Stát hledá projektanta úseku VRT u Jihlavy, rychlovlaky budou zajíždět do města
Nádraží Jihlava město aneb budoucí terminál VRT. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Jsou navrhovány přímé spoje z centra Jihlavy do Prahy s jízdní dobou okolo 50 minut a do Brna s jízdní dobou přibližně 40 minut.
Nad rámec uvedeného: jsem zvědav, kolik u té centrální jihlavské městské stanice bude parkovacích míst, využitelných (i kdyby zpoplatněně) cestujícími v režimu P+R.
Donedávna tam bylo několik desítek parkovacích míst volně využitelných cestujícími vlaků. Odnedávna jsou ta parkovací místa v „modrém“ režimu, tzn. jen pro místní…
Všichni kdo se tu vztekáte a nadáváte, že do Jihlavy bude jezdit rychlovlak a do vaší vesnice ne, si trhněte nohou a nezáviďte!!
Jenom bohužel při českych poměrech to, než vyjede první vlak,.bude trvat ještě dalších minimálně 30 let a mně už v té době bohužel bude přes 50, skoro 60….
A to se už před asi 15 lety kvůli tomu chtěl jeden manik z Jihlavska oběsit, protože zrovna dostavěl dům a podle prvních plánů mu to mělo vést přes kuchyň… Dnes už je nejspíš taky v důchodu….
– Nevšiml jsem si, že by se tu někdo „vztekal, že Jihlava bude (v malé míře) mít rychlovlak a že jeho vesnice ne“. – Nicméně dle oficiální argumentace, má VRT eliminovat vybydlování venkova, tzn. logicky by mělo platit, že „VRT pomůže každé vesnici“ (jinak jde o zkreslený argument) – Mmch. v kontextu toho je zajímavé, že tedy 5 párů vlaků za hodinu má mezi Prahou a Brnem jet bezzastávkově, jen tomu jednomu bude dopřáno zastavit na Pávově + 1 další pak do/z Jihlavy (zato VM nic, Pučery/Kolínsko nic, Bíteš jen od/do Brna…), zato tam pořád je uváděn argument, jak prý“… Číst vice »
Jeden a jeden za hodinu je přeci víc než dost na takový vliv.
Pokud mají platit teze o tom, že „Jihlava se stane předměstím (neboli příměstskou oblastí) Prahy a Brna“, tak 1 + 1 (což se NEROVNÁ 2 v situaci, kdy každé nádraží je jinde) vlaky za hodinu nejsou zase tolik, protože pro příměstskou dopravu je 60 + 60min. (nikoliv 30min., o tom by šlo hovořit jen při shodném umístění obou nádraží) interval nedostatečný. Zejména když k některému z těch dvou jihlavských VRT-stanic mají lidé dojíždět i desítky km daleko (mj. z těch míst, které nakonec VRT-stanici mít nebudou, tzn. např. z okolí Velkého Meziříčí či Humpolce) a odtud jezdit za prací do… Číst vice »
A je jisté, že Pučery nebudou? SŽ prezentuje v https://www.spravazeleznic.cz/vrt/priprava-a-technologie/vozidla-a-provoz v odstavci o „Akcelerace vlaků na VRT“ dynamický profil a tam jsou Pučery zakreslené jako ostatní tratě, jako by měli být určitě. A je tam nějaká stanice Břeska u Bitýšky jinou barvou, kterou já chápu ve smyslu „zatím neschváleno“.
Zjevně uvádíte starší verzi.
Aktuální verze viz mapové i linkové vedení těch VRvlaků + viz „zdůvodnění“ vynechání žst. u Velkého Meziříčí v příslušných prezentacích (mmch. velmi kreativní – že „nakonec by tam neodbočovala spojka směr t-250“; no, ta bude odbočovat u Bíteše, kde stanice na VRT… taky nebude; resp. že „víc cestujících z VM pojede při vedení VRvlaků až do města“, což jednak je falešné dilema, protože jedno s druhým se nevylučuje, dále jsou ignorováni cestující ze širokého okolí a jednak je zcela ignorován směr jízdy do Čech).
… a co se týče starších verzí, tak za připomenutí stojí CEDOPácká tabulka (z roku 2016) údajných cestovních dob z jednotlivých měst Kraje Vysočina do Prahy či Brna při existenci VRT: https://www.vysokorychlostni-zeleznice.cz/wp-content/uploads/2016/05/Slegr_casy_VRT_konference2016.png
V aktuálním kontextu vypadají údaje o cestovních dobách Pelhřimov – Praha = 50 min. či Moravské Budějovice – Praha = 1,5 h velmi… zajímavě.
Problém u Cedopu (v roce 2016) vidím v tom, že určitě neměli francouzské know-how na vedení trasy (co kde a jak se dá umístit), takže něco možná plánovaly bez znalosti věci a podle převzatých francouzských pravidel to tam bohužel nacpat nejde.
Už v roce 2014 měli německé know-how, viz jejich exkurze do Bavorska: https://jihlavsky.denik.cz/zpravy_region/vyvezli-starosty-do-nemecka-nazor-na-rychlotrat-se-nemeni-20140916.html
Tedy ke stanicím, kde na byť 300kilometrové VRT zastavují (a to přímo na ní) vlaky každých cca 30 km.
** „300kilometrová“ = myšleno „s traťovou rychlostí 300 km/h“.
Myslíte, že měli know-how? Já si to nemyslím, to by SŽ určitě křičela do světa, že sbírá podměty v Německu, nebo že spolupracuje v tomto směru s DB Netz. Měli možná tak představu, jak to bude vypadat.
– Pokud neměli know-how, tak o to trapnější je, když bez něj dělali takové závěry, které se nakonec ukázaly být lichými. – Nicméně nemyslím si, že by k uvedenému bylo potřeba nějaké větší know-how (ostatně ten „vlakodrom“ s 6 přímými vlaky za hodinu mezi Prahou a Brnem a kvůli čemuž by se prý na VRT „nevešly“ další zastávky, není na žádné německé, ale ani francouzské VRT). – V kontextu nynějších vyjádření jednoho z těch dvou hlavních pánů z CEDOPu padají i ty argumenty, kde je to o běžné logice a ne o tom, co by se bez Francouzů/Němců (či kohokoliv… Číst vice »
Protože nějak se začít musí.
Vlakodrom bych viděl mezi Kolínem nad Rýnem a Frankfurtem.
Já spíš vidím přínos tohodle trasování přes Polabí v tom, že se dá lépe naetapizovat, a že hned první etapa do Poříčan přinese zlepšení pro dálkovou dopravu.
Co se týče Humpolce, tak jsem tu psal, ře by taky mohla být zastávka v Lípě. Ale asi Humpoláci budou jezdit autem do Světlé nebo do Jihlavy.
Vlakodrom mezi Kölnem a Frankfurtem, přesto tam „směly“ být vybudovány stanice Montabaur a Limburg Süd, ve kterých část vlaků zastavuje. 🙂
Proč by Humpoláci měli jezdit autem do Světlé, když dálniční exit mají hned za městem?
Etapizace je zcela bezpředmětný argument; i dle oficiálních termínů, bude jádrová část tratě budována jen cca 2 roky po úsecích před Prahou + před Brnem.
Plus tedy pokud by byl přivaděč od Humpolce k H. Brodu, pak se dalo etapizovat „po Humpolec“.
I při vedení brněnské VRT okolo Benešova, by k Poříčanům vedla VRT Polabí, tzn. věc nezávislá na trasování brněnské VRT.
Montabaur a Limburg Süd se vměstnat podařilo. Staví tam vlaky cca 1x za hodinu.
Protože všichni nejsou nadčení fur někam řídit.
Etapizace není bezpředmětný argument, když se může přerušit přísun peněz.
Vy těm 2 letům věříte?
Benešov- Havlíčkův Brod je hodně dlouhá etapa a bez postavení úseku Praha Benešov nedává smysl.
Čemu věřím já, je vedlejší.
(já nevěřím realizaci ani u úseků Brno – Velká Bíteš ani Praha – Světlá n/S.)
Mmch. Limburg Süd se „vměstnat podařilo“ navzdory tomu, že to je za městem (srov. s Velkým Meziříčím a argumentací, že „VRT-stanice bude v centru“ – ovšem s oklikovým vedením vlaků, a to pouze směr Brno, ne směr Jihlava/Praha).
Je opravdu natolik mimo vaše chápání, že když se nakonec vybere jiná trasa, tak holt neplatí ani nějaká tabulka, vztahující se k té původní? Nebo obecně že se představy o nějakém projektu mohou během desetiletí po bližším prozkoumání věci změnit? Fakt? Základní poselství platí furt stejně: VRT pomůže i mnoha „méně důležitým“ lokalitám podle své trasy, nejen „Praze, Brnu a možná teda Jihlavě“, což bylo tehdy třeba vyvracet. Jestli tím obšťastněným bude Pejr nebo Světlá, jestli se do Moravských Budějovic pojede přímo nebo s jedním přestupem… To je prostě ve výsledku věc mnoha relativně náhodných rozhodnutí, není to samozřejmě hlavním… Číst vice »
Oficiální argumentace MD zní, že VRT zabrání vylidňování venkova, že „lidé si budou moci najít práci kdekoliv“ atd. Nikde není psáno, že to platí jen pro velmi úzce vymezené oblasti venkova. A toto je prezentováno i v těch obcích, které z té VRT fakt nebudou mít žádný přínos (nepočítaje cca 40 km vzdálenou VRT-stanici). A nejde jen o trasování, ale přítomnost zastávek. Jestli se můžou představy měnit, pak je otázkou, co se zjistí za 10 či 20 let, když už VRT bude (možná) rozestavěná či hotová – že se opět přijde na to, jak mnohé teze z roku 2024 byly… Číst vice »
Mmch. jestliže tvrdíte, že dvoukolejka před Jihlavou = eliminace přenášení zpoždění, pak jsem zvědav, jak bude vybudována dvoukolejka západně od žst. Třebíč. Pakliže by se po Jihlavě v X:30 h města stíhat Třebíč v X:00 h, tak zpožděný VRvlak od Prahy (tzn. ten, který by způsobil zpoždění protijedoucího vlaku, které proto bude vhodné přeložit na dvoukolejku mezi žst. JI-město a vjezdem na VRT) by v Třebíči přenesl své zpoždění na protijedoucí vlak směr Praha. Přičemž zrovna v úseku Třebíč – Třebíč-Borovina by zdvoukolejnění bylo hodně složité. A stejně tak jsem zvědav, zda/nakolik bude dvoukolejný ten tunel na východním okraji Jihlavy… Číst vice »
Já nic neuvádím, to je aktuální obrázek na webu SŽ. Jestli je to stará verze netuším.
Umístění odbočky na trať 250 v tomhle místě chápu pro vhodnou vzdálenost mezi tratěmi a taky že může mít lepší směrové vedení než kdyby se mělo odbočovat někde u VM.
