Stát nalil do letenkového byznysu Kiwi.com dotaci 28 milionů korun

Letenkový portál kiwi.com, foto: Zdopravy.czLetenkový portál kiwi.com, foto: Zdopravy.cz

Společnost Kiwi.com (dříve Skypicker) získala z ministerstva průmyslu a obchodu dotaci ve výši 28 milionů korun na další rozvoj svého

Společnost Kiwi.com (dříve Skypicker) získala z ministerstva průmyslu a obchodu dotaci ve výši 28 milionů korun na další rozvoj svého byznysu prodeje letenek, který loni přesáhl 8 miliard korun tržeb.

Vyplývá to z výroční zprávy firmy, kterou založila společnost ve sbírce listin. O dotaci zažádala už v roce 2015, v prosinci loňského roku ministerstvo dotaci schválilo a v březnu letošního roku peníze firmě doputovaly na účet. Stát hradil maximálně 45% nákladů, peníze měly jít na mzdy. Objem dotace je ve výši celého zisku firmy z roku 2015.

Peníze šly na projekt s názvem „Centrum sdílených služeb“. „Technicky zajišťuje zapojení partnerů do tzv. virtuálního interliningu. Díky jeho fungování se nám daří lépe směřovat tržby z globální letecké přepravy do ČR. Podmínky dotační podpory nás také zavazují k dlouhodobému udržení velkého počtu pracovních míst v Brně, kde je Kiwi.com doma,“ uvedl mluvčí firmy Petr Bársony.

Byznys Kiwi.com je založený na propojování letů zejména nízkonákladových společností a jejich prodej s marží. Ta u nejlevnějších letenek dosahuje výše desítek procent.

Kiwi.com loni výrazně zvýšil své tržby: z 2,148 miliardy korun na 8,404 miliardy korun. Podobným tempem rostl i zisk firmy: z 27,6 milionů korun na 90,4 milionů korun.

Firma se loni přejmenovala, za doménu Kiwi.com podle výroční zprávy zaplatila 20 milionů korun, další velkou investicí byly stavební úpravy kanceláří za 15,7 milionů korun. Počet zaměstnanců stoupl ze 153 na 670. Kromě domény firma loni pořídila i stoprocentní podíl ve firmě Sky Is The Fcukin‘ Limit.

Kromě zakladatele firmy Olivera Dlouhého a dalších investorů má ve firmě podíl také společnost Touzimsky Airlines, kterou ovládá Jan Veverka. Ten je i ve vedení společnosti BigBoard, která v posledních týdnech vytrvale odmítá dodržovat zákon a dál má u dálnic své reklamní plochy. Letos do firmy podle výroční zprávy vstoupili další investoři. Do firmy letos vstoupil přes firmu Sugilit Invest Jaroslav Kokolus, kterému patří například síť parfumerií Fann, ve firmě působí ještě Dušan Dvořák.

Tagy Kiwi.com
1 komentář