Správa železnic chystá nákup drezín za téměř miliardu, budou vybavené ETCS
Drezína MUV 75. Autor: CZ LOKO
Stále běží i miliardová zakázka na vybavení starších drezín zabezpečovačem ETCS.
Stále běží i miliardová zakázka na vybavení starších drezín zabezpečovačem ETCS.
Stroje jsou to hezké. ETCS je bohužel drahá sranda. Ale když to bude mít ETCS pro kontrolu stavu vozidla na trati, kde se vozidlo nachází. Nechápu, proč do všech drezín Správa železnic montuje GPS lokátory od firmy Monitoring RC systém??? Celkem předražený pořízení a provoz…. Na železnici celkem k ničemu a spíš je to špatně fungující a nevyužívaný produkt…… Těžko si člověk může s vozidlem na trati odjet nakoupit… asi zase mala domu.
Nejde primárně o GPS lokátor, ale sleduje se stav nafty v nádrži (protože se kradla) a porovnává se s očekávanou spotřebou.
Netvrdím, že nekradla. Systém je celkem předražený. Co jsem slyšela, ze i poruchový. Navíc náklady na provoz taky raketa. Takže kdyby se to spočítalo s krádeži strojvedoucích ještě to vyjde levněji.
Kdo s těmi drezinami bude jezdit?když z půl milionu zaměstnanců r.89 mate dnes cca 13-15 tisíc zaměstnanců????????????????????????????.
SŽ ani SŽDC v roce 1989 neexistovalo
I když v ČR je zvykem používat u traťových okrsků různé verze MUV, tak by možná stálo za to začít staré MUV nahrazovat dvoucestnými nákladními auty s větší kabinou, hydraulickou rukou a zvedací plošinou.
nebo dvoucestnými terénními pickuppy jako na tratích v Severní Americe
Tak to auto nic neuveze. Podvozek 8×4 legislativně max 32t. Jeho pohotovostní hmotnost cca 11000 kg, dvojitá kabina 800kg navíc, dvoucestnost min. 3000kg, ruka s nástavbou 6000kg. Cena kolem 5-6 mil. Kč minimálně spíše víc, životnost 10 max. 15 let. A to se vyplatí.
Ještě jsem zapomněl dodat, že je to bez ETCS. Takže cenově je to tak jako tak nastejno.
Nic neuveze. Tohle hádám na nějakých 250 až 300 tun: https://www.youtube.com/watch?v=yQPZP_ifyiw
Jestli dobře počitám tak to výchází 11 200 kg na náklad, pří přepravě na silnici. Na železnici by to mohlo být i vice. Navíc ta drezína má nosnost jen 5000 kg, dle prospektu. V tomhle směru bych to neztracovál…. ovšem cena je vlastní kapitola, s tím souhlasím.
A k čemu by jim to dvoucestné vozidlo bylo, když se stejně ve většině případů pojede po kolejích? Navíc to hned bude vyžadovat aby dotyčný měl řidičák i licenci.
Nové drezíny jsou celkem hezké, akorát ta světla jsou ošklivá, mohli by konečně vyrábět a montovat nějaká jiná. Výrobci doporučuji, aby se inspiroval v zahraničí, pochopitelně směrem na západ od nás.
CZ Loko dělá MUV 75, MUV 85 bude překlep.
Zajímalo by mě, jaké pokročilé technologie takový vozík má, když jeho cena se pohybuje v násobcích ceny nejnovějších autobusů nebo silničních nákladních vozidel.
Když děláte vývoj autobusu, tak cenu vývoje rozpouští do vyšších stovek až tisíců kusů. U MUVky můžete očekávat tak prodej sta kusů. To je základní parametr určující cenu. Pak jsou zde obtíže se schvalováním pro provoz na železnici a tak dále. Nehledě na šíleně drahé ETSC.
Humanoidi z Horních Uher by neměli zájem?
splňuje všechny mnohem vyšší nároky na to aby vůbec mohl vyjet po kolejích. Který autobus to má?
Prostě srovnáváte jablka s hruškama.
Proto se ptám obecně, jaké „pokročilé technologie“ jsou v tomto kolejovém vozíku nasazeny. Zmíněná silniční vozidla byla zmíněna právě pro příklad, co si představuji pod tímto pojmem, např. autonomní řízení je pokročilá technologie.
Jaké pokročilé technologie? To jako když si teď koupite jablko, tak za 5, 10 let za něho budete ochoten platit jen když v sobě bude mít pokročilé technologie?
