Infrastruktura Železnice

Správa železnic dokončila rekonstrukci kolínské nádražní budovy, výtahy teprve chystá

Opravené nádraží v Kolíně. Foto: Městský úřad Kolín
Opravené nádraží v Kolíně. Foto: Městský úřad Kolín

Správa železniční dopravní cesty dnes slavnostně ukončila opravu odbavovací budovy na nádraží v Kolíně. Cestující se dočkali například nového informačního systému, toalet či pokladen. Oprava vyšla na necelých 70 milionů korun.

„Cestující v nejfrekventovanější stanici ve středních Čechách mají nově k dispozici komfortní prostory. Dnes jsme společně se starostou Kolína nádražní objekt slavnostně otevřeli,“ uvedl šéf SŽDC Jiří Svoboda na twitteru.

Definitivně hotovo ale na kolínském nádraží není. Cestujícím s pohybovým omezením či s malými dětmi chybí bezbariérový přístup na nástupiště v podobě osobního výtahu. Při sanaci podchodu v roce 2010 na bezbariérový přístup nedošlo, poruchové plošiny nemají s uživatelskou přívětivostí mnoho společného.

SŽDC proto projekt bezbariérového nádraží připravuje, vyjde na 216 milionů korun. „Bezbariérový přístup na nástupiště v Kolíně připravujeme. Musíme výlukově kordinovat se stavbou Velim – Poříčany. Proto se stavebně v Kolíně začne ve druhé polovině 2022,“ uvedl už dříve Svoboda na twitteru na dotaz jednoho z cestujících.

Součástí má být i prodloužení podchodu do ulice Starokolínská. V této ulici Kolín plánuje vybudování parkoviště. Výtahy na nástupiště už v Kolíně jsou, ale jen nákladní, do kterých cestující nesmějí. Podchod byl vystavěn v roce 1941, v roce 2010 prošel sanací.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Zbyněk
Host
Zbyněk

Budou výtahy i tak velké, aby se tam vešla i více než jedna štíhlá mamina s kočárem nalepená na dveře, kdy zbytek dětí už musí cupitat po schodech? O jízdním kole, nebo skupince s kufry na kolečkách nemluvě.

Jiří 2
Host
Jiří 2

Designmanuál grafického stylu SŽDC – nedodrženo (pod logem oranžová zkrátka místo modré)

Grafický manuál k Sm 118 – nedodrženo.

Tak ať mi někdo řekne, k čemu ty dokumenty od grafických studií za těžký peníz tedy vznikly.

Jedine vlaky
Host
Jedine vlaky

Co takhle rekonstrukce stanic i v JMK? Třeba Tišnov a Blansko jsou jedno z nejvytíženejších stanic vůbec a nemají ani pořádné nástupiště.

Radim Cenek
Host
Radim Cenek

Rekonstrukce ŽST Tišnov
Trať: J2D – žst. Tišnov
Stav Příprava
Zahájení realizace 2025
Konec realizace 2027
Stavební správa Východ
Kraj Jihomoravský

Předmětem stavby je kompletní přestavba stanice Tišnov, která zahrnuje rekonstrukci železničního svršku a spodku, přestavbu ostrovních nástupišť a zřízení bezbariérového přístupu a informačního systému. Vybuduje se nové staniční zabezpečovací zařízení, dále dojde k zajištění protihlukových opatření.

Zdroj: https://www.stavby.szdc.cz/

Radim Cenek
Host
Radim Cenek

Blansko asi nic. Ve stavbě Adamov–Blansko, BC, je jenom mezistaniční úsek, v Adamově a Rájci-Jestřebí se peronizace chystá, ale o Blansku nic nepíšou. Ale v mapě není vše, co se připravuje, třeba náhrada přejezdu na rájeckém záhlaví nadjezdem tam taky není.

Karel
Host
Karel

Neví někdo jestli a nebo kdy se otevře nádražní restaurace?

X 1
Host
X 1

Prej otevřou až navezou pivo, rum a buráky. 😉

František Plášek
Host
František Plášek

Nadrazka se nabizi na pronajem formou vyber.rizeni. A misto toho fajn bufetu s chlebicky, rizky apod. bude Pizza 🙁

Zaměstnanec
Host
Zaměstnanec

Pro cestující fajn, ale v budově SŽDC hned vedle, která prošla jakousi rekonstrukcí, kdy Ukrajinci zprasili co mohli a zázemí pro zaměstnance v nájmu zůstalo na úrovni 50. let minulého století. Takhle křivé omítky po sekání, vedení elektriky v lištách, rozbité dlaždice na podlaze nahrazeny úplně jinými, atd. atd. – takové fachmany bych chtěl mit doma… Ale hlavně, že si GayŘet SŽDC potřese pacičkou, přestřihne pásku a culí se do médií…

Jan
Host
Jan

tak je nejak kolektivne urgujte, at to u te firmy reklamuji. komentar na webu to asi tezko zmeni.

