Navzdory automobilismu jezdíme vlakem víc než před 100 lety, jízdenky jsou levnější

V rámci oslav stoletého výročí republiky hrají důležitou roli i historické vlaky, o čemž svědčí řada železničních vzpomínkových akcí. České

36 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Joža

Nechci být za hnidopicha, ale zkuste si najít, jak dlouho se před sto lety jelo z Jihlavy do Vídně. A dnes? Ten čas je prakticky stejný. Lehce přes čtyři hodiny…

železničář v důchodu

Jak kdy – v některých případech to může být přes Brno v kombinaci Jančurův BUS / vlak „rj“ i jen 3 hodiny. Ale velký pokrok to rozhodně není, i když je to relace, v níž asi cestují maximálně jednotky cestujících denně a víc než desítky jich běžně nikdy ani nebudou.

Jirka

Praha – Košice – nulový nárůst? nebo + 1 …zajímavé, na východ se to nezměnilo an za 100 let.

VS

Dobrý den,

tabulka je v záhlaví nadepsána ,,Srovnání počtu dálkových spojů ČSD / ČD na vybraných železničních trasách„. Nejde tedy u současnosti o počty cestujících na železnici, ale o počty cestujících Českými drahami, což u trati, na které působí poměrně rozsáhlá konkurence, zkresluje výsledek k horšímu (stejně jakou trati Praha-Ostrava, trati Praha-Pradubice, trati Praha-Brno, trati Praha-Bratislava a několika dalších).

Přeji hezký den.

MR

Takže ani ne 2x více ujetých kilometrů vlakem na osobu než před stoletím. Osobně si myslím, že vzhledem k celkovému rozmachu dopravy to taková sláva není. Ano, tehdy neexistovala automobilová, autobusová a případně letecká konkurence. Jenže cestování vlakem bylo velmi drahé, pro většinu obyvatelstva nedostupné a většina lidí neměla ani důvod někam jezdit. Takový venkovský zemědělec, pokud měl v dědině kostel, se do 5 km vzdáleného města podíval třeba jednou za 2 měsíce (obvykle pěšky, nebo na voze taženém zvířecí silou) když tam šel na trh, nebo k tomu měl jiný důvod. Že ve městě je i vlakové nádraží mu… Číst vice »

LK

PM, MR: Uplne jste zapomneli na sluzebni jizdy verejne spravy, jizdy vojska, cetnictva, financni straze, prepravu spisu, kterych bylo tehdy na papire daleko vice nez dnes. Navic, pokud vim, v roce 1921 jeste prijizdela velka skupina legionaru z Vladivostoku do Evropy, posledni cast cesty vlakem. Obchodnich cestujicich pro firmy typu Bata atd. do zbytku republiky take bylo ve vlaku vice nez dnes. Dnes tyto instituce a firmy vetsinu transportuji automobilovou dopravou, popr. resi pres internet/mobily, tehdy zeleznici. Navic zde byla skupina lidi, kteri byli Rakusane, ale pracovne pusobili v CS i v AT. A neslo jen o zasilky, ale i… Číst vice »

noerf

Pokud vezmu v úvahu ty hlavní rychlíkové spoje, tak mám pocit, že vzhledem k počtu spojů měli vlaky za první republiky větší obsazenost.
Jinak jsou to pěkné tabulky, akorát pokud pojedeme z Prahy do ČB přes Písek, tak cestovní doba bude také okolo 3,25 hod jako za první republiky.

Michal

A ona je trať z Prahy do ČB přes Písek určena k jezdění z Prahy do ČB?

noerf

Michal: Pokud tam stát (MD) objednává rychlíky, tak si to asi někdo myslí.

železničář v důchodu

Ten někdo, kdo si to myslí, jste asi jen Vy – objednatel ovšem ví, že existují i vzájemně se překrývající dílčí relace, o jejichž pokrytí je zájem a jimž ty vlaky slouží především, a proto je také objednává.

