle Titan nebo jakékoliv jiné kolové vozidlo?

Josef

Přesně. Naše armáda se ukázala na povodních a tornádu.Ty hasiči asi vědí co chtějí. Natož aby se tam motalo víc vrtulníků než je bezpečno.

Tomáš679.2

Tak když tam nebudou létat naše budou tam létat jiné ze zahraničí.Není to jedno?

Blzx

Mně se ta letadla taky moc líbí, ale pro náš stát jsou fakt blbě použitelná, pokud zrovna nebude hořet na Šumavě nebo v Českém Švýcarsku – nemáme moře, vhodné těžký a ani moc velkých vodních ploch na doplňování. Takže na většině místech je vrtulník reálně schopnej shodit v čase víc vody a po zbytek roku má i jiný využití. Podpořit evropský projekty rozhodně, ale pro nás jsou smysluplnější spíše použitelné vrtulníky.

Satoshi

Větší vrtulníky s vaky a to je pro ČR rozumné maximum.

Blzx

A hlavně univerzálně použitelné skoro na celém území

K.S.

Tak to co teď lítá potřebuje asi kilometr, takových přehrad máme povícero, problém mže být že většina má kolem kopce. Na druhou stranu je spíš na zamyšlení co od lesů v NP chceme, jestli opravdu má jít o přírodní lesy, nebo o naši představu přírodních lesů. Ono totiž pokud má jít o přírodní lesy, tak to bez kůrovce, požárů ale i velkých savců nepůjde. Současný postup mi přijde lehce schizofrenní, nechali jsme tam hodně mrtvého dřeva, druhová skladba možná také není úplně OK. Když to pak zahoří, což bez ohledu na příčinu je součást přírodního cyklu, tak jančíme a snažíme… Číst vice »

Blzx

Ty traktory ze Švédska? To je možné, ale taky mají kapacitu jen 3000 l, což už zvládne i vrtulník a nemusí tak daleko. Přesně tak – většina má kopce a stromy kolem. A třeba Beskydy a Jeseníky nemají ani tyto vodní plochy, takže by na většině Moravy bylo to letadlo prakticky nepoužitelné. Já s vámi vlastně souhlasím, ale ono to hašení je spíš snaha o zabránění dalšímu rozšiřování včetně obcí. Ta část lesa, která jednou začne hořet, se už nedá zachránit. Příroda určitě ví, co je nejlepší, ale naše lesy mají do těch „klasických přírodních“, kde by to mohlo fungovat,… Číst vice »

K.S.

Buď a nebo to bylo u těch z Itálie, teď úplně nevím. Nějaké to jezero by se taky našlo, třeba Anínské, Hulínské nebo Chylecko. Morava má smůlu že je regulovaná ale není na ní jediná pořádná nádrž. Ale třeba se časem dočkáme až skončí těžba u Tovačova. Kdysi tam býval rybník. Pak je otázka jestli by nebylo efektivnější navržení a vybudování pevného hasícího zařízení. Viděl jsem to někde v Řecku u nějakého památkového areálu (Olympie?). Vypadalo to trochu jako závlahový systém na steroidech. Ano, naše lesy mají do těch přírodních dost daleko, proto je možná lepší pokud prohoří a pak… Číst vice »

Permonik

Jak to že ne? Slezka Harta, Olešna má 3 delší plochu na nabíraní vody než Milada…. a bez kopců okolo.

Jiří Kocurek

Se STOL letadlem by se dala možná použít i horní nádrž Dlouhých Strání, je téměř 700 dlouhá.

blue

Hodně záleží na tom, kolik potřebuje na nabrání plného objemu. Navíc u horní nádrže je dost problém, že bývá přes den víc prázdná než plná.

Jiří Kocurek

V Jeseníkách nejsou přehrady? Slezká Harta, Kružbek, v Beskydech Šance na Ostravici… jo, vím, ta je vodárenská, ale přeměřte si je všechny 3 na mapy.cz

Blzx

Harta asi jo, ale Šance, myslím, vhodná není, jsou tam vysoké kopce, stromy a je poměrně úzká a klikatá.

Swariner

V nejhorším to cákne na Žermanice nebo Těrlicko. Sice dál, ale pro Canadaira ne tolik.

