Stát omezí předjíždění kamionů na D1, začala instalace dalších značek

Instalace značek na D1. Foto: ŘSDInstalace značek na D1. Foto: ŘSD

Značky mají zajistit plynulejší provoz.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes začalo instalovat značky se zákazem předjíždění kamionů na dálnici D1. Jde o druhou etapu, která se týká úseků dálnice mezi 21. a 90. kilometrem a mezi 112. a 141. kilometrem. Od června by měl zákaz předjíždění kamionů na D1 platit na určených místech v rozsahu od 21. kilometru do 230. kilometru. ČTK to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Zákaz platí pro vozidla nad 3,5 tuny. Znamená to, že se netýká pouze kamionů. Vozidla nad 3,5 tuny budou smět předjíždět jen v úsecích, kdy jsou v jednom směru tři pruhy, což platí většinou pro stoupání. Jinak budou muset jet v pomalém pruhu,“ uvedl Rýdl.

Od podzimu platí zákaz předjíždění vozidel nad 3,5 tuny od 90. do 112. kilometru a od 141. do 182. kilometru. Už dříve se stejné nařízení začalo týkat úseku mezi 183. kilometrem až po Brno. Instalace značek na chybějících částech D1, která dnes začala, potrvá do konce května. „Cílem není nějaká šikana řidičů. Ale chceme, aby na dálnici, která je důležitou tepnou pro evropskou dopravu, byl plynulý provoz,“ uvedl Rýdl.

„Kontrolám dodržování zákazu předjíždění kamionů se věnují policisté z dálničního oddělení Velký Beranov a z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v rámci běžného výkonu služby nebo při mimořádných dopravně-bezpečnostních akcích. Za porušení lze uložit pokutu až 5500 korun a řidič dostane šest trestných bodů,“ uvedla mluvčí policie na Vysočině Dana Čírtková. Dodala, že od ledna policisté z dálničního dopravního oddělení ve Velkém Beranově uložili 757 pokut v příkazním řízení za 3,5 milionu korun.

Zákaz předjíždění kamionů bude platit také na úsecích dálnice D2, D8 a D11. A to vždy především v okruhu Prahy.

Tagy D1 Ředitelství silnic a dálnic ŘSD zákaz předjíždění pro kamiony
48 komentářů