O. K., pak by (dle jejich vlastní teorie) ale vznikla u V. Bíteše VRT-stanice přímo na VRTce.
Což ale nevznikne.
Když se dívám na směrové vedení zde: https://experience.arcgis.com/experience/0eff8368d2824881a25af63640537d6f/
Tak se taky divím, že stanice není tady. V jednom z dotazů je otázka na to a odpověď je, že by to bylo drahé. Ale myslím si, že se hodně vymlouvají.
Nějak nenacházím ten výrazný cenový rozdíl, jen 4 štíhlé výhybky navíc a nějaká plocha navíc, ZZ a další věci nepovažuji za významné.
I kdyby tam mírné dodatečné náklady byly, tak by byly převýšeny značnými přínosy (rychlé spojení z Velké Bíteše i jejího širokého okolí kamkoliv do Čech).
Tohle je ta neuvěřitelná arogance (marginální dodatečný náklad v kontextu celkových nákladů na výstavbu VRT, zato i tamní občané budou muset strpět výstavbu/provoz VRT).
… a velmi zajímavý je dotaz ohledně Osové Bítýšky: „Dotaz / připomínka: Bude nastávající rekonstrukce zastávky Osová Bítýška, která by měla dle výluk nastat v roce 2024 už alespoň z části odpovídat budoucímu stavu po napojení na VRT nebo se bude opět celá předělávat podle nového projektu napojení v budoucí výstavbě někdy okolo roku cca 2028 ? Obec: Osová Bítýška Odpověď: Oba projekty jsou koordinovány. Nastávající rekonstrukce zastávky v Osové Bítýšce bude v maximální míře odpovídat budoucímu stavu po napojení VRT.“ Takže překopávání vnějších nástupišť s lávkou nově na ostrovní perón (zjevně s pochodem“) je v maximální míře odpovídající budoucímu… Číst vice »
Ten dotaz je můj, mám to u baráku 😀 Bez ohledu na mě (v té době mi to už asi bude jedno) si myslím, že náklady na zastávku na VRT jsou minimální a budoucí možné přínosy maximální. U VelMezu by to mohlo být obdobně řešeno. Ale stejně jako se u Osové Bítýšky teď neudělá rozplet (když bude nickolejný provoz a most by se postavil velice snadno), tak se to po letech bude překopávat i tady. Prostě naše Správa #mynnic se vykolejit nenechá.
U Velmezu je problém najít nějaký úsek vodorovný a přímí a bez mostu, aby se tam daly vložit výhybky a nástupiště.
Ještě že není vodorovnost problémem ve stanici Ingolstadt Nord. 🙂
(Ale chápu, tam ještě není 300 km/h.)
Nicméně tento argument jsem nikde nenašel coby pádný – v oficiálních materiálech jen nesmyslná slova o spjatosti s odbočkou směr Žďár (že lepší bude odbočovat u Bíteše).
A v jakém sklonu je stanice Ingolstadt Nord.? tipnul bych si do 2,5 promile, jako že to je normální nádraží.
Už jsem vám někde psal, že se jen blbě vymlouvají, konkrétní ale grafikon jsem neviděl. ono když bude odbočovat, tak je to to samé když by čekal vlak mimo hlavní koleje na předjetí něčím nezastavujícím.
Já myslím, že nejde o nějaké vztekání. VRT by ze své podstaty měla propojovat klíčová centra země a tím Jihlava s prominutím jaksi není a má do toho daleko. To je populací drobet větší okresní město a okolo jen vesnice. Politickým rozhodnutím holt kraj. Pokud bych věřil vzletným slovům a VRT měla přinést do regionu ekonomický rozvoj, pak je Jihlava v kontextu celé země nonsens. Co takové České Budějovice (cca 100 000 obyvatel) a jižní Čechy? Co taková Plzeň (170 000 obyvatel)? No? V obou případech velké nic. Na jih drobet lepší jednokolejka, na západ sice o kolej víc, ale… Číst vice »
Na jih již téměř kompletní dvoukolejka, povětšinou s relativně vysokou traťovou rychlostí. Nonsens jsou vzletná slova o „venkově“, když sama Jihlava samozřejmě venkovem není (jde o město). A většina skutečného venkova (tzn. vesnic) nebude z VRT mít víceméně žádný význam (ale některé z těch vsí budou muset nechat VRT vést přes své území). Nynější železniční spojení Jihlavy s Prahou i Brnem je daleko horší než spojení Plzně/ČB s Prahou = je logické, že to v rámci výstavby VRT bude vyřešeno. (O. K., otázka přesného napojení může být diskutabilní + souběžně považuju tento víceméně jediný vysočinský „echt VRT-bod“ za nedostatečný počet.)… Číst vice »
…Jihlava je šestnáctým nejlidnatějším okresním městem z celkových 77….
A? Co porovnání s krajskými města a hlavně počet obyvatel, nikoli jen pořadí.
Reaguji na předřečníka, který řešil okresní města.
Plus jedna věc by byla táhnout nějakou trať jen kvůli Jihlavě, jiná věc je, když ta trať tak jako tak pár km od Jihlavy povede.
Takže sjezdy v Jihlavě vynechat a ani nedělat zastávku na VRT?
Do Budějic zbývá jen kousek jednokolejky, je naplánována velkorysá přeložka. A úsek Praha – Benešov má taky v plánu novou rychlou trať.
Plzeň je na tom trochu hůře (zrušení územní rezervy na rychlou trať z Berouna na západ), ale tunel do Berouna je v plánu stále.
K.Varům pomůže VRT do Ústí a taky případný rychlá trať do mostu, zbytek je na nějaké přeložky trati 140.
To zrušení územní rezervy je opravdu trapné. Tak to se asi bude vyvlastňovat, až ve druhé půlce století půjde o VRT Beroun – Plzeň – Norimberk.
Z toho eventuálně budou zajímavé právní spory – o vyvlastnění něčeho, co nebylo územně plánováno (= nebyla pro to územní rezerva).
P. S. Jsem zvědav, ve kterém roce dojde k dokončení Berounského tunelu (resp. tunelu Praha – Beroun; to první označení považuji za potenciální dvojsmysl 🙂 ).
Copak neexistence územní rezervy je tak fatální na vyvlastňování? Nepříjemné samozřejmě ano, protože to smrdí neprojednatelností.
Také by mě zajímalo zprovoznění toho tunelu, s geologickým průzkumem a plánováním silnic navíc vypadají docela odhodlaně.
Tak ona rezerva se zase může zpětně vložit, ale bude to těžkej projednávací opruz.
Ukázkou nyní bude projednávání VRT zejména v těch oblastech, kde původně vést neměla (tzn. od okraje Prahy až k Jihlavě).
Ne, tady byly územní rezervy. Byla třeba rezerva i okolo Chotěboře.
Problém neexistence územní rezervy je právě vidět mezi Roudnicí a Ústím obojí nad Labem. Rezerva vede mimo Ústí, ale je logická snaha to do Ústí přetrasovat.
„Jeho“ vesnice ho bude mít také. Ovšem bez možnosti využití. To je ten podstatný rozdíl. Kdyby se všichni měli vztekat (a závidět), kvůli takové kravině, že do jednoho nevýznamného krajského města v ČR, které vlastně ani nemělo krajským městem být, protože NUTS II, pak by si zbytečně ničili zdraví. Tady jde o účelnost vynaložených prostředků, protože stavět Jihlavu na úroveň Prahy nebo Brna, je z pohledu ekonomického využití dvou stanic v tomto malém městě (Pávov a JI-město) nadsazené.
Přesně. Jde o účelnost vynaložených prostředků.
Nejsem si zcela jist, zda VRT musí nutně zajíždět do každého maloměsta.
Čímž ve skutečnosti míníte, že „jste si jist, že VRT do každého maloměsta zajíždět nemusí“.
Nebojte se, do žádného maloměsta VRT zajíždět nebude.
Hodně se mi líbí ta zajímavá myšlenka, že kratší, finančně i projednáváním menšího objemu jsoucí projekty budou v realizaci drhnout víc než realizace několika set km VRT.
Nicméně téhož názoru je i Dobrá správa (viz níže – celá VRT v seznamu projektů, zato některé úseky byť uváděné jako „modernizované kvůli provozování přímých vlaků z/na VRT“ tam vůbec nejsou).
Alzheimer centrum bude tedy pod mostem?
Spíš vedle mostu, mezi centrem a rychlostkou je místa dost. Ale bude se muset mírně upravit větev MÚK.
https://ctrlv.cz/1Rnb
Ano 227, to je zážitek. Babky lítaj s klíčema od vyhýbek jak v předminulém stoleti. Kolejiště roztodivných tvarů oblouků a přechodnic. Na tom zuřivě letí RS1 50km/h s dorajbovanými podvozky. Oproti tomu o pár km dál nám zastaví ICE poslední generace, které přisviští po dvoukolejné mega estakádě do Jihlavy město, ze kterého vyleze 10 babek, které se právě vrátily z představeni poslední muzikálové bomby Michala Davida. Počkají na mikrobus DP Jihlava, který pojede jednou za hodinu na liduprázdné Masarykovo náměstí.
Tak zrovna t-227 je neuvěřitelný příklad revitalizace odkládané cca 15 let, s nynějším nejnovějším výkřikem „prosté elektrizace (resp. provedené nad rámec té částečné revitalizace) v roce 2029“ (hm, to tam ty Foxy moc dlouho jezdit nebudou).
Navzdory všem náhradám (viz výše vč. výhradám vůči té estakádě) si nemyslím, že by VRT-vlakem do Jihlavy (tedy jediného „VRTkou skutečně obslouženého“ města v Kraji Vysočina) dojelo jen těch „10 babek“.
Trošku sarkasmu jsem užil. Ale sám uznejte, že prostě návazné tratě a jejich provázanost jsou potřeba. Je totiž nemyslitelné, aby větší počty lidí jezdily na spoje VRT autem. Vždyť kolem nádraži Jihlava město není kde zaparkovat. Anebo se všichni budou auty přesouvat na Pávov, kde sice parkování bude, ale už teď nepotřebujeme v Jihlavě a okoli dalši dopravní indukci. Je to celé nedomyšlené.
Tak samozřejmě – viz právě už ta zmíněná mapa projektů, kdy mj. zbylá část t-240 pořád bez drátů (jak tudy povedou ten 2h takt VRvlaků směr Praha?) nebo vypíchl bych nadále jednokolejný úsek Jihlava – Kostelec, kudy by přitom při zrevitalizované t-227 mohly jezdit 3 (ne-li 4) páry vlaků osobní přepravy za hodinu (Sp Jihlava – Slavonice zastavující – přinejmenším co se úseku po Dačice týče – jen ve městech + do toho Os vlak z Jihlavy do Telče/Dačic, zastavující všude).
