Stanice metra oživí velkoplošný mural art, do výběru se může zapojit i veřejnost

Návrh Fragmenty celkůNávrh Fragmenty celků

Mural art se má objevit i na dalších stanicích metra, první bude na Opatově.

Součástí modernizace stanice Opatov, která probíhá od loňského prosince, bude i nový takzvaný velkoformátový mural art na průčelí objektu nouzového výstupu na začátku Centrálního parku. Podobná díla se mají objevit i u dalších stanic metra.

Průčelí objektu v minulosti zdobily streetartové malby Jana Kalába, dnes renomovaného a respektovaného umělce. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) a Městská část Prahy 11 nechají veřejnost vybrat ze čtyř návrhů, jak by mohla nové výtvarné dílo vypadat. Anketa běží na stránkách Prahy 11.

Vítězný návrh se má objevit na Opatově během podzimu, do konce listopadu má být hotová celá modernizace stanice metra. Další obdobná velkoplošná díla ve stylu mural artu by měla v rámci projektu Umění pro město zpestřit do konce letošního roku také stanice metra Bořislavka, Černý Most, Nové Butovice a Vltavská. Galerie hl. m. Prahy ve spolupráci s DPP a Prahou pro ně v současnosti hledá umělce v rámci vyzvané soutěže MuralartUM 2020.

Pět let je u streetartového umění dlouhá doba, na původním díle se značně podepsal zub času, počasí i stav fasády objektu. Naší snahou bylo nejen vrátit umělecké dílo na stejné místo, ale rozšířit jej na všechny plochy druhého vstupu do stanice. Proto jsem ve spolupráci s kurátorkou soutěže Alexandrou Karpuchinou vyzvala řadu umělců k výtvarnému pojednání celého objektu,“ vysvětluje záměr soutěže Anna Švarc, architektka metra.

Podle ní při výběru oslovených umělců proporčně vybírali streetartisty, akademické umělce, ženy a muže různých generací. „Jména autorů jednotlivých návrhů zveřejníme až po ukončení hlasování. Chceme, aby soutěž byla anonymní a jména umělců neovlivňovala vnímání a rozhodování účastníků ankety,“ dodala Švarc.

Objekt, na kterém bude dílo umístěno, slouží jako dočasný bezbariérový vystup či výstup ze stanice a současně jako služební vchod pro zaměstnance DPP.
V případě dalších stanic metra mohou umělci posílat své návrhy přes stránky www.umenipromesto.eu. O výsledcích rozhodne odborná porota do konce letošního září, s realizací jednotlivých děl organizátoři výtvarné soutěže počítají do konce letošního listopadu. Cílem je zejména kultivace a zpříjemnění konkrétního prostoru a současně snaha přitáhnout umění do MHD.

Jak návrhy prezentují samotní autoři

Návrh 1: Pravěký murál

Návrh Pravěký murál

V kontextu pravěku lze považovat jeskynní malby za výtvarnou práci ve veřejném prostoru. Byly to první ambice zanechat po sobě nejen potomky a statky, ale i příběh, a oddělily tak naše předchůdce od zvířat. K tomuto momentu bych se chtěla svou prací vrátit a zdůraznit jej.

Tyto dávné graffiti a murální malby v jeskyních se pro mnohé filosofy staly klíčem k dešifraci tajemství člověka. Byly to první duševní práce jakožto tvorba symbolických vyjádření, nejstarší obrazové zobrazení vyprávění příběhu, ale také první figurativní umění na světě. Vyobrazení zvířat a jejich lovu v jeskyních vždy patřilo k přiléhajícím pravěkým osídlením a sídliště vnímám jako novodobé osídlení krajiny.

Návrh 2: Současná abstrakce

Návrh Současná abstrakce

Abstraktní murál by měl především divákům z ulice předávat emoce, kterou v divákovi vzbuzuje kompozice barev, jejich působení v dané kombinaci a také dynamika tahů. Má působit jako malířská kompozice. Není to klasický streetartový murál a ani se nebude dělat klasickým nástrojem jako je sprej. Hravé a abstraktní tvary záměrně ponechávají prostor pro přesný výklad malby na každém kolemjdoucím. Někdo může vidět krajinu, kopce zalité zapadajícím sluncem, někdo hravou kompozici s odkazem na milánskou skupinu Memphis, která bojovala iracionalitou a zářivými barvami proti praktičnosti funkcionalismu.

Návrh 3: Fragmenty celků

Návrh Fragmenty celků

Další linkou tohoto streetartového umělce jsou obrazy komponované z fragmentů, které dávají dohromady větší výjev. Autor rozvíjí arcimboldovské téma a ze zdánlivě běžných předmětů staví obličeje v nadživotní velikosti nebo celé postavy. Obraz plný detailů se dá vnímat jako celek nebo také pozorovat z blízka a nacházet zde různé předměty a skryté významy. Tyto koláže se vyznačují výraznou barevností a často se prolínají s texty, které autor zapisuje svojí autorskou abecedou.

Návrh 4: Flora a fauna

Návrh Fauna a flóra

V návrhu na velkoformátovou malbu se nachází stylizovaní motýli druhu babočka bodláková (Vanessa cardui) a lilie tygří (Lilium lancifolium), které mají velmi podobnou vizualitu. Téma vychází z tajemné estetiky mikrosvěta, mimikrických principů a vizuálních znaků rostlin a okřídleného hmyzu. Skica je inspirovaná dobovými knižními vědeckými ilustracemi, především prací umělce art deco Eugène Séguye. Oranžovo-červená barevnost se shoduje s barvou metra linky C.

Modernizace stanice metra Opatov začala loni v prosinci. Rekonstrukci za 276 milionů korun provádí sdružení firem SMP CZ a Brema. Ve stanici dochází k výměně podhledů, osvětlení, mobiliáře, obkladů, stropních desek, izolace či vzduchotechniky.

Bezbariérový přístup bude nejen na nástupiště, ale také k  autobusovým zastávkám východní části v Chilské ulici. Bezbariérový přístup bude tvořit kaskáda výtahů. První bude zakomponován do pevného schodiště a bude sloužit k přepravě mezi vestibulem a nástupištěm, podobně jako je tomu ve stanicích metra Chodov nebo Roztyly. Druhý výtah bude zajišťovat přepravu z úrovně vestibulu do úrovně autobusových zastávek v Chilské ulici směr centrum. Kapacita obou výtahů je koncipována na dva kočárky. Pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace DPP nechá ve stanici nainstalovat akustické majáčky.

Stanice metra Opatov je hloubená stanice na trase C, úseku II.C s monolitickou, železobetonovou konstrukcí. Nástupiště stanice leží v hloubce 11 metrů. Celý úsek II.C z Kačerova na Háje se začal budovat v roce 1975, otevřen byl před téměř 40 lety 7. listopadu 1980. Stanice se v té době jmenovala Družby. Současné jméno získala v rámci přejmenovávání stanic 22. února 1990.

poznámka: úvodní fotka k textu byla vybrána náhodně

Tagy Dopravní podnik hl. m. Prahy dpp metro C mural art Opatov praha umělecká výzdoba metra
7 komentářů