Jakub

No považovat České Švýcarsko za 100% NP je zajímavé, u nás jsou to pouze Krkonoše, ostatním se uměle (papírově) pomohlo.
České Švýcarsko (Kalifornie) má problém s nepůvodními americkými borovicemi. Sami hasiči hlásili, že listnáče špatně hoří.

Jiří Kocurek

Nejhorší jsou „kůrovcové“ smrky. Smrky do ČR patří, ale až od nějakých 500 m nad mořem.

M19

V NP až tak od 1000 m n. m., to je jejich přirozený výskyt u nás. V rozmezí 500-600 m.n.m. mají ideální podmínky pro růst, ale nejsou schopni konkurovat při přirozené obnově, pouze umělým vysazováním. Takže ta vaše věta platí pro hospodářské lesy.

Tom_Matoo

Prirodni les diky ruznorode skladbe drevin je naopak vuci skudcum mnohem odolnejsi. Btw. na drtive vetsine naseho uzemi by to byl les listnaty, takze zrovna kurovec by byl uplne mimo.

Blzx

Jestli teda nutně potřebujeme letadla, tak bych uvažoval max. ještě směrem úpravy třeba dvou našich C295, do těch snad AIRBUS plánuje narvat až 7000 l a aspoň by se to po zbytek roku (snad více let) využilo i jinak. Tankování z vody prostě naplno nevyužijeme. Případně ještě koupit Airbus A400M, který stejně armáda potřebuje jak sůl (ale na to se už taky zapomnělo, tak jsem zvědavej, kdy se přeženou tyhle výstřelky).

Jakub

Vystřízlivějí až dojde na platbu.

VojtaDrevik

Ještě ve 13:00 ale kvůli nízké oblačnosti nemohla do vzduchu.

Takže čekali až bude hodně mraků aby hůř viděli a mohli létat? Chápe to někdo?

Patrick

Označenie „nízka oblačnosť“ hovorí o jej výške nad zemským povrchom, nie o početnosti

VojtaDrevik

Aha tak to jsem nepochopil 🙂 ja jsem to pochopil jako četnost 😊

Emanuel

Letos ci příští rok bych už měli mít nové vojenské vrtulníky. Ty mi dávají větší smysl (univerzalnost), než specializované letadlo.

Participace na nějaké EU flotile asi jo, dávat 30 mio USD za ten Canair asi ne.

blue

Nové vojenské vrtulníky jsou taktické transportní stroje, které nemají nosnou kapacitu na hašení požárů. I pokud by se vybavily na nošení bambi vaku, zvládnou nanejvýš tisíc litrů, což je v boji s takovým požárem nic. Navíc i účinky takového shozu nejsou moc velké. Letadla jsou mnohem lepší.

Emanuel

Porad bych raději viděl místo canair 4-5 blackhawku

blue

To by bylo krásné, jenže Blackhawky nemá armáda zatím ani v zámyslu, a nové Venomy jsou prostě lehká třída, podobně jako Sokol.

Pražák

Vzhledem k tomu, že UH 1Y a UH 60 mají motory ze stejné rodiny (T700), tak ho srovnávat s poněkud podporovaným W3A není úplně na místě. UH-1Y má nosnost 3 tuny. Takže v podvěsu zvládne cca 1,8 tun. Nicméně házet tohle na AČR je nesmysl, ta má IZS podporovat, nikoliv nahrazovat. Přitom LS PČR dlouho volá po větších strojích než je Bell 412 a nikoliv jen pro účely hašení, ale např. pro přepravu zásahových trámů URNA, které se do 412 nevejdou. Takový S 92 by byl ideální. Tedy nákup dvou takových strojů by byl lepším řešením než nákup dvou specializovaných… Číst vice »

Pražák

UH-1Y rozhodně unese v podvěsu víc jak tunu.
Letadla jsou u nás poněkud problematická.
Nejlepší bude koupit dva větší vrtulníky LS PČR, která po nich už dlouho volá.

K.S.

Ať první škrtnou těch 3800 policajtů co máme navíc proti Slovinsku, při poměřování přes počet policistu na hlavu, a třeba na to budou mít.

Jiří Kocurek

Mají ve Slovinsku městské strážníky?

blue

Unese víc, ale inertního nákladu. Voda je horší, takže to nejde brát 1:1.

Pražák

V podvěsu unese bez problémů 2 tuny inertního nákladu a 1,8 tuny vody. Ty motory jsou opravdu silné.

blue

Nejde jen o sílu motorů, jde o chování vaku s vodou. Sokol by taky zvládl více, ale není to bezpečné, tak to nedělají.

