Stadler začal testovat svůj první vodíkový vlak, cestující sveze příští rok v USA

Testování jednotky Stadler Flirt H2. Foto: StadlerTestování jednotky Stadler Flirt H2. Foto: Stadler

Jednotka má být převezena do USA ke schválení v polovině roku.

Společnost Stadler Rail začala na severu Švýcarska s testováním své první vodíkové jednotky FLIRT H2. V polovině roku by se měla přesunout do USA, kde bude od příštího roku jezdit v okolí kalifornského San Bernardina v běžném provozu.

Novou jednotku představil Stadler loni jako jeden z hlavních taháků své expozice na veletrhu InnoTrans. Aktuálně vozidlo jezdí na vodík, který tankuje ve stanici Hemishofen na severu země v blízkosti hranic s Německem. Prezentační video ukazuje jízdu jednotky po jedné z mála neelektrifikovaných tratích ve Švýcarsku, která vede do německého Singenu.

Stadler má kromě dodávky pro San Bernardino předběžnou dohodu na dodávku více jednotek pro celou Kalifornii. Loni během InnoTransu v Berlíně podepsal memorandum o porozumění s California State Transportation Agency (CalSTA) a kalifornským ministerstvem dopravy (Caltrans) na dodávku čtyř vodíkových jednotek s opcí na dalších 25.

Memorandum ještě není kupní smlouva, podtrhuje ale zájem všech tří stran o nasazení vodíkových vlaků. Podmínkou je i vybudování lepší infrastruktury pro takové vlaky v Kalifornii.

Stadler je třetím výrobcem, který po Alstomu a Siemensu dotáhl do konce vývoj jednotky pro osobní dopravu na vodík. Dvouvozová jednotka zvládne přepravit 108 sedících cestujících při maximální rychlosti 130 km/h. Jednotka bude certifikována na provoz až ve 49 stupních Celsia.

Testování jednotky Stadler Flirt H2. Foto: StadlerPrezentace vodíkového vlaku od Stadleru pro kalifornské San Bernardino. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czJednotka Stadler Flirt H2 pro San Bernardino. Do provozu se má dostat příští rok. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czDvouzová jednotka Stadler Flirt H2 na vodík má kapacitu 108 sedících cestujících. Maximální rychlost je 130 km/h. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czJednotka Stadler Flirt H2. Foto: Stadler RailSchéma jednotky Stadler Flirt H2

Tagy Stadler Flirt H2 Stadler Rail vodíková mobilita vodíkový vlak
13 komentářů