To všechno je pravda, ale začít se musí tou VRTkou. Protože ta sem přitáhne ty cestující, zde je ta rozhodující časová úspora na relacích jako Praha – Telč.
Nebo se slabá relace Telč – Praha (dtto naopak) nechá autům.
(parafráze na nedávný diskusní výrok T. Z. o relaci Velké Meziříčí – Praha)
P. S. Proč teda i výhled roku 2050 počítá s něčím tak zoufalým jako pouhý 2h takt v relacích typu Batelov/Horní Cerekev – Brno, když přeci půjde o stav s hotovou VRTkou? 🙂
P. S. č. 2 tímto není zdůvodněno, proč příslušné projekty v té mapě vůbec nejsou.
Šmarjá proste je tam úřední šiml zatím nedal, bo formálně není schválena studie. Podobně nemá smysl se točit, co přesně nyní je nebo není napsáno ohledně nějakého Batelova. Až to bude aktuální, tak ESMTP vymysli a sepíše. Jestli vás a další to nějak uklidní, srovnejte dnešek na koridoru a jeho “devadesatkove” prognózy. Ja si třeba myslím, ze ta hodinovka Brno – CB i Praha – Telc nakonec bude. Nyní je podstatné prosadit to hlavní = zásadní infrastrukturní stavby, které to technicky podmiňují, na to je třeba nějaká hrubá představa o provozu, ale nedíval bych se na to vůbec jako na… Číst vice »
– Při připuštění chybných odhadů počtu spojů (2h takt namísto žádoucího 1h taktu) lze obdobně připustit další chybné (a při pozdějším zjištění hůře odstranitelné) chyby jako např. nedostatečné přínosy VRT pro některé oblasti, kterými bude procházet. – Ukázkou „správného směru“ budiž nepokračování elektrizace ze Zastávky západním směrem, ač na její projednání měla Dobrá správa tolik let „odkladu“ (shodného s tím, co nejprve vnější okolnosti, pak i ona sama, odložily v realizaci modernizace/elektrizace Brno – Zastávka), přitom „úřední šiml“ příslušnou studii zmiňoval už v roce 2015 https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/pripravy-rekonstrukce-zeleznice-z-trebice-do-brna.A150720_2178424_jihlava-zpravy_mv – Skutečně je fajn, připomenout si, jak nefungují dopravní prognózy „na desítky let dopředu“… Číst vice »
Mmch. nechápu, na co by měla být zadána studie – v zavedení 1h taktu R-225 namísto 2h? 🙂
A nadále pouhý 2h takt R po t-260 i po dokončení VRT (namísto navýsost žádoucího 1h taktu, odlehčujícího i silnici I/43) je v tom „VRTkovém výhledu“ uveden kvůli neexistenci které studie?
🙂
Čekání na Godota… Do te doby se to rozpadne definitivně…
Přesně tak. Vezmou i své dědky, kteří se v době koncertu staví u Fleků.
Nebo Michal David dojede do Jihlavy koncertovat – tak, jak tomu bylo např. v letech 2016 a 2018.
To máte pravdu, přitom slušná trať na Slavonice, alespoň v úseku z Jihlavy do Telče, by potenciál měla. Těch lidí, co dojíždí do školy a do práce do Jihlavy je spousta.
Jihlava – Telč ano.
Zato Slavonice – Dačice je na autobus, resp. jeho doplnění.
Řekl bych že je to naopak. Z Jihlavy do Telče to má příšerné směrové parametry (poloměry 200 m) a k tomu úvrať v Kostelci, pak je to trochu lepší, ale i tam jsou poloměry a místa nahouby.
To sice ano, ale alespoň tam někdo žije…
Pokud bude rychlá cesta z Dačic nebo Telče “do světa”, tak se s tím v pohodě svezou i ty Slavonice.
Z pohledu Slavonic může být tím „světem“ vícero směrů: – Rakousko: železnice tímto směrem už dávno nevede (a zřejmě už nikdy nepovede) – jižní Čechy: železnicí nerealizovatelné (a VRTka na tom nic nezmění) – Morava: do Brna autem za cca 1 h 45 min.; při 40min. cestovní době Brno – po VRT Jihlava by k dosažení srovnatelné cestovní doby Slavonice – Brno oproti autu bylo potřeba zajet úsek Slavonice – Jihlava cca za hodinu, což znamená nutnost průměrné rychlosti 65 km/h vč. několika zastavení v mezilehlých městech – Praha + střední (+ odtamtud i severní, zčásti možná i jiné) Čechy:… Číst vice »
Turisti, renesance,… nic? Taky to může být tak, ze nové bude více lidi bez auta kolem Telče prespavat, a Slavonice jsou hezký doplňkový cíl… U Velmezu to bude v tomhle směru slabší a když už, tak hlavní základnou těch návštěvníků bude nejspíš Brno (možná TR). A nebere všechno až tak absolutně, škodí to zdraví. 😉
U osoby, která celé roky sama vypichovala, jak VRT bude údajně přínosná menším městům (a je to teprve nějakých 7 let zpět, jak na jiných stránkách oponovala panu T. H., když tento psal, že „na Vysočině vznikne jediná VRT-stanice“, tak že určitě ne, že těch stanic bude víc, a ono ejhle, p. T. H. měl pravdu), budu velmi podrobně porovnávat jeho dřívější diskusní i (spolu)knižní vyjádření s nynějšími. Včetně argumentační dvojakosti, kdy eventuálně celoroční přepravní proudy „za prací do Prahy“ (a to oběma směry, pokud by nějaká firma zřídila pobočku právě ve VM, protože „s VRTkou by to bylo na… Číst vice »
Mmch. proč by se ti turisté měli spokojit jen s Telčí a Slavonicemi?
Landštejn, Maříž, Rakousko – nic?
A až nyní jsem si všiml, že T. Z. bral u Velkého Meziříčí v potaz turisty namísto denní dojížďky za prací (tak aby se lidé z města a jeho okolí se nemuseli stěhovat k Praze/Brnu), za rodiči na víkend, do poboček nadnárodních firem atd.
Litomyšl je připojen přes kopec autobusem do MUNu. Je to rychlejší a je tam větší nabídka než na R v Chocni.
Nicméně cestou z Prahy je to zbytečná zajížďka.
(Ostatně stejně tak jako pro cesty do Slavonic je zajížďka při cestách vlakem z jižních Čech, ale i z jižní Moravy, a to i po dokončení VRT.)
Navíc (dle teze „výstavba VRT bude podnětem k modernizaci i návazných tratí“) nechápu, proč trať do Litomyšle není už dávno zmodernizována, když synergicky s přilehlým koridorem může převést do vlaků turisty putující za renesančním památkami.
Zajížďka kilometrická, časová ne.
Nicméně při modernizaci tratě do Litomyšle (obdobné jako může být do Slavonic) by se mohla situace změnit, tzn. nespojovat s nynějším stavem.
I tohle je příklad, kdy úplně padá argumentace toho, že jedna moderní trať (t-010) na sebe naváže dostatečně atraktivní spojení i pro navazující tratě + lépe bude vycházet jejich modernizace.
A to je Litomyšl vzdálena od Chocně (coby bodu na hlavní trase) o dost méně km než Slavonice od Jihlavy-Pávova.
Myslíte ten 2h interval busu do MUN, aspoň tedy o víkendech?
V týdnu je to lepší…
To je vcelku vedlejší.
Jestliže pan Z. argumentuje zrychleným VLAKOVÝM spojením ze Slavonic/Telče do českého vnitrozemí, tak úplně stejně lze argumentovat i VLAKOVÝM spojením z Litomyšle – po revitalizaci obdobného rozsahu jakou by snesla t-227.
Vč. vhodnosti vést zrychlené vlaky na obou tratích a využít tak synergii přilehlé rychlé tratě (koridor v Chocni, VRT u Jihlavy).
Koridor vede Chocní bezmála 20 let, přesto je t-018 v dost zoufalém (nízká rychlost atd.) stavu.
P. S. (kdo by nevěděl) s tím Oredem a rokem 2011 jsem to nepsal náhodou – samozřejmě mi je známo, že pan T. Z. byl součástí tehdejšího týmu.
T-018 je pomalá proto, že už se dlouhou dobu jen mele hubou o nějaké traťové ZZ )+ nějaké PZZ), aby se dalo jezdit rychleji alespoň v úseku Choceň – Mejto.
Však plusmínus totéž co t-227.
Akorát že t-018 je kratší.
Ještě jsem se nedozvěděl, jaká je plánovaná frekvence cestujících v relaci Ji- Praha a Ji-Brno? Já jen aby měl vůbec někdo zájem vyrábět par kusů 3 (4)vozových VR jednotek…
Jen mínusujte. Ekonomická realita je úplně někde jinde. VRT ano, ale ekonomicky uvážlivě…
Nikdo tam nejezdí ,mimo pátek odpoledne a neděli odpoledne je problém zaplnit do hodiny autobus
Mluvíte nesmysly. Klasické rádoby dokázování kruhem.
Jel jsem 3.2. (sobota) brzo ráno z Jihlava město do Prahy a lidí se mnou jelo dost.
Druhá věc, a co tam asi ty davy lidí má teďka lákat? Současná cesta vlakem trvá 2,5 hodiny a ještě s přestupem v Brodě, autem jsou tam za hodinu a čtvrt.
Např. z Brna jede odpol. Regiojet v celou, Icom:30 do toho nějaký Flix
Oprava: Icom v 0:05.
O půl jede courák
Proč pár kusů? Může jich být daleko víc.
Mmch. tím víc nechápu to utnutí v Jihlavě namísto 1h taktu Praha – po VRT Jihlava – dále Třebíč – Brno + také 1h taktu Brno – po VRT Jihlava – dále J. Hradec – ČB.
Co to podle vás je ekonomicky uvážlivě?
Aby to nebylo totální mrhání peněz daňových poplatníků. Třeba ona dlouhá mostní estakáda se dvěma kolejema pro 4 vlaky velikosti 4 vozového RP za hodinu vyhazováním peněz je, zvlášť když to není nezbytně nutné. Dále terminál Pávov. Kolik spojů tam za hodinu zastaví? 2 nebo rovnou 4? S takovouto frekvencí by se to jinde rušilo, tady se to bude za desítky miliard budovat.
Kde se ruší trať s provozem 2 vlaků za hodinu, z Nezamyslic do Olomouce?… ať v tom je krajské město.
Přičemž po hodině Brno i Praha dá za hodinu 4 vlaky. Do Mochova to byly 4 vlaky, ale za den, ne za hodinu.
Spousta lidí z Vysočiny by měla zájem být vlakem do hodiny v Praze či v Brně. Můžete jim vyčítat, že se jim teď nechce táhnout 2 hodiny z Brodu, potažmo s přestupem dvě a půl hodiny z Jihlavy?