Tomáš679.2

Tak pořídíme nějaké Ch-47. Ty unesou habaděj. A nebo když už jednoho hřebce ves táji máme co takhle ještě nějakého v podobě CH-53E?

jan v

Jakkoliv to považuji za logický nápad, nejsem si jist nakolik je takové letadlo v ČR využitelné. Požárů našich smrkových lesů bude bohužel jistě přibývat, ale kolik vhodných ploch pro nabrání hasební vody v republice máme?

Pardubák

Je to zbytečný kupovat letadlo, tady to je výjimečná situace, kde se dá použít letadlo a je kde vzít vodu na hašení. Nejsme přímořský stát. Plochy kde by mohlo letadlo nabírat vodu moc není. Spíše si myslím, že se pro to budou dát použít nové americké vrtulníky, co bude mít armáda. Ty mohou nabírat vodu z více míst a nejsou jen na toto.

blue

A unesou maximálně 1000 litrů, to je k ničemu.

IBM

Zase jsou, co jsem slyšel, přesnější.

blue

To sice jsou, ale u lesních požárů spíš platí objem.

Sasi

Jen zkopíruju část své odpovědi výše: A k nákupu: Jelikož se touhle dobou několik zemí rozhodlo společně pro nákup Canadiar CL-145 a díky nim se obnovuje výroba, tak je nejpříhodnější doba. Více kusů, lepší cena. Financování provozu by mohlo jít z EU a letka by byla určena vždy přednostně pro určitou oblast a v případě většího průseru celoplošně. V našem regionu si dokážu představit působnost Polsko, ČR, Bavorsko, Brandebursko, Sasko. Rakousko a Slovensko. Vodních ploch pro tenhle typ máme víc než dost. V ČR je snad v každém místě republiky v okruhu do 100 km vodní nádrž s délkou 2… Číst vice »

Honza

Je faktem, ze dosud nejspis nebylo trebat resit, ale je pravda, ze klima se meni a tim padem hrozi vicero pozaru. Urcite podporuji sdruzeny nakup a to nejlepe dvou letadel v ramci V4. Dislokovany kvuli poloze by byly nejspis na Slovensku. Porizovaci castka by diky deleni mezi V4 byla relativne mala a efektivita v pripade pozaru naopak obrovska.

Honza

Chtel jsem doplnit dvou vysokokapacitnich letadel pro hasicske ucely, ale v ramci V4 by jich slo asi poridit i vicero 😉

blue

Jediný problém u V4 vidím v tom, že bychom se nedokázali dohodnout, kdo bude jak platit provoz, a případně kdy a jak se budou letadla nasazovat. V4 je totiž už fakticky mrtvá. Maďaři si jedou svou linii, Poláci začínají taky.

tom

Ferrari pro policajty, letky vrtulníků Bell 412 dtto, teď letadlo pro hasiče, F 35 pro arnádu, Superby každému druhému úředníkovi…
Vy rozhazovačný šmejdi, zkusili jste někdy peníze vydělat opravdovou prací?

K.S.

Definujte opravdovou práci.

tom

Práce, která vytváří hodnoty, pane. Opak populistického žvanění, slibování všeho všem a bezuzdného rozhazování z našich daní.

blue

😀 😀 A co jsou to ty „opravdové hodnoty“?
Víc prázdných keců jste vymyslet nemohl.

tom

Vy budete zřejmě vychechtaný státní zaměstnanec, viďte?

blue

Aha, takže se nic nedozvím, chápu. Ale, budu upřímný, ani jsem to nečekal…

Joe

Asi vím kde vítr fouká tak se pokusím ty žvásty přeložit. „Já jsem dělník, kdo je víc …“

Jiří Kocurek

Ne nutně, může být i nezaměstnaný.

Swariner

Jj, taky mezi řádky tuším takové to: „kdo není po lokty od šmíru, tak nevytváří hodnoty“.

mlokXCM

Tak ono ne každou hodnotu jde vyrobit ve fabrice. Také vám třeba někdo musí zajistit bezpečnost nebo třeba uhasit požár, když vám ta fabrika bude hořet.

K.S.

Tak jistě by šlo zajistit že ve fabrice budou nedobrovolně dobrovolní hasiči z řad robotníků zaměstnanců.

