Stát odhalil, které dálkové vlaky nabídne k provozu i konkurenci Českých drah

RegioShark od výrobce Pesa Bydgoszcz. Autor: České dráhyRegioShark od výrobce Pesa Bydgoszcz. Autor: České dráhy

Ministerstvo dopravy odhalilo, na jakých tratích čeká v příštích měsících České dráhy obhajování kontraktu na provoz dálkových vlaků i proti

Ministerstvo dopravy odhalilo, na jakých tratích čeká v příštích měsících České dráhy obhajování kontraktu na provoz dálkových vlaků i proti konkurenci. Nový seznam zveřejnilo ministerstvo ve Zprávě o železničním trhu, kterou bude dnes projednávat tripartita.

Půjde o dálkové linky, u kterých už dříve projevili alternativní dopravci zájem o provoz. Osloveni pro účast v poptávkovém řízení, oficiálně nazvaném jako tržní konzultace, tak budou ještě kromě Českých drah RegioJet, Arriva vlaky a Leo Express. Tito tři dopravci totiž zareagovali na plán ministerstva uzavřít smlouvu přímo s Českými drahami a ministerstvo musí vzít v úvahu jejich nabídky.

Stát na chystá na podzim vypsat postupně poptávkové řízení, na celkem sedm linek dálkové dopravy. V seznamu nakonec není trasa linky Ex3, tedy spojení Děčín – Praha – Brno – Břeclav. „U provozních souborů, u nichž bude prováděn výběr dopravce, byly posouzeny možné synergické efekty. V úvahu bylo bráno i to, na jakou dobu mají být veřejné služby na základě přímého zadání uděleny a kolik dopravců podalo nabídky,“ uvádí materiál.

Seznam plánovaných dálkových linek pro tržní konzultace

Ex2 Praha – Pardubice – Olomouc – Vsetín – Slovensko 9 let
R18 Praha – Olomouc – Luhačovice 9 let
R21 Praha – Mladá Boleslav – Turnov – Tanvald 3 roky
R22 Kolín – Nový Bor 3 roky
R24 Praha – Rakovník 3 roky
R26 Praha – Písek – České Budějovice 3 roky
R8 Brno – Bohumín 8 let

Materiál řeší i takzvanou síťovost na železnici. Podle ministerstva má jít hlavně o návaznost tras v pravidelném provozu a při mimořádnostech, tarifní návaznost, dostupnost jízdních dokladů, informovanost a ostatní staniční služby.

Postup státu v otevírání železničního trhu se nelíbí odborářům, svůj nesouhlas popsali v posledním stanovisku

Tagy Arriva vlaky České dráhy LEO Express linka Ex2 Praha - Vsetín - Žilina linka R18 Praha - Luhačovice linka R21 Praha - Tanvald linka R22 Kolín - Nový Bor linka R24 Praha Rakovník linka R26 Praha - Písek - České Budějovice Linka R8 Brno - Bohumín linky dálkové dopravy Ministerstvo dopravy otevírání železničního trhu RegioJet tripartita
81 komentářů