Argumentovat, že VRT do Jihlavy nemá smysl, protože teď nikdo nejezdí tím loudákem, je naprostý nesmysl.
Ale vždyť já taky. Ovšem bez megalomanie. Já chci pouze sjezd z VRT. Nechci žádné terminály za městem ani žádné estakády ve městě. To vše je drahé a udržba ještě dražší. Jedna linka z Prahy co bude dál pokračovat Třebíč/Znojmo a druhá od Brna do ČB s vazbou na Telč a Pelhřimov. Žádných x vrstev, které budou finančně náročné, tolik lidi tu ani nežije a potřeba lidí je omezená. Co je tu navrhováno je ekonomické Waterloo….
Pak tam jedna linka zastaví na terminálu a zbytek vás nemusí zajímat.
Estakáda je Vedle dálničního přivaděče a pak dálnici nadjíždí. Toto směrování ulehčuje přivedení vlaků do centra a odstraňuje úvratě.
Nikdo nebrání politikům prosadit zlepšení tratí vámi požadovanými směry. SŽ určitě podporu přivítá, zatím totiš naráží na mimoně.
Odstraňuje jednu jedinou úvrať – u 2h taktu linky Praha – Jihlava – Třebíč – Brno.
Resp. „odstraňuje nově přidanou“ úvrať, protože ani tato by nevznikla, pokud by nebyla požadována jízda přes žst. Jihlava město.
Proč se vám nelíbí přivedení vlaků do centra?
Mě třeba odtud vůbec neuráží jít na náměstí a šel jsem v klidu i do ZOO. Z hlavního je to na náměstí opruz, to opravdu musíte jet MHD. Do ZOO to dolů na bránu šlo. A když tam město přestěhuje dopravní uzel od hlavního tak ještě lépe.
To není o „líbí/nelíbí“. To je o konstatování.
P. S. Zároveň bude muset město „přistěhovat“ druhý dopravní uzel až k dálnici u Pávova.
A už jsme u toho. Další nádraží v polích, ke kterému se bude muset přivést MHD. Už to tu jednou bylo. Stanice Jihlava v polích a k ní tramvaj mezi loukama, to ale bylo o 100 let dříve. Stále ta samá chyba. Náklady na MHD pro město vzrostou stejně jako nákladné bude přesměrovat velkou část MHD k městskému nádraží.
No a nebo se to proste vyřeší nějakým busem s tím, ze hlavní připojení budou IAD a Os HB – JI.
Os HB – JI s cca 10min. pobytem na Pávově?
Nebo bez přípojů prvním či druhým směrem?
Nebo ony Os HB – JI pojedou 2 páry za hodinu, nebo nebudou mít přípoj od Prahy nebo Brna (vždy jedno z uvedeného), nebo budou protijedoucí VRvlaky na Pávově zastavovat v naprosto/téměř přesně stejné době tak, aby od obou/k oběma stačil jeden přípojný Os vlak?
🙂
A nebo ještě nějak jinak, třeba kombinace Os a Sp/R. 🙂 Ale jo, ono to KDESI není přesně a závazně naplánované 10 let před začátkem stavby, tak to určitě nemůže být později vyřešeno…
2 páry vlaků za hodinu na (nadále) jednokolejce mezi Pávovem a HB moc neodpovídají tezím o uvolnění konvenčních tratí nákladní dopravě po dokončení VRT. Jestliže příslušní plánovači už nyní vědí, že na VRTce by se např. „nestíhalo“ zastavení ve Velké Bíteši, byla-li by tamní stanice umístěna přímo na VRTce, pak předpokládám, že obdobně podrobně znají i tyto věci (zejména když jde o návaznost z potenciálně duplicitní VRTkové stanice, která jako jediná zůstat v projektu mohla). P. S. Rychlíková návaznost je nedůležitá; důležitější jsou (jak jste napsal i v prvotním komentáři) Os vlaky, řešící vazbu do obcí mezi Pávovem a HB… Číst vice »
Já si myslím, že úsek Havl.Brod – Jihlava by taky měl být dvojkolejný, jinak dopadne blbě jak Brno – Přerov.
Tak primární obsluhu bude vytvářet Jihlava město. Do polí je plánován trolejbus, který zároveň obslouží i továrnu Bosch. A bude tam zastávka na trati HB-Jihlava.
Podle vás by tam nemělo být na VRT nic = bez této VRT zastávky?Takže by tam nebyl ani ta jedna linka ze šesti rychlých?
Tak si vy Napoleone představte jako alternativu totální modernizaci stávající stanice Jihlava. Ta by byla asi zadarmo, ne? A dosadte si nižší atraktivitu toho rychlíku od Prahy do TR pro cestující z Jihlavy, když nepojede přes město…
Jestli něco z toho všeho je trochu navic, tak max. ty perony na Pavove (předjíždění uprostřed VRT se pro všechny případy hodí i bez nich), nicméně to jsou spis drobné.
Nějaká periodická modernizace bude potřeba tak jako tak (což mmch. bývají i vaše vlastní argumenty v jiných případech). Liší se jen rozsah (závislý i na tom, jestli tedy v nynější žst. Jihlava nebude ve VRTkové době zastavovat vůbec nic, tzn. ani osobáky z HB do JI).
No mezi přestupním uzlem vlaku z VRT a komplet regionalkou vs. kolejistem redukovanym na potřeby ND plus možná jeden Os za hodinu vidím dost rozdíl.
Falešné dilema – ten 1 pár vlaků za hodinu (Os HB – JI) by v nynější žst. Jihlava zastavoval, coby „konečný výčet“, zřejmě i při neexistenci toho nového přivaděče podél I/38 (protože VR-vlaky tam zastavovat nemusejí tak jako tak + vlaky směr Třebíč tudy vůbec nepojedou).
A ta stanice se má jako rozpadnout? Já jen jestli jste si všiml, tak v okoli této stanice je spousta výrobních podniků. Areál průmyslové zóny Hruškovy dvory, Pávovská, Bedřichov… sem míří každý den desetitisíce lidí. Návaznost MHD je parodií, když to ani k tomu nádraží nezajede.
Když je řeč o průmyslových podnicích: https://mapy.cz/s/pesokabuda tři nadnárodní podniky (a nejen výroba, ale i příslušná účetně-administrativní část, byť přinejmenším u jedné z těch firem řešená téměř výhradním HO**) ve vzdálenosti 2 km, a to navzdory odlehlosti vůči dálnici a navzdory neexistenci VRT. Přesto tam ty zahraniční centrály tu příslušnou pobočku vybudovaly (viz 1. firma), resp. kdysi odkoupily (viz 2. a 3. firma). ** Přičemž v ten vybraný termín, kdy se účetní týmy jednoho z těch tří podniků (toho, ve kterém mám „své zdroje“, na rozdíl od těch zbylých dvou) setkávají na pracovišti, jde o termín, kdy tam mají dojet… Číst vice »
Nevím kdo by měl ještě co „vyrábět“. Jančura už má na Vysočiny 200 km/h smlouvu už teď.
No že bych chtěl na cestě Praha – Brno stavět zrovna v Jihlavě to teda ne. Doufám že Praha – Brno bude do 45 minut a nebo v extrému do 1 hodiny aby to bylo srovnatelné alespoň s TGV v 80. letech dvacátého století a nemělo to zase úroveň 19. století jako dnešní celá železniční síť 🙂
Zato to, aby tamní obyvatelé strpěli výstavbu i provoz VRT, byste požadoval, že. 🙂
P. S. Nebojte se, těch bezzastávkových spojů budete mít ažaž (jestli teda na tu výstavbu budou peníze + jestli odpor dotčených obcí, kdy mnohé z té VRT budou mít jen minimální přínos, nebude takový, že by té výstavbě zabránil).
Proč by jihlavští měli trpět výstavbou a provozem VRT, když by nešla přes Jihlavu? Nebo jste myslel pávovské? Tak to se obávám, že vesnic, přes které to půjde a nebudou mít zastávku, bude trochu víc.
Mám na mysli lidi z obcí, přes „které to půjde a nebudou mít (v blízkém dosahu) zastávku“
(při souběžné arogantní prezentaci pro ty obce, jak přes toto ta VRTka údajně zabrání v jejich vylidňování atd. atd.)
Zastavět nám to tu tratí, to byste rád, ale dopřát nám tu moderní dopravu, to už ne, že? To už je opravdu vrchol arogance toto.
Ono to tak stejně částečně dopadne, když Jihlava-Pávov bude jedinou VRT-stanicí přímo na VRT, co se Kraje Vysočina týče. Tzn. arogance běží i tak, vč. tvrzení o tom, jak s VRT si „lidi budou moci najít práci kdekoliv“ (naprostou většinu takových přepravních proudů sama VRT neřeší), „z Prahy za rodiči bude možné na venkov jezdit každý víkend“ (protimluv s předchozím tvrzením), „firma bude moci založit své pobočky i v menších městech“ (tzn. v kontextu Kraje Vysočina leda tak v Jihlavě, která ale je i nyní napojena velmi dobře – díky dálnici) atd. Pro připomenutí: https://www.spravazeleznic.cz/documents/50004227/129561401/Prezentace+JABLO%C5%87OV%2C+b%C5%99ezen+2022/40d4b530-3474-4a79-bc05-1be6afc6f45d Zajímavý je i ten „snadný… Číst vice »
Ono by bylo fajn stavět to rovnou čtyřkolejné s tím, že 2 koleje by byly pro couráky a třeba i nákladní vlaky.
Ale na to nemáme.
Nesmyslné zveličování a falešné tužínovské dilema (mj. řešitelné relativně rovnoběžným grafikonem, kdy každý z dálkových vlaků mezi Prahou a Brnem by zastavoval střídavě na jedné zastávce v rámci Kraje Vysočiny; dále že pokud tedy něco případně vynechat, tak právě Jihlavu-Pávov, protože o pár km dál bude jiná jihlavská VRT-stanice atd.).
Mmch. rád bych se dozvěděl, co podle p. t. diskutujících přinese taková VRT právě zmiňovanému Jabloňovu, který to má pár km k nejbližšímu dálničnímu exitu.
Vždycky najdete nějakou vesnici, pro kterou nemá smysl ani D1, ani VRT. Dolní Heřmanice hned naproti přes dálnici. Na cestu do VM dálnici nepotřebují, ale měřítkem potřebnosti spojení Praha-Brno nikdy nebudou.
Já se ptám na Jabloňov a prosím (kteréhokoliv zastánce VRT, resp. proponenta těch tezí o „zabránění vylidňování venkova“ atd.) o konkrétní odpověď.
A kromě Jabloňova dávám, v rámci Kraje Vysočina, dotaz na jakoukoliv namátkově vybranou obec kteréhokoliv jeho okresu.