Souprava

Článek velmi pěkný, ale lokálek se to netýká. Na železnicích jako je Zruč nad Sázavou-Kácov, Svojšín-Bor nebo Blatno u Jesenice-Žlutice-Bečov nad Teplou nebo třeba Holice-Borohrádek, tam vskutku nejezdí více lidí než před 100 lety. I když mají lidé dnes velmi nízké jízdné vůči platu a na těchto tratích je poskytovaná dodatečná sleva IN25 všem, tak tam nikdo nejezdí. Ani nová sleva pro seniory a studenty nepomohla. Možná by stálo za to, se nad takovými lokálkami a jejich držením, konečně zamyslet.

Marián

Pane Matiášku, alias Soupravo, že vy máte nějaké komplexy z lokálek? Všiml jste si vůbec, že článek je o něčem jiném? Tuhle jste tak hystericky diskutoval na jednom webu, až vám tam prý dali ban. Tak si dejte majzlíka, ať se vám to nepřihodí i tady 😀

KPL

Minulý víkend cesta vlakem na Dny Vesnice v Zubrnicích : Sobota R 1146 Metoděj Vlach z Prahy Hl.n. v 9.25 totálně narvanej lidma , soupravu tvořilo 6 vagónů tažených dieselem. R 792 z Všetat do Ústí nad Labem – 4 vozová souprava velmi slušně obsazená. MBM Rail z Ústí do Zubrnic v 12.10 – narváno k prasknutí v motoráčku Hurvínek, velká skupina lidí byla odmítnuta. Autobus DÚK ze Zubrnic do Úštěka v 14.51 – velká karosa obsazená průměrně z poloviny až čtvrtiny Osobák v 17.11h z Úštěka do Lovosic – 2vozová Regionova – úplně narvaná k prasknutí, lidé stáli kde… Číst vice »

železničář v důchodu

Že všechny soboty jsou ve VHD jinou než školáckou a zaměstnaneckou frekvencí pravidelně zdaleka nejfrekventovanějšími dny v týdnu, to je dávno zřejmé všem, kdo v sobotu aspoň občas někam jedou – jen to většinou (bohužel) není vůbec jasné objednatelům spojů VHD …
ZMŽ má, pokud vím, v poslední době nějaké problémy s dostatkem provozuschopných vlastních vozidel, přičemž právě ten „polední“ vlak bývá překvapivě hodně vytížen výletníky, ačkoli jede vzhledem k běžné době oběda dost brzy – Ústečané asi jezdí na výlety s tím, že si oběd dají v Zubrnicích nebo i někde později cestou.

KPL

On byl ale stejně tak i ten dřívější spoj v 10.10h zcela naplněn a zaměstnanec ZMŽ se musel stále omlouvat, že prostě nemají k dispozici další vůz. Odpolední dva spoje z Ústí taktéž přijely úplně narvané. My jsme potom odjížděli směr Úštěk, ale vsadím se, že i ty všechny zpáteční spoje zpět do Ústí byly určitě zcela našvihané. Tuhle příští sobotu zase vyzkoušíme podřipskou a švestkovou dráhu s popojezdem z Mostu přes Bílinu, Úpořiny a středohořskou tratí 097 s NAD do Lovosic. A v pracovním týdnu krátké lokálky Zlonice-Straškov-Vraňany. Já mám průběžné údaje o počtu cestujících z každého roku z… Číst vice »

Souprava

Ano, fakta nakonec zvítězí, proto také již byla celá řada lokálek zrušena a nyní v prosinci se zavírá lokálka Svojšín-Bor. A v budoucnu přijdou další. A fanatičtí obhájci to skutečně neobhájí. Možná, než se trať definitivně rozpadne, tam občas vyrazí cyklovlak z Plzně, který si nějaké cestující asi najde, ale to je jen taková labutí píseň do doby definitivního rozpadu dané trati.

