Správa oprav nádraží. Návrat do „reprezentativního vzhledu“ budovy v Chebu vyjde více než půl miliardy

Výpravní budova v Chebu po opravě. Foto: Správa železnicVýpravní budova v Chebu po opravě. Foto: Správa železnic

Budova je památkově chráněná, pod opravu Správa železnic zahrnula i budování parkovacích míst.

Správa železnic pokračuje ve velkých investicích do oprav nádražních budov, u kterých jdou náklady do stamilionů až miliard korun.

Po modernizace kolejiště a nástupišť čeká železniční stanici Cheb ještě větší akce: oprava výpravní budovy z roku 1962. Zakázku dnes Správa železnic zveřejnila na profilu zadavatele.

Objekt nádraží je od roku 2016 památkově chráněný. Podle památkářů jde o kvalitní příklad realizace výpravní železniční budovy z let 1958–1962 od architekta Josefa Dandy. