Infrastruktura Silnice

Stát chystá další šestipruh na Pražském okruhu. Na nejstarším úseku

Pražský okruh u Slivence. Foto: Wikimedia Commons.
Pražský okruh u Slivence, ilustrační foto. Foto: Wikimedia Commons.

Jízda po nejstarším úseku Pražského okruhu by mohla být plynulejší, než dosud. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo s přípravou přidání dalších dvou pruhů v úseku mezi dálnicí D5 a Slivencem.

ŘSD už zadalo za více než milion korun u sdružení společností ATEM – Ateliér ekologických modelů a Satra přípravu projektu na rozšíření tohoto úseku z pohledu vlivu stavby na životní prostředí. K rozšíření má dojít na více než šest kilometrů dlouhém úseku Slivenec – Třebonice, který je nejstarší částí stále nedokončeného Pražského okruhu. Začalo se po něm jezdit už v roce 1983.

Mluvčí ŘSD Jan Studecký nechtěl zatím uvést, kdy by se mělo začít stavět, podle něj vše závisí na tom, jak se podaří získat od úřadů kladná stanoviska pro proces EIA.

Dnes je úsek i jedním z nejvytíženějších v Praze, protože se na něj sbíhá doprava od Barrandovského mostu i tranzitní doprava od jihu. V silniční terminologii jde o stavbu číslo 515. „Stávající stav je podle norem trvale nevyhovující a stávající šířkové uspořádání není schopno zajistit požadovaný stupeň úrovně kvality dopravy,“ konstatovalo ŘSD ve smlouvě. Podle posledního sčítání dopravy projede v pracovní den úsekem přes 80 tisíc vozidel, z toho více než 22 tisíc kamionů. Navazující novější úsek Pražského okruhu směrem k dálnici D6 už má šestiproudé uspořádání.

ŘSD v okolí Prahy chystá zkapacitnění i dalších úseků dálnic. Zatím nejdále je příprava úseku rozšíření D11 do Jiren, chystá se i rozšíření dálnice D10 až do Brandýsa nad Labem.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Já

Zdá se, že někdo hluboce přemýšlel. To se nemohlo realizovat, když 5 let zpátky byl tento úsek kompletně opravován po dobu asi 2 let (před spuštěním 512-514)?

Jakub

„Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo s přípravou přidání dalších dvou pruhů v každém směru v úseku mezi dálnicí D5 a Slivencem.“ Pokud to dobře chápu, tak by měly být nově 4 pruhy v každém směru, protože se přidají dva pruhy v každém směru. Podle nadpisu se ale chystá šestipruh. Pak by mělo být napsáno, že se začalo s přípravou přidání dalšího pruhu v každém směru….

Desper

Hlavně už sakra něco dělejte s tou Běchovickou spojkou. To je katastrofa nemít ani půlokruh

Jakub

Zase tam máte „šestiproudé uspořádání“ místo „šestipruhové uspořádání“ :-/ proud není pruh, kdo jiný než ti, kteří píší o dopravě to mají vědět…