Vč. namítnutí, jak to že se např. Luka nad Jihlavou nevylidňují, ale je tomu přesně naopak? https://obyvateleceska.cz/jihlava/luka-nad-jihlavou/587478
U těch nákladních vlaků by byla problémem sklonová náročnost VRT.
Tak vy tam stavět nebudete, zastaví tam příslušný strojvedoucí příslušné linky podle jízdního řádu. Jestli si tu linku vyberete je na vás. Budou tam i linky co budou Jihlavou-Pávovem projíždět.
Jízdní doba Praha – Brno má být systémová taktová hodina = cca 55 minut čisté jízdní doby.
Opakování matka moudrosti: při 5 párech bezzastávkových spojů za hodinu, nebude na těch 55 hodinách nic „systémového“ – přinejmenším část spojů pojede mimo nějaké taktové uzly, které z principu nehrají takovou roli, pakliže (dle ofiko plánů) tam prý pojede těch spojů tolik.
Alespoň budete mít v Praze/Brně čas na přestup. A nebo taky pojedete z centra, dle každého výběru odkud a kam pojede.
55min. cestovní doba nijak neimplikuje kratší doby na přestup – přinejmenším ne z těch spojů, které z Prahy/Brna prostě nebudou odjíždět v X:03/X:33 h (což mmch. i tak znamená spíše nedostatečnou šířku uzlu, znamenající jen cca 5 – 7min. přestupní doby v tak velkých stanicích).
Už jsem tu psal i dříve, že tohle by bylo zásadní leda tak při pouze 1h taktu (u toho každopádně), s přimhouřením očí 30min. taktu (zde již s výhradou, že Praha NEBO Brno by ale mohly být i uzlem v X:15/X:45 h a tím pádem by byla přijatelná i cestovní doba 65 – 70 min.).
Co nakonec bude rychlejší pro Pelhřimov ve směru Praha? Bude to rychlejší přes Tábor anebo přes Jihlavu a VRT? I toto je potřeba rešit, protože bez navazujících slušných tratí to v málo obydleném kraji prostě nejde.
Perličkou je, že okres Pelhřimov je v rámci Kraje Vysočina okresem s dlouhodobě nejnižší zaměstnaností.
Navzdory nejhoršímu železničnímu spojení.
Není to tolik let zpět, jak bylo argumentováno, jak se budou Pražáci stěhovat do Pelhřimova a budou do té Prahy jezdit z VRTstanice umístěné u Humpolce.
A ejhle, nic z toho nevznikne.
No tak to holt vznikne ve Světle, a co?
Světlá je pro Pelhřimov už značně z ruky (+ při pouhém 1h taktu by se nějaké měřitelné % pelhřimovských už do těch vlaků ve Světlé nevešlo, nad rámec dalších přistupujících + těch, kteří jedou už z Havlíčkobrodska nebo Žďárska)..
Nejbližší dálniční exit se nachází Pelhřimovu o dost blíže (a žst. Humpolec-Pelhřimov se mu měla nacházet ještě o kousek blíž).
… a velmi zajímavý je tento argument (o dojíždění z Pelhřimova cca 35 km k nejbližšímu „VR-vlakovému“ nádraží do Světlé) v kontextu argumentace stejné osoby o údajné nevhodnosti zřízení VRT-stanice u Velkého Meziříčí, kdy „oklikou a pomaleji to dojede přímo do města“ (což i tak je falešné dilema, protože jedno s druhým se nevylučuje).
Tzn. 35 km z Pelhřimova do Světlé by z hlediska dojíždění bylo O. K., ale argumentace o spádovosti širokého okolí (třebas i do 35 km) od VRT-stanice umístěné přímo na VRT u Velkého Meziříčí se nepřipouští?
Myslel jsem to tak, že štěstí být na trase holt z nějakých důvodů nepotká PE, nýbrž SnS.
„Štěstí být na trase“ = příznačné slovní spojení, generálně vyvracející všechny ty teze o tom, jak VRT zabrání ve vybydlování venkova (tedy trvalému; a to tím, že lidé se po té VRT budou „vybydlovat“ do velkoměst jen od rána do podvečera). Protože ty přínosy potkají z venkovských (tzn. vesnických oblastí) jen ty obce (ale O. K., i u měst by to platilo), které měly… štěstí být na trase (+ štěstí, že v jejich blízkosti byla vůbec nějaká stanice vybudována). Měl-li bych ta slova brát vážně, tak Pelhřimov tedy bude čekat úpadek, vylidňování atd. P. S. Humpolec a Pelhřimov mají železniční… Číst vice »
Mmch. zrovna t-224 je neuvěřitelně zanedbaná jak co do rychlosti tratě, tak i co do couravosti spojení (přitom odlehlost Pacova vůči nádraží = o to menší použitelnost pro dojíždění na krátké vzdálenosti v té oblasti).
Do Pacova měla původně vést úzkokolejka z Obrataně. Ale nenaplnilo se. 😉
Z hlediska diskutovaného je to skoro jedno.
Vhodné by aspoň bylo, kdyby vlaky na t-224 zvládly sjet úsek Tábor – Pacov za max. 26 min. tak, aby v Táboře tvořily uzel + aby až v Pacově měly křižování vč. všestranných bus-přípojů.
I tak by ale cestovní doba Pelhřimov – Praha byla cca 2 h (resp. s novou tratí od Prahy k Benešovu cca… 1 h 40 min.?), což je i tak dost.
Dopadne to jako vždycky. Bombasticky projekt za velké peníze, který bude nakonec mít problém s ufinancovatelností a tím pádem se bude odsouvat. VRT je potřeba, ale né v této megalomanské podobě pro lokalitu, kde žije „pár“ lidi. Za ty peníze, co bude stát ta estakáda, která dovede VRT do Ji města z druhé strany od dálničního přivaděče+ ten terminál, můžu upravit navazující tratě. Třeba zkapacitnění HB-Okříšky, elektrizace Ji- Zastávka, Ji- Znojmo, různé přeložky např. Sedlejov, modernizace 227 vč mostu v Kostelci atd. atd. To, co jsem teď vyjmenoval, je nám předkládáno jako drahé a zbytečné. No já nevím. To jsou… Číst vice »
Ta ironie, že v té samé dobrosprávnické mapě je uvedena celá VRT, ale ne elektrizace Zastávka – Jihlava. 🙂 A i taková drobnost jako modernizace výpravní budovy žst. Velké Meziříčí je odkládána asi o 5 let. A Jihlava – Znojmo? Ironií je předpoklad výstavby tzv. Stařečské spojky, přičemž vedení vlaků Jihlava – Znojmo přes Třebíč a pak po té spojce = PRODLOUŽENÍ doby jízdy oproti trase přes žst. Stařeč. A jsem zvědav na kombinaci uzlů – např. jak chtějí stihnout sjet úsek Jihlava město – Třebíč do 30 min., aby uzly byly v obou stanicích. Resp. pokud ne za 30… Číst vice »
Možná nebudu sám koho by zajímalo, kdo tu nevýznamnou Jihlavu tak protlačuje.
Hlavně kdo počítá nějakej ekonomickej rámec a návratnost. Tak buď bude terminal na Pávově, nebo prostý sjezd z VRT do stanice Jihlava. To bych jestě chápal. Ale tohle je naprostej ekonomickej úlet.Tohle nedělají ani v Číně, kde brutální výstavbou všeho možného stimuluji ekonomiku… Vyjma jedné tratě je to tu samá jednokolejka a ted najednou se potřebuje takováto kapacita…
Třeba Valence ve Francii má terminál i sjezd a není ani o moc větší, než Jihlava (64 tis. obyvatel)
https://mapy.cz/s/cuveludeda
Tak ona je hlavně po cestě to největší město, tak proč tam nepostavit něco pro přestupy?
A jak by to teda v této lokalitě mělo vypadat? Má jim být odepřena obslužnost?
Navazující tratě se musí upravit tak jako tak (je-li obecný zájem o ekologičtější veřejnou dopravu), i kdyby se žádná VRT nestavěla.
Tak to bych se měl na SŽ zastavit.
Hm 40 minut Jihlava 50 minut Brno, tak to je výborná zpráva pro budovatele dalších kancelářských bloků v Praze.
Nebo v Jihlavě.
U dálnice je tam spousta výrobních bloků. A železnici k tomu vůbec nepotřebují.
P. S. Kolik je takových kancelářských bloků v Kolíně, když vlakem je to od Prahy jen cca 35 min. jízdy a (na rozdíl od 1h taktu do Jihlavy) „vlak za vlakem“?
Do kamene tesat a zlatit.
Přidal bych do toho výčtu Velké Meziříčí – fůra fabrik, bez ohledu na železniční spojení (které tam VRTka stejně víceméně nezlepší).
Přesně, je to pořád “ platová jednosměrka“ , proč by lidé v Kolíně dělali za místní mzdu, když se k nim pražáci nehrnou ( ono se stačí podívat kolik lidí jede ve vlaku směr Kolín v době kdy se lidé jedoucí směr Praha mají problém na protější koleji naštouchat do vlaku). Nic proti železnici, ale tohle směřování pidlivizace ( znalci vědí srdečný pozdrav atd) má jisté zřetelné nevýhody…
hm , to těžko když zkušenost hovoří, že dobré , tedy nejenom železniční, spojení maloměsta s velkoměstem odsaje lidi v produktivním věku z maloměsta ve “ prospěch “ velkoměsta . Jen jsem vypíchl jeden z aspektů moderní doby, kdy se stává, že lidé jezdí za prací stovky kilometrů a díky tomu se jim v “ kýžené lokaci postaví pracoviště, které by tam v zásadě vůbec být nemusely. Mohli by sice ve většině případů klidně pracovat z domova , ale protože v Jihlavě či v Brně neobdrží “ pražské platy“ tak si raději prostě popojedou do Prahy v čase, kdy průměrný… Číst vice »
Jsem zvědavý jak se tohle celé financuje, a ať koukám jak koukám, tak i když bych se rád dostal do cíle co nejrychleji, tak pořád jízda aspoň po části VRT je pro mě časově nerentabilní, a to je jen vše na papíře.
Počítám, že cesta (cca 230 km) když mě teď s přestupy trvá 3:20 hod., autem 2:30 tak i kdybych chtěl jet aspoň kus VRT tak počítám tak 5 hodin. No super
A jak se dokončením „aspoň kusu VRT“ stane, že se dnešní cesta trvající 3:20 natáhne na 5 hodin?
Kdo chce seřezat psa a má klacek, ten už si nějaký důvod vylže. Například, že krade jabka. Nemusí to dávat smysl, důležité je mít „ospravedlnění“, byť by bylo sebepitomější.
Možná tím, že se z původní trasy zcela odkloní bezzastávkové vlaky?
Ufinancování překvapivě není závislé na tom, jestli právě pro vás bude jízda alespoň po části VRT „časově nerentabilní.“
A jakou konkrétní trasu myslíte? A je nutné jet kus po VRT?