železničář v důchodu

Moje prognóza (ale záleží už hodně i na počasí – víkend má být deštivý a chladný): s „Langustou“ pod Řípem jezdí jednotky cestujících, po „Švestkové dráze“ jich jezdí trochu víc (záleží ale na tom, kdy), mezi Bílinou a Úpořinami je to obsluha tamních lokalit a „přes kopec“ s NAD do Lovosic bude lidí minimum. A vyděsí Vás totálně zprzněná dopravna v Libochovicích, která s osobní dopravou na lokálce do Straškova v podstatě nepočítá, ačkoli bylo možno udělat její „optimalizaci“ za v podstatě stejných nákladů mnohem smysluplněji …

KPL

To Železničář v důchodu : Tak Vám nahlásím dnešní report, sobota 27.10.2018 R 690 odjezd z Prahy Holešovic v 9.00 – opět posílená dvousoupravová elefantka zcela našvihaná lidmi, ale místo se ještě urvat dalo. KŽC Langusta odjezd z Roudnice v 9.51 – jeden motoráček Hurvínek, jelo nás z Roudnice 24 cestujících, jedna paní vystoupila v Hracholuskách, ve Straškově vystoupilo 6 lidí a pak ve Mšené-Lázně a v Budyni vystoupilo po 2 cestujících a 1 osoba nastoupila v Budyni. Příjezd do Libochovic – opravdu je ta výpravna zprzněná tak, že se tam muselo na 2x šíbovat — v to máte svatou… Číst vice »

Souprava

A teď prosím čísla pro lokálku Svojšín-Bor… ještě jezdí a pokud se nekonal nájezd šotoušků toužících si to naposledy projet, čekám čísla typu 2 cestujících. 🙂

A potom nám můžete uvést, kolik lidí dneska jelo v úseku Toužim-Žlutice, to budou davy, co autobus nepobere, co?

Dominik

Mimochodem, na trati 016 Chrudim – Holice se sleva 25% automaticky neposkytuje a provoz vlaků osobní dopravy byl v úseku Holice – Borohrádek opět pozastaven, díky nezájmu města propagovat obnovení dopravy v tomto úseku a úmyslně udělanému JŘ tak aby to hůře vycházelo na přípoje, ale v tom zas má prsty OREDO.
Jinak železniční doprava nebude nikdy zisková ale je potřeba jí pro obyvatele vesnic, a měst držet, navíc jsou místa kam se bus v zimě hůře dostává.

Souprava

Jasně a tam kde koleje vůbec nejsou, tam najednou pro obyvatele vesnic a měst potřeba držet není (když to tak trošánek nejde) a v zimě se tam bus dostává vždy dobře. A celkově prostě hlavně hory a vysočiny, kde sněžívá nejvíc, ty jsou železniční dopravou prošpikované nejvíc, tam to vůbec neleží na busech.

Zkuste si pro železnici najít nějaký lepší argument, proč je o tolik cennější než autobusová doprava, ačkoli vede jen do vybraných vesnic.

Jarda V.

Pěkně zpracovaná tabulka, ale šlo by do ní přidat ještě rok 1989 a 2000. Osobně si myslím že zrovna zmiňované České Budějovice tam v roce 1989 prohrají a rok 2000 bude lepší o nějakou čtvrthodinku než zmiňovaný rok 1921

Radek Janata

V roce 1989 jezdí nejrychlejší spoj Praha-ČB za 2h37m. Tj. nikoliv pomaleji než v roce 1921.
http://www.zelpage.cz/gvd/1988/220_01.jpg

A.R.

To, že se doprava za těch 100 let zrychlila, je neoddiskutovatelná věc. V poslední době si všímám článků o rekonstrukcích železničních tratí a taky čtu diskuze pod nimi. Napíše se, že se nějakou úpravou provozu a rekonstrukcí zrychlí trať o 4 minuty. Lidi si řeknou, že je to za ty peníze málo. Ale pro svou kvalifikační práci jsem se zabýval železniční dopravou na Ostravsku a zjistil jsem, že ze z Opavy do Ostravy v roce 1989 jezdilo v průměru 44 minut a v roce 2015 už to bylo v průměru 27 minut. Ono se to totiž za tu dobu nasbírá.… Číst vice »

K.S.