koleyy
Host
koleyy

Nechápu těch 216 mega. Výtahy v Kolíně jsou i s extra podchodem, balíky ee tam dávno nevozí, tak proč je jen nezrekonstruovat? Aha, nemohly by se patřičně napakovat nečí kapsy penězi daňových poplatníků.
A ta díra na Starokolínskou měla být dávno společně s lávkou pro pěší na železničním mostu namísto nesmyslného zvedání, které se stejně nikdy používat nebude.

dopravák
Host
dopravák

Výtahy v zavazadlovém tunelu, pokud vím, původně jako osobní přestavěny být měly, ale protože ten zavazadlový tunel není nikde přímo úrovňově propojen s podchodem pro pěší, tak by to při nedokonalé spolehlivosti výtahů a známých aktivitách vandalů a feťáků byla velká hloupost: nechtěl bych číst vaše výlevy poté, kdy byste i při pětiminutové přestupní době s kufrem třeba ze 2. na 5. perón separátním „výtahovým“ tunelem bez schodišť až pod tím 5. perónem zjistil, že výtah na něj nefunguje, a poté i že třeba navíc nefunguje ani výtah na sousední 4. perón. Ale zase by pak asi měla větší tržby… Číst vice »

koleyy
Host
koleyy

S kufrem určitě polezu do výtahu… nestraš nesmysly, vše se dá řešit.

dopravák
Host
dopravák

Proč mi tykáte, nevycválaný hulváte?
Kde nejsou eskalátory (zejména i ve směru do podchodu), tak výtahy jsou silně v permanenci: asi příliš často vlakem nejezdíte.
Kolín nejsou pražské Holešovice, kde to funguje ještě vcelku v pohodě, a ani Libeň, kde už je to horší: v Kolíně by bylo třeba překonávat rozdíl nivelet dvakrát navíc!

zdenek102
Host
zdenek102

Každý hlupák ví, že z lavičky ze železa po 5 minutách studí prdel ať venku či vevnitř. To nám opravdu bude tak dlouho trvat, než se posuneme zpět ke dřevěným lavkám, se železnými držadly potaženými dřevem tak, aby pobyt na nich nestudil a zároveň se tam nemohli usalašit bezdáci..?

Obtloustlý Travolta
Host
Obtloustlý Travolta

Sgrafitové výmalby byly v rámci rekonstrukce opraveny? Ty jsou moc pěkné, stejně třeba v Klatovech, na Smícháči, i jinde!

koleyy
Host
koleyy

Neboj i grafittové výmalby budou…

ČD4ever
Host
ČD4ever

Chce to pravidelnou údržbu a ostrahu a ne jen tyhle velké akce jednou za x let. Ano, stojí to peníze. Bohužel, kolínské nádraží společně likvidují vandalové, tuláci, fetky i bezdomovci.

bohyn
Host
bohyn

Bohužel se to netýká jen Kolína

qwerty
Host
qwerty

To máte pravdu. Na druhou stranu mi vždy populace v Kolíně, Příbrami a na Kladně přišla v rámci středních Čech jako ta nejhorší.

Ondřej
Host
Ondřej

Nějaký fotky by byly?

Jan Sůra
Admin

Byly, právě jsme doplnili.

Ondřej
Host
Ondřej

Super, děkuji 😉

Adamgolias
Host
Adamgolias

Hezký nádraží. Teď už jen ochránit ho před hromadou pitomců , poškozující vše a všechno. A kdyby kuřáky odstranili z prostoru u vchodu do haly , budu se tam každé rano i těšit.

HolyTrinity
Host
HolyTrinity

Jo, bohužel, přednádraží nevydrželo čisté (bez nedopalků) ani 14 dní, tak jsem zvědav, jak dlouho to vydrží v richtigu uvnitř.

bohyn
Host
bohyn

Tak buď jsou v Kolíně prasata, nebo, což tipuju já, zmizely popelníky kvůli vágusům co je vybírají. Kam potom zahodit vajgla?

X 1
Host
X 1

Kam s vajgly?
Tam, kde se šetří a mají trochu rozumu, udělaly vyhrazená místa pro kouření (rauchenbereich).
Kouříš ve žlutém čtverci s popelníkem? Gut.
Kouříš kdekoliv jinde v prostoru nádraží? Kamera, cvak = 20€.

koleyy
Host
koleyy

Kašli na hulení, je to drahý a kazíš so zdraví. Stejně před nádražím nemáš co hulit, jelikož jsou tam zastávky autobusů a tam jak známo to zakazuje zákon. Že si to v Kolíně vysvětlují po svém je smutná věc.

Pišta
Host
Pišta

Před budovou je vyhrazený prostor pro kuřáky.

koleyy
Host
koleyy

Nemuseli ho tam dělat, nebyl by tam ten svinčík a nehoufovala by se tam různá pochybná individua.

Pišta
Host
Pišta

Co je na něm hezkého? Bílá barva, příšerný vzhled. Původní barevné schéma se mi líbilo více.

koleyy
Host
koleyy

Je to rozhodně lepší než to ponuré prostředí, co tam bylo.
Asi budeš vodník nebo zelený mozek, když se ti líbily ty příšerné brčálové kachlíky.

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll

Krátce