V čem je lepší dojet do Jihlavy – města po novostavbě, než po stávající trati?
Odpadne úvrať…
U vlaků Praha – Jihlava město – Brno? Že udělají kolečko? V celkových nákladech na VRT se to ztratí, pravda.
To bude snad jen výchozí a končící v Jihlavě. Kdo pojede z Prahy do Brna, přes Jihlavu nepojede, neb to bude časově delší. Anebo se s touto vyhlídkovou jízdou/závlekem mezi Prahou a Brnem skutečně počítá?
Taková linka se neuvažuje. Možná tak nějaké náhodné výstřely v okrajových částech dne.
„Se“ uvažují dvě linky s krátkou přestupní dobou (resp. těžko mezi nimi bude kdo přestupovat, když nikde mezi okrajem Prahy a Jihlavou, resp. mezi Jihlavou a okrajem Brna, zastavovat nebudou) – viz zmínka T. Z. o uzlu Jihlava město v X:30 h.
Já furt nechápu, proč by měl jet někdo z Prahy do Brna s přestupem v Jihlavě, když bez přestupu pojede těch cca 5 linek?
Takže když na sebe nebudou tyhle pahýly navazovat vůbec, tak mě to nepřekvapí a neurazí.
Uzel v Jihlavě-město chápu hlavně pro přestup na okolní tratě z vlaků co přijedou/odjedou na VRT a ne mezi těmito vlaky navzájem.
Dle vyjádření p. T. Z. na sebe navazovat budou – je počítáno s uzlem v JI v X:30 h, z čehož tato návaznost přímo vyplývá.
Ale pro normálního cestujícího to budě maximálně nouzovka, když třeba budou vyprodány místenky na vlak jedoucí jen po VRT.
Jaké vyprodané místenky?
Těch spojů pojede ŠEST za hodinu.
Kapacita NĚKOLIK TISÍC sedadel za hodinu.
Těch spojů pojede tolik, přesto cestující nebude moci využít kterýkoliv z nich, ale bude se muset místenkou vázat na konkrétní z nich?
Vždyť to absolutně nedává logiku.
Tak že vyprodané. To se nemůže opravdu nikdy stát?
A proto taky píšu, že to bude nouzovka.
Ano, při tak obrovském počtu spojů za hodinu se to víceméně stát nemůže.
Mmch. dle vašeho pohledu, může být vyprodaný i ten „spoj jedoucí z Jihlavy (výchozí) bezzastávkově do Brna – když jím pojedou ty stovky lidí v rámci jízd mezi pobočkami firem atd. atd.
P. S. Když bude vyprodaný (což už bych – vzhledem k mizernému „taktu“ viděl pravděpodobnější) takový odpolední přímý vlak Praha – Jihlava – Třebíč – Brno (2h takt), tak lidi z Prahy do Okříšek/Třebíče/Náměště pojedou čím?
Zrovna u těchto vlaků přes Jihlavu město nepočítám s povinnýma místenkama.
Velmi zajímavé – nepočítat s povinnými místenkami u 1h taktu vlaků, zato s nimi počítat u něčeho, co pojede 6x za hodinu (tzn. o to větší nesmysl je, se místenkou vázat na konkrétní spoj, když to jede každých pár minut).
Mmch. jaká by asi byla matematická pravděpodobnost, že právě všech 6 párů VRTspojů za h jedoucí mezi Prahou a Brnem „bez sjíždění“ bude plně vyprodaných, zato 1 pár spojů za hodinu (resp. reálně 2 samostatné spoje s přestupem v JI) vyprodané nebudou.
Tak ono to pojede každých pár minut mezi Prahou a Brnem, ale ty vlaky budou primárně pokračovat dál. A poslední dobou mám pocit, že lidi chtějí místenky (třeba i na trasu Pardubice – Praha) obzvlášť když jsou k některým jízdenkám zadarmo, což v minulosti nebývalo.
„Chtějí“ je proto, že je to zadarmo. Čímž se to zvrhlo do něčeho neuvěřitelného. Nicméně zpět k věci – však o relaci Praha – Brno mluvíte (v jiné by ta cesta s přestupem přes Jihlavu coby „nouzovka“ nešla). A značně si protiřečíte – i při (nesmyslném) povinné místenkování, není nikde psáno, že by část sedadel v aspoň některém z těch 6 přímých vlaků Praha – Brno nebyla volných, zato při byť „dobrovolném“ místenkování že by nebyl vyprodaný ten jediný pár Praha – Jihlava či Jihlava – Brno. Ale pořád nechápu ten princip – vlak z Prahy do Brna tedy pojede… Číst vice »
Při nepoviném místenkování můžete do vlaku nastoupit bez nějaké pokuty.
Víte, když pojedu jen Praha – Brno tak si místenku kupovat nebudu, když ty vlaky nebudou povinně místenkové. Jenže ty vlaky z Brna (a i něco z Prahy) budou pokračovat dál a už to nebude každých 10 minut.
Kde? Naopak to bude samá úvrať. Pokud bude spoj pokračovat směr ČB ci Telč tak úvrať v Ji městě, pokud směr Třebíč Znojmo tak úvrat ve stanici Jihlava. Přímé to bude jen ku Brodu, ale tam zase nikdo takto nepojede, protoze to je nesmysl…
A nebo idiotsky plácáte bez znalosti věci.
Jde o nový dvoukolejný přivaděč z Pávova do západního zhlaví Jihlavy města. Hlavním přínosem je rychlost a kapacita, v těsném závěsu odolnost proti přenosu zpoždění. Nebo by bylo lepší tou třicítkou přes stávající žst jezdit pořád?
Naopak, tuhle část by bylo ideální postavit ideálně hned klidně i bez VRT.
Nebuďte drzý. Co si to dovolujete?!
Takže nevíte…
Co nevím? Pokud přijede od Brna po VRT vlak do Budějovic, tak buď může po staré anebo po novém, ale úvratí na městském. Ono postavit estakádu za desitky miliard a pak jet raději trasou z roku 1887 je poněkud úchylné. A na pohádky o tunelech k Malému Beranovu jsem již dost starý. To můžou snít Zárubové za erární…
Ironií je, že ta samá Dobrá správa, která prý v brzké době zvládne budovat stovky km VRTek najednou (+ ideálně souběžně při tom kompletně modernizovat/elektrizovat návazné tratě), potřebovala 3 roky za sebou vždy 1,5 – 2měs. výluky v úseku Jihlava – Třebíč, přičemž ani po nich není zdaleka vše hotovo.
A zanedlouho bude další, 2týdenní výluka před Jihlavou.
Přesně tak. Takových slibů bylo, realita je ovšem tristní. Zvlášť elektrizace trati. Kdyby se měla zadrátovat cela síť nynějším tempem, tak to vychází na nějaké 25.stoleti… Neni tady ani stavebni kapacita o penězích nemluvě. Viz výše místo opravy jižního zhlaví stanice Jihlava za stovky milionů se naprojektuje estakáda z říše snů za desítky miliard. Ale hlavně z peněz EU. Ty vyhýbky by musel platit erár 😉
A kde se ta úvrať bere, když tam dneska není?
Vlak pojede Brno – Jihlava (hlavní, jestli zastaví nebo ne je irelevantní ) – Jihlava město – Budějice.
Estakáda bude pro vlaky Praha – Jihlava-město Třebíč – Brno. A za desítky miliard nebude. tak v současných cenách za půl. A můžou ji využít i jiné vlaky z HB směrem na Okříšky. Pohádka o tunelu k Malému Beranovu je stejná jako pohádka o VRT, a ano bude se to platit z eráru, jako se platí velká většina infrastruktury.
No určitě 500 mega za most jako kráva i s tunelem…
Bez tunelu, tunel za další půlku-celou, ale stále to nebudou desítky miliard.
Dovoluju si virtuálně plácnout přes ústa přemoudřelého drzouna, který o co méně věc chápe, o to hlasitěji vystupuje jako ten poslední chytrý. Jak tady tu diskusi čtu, vy budete asi celkově solidní osina v zadku, co se vzteká jak malej Jarda, kdykoli není po jeho… Takže diskuse zbytečná, stejně mate názor hotový předem, smysl dává maximálně korigovat nejhorší bludy s ohledem na ostatní.
Chovejte se jako dospělý a ne jako maniak, kterému zamkli plastové vláčky do skříně. Když už nutně potřebujete tu osobní rovinu. Na tyto utopistické vize peníze prostě nikdy nebudou. Nevím jak už to mám sdělit. Smiřte se s tím. Jsou to jen dobře zaplacene čáry na papíře.
Sám nevěřím, že budou peníze na VRTky (rozhodně ne v plánovaném rozsahu), ale nemyslím si, že zrovna jazýčkem na vahách v této věci by měla být podoba jihlavského přivaděče. Mmch. zajímavý je argument p. T. Z. o „odolnosti proti přenosu zpoždění“ – leda tak na protijedoucí spoj, ale ne v pokračování téhož spoje či na jihlavské přípoje. Plus i při trasování přes žst. Jihlava by přeci šlo míjet s protijedoucím vlakem právě v žst. Jihlava či na dvoukolejce směr Pávov. A i tak jde o jedno selektivní řešení „přenášení zpoždění“, kdy na řadě další ch míst budou VRTkové spoje přecházející… Číst vice »
Jako ze VRT za stamiliardy ještě jako jo, ale ten přivadeč za baj voko 2 GKc už to cele pošle ekonomicky do haje zelenyho, nebo co se to tu pokoušíte mnoha příspěvky sdělit? Nebo je dle vás jako blbě jezdit od TR na město? Tak to berte proste tak, ze to cely s VRT vlastně nesouvisí, ze ta tohle jen jaksi akceleruje, a mate klid.
2 miliardy? To jste z hodně laciného kraje. To sakra přitlačte. Kdyby to bylo za 2 v dnešnich cenách, tak ani nepípnu.
Porad ještě je řec tady o téhle veci (trasování neřešte, naklikal jsem to “nějak odhadem”)…? A od nákladu si odečtení úsporu za peronizaci dnešní Jihlavy. Dal na sever je to invariantní a v podstatě se jedna o to vaše “jednoduché napojeni na stávající síť” (plus ty možná trochu sporné perony u predjizdnych na VRT).
https://mapy.cz/s/favucesatu
Samozřejmě v dnešních cenách, v jakých jiných? Ještě nebyla vynalezena křišťálová koule, co by vyvěštila inflaci na nadcházejících 10+ let. Kromě toho, do té doby už třeba budeme stejně platit eurem.
Neboli „koleje ze všech stran okolo Jihlavy“.
