Stát chystá novou jednodenní jízdenku pro neomezené cestování vlakem

Motorový vůz 810 Českých drah a jednotka 845 Arriva vlaky ve Staré Pace. Foto: Zdopravy.cz/Jan SůraMotorový vůz 810 Českých drah a jednotka 845 Arriva vlaky ve Staré Pace. Foto: Zdopravy.cz/Jan Sůra

Cenu a detaily zatím ministerstvo nezveřejnily, v návrzích se mluví o zhruba 700 Kč.

Systém jednotného tarifu OneTicket by se měl nově rozšířit i o možnost nákupu jednodenní jízdenky pro neomezené cestování vlakem po české železnici u většiny dopravců. Potvrdilo to ministerstvo dopravy. Dosud takovou možnost v Česku nabízí jen u svých vlaků České dráhy nebo některé kraje jen pro území svého integrovaného dopravního systému (IDS).

Jde o požadavek, který přišel od České asociace organizátorů veřejné dopravy. Chtějí, aby byl kompatibilní s jejich jízdenkami. „Bude platit pro všechny vlaky zapojené do SJT. Systémy IDS projevily potenciální zájem se na tento doklad napojit vlastními jednodenními jízdenkami a cestující by si mohli v budoucnu pořídit ‚skládanku‘ jednodenních dokladů podle vlastních potřeb (například jednodenní SJT + jednodenní PID). Pokud se týče systému OneTicket, pak jednodenní jízdenka je navržena dodatku přístupové smlouvy s dopravci,“ uvedl mluvi ministerstva dopravy František Jemelka.

Ministerstvo nechce zatím zveřejnit cenu, podle informací deníku Zdopravy.cz se mluví o zhruba 700 korunách na den. V systému OneTicket jsou zatím kromě jednotlivých jízdenek k dispozici doklady na týden, měsíc, tři měsíce nebo celý rok.

Zatímco pro cesty po krajích vyjde výrazně levněji krajská jízdenka i na všechny druhy dopravy, v případě cestování napříč kraji nabízejí verzi jízdenky na 24 hodin pouze České dráhy, v celostátní verzi za 599 Kč. Vzhledem k růstu cen jízdného se již často vyplatí namísto zpáteční jízdenky na delší trasy v jeden den. S pokračujícím nástupem alternativních dopravců ale postupně ubývá možností, kde lze tuto jízdenku využít.

Tagy Ministerstvo dopravy OneTicket SJT systém jednotného tarifu
123 komentářů