Cena nijak nesouvisí s pokročilostí technologií, ale s náročností výroby jednoho kusu (sériová výroba na lince vs kusová výroba) a právními požadavky na výrobek (kolejové vozidlo vs silniční). ETCS je pokročilé velmi, také je nesrovnatelné s autonomními technologiemi na silnici.
Vozík je možno dovybavit různými zbraňovými systémy na přání objednavatele.
– ETCS = cca 40 % ceny.
-sériovost: 50 ks za 4 roky, nikoliv 5000 do roka.
-Jsou tam trochu jiné LCC a předpokládaná životnost, než u silničních vozidel.
K tomu, co tu už zaznělo, ještě dodám – železniční vozidla potřebují více materiálu; ta MUVka váží víc než dvojnásobek toho, co stejně dlouhý autobus. Což může znít jako nevýhoda, ale odráží se to ve větší odolnosti (vyžadované kvůli nežádoucí interakci s jinými železničními vozidly) a delší životnosti.
Na druhou stranu s ETCS stejně k nežádoucím iterakcím skoro nemůže dojít, ne?
Když se mu na přejezdu postaví do cesty ten autobus, tak nepomůže ano ETCS. Pak je vyšší odolnost žádoucí.
Párkrát sem viděl autobus s přívěsným vozíkem. Ale že by ho tlačil před sebou a měl na něm naloženo pár kubíků zeminy, to teda ne.
Přesně tak, orchestriony vesele brázdí širou trať, kdežto Karosy řady 700, ubi sunt?
To je špatné srovnání. Orchestrion nevychází z autobusů Karosa řady 700, ale z vozidel o generaci starších tedy řady Šx 11 – ty dojezdily v pravidelném provozu již před třiceti lety…
Orchestrion pohání agregát z vozu ŠM 11. Ne 700.
Karosa 731 do roku výroby 85 měla stejný motor a převodovku jako ŠM 11.
K 731 neměla stejný motor a převodovku jako ŠM 11, u 731 bylo úplně jiné uchycení a spojení motoru s převodovkou, jiný typ převodovky.
Obojí mělo motor ML634, jen první SM měli motor ML630, který měl menší zdvih. A motor ML je kupodivu stejný jako motory MŠ v řadě LIAZ 100/110 tak i motory M v MTS/MTV. Rozdíly byli sací potrubí, olejová vana a potrubí sání oleje + jiný olejový filtr. Běžně se tyto motory přihazovali mezi autobusy a náklaďáky. A je jedno jestli na mrkev převodovky dáte unašeč pro kardan, nebo ji nacpete přímo na fremu motoru. Bavím se o 731 do roku 85, kdy se začli dávat motory s turbem, tyto motory měli stejné písty s atm. motorem (nízkopřeplňované), ostatní přeplňované už… Číst vice »
Ano, moje chyba, sorry.
Ale aspoň je vidět, že i ty sedmistovky, které jsou dokonce novější, už taky dojezdily.
Na silnici se v zimě solí. Autobusový rám není zdale tak silný, aby tahal dva přívěsné „skleníky“ za se bou. Kilometrický proběh je taky důležitý a hlavně: Emisní normy pro silniční vozidla jsou mnohem přísnější.
Jen si představte, že objednatel bude požadovat motorový vůz splňující emisní normu Euro stage I z roku 1999 nebo novější. https://dieselnet.com/standards/eu/nonroad.php#s1
Jedna pokročilá technologie za všecky je uvedená přímo v článku – ETCS. A ta hydraulická ruka s ovládáním je značné vylepšení proti MUV69 – dosáhne na vozík.
A to ETCS je jistě zásadní zdražení…
Nejspíš bude mnohem levnější, když se navrhuje vozidlo zároveň s ETCS a může se tak použít spousta věcí, které jsou „na skladě“, než když se má ETCS zastavět do starého škopku, kde platí co kus to originál.
Přestavba Škody 120 na kombík s motorem vepředu taky vyjde dráž než nová Fabie. Pokud to chete i s papíry a jezdit na silnici.
ETCS stojí klidně 10M na jeden stroj! Proto bude velký problém pro staré lokomotivy kde je násobné dražší než vozidlo. Drahé je z důvodu náročného vývoje, malé série pro daný vůz a také to u nás dělá jen AŽD! Třeba 12v žárovka pro přejezd od nich stojí 300kc, led světlo na přejezd 15k.
A mohl bych to ETCS od AŽD vidět?