P. S. Ta třicítka přes stávající žst. není fyzickou vlastností.
Navíc tím pádem vlaky jedoucí po VRT z Brna/Jihlavy tím pádem neobslouží dnešní žst. Jihlava (nebo ano, ale až po JI-městě), tzn. prodloužení doby jízdy směr Praha/Brno ze sídliště přilehlého vůči nynějšímu „hlavnímu“ jihlavskému nádraží.
Jak prodloužení? Vždyť dneska se to z Jihlavy hlavního jede do Prahy cca 2:20 s přestupem v HB, nově to bude z JI města 50 min. I když bych bydlel někde u hlavního nádraží, tak se na město dostanu MHD dejme tomu za 15 min. plus třeba něco na přestup, i kdyby 75 minut Praha – Jihlava „sídliště u nádraží“ oproti dnešním 140 minutám – kde máte to prodloužení?
Prodloužení oproti jízdě přes žst. Jihlava při existenci VRT.
Kolejiště se dá upravit, když se bude chtít. Takže limitující je most v ostrém oblouku. On ten plánovany nový most na Jihlava město od přivaděče bude taky v poměrně v ostrém oblouku. Takže časová úspora bude kolik? Pár minut. Navíc neobsloužím stanici Jihlava, kam je svedena síť linek MHD. Ono centrum s nádražím Jihlava město není samospásné… Do centra Jihlavy míří čím dál méně lidí. To už živější jsou Stare Hory, kde u zastávky mám jak MHD, tak velké zaměstnavatele, tak obchod, tak sídliště, kde žijí spíše mladší lidé.
Vzhledem k tomu, že bude v Jihlavě -město stavět úplně vše, tak nějaký oblouk o malém poloměru v blízkosti nádraží zas tak nevadí.
Tipnul bych si, že po přivedení trati (od VRT) z druhé strany do přestupního uzlu Jihlava-město budou přesměrovány linky MHD v celém městě a opadne význam současného (hlavního) nádraží.
V dohledné době bude “svedena síť MHD” (a ještě i rozsáhlejší) na to město. A dvoukolejka někam ke Stříteži by se hodila už dnes. Tak proč to nezvítězil naráz se zrychlením všeho na sever o cca 5 minut?
Když bude přestupní uzel v Jihlavě-město, tak nemá cenu zajíždět na hlavní.
Ty přestupní uzly budou ale tak jako tak dva – i na Pávově.
Mmch. jsem zvědav na vedení linkových autobusů – že by od jihu přes celou Jihlavu až v k VRT-stanici?
Resp. od severu přes VRT-stanici (+ která až zajížďka bude přípustná k tomu, aby to okolo té stanice jelo, byť za cenu prodloužení doby jízdy z vesnic do centra Jihlavy) až do centra Jihlavy?
Do Pávova nějaký velký počet příměstských linek neočekávám.
Město si tam chce prodloužit trolejbusy. Bude se dát přestoupit z tratě Havl.Brod – Jihlava.
Jsem zvědav na situaci, kdy z konkrétního vlaku v přepravní špičce vystoupí až několik stovek lidí, jak se do toho nejbližšího trolejbusového spoje vejdou.
Na ten přestup z tratě HB – Ji jsem zvědav, zejména z hlediska všesměrových přestupních vazeb + aniž by Os HB – JI prostály na Pávově delší dobu (tak, aby konkrétní Os vlak byl zároveň přípojem k VRvlakům i od VRvlaků).
Očekávám rozptyl lidí do vlaků, trolejbusu a vlastních aut. Uvidíme, jak město ve špičce naplánuje trolejbusy, zda nebudou třeba ke konkrétním vlakům jezdit posily, když totiž bude zájem, tak trolejbus bude i ve větším lidi přivážet a pak tem může posečkat, což sice není moc ekonomické, ale není to krizové jako u (dražšího) vlaku a technologicky to taky jde lépe než čekání vlaku na zastávce.
Naopak! Spoj MHD s několikaminutovým zpožděním je, s ohledem na krátké intervaly MHD, o dost horší věci než vlakový spoj jedoucí s týmž několikaminutovým zpožděním.
Směr ČB pojede „po staré“ přes ŽST Jihlava – Ji Město. Pro směr Třebíč je v plánu navíc spojka Ji město – Luka n Jihlavou mimo ŽST Jihlava.
Plánů tady bylo od konce 19.stoleti v oblasti železniční infrastruktury více než dost… A kde je realita? Realita je taková, že se to tu rozpadá pod zadkem a blbá elektrizace 240 nebo revitalizace 227 je dilem na několik generací… Ja jsem realista a ne snílek….
A proto bysme měli od výstavby VRT a priori ustoupit? Nechápu smysl tohoto komentáře.
Ale to vůbec ne. Já taky chci VRT, ale bez megalomanských a zbytečných nesmyslů. Tak aby to bylo ufinancovatelné. A prostě napojeni Jihlavy s dalším nádražím a novou tratí jejíž přínos je diskutabilní, je mně proti srsti.
A to vše proto, ze není rychlá páteř a tedy nejsou na jižní Vysočině skoro žádní dálkoví cestující. Ale to je moc logické a blbě se z toho jednoduchými extrapolacemi se zahrnutí celkové “železniční hlucheho” období dělají bombasticky apokalypticke scénáře, ze kterých je někdo tak moc happy… 😛
Doufejme, ze zvítězí rozum a i to Brno pojede po obchvatu, protože to je rychlejší. Úvrať VR jednotky je čistě psychologický problém.
Tak proč je u linky Praha – Vídeň předpokládána jízda mimo Brno hl. n., mj. s argumentací vynechání úvratě?
Asi proto, ze je to taková myšlenková zkratka, a někdo usoudil, ze se to bude vyjímat lépe, než zdůvodnění, ze je to rychlejší.
Zajímavé – zejména s ohledem na to, že rychlejší to rozhodně není pro lidi jedoucí z/do Brna, ale i s ohledem na to, že přeci odsunuté nádraží se má budovat proto, aby přes Brno mohly jezdit VRvlaky. 🙂
Mmch. zajímavá je i argumentace o zrychlení spojení ruku v ruce s tím, že úvraťový pobyt bývá delší než bezúvraťový.
Prý plácáte, ale chci vidět toho, kdo pojede do Havl. Brodu přes Jihlavu, když sjezd bude ve Světlé a jedna větev povede přímo přes Brod do Velké Bíteše a dále k Brnu.
Přesně.
Čistě teoreticky pokud pojedete tou linkou co bude stavět v Pávově (Ex3 z Německa), tak budete moci přestoupit na nějaký vlak v Pávově směrem do HB a nebude muset přestupovat v Praze na rychlík. Níže je odkaz na plánované vedení linek. Samozřejmě vše bude záležet na konkrétním JŘ.
A tohle někdo tvrdí?
„Někdo“ dokonce tvrdí (zde počátkem prosince 2023) že nejrychlejší cesta vlakem z Velkého Meziříčí do Prahy bude s VRTkou přes Brno.
Pak by zajížďka Praha – HB přes Jihlavu-Pávov ještě byla slabým odvarem.
Můj názor je ten, že se má udělat obyčejný sjezd z VRT a ten napíchnout na současnou infrastrukturu, než budovat další terminál s další boční tratí kterou budu cpát zastavěnym územím. Jihlava zase tak velká není… Vznikne akorát X vrstev kategorii spojů,které budou obtížně ufinancovatelné.
To je samozřejmě celkem zajížďka, pokud Vám vlak zastaví na terminálu a odtud pojede návazně osobní vlak, tak pro Jihlaváky se moc nezmění (řádově minuty) ,ale pro pokračující cestující to může být i 15-20 minut rozdíl v čase.
Nestačilo by někde v katastru Jihlavy jen dát ke kolejím pár palet a říkat tomu nástupiště?
Věřte, že na současný počet lidí, kteří chtějí jet z Jihlavy do Prahy vlakem, by stačily tak 2 palety.
Ale tady se nebavíme o současném počtu, kde je minimální zájem úměrný současné jízdní době.
A o jakých počtech? Nikde jsem čísla o predpokládané využitelnosti neviděl. Valná většina zůstane u auta a D1, protože nábytek z Ikey se blbě stěhuje vlakem stejně jako další komodity. Stejně tak rodiny s dětmi na výletech. Jihlava není ani studentské město s tou svojí parodií na VŠ. Není to ani turistický cíl, ani nic jiného. Je to město seniorů prázdné a pusté. Vždyť tam je proboha problém jít se večer někam bavit… Ano počty cestujícich výrazně vzrostou třeba i stonásobně, ale stále to bude málo, aby to ospravedlnilo estakády, tunely, dva terminály za desítky ne-li 100 miliard.
Pravidelně (cca 2x týdně) vozíte nábytek z Prahy? Proč by měl být problém jet na výlet vlakem? Když se jede vlakem, tak jeden nemusí řídit. Terminál na městě je pro obsluhu Jihlavy velmi vhodný i bez VRT a bude se obecně stavět. Po výstavbě VRT tam navíc přibude jedno nástupiště (2 hrany) pro obsluhu vlaků co budou zjíždět po VRT. Terminál Pávov je prostě další místo pro obsluhu, chcete to kraji odmítnout? To se pak taky může stát, že do toho místní budou házet vyloženě vidle, když už jim to nic nepřinese. A peníze to stát bude, jako jakákoliv infrastruktura,… Číst vice »
„To se pak taky může stát, že do toho místní budou házet vyloženě vidle, když už jim to nic nepřinese.“
To mluvíte o druhé jihlavské VRT-stanici ve vzdálenosti 3 km od té první, nebo o nakonec nevybudovaných stanicích (a jejich širokém okolí) o desítky km dále (oběma směry)?
Obecně o lidech z oblastí, kde si myslí (a to třeba ani třeba nižší provoz na dálnici), že jim VRT nic nepřinese.
Koukám vy jste někde od Vel.Mezu, že vám ta nepostavená stanice stále leží v žaludku?
Řešte argumenty. Neřešte odkud kdo je. A taky si všimněte, že úplně stejně kritizuju neexistenci VRT-stanice Pučery (na dosah od Kolína, kterému se vlakové spojení se světem po dokončení VRT zhorší).
„Leží mi v žaludku“ ta neskutečná arogance státních orgánů o tom, že v oficiálních propozicích uvádějí, jako by VRTka měla být spásou pro ty přilehlé vsi, přičemž nejbližší příslušná stanice bude desítky km daleko.
A ano, stejně tak mi „leží v žadudku“ výroky těch „vizionářů“, kteří se najednou nehlásí ke svým vlastním (i např. knižně publikovaným) vizím o tomtéž, tzn. popírají sami sebe.
Pučery viz odpověď nahoře.
Já bych za Velmez se snažil trvale bojovat, myslím si, že nějaké řešení by se našlo.
Ano, Pučery i VM viz moje odpověď nahoře + veškerá rozličná schémata a mapy.
Nevím v jaké sociálni bublině žijete, ale v té mé jezdí lidi do nákupnich center typu Olympia, Ikea, Makro atd., za účelem nakupovat. Dále se jezdí s dětmi na výlety a upřímně nevím, jak bych vlakem táhli čtvery lyže, jedny sáňky a oblečení na týden. A to prosím včetně oděvů spolecenskych na večer. A tak bych mohl pokračovat.
Nejezdím do takovýchto obchodů pravidelně, do některých nikdy. Jezdím tam občas, VRT je pro relativně pravidelné dojíždění, třeba 2x týdně.
To co jste popsal považuji za dovolenou nebo prázdniny. A i tak jsme schopný vyrazit vlakem a batohy, naposledy jsme byly takto v Tatrách. Frekvence jízdy podobná jak do těch obchodů. Výlet je pro mě třeba 1 x za 14 dní někam na den na otočku nebo maximálně na víkend s 1-2 noci a na to nepotřebuji balit množství věcí potřebných do auta. Asi mám jiné koníčky, protože společenské obleky netahám, jsem sám utahaný a jdu večer spát.
Tak měřte stejným metrem i pro relaci z ČB do Brna, jakož i z ČB/Brna do čehokoliv na t-225 (viz níže).
To taky je zajímavá argumentační dvojakost – žst. u Velkého Meziříčí na VRT „nesmí“ vzniknout (viz ofiko materiály), protože by to znamenalo linku navíc (není pravda, kdyby nic jiného stačilo by zastavení spojů Jihlava město – Brno).
Zato „linka navíc“ Brno – V. Bíteš – Velké Meziříčí vzniknout může (byť na úkor 30min. intervalu Brno – Žďár, kdy druhý spoj by mezi Bíteší a Žďárem jel zastávkově a nabídl rychlé spojení do Brna i oblasti mezi Křižanovem a Žďárem, tzn. dál od dálnice).
K té mapce, přiložené ke článku: Trasy označené jako „Ve výhledu“ a vyznačené plnou čárou jsou trasy, které možná jednou vzniknou a trasy označené přerušovanou čarou jsou trasy, nad kterými ani nikdo neuvažuje, ale byla by škoda nechat tu mapku moc prázdnou?
„Centrální místo“ (žst. Jihlava město), přičemž o pár km severněji bude další „centrální místo“ – žst. Pávov s pouhým 1h taktem vlaků, zato 5 dalších párů tam projede.
Je i směšné, že na jednu stranu je u Jihlavy-Pávova argumentováno parkováním aut, zato u Velkého Meziříčí naopak VRT-stanice za městem být „nesmí“, protože „je to dál od města“ (přičemž auta by tam parkovala dobře).
Velké Meziříčí 11 800 obyvatel
Jihlava 50 136 obyvatel
Počty obyvatel těch měst neřešte – jasně je tam napsáno, že jde o dojížďku auty z okolí.
Zatímco Jihlavu samotnou řeší žst. Jihlava město.
… a stejně tak zajímavá je Velká Bíteš – žst. „smí vzniknout“, ale pozor – ne přímo na VRT, tzn. pro vnitrokrajské cesty směr Jihlava, jakož pro směr Čechy, nepoužitelné.
(zato na dálnici se u Bíteše dá najet i na směr Praha, netřeba jet po I/37 a I/19 až k Humpolci a až tam najet na D1, analogicky s cestou po t-250 ke Světlé a až tam najetí na VRT)
Velká Bíteš 5361 obyvatel
Jestli to třeba není tím, že na spojovací koleji do Osové Bítýšky stačí vybudovat dvě nástupiště „za pár korun“, zatímco na hlavní trati by to musela být komplet stanice „za stamiliony“.
Tak se z této oblasti pojede do Prahy přes Havlíčkův Brod a stále o hodinu rychleji než vlakem dneska… Nějakých 1:45 není úplně blbý čas
A kolik je to po dálnici? 🙂
Stanice v nějakém rozestupu musí vzniknout na VRT tak jako tak.
Jde o šetření na nesprávném místě – i pro relaci Velká Bíteš – Jihlava.
Stejně jako je nesmysl psát o počtu obyvatel jen toho přilehlého města, když VRT přece „zabrání ve vybydlování venkova“, tzn. tematicky se to týká širokého okolí (kterým je argumentováno i u žst. Jihlava-Pávov).
Pořád těch 1:45 nemá požadovaný efekt “pod hodinu”.
A do Brna pod 30 minut, což je pro dojíždění o dost důležitější.
Není lepší vymyslet nějaký systém rychlé dopravy z terminálu s přestupem hrana-hrana?
Máte návrh?
A odkud kam chcete jezdit?
Rychlovlaky se budou zdržovat se zajížděnim do tohoto města, které by nemuselo byt ani kraj ??
Teď Railjety mezi Prahou a Brnem staví převážně jen v Pardubicích , něco v České Trebove .. no to bude nádhera ten VRT 🤣
Bude více vrstev, nejrychlejší pojedou bez zastávky, pomalejší budou zastavovat. Vždyť je to stejné, jako teď, rychlíky zastavují častěji než EC.
A stávající síť necháme zrezivět a po částech necháme rozkrást….no super
Proč? Stávající síť se bude používat i nadále pro náklady a pomalejší osobku.
Jak kde. Třeba v Lipníku nad Bečvou zastavují EC linky Ex2 a rychlíky ne. Ale většinou to je tak jak jste napsal
Pořád dokola, po VRT budou jezdit vlaky různých vrstev. Některé Jihlavu zcela minou, jiné zastaví na terminálu na VRT, a některé zajedou do města. Dneska po stávající trati přeci kromě expresů taky jezdí i rychlíky, které zastavují častěji.
Tady je koncept linkového vedení, snad vám to ozřejmí: https://www.spravazeleznic.cz/documents/50004227/119292901/Linkov%C3%A9+veden%C3%AD+VRT_1.17/18b37f2d-d388-484f-85e5-2b446e492cba?t=1694203314686
No nic moc uvolnění, třeba úsek Pardubice – Č.T. má tři linky po hodině, dvě po dvou hodinách + vlaky Os/Sp (a kdo ví, jestli tam i po dostavbě VRT nebudou jezdit RJ a LE komerčně), to chci vidět kde se tam při 160-200km/h ještě nacpou náklady…
V pohodě.
Zajíždět do Jihlavy budou pouze spoje, co zde končí, nebo budou pokračovat po konvenční trati dál (Třebíč, Č. Budějovice). Spoje mezi Prahou a Brnem pojedou jen po VRT nebo zastaví u terminálu v Pávově
Nebojte se, bude tam zajíždět jen zoufalý 2h takt vlaků Praha – po VRT Jihlava – Třebíč – Brno, taktéž zoufalý 2h takt vlaků Brno – po VRT Jihlava – dále J. Hradec – ČB.
A kromě toho „pahýly“ Praha – Jihlava a „pahýl“ Jihlava – Brno (zajímavé, víceméně bezzastávkové spoje – jsem zvědav na jejich využití + vůbec na časové polohy spojů v Jihlavě, tzn. jestli tam tohle mezi sebou bude tvořit přípoje).
Jihlava je koncipována jako kompletní uzel kolem 30. minuty a o vytížení bych vážně strach neměl. Spíš o dostatek míst ve špičce.
Pak je ale zajímavé, že tam teda v jedné z těch půl dojede VRvlak z Prahy, který ale nebude pokračovat po VRtce do Brna. 🙂
(je to uváděno jako 2 různé linky)
Hm, takže Třebíč v X:00 h asi pasé, takže spíš X:15/X:45 h? 🙂 A přípoje po Stařečské spojce směr Znojmo tedy v X:15 h od Jihlavy, nebo v X:45 h od Brna? 🙂
To už nevím, počkejme na závěry studie. Ale osobně bych TR 00 úplně nevylučoval při celkové optimalizaci.
A ty výhledové linky na VRT bereme taky trochu s rezervou.
Tyhle pahýly bych si představil protáhnout na jednu stranu do Znojma a na druhé třeba do Telče. Samozřejmě s hustším zastavováním na více místech.
Je nesmysl vést kamkoliv takt řidší než hodinový.
Tzn. když už, tak 1h takt se shodným linkovým vedením. Eventuálně s rozpojováním/spojováním jednotek.
Nevím, když jsem občas jel rychlíkem v úseku Jihlava – Veselí, tak pochybuji, že by tomu hodinový takt pomohl a zrušit tyhle rychlíky je zase blbost. Nebo si myslíte, že by tam stačila třeba třívozová (třeba panter) souprava každou hodinu?
Pokud nad tímto pochybujete, tak zároveň pochybujete nad oficiálními tezemi, kdy VRT pomůže i návazným, byť pomalejším tratím, kdy i relace typu Batelov – Brno bude realizovatelná vlakem za „hodinu a něco“ (a ostatně i proto jsou Batelov či H. Cerekev počítány jako „vysokorychlostní stanice v Kraji Vysočina“, viz příslušná prezentace). Vždyť VRTka zkrátí cestovní dobu Brno – ČB o více než hodinu (+ další zkrácení mezitím i díky NeŠe + případně i nějakým přeložkám mezi JH a Veselím) = půjde o spojnici jižní Moravy/Vysočiny s jižními Čechami. O to nesmyslnější je, že dle těch samých představ tam má zůstat… Číst vice »
Ano, u téhle relace pochybuji, protože vede pustinou a do nedávna tady nebyl ani dvouhodinový takt. Proto taky navrhuji (někde už nevím kde), že ta půlka pahýlu se ohne do Telče/Dačic/Slavonic.
Ano máte pravdu panteří na VRT jezdit nebudou, ale na těchto spojích očekávám soupravy co budou umět maximálně 200 (230) km/h. Zdržovat asi nebudou, a asi i pro ně by se hodila nějaká VRT zastávka u Velmezu.
To, jaký takt tam (i tak nelogicky) nebyl, je v této věci zcela irelevantní). Mmch. pustinou mezi JI a H. Cerekví, jakož i mezi J. Hradcem a ČB, rozhodně nevede. No a ten mezilehlý úsek je vhodné spojit tak jako tak. Po dokončení všech staveb, bude možné dojet vlakem z Brna do ČB jen za cca 2,5 h, což už je vcelku konkurenceschopné vlakům a proto by bylo hloupé toto „zabít“ pouze 2h taktem (nota bene když by posily do 1h taktu měly být utnuty v Jihlavě ve směru od Brna, resp. v H. Cerekvi ve směru od Jihlavy, resp.… Číst vice »
Tohle bych nechal na vývoji. Věřím, že když bude poptávka, tak to na hodinový takt zahustí. tahle trať má smůlu, že je to zaelektrizovaná lokálka. Třeba se pak někdo zamyslí a začne i zde dělat nějaké směrové přeložky.
A všiml jste si, že z Prahy do Brna jezdí také rychlíky, které mají mnohem víc zastávek než EC?