Můžu si rýpnout? Za to že jsme promarnili tolik může zejména poválečné uspořádání kdy sice básnili o lidu, ale zapomněli na lidi a tím pádem ani železnice a veřejná doprava nedopadly moc dobře. Samozřejmě že se to časem naskládá a cesta tím pádem za deset let zrychlí o už značný čas a čím více těch úseků je a čím je ta cesta delší, tím větší efekt to bude mít. Ono je jedno jestli uděláte Brno-Břeclav za 30, nebo 40 minut, ale pak je úsek Břeclav-Bratislava, zase se dá říct že 10 minut tam je nic a zase podobně Brno-Svitavy a… Číst vice »

A.R.

Proti takovému rýpnutí nemám námitek. Díky za doplnění.
VRT je kapitola sama pro sebe.

PM

Takže ani ne 2x více ujetých kilometrů vlakem na osobu než před stoletím. Osobně si myslím, že vzhledem k celkovému rozmachu dopravy to taková sláva není. Ano, tehdy neexistovala automobilová, autobusová a případně letecká konkurence. Jenže cestování vlakem bylo velmi drahé, pro většinu obyvatelstva nedostupné a většina lidí neměla ani důvod někam jezdit. Takový venkovský zemědělec, pokud měl v dědině kostel, se do 5 km vzdáleného města podíval třeba jednou za 2 měsíce (obvykle pěšky, nebo na voze taženém zvířecí silou) když tam šel na trh, nebo k tomu měl jiný důvod. Že ve městě je i vlakové nádraží mu… Číst vice »

Michal

A jak byste si ten potencionál představoval?

Milan

Pokud by se porovnal poměr celkových dopravních výkonů (osobokilometry, resp. tunokilometry), už by to asi tak pěkně ve prospěch železnice bohužel nevycházelo, v roce 1921 asi témeř 100% podíl vlaků, v roce 2018 tipuji 20% vlak, 20% bus, 60% auto?
Jinak, když zmiňujete „náklady veřejných rozpočtů na provoz vlaků“, Vy nesmíte k tomu počítat „šest miliard dotace slev pro mládež a seniory“, jelikož tato výše je předpokládaná celkově za veřejnou dopravu, tj. vlaky i autobusy!

Kubrt

V poměru oskm. má železnice v ČR asi 8 %, v tkm. asi 22 %

LK

Ad ZKU – Cili de facto je ten narust jeste vetsi.

LK

V porovnani 1921 x 2018 by bylo potreba jeste k CZ dnes a SK dnes pridat Zakarpatskou Ukrajinu dnes, coz byla v roce 1921 treti cast Ceskoslovenska (i kdyz pravdepodobne tam nebyly takove jizdni vlakove vykony, v uzemi byvaleho Rakousko-Uherska bych tam vlak ocekaval.

Maršík

Pokud by chtěl někdo jet trasu Praha – České Budějovice rychlíkem, dokonce ještě déle než v roce 1921, stačí jet linkou R26, ale je pravda, že je to o trošku delší trasa než přes Tábor. 🙂

Michal

Každá informace o historických relativních cenách je velmi zajímavá, díky za ně.

Naše sousedka (ve vesnici ležící dnes na hranici Velké Prahy) vzpomínala, že ještě ve 30. letech chodili pěšky nějakých 15 km až na Smíchov, namísto aby se po 3 km nasedlo v Radotíně na vlak – prý to bylo drahé, zejména pro rodiny tehdy dlouhodobě nezaměstnaných dělníků…

Honza D.

Jen technická – vloudila se chybka: „Mezi Prahou a Brnem jezdily v roce 2021 čtyři rychlíky a cesta trvala až 5,5 hodiny…“ Asi mělo být o století méně 🙂

Jan Sůra

Díky za upozornění, opraveno.