Jiří Kocurek

Pozor na to, velké fabriky pracucjící s hořlavinami dost často mívají vlastní sbor profi hasičů. Podobně tak letiště.

rtep

Jste docela zábavný.
Vyrábím nějaké součástky v elektrotechnické fabrice a ani vrchnost neví, k čemu ty součástky vlastně slouží. Velmi dobře mne to živí, ale opravdu si nemyslím, že vytvářím hodnoty. To nevytvářím ani omylem.

blue

Ferrari je stálo méně než nová Octavia, ty trubko. Vrtulníky prostě policie i armáda potřebují, stíhací letadla potřebujeme taky (a ne, L-159 opravdu NENÍ řešení, té uletí každé dopravní letadlo).
A co je to „opravdová práce“, to by mě taky zajímalo. Že byste byl jen další závistivý komouš, pro kterého „prací“ je jen výroba v průmyslu?

tom

S bezmozkem je diskuse zcela zbytečná

Kubrt

Děkujeme za provedenou sebekritiku.

rtep

Tak to se omlouváme, že jsme se pokusili s vámi diskutovat.

Karel

Stíhací letouny máme a můžeme mít za velmi příznivou cenu, máme na ně vycvičený personál, servisní zázemí a letiště. Ale kámoši z USA potřebují prodávat svoje. Trochu to připomíná rodinu, která si na ježdění do obchodu, na zahradu a na občasné výlety koupi nové Bugatti Veyron, které se které jim nevejde do garáže.

K.S.

Pokud si F 35 budou pořizovat i okolní státy, nebo je již mají, tak dává smysl si pořídit ta stejná letadla. Jsme v NATO a pokud se něco semele, tak letadla typově shodná s okolními státy usnadní veškerou logistiku, plánování a servis. A platí to i o další technice a vybavení.

blue

Stíhací letouny máme na dalších maximálně 7 let. Žádná jiná nabídka oficiálně nepřišla. A jestli jste četl pořádně, teprve se bude jednat o tom, co a kdy jsou schopni nabídnout a dodat.
Blitky o kámoších z USA si nechte na srazy SPD.

ABC

jiná nabídka oficiálně nepřišla

a byla oficiálně nějaká poptávka?

blue

Tak ona oficiálně není zatím ani k F-35, takže bavit se o oficiální poptávce ke Gripenům je stejně irelevantní.
Narážím jen na to, jak se lidi chytli prohlášení SAABu, že by nám část těch letadel předal zdarma, a část bychom si dokoupili nová E/F. Ale to nebyla oficiální nabídka, jen prostě prohlášení, co by se dalo udělat.
Vláda dostala mandát k jednání s USA o možnostech dodávek, ale není to závazná poptávka. Protože se taky nakrásně může stát, že Lockheed nebude schopen v dané době letadla kvůli velkému zájmu dodat, a stát se pak obrátí na Švédsko.

Flinta19

Jenže i teprve vyvýjená generace Gripenu bude pouze generace 4,5, zetímco F35 jsou již dnes 5. generace. Navíc se jedná o úplně nový stroj, který vydrží ve službě dalších až 40 let. To u ostatních nehrozí ani náhodou, takže bychom platili minimálně jeden další přechod na jiná letadla včetně všech souvisejících nákladů na přeškolení personálu a pozemního zajištění.

ABC

jo, to i šukafony vydržely ve službě 40 let

Jiří Kocurek

Tak s ním dohoň „motorkáře“ na Pincku.

blue

Čtyřicet let je ale plánovaná životnost typu, ne kusová životnost strojů. Ta je obvykle kolem 20 let, takže v půlce života typu stejně budeme muset letadla kvůli konci životnosti draku vyměnit.

Sasi

Já teda nevím na koho to tu přesně cílíte, ale asi celkem dost z nás si tu vydělává skutečnou prací. Co se týká létajících cisteren, jsem všema desíti pro. Jedná se o naší bezpečnost a těchhle nejen lesních požárů bude přibývat. V Hřensku jsem sice nebyl, ale byli jsme v roce 2012 v Bzenci. A rozhodně už tam by to letadlo pomohlo. Ten požár vázal v jednu chvíli 1200 hasičů s technikou a to není rozhodně málo. Pro boj s lesními požáry máme sice Titány a T815-7, ale ne vždy se to dá vyřešit ze země. Pro profíky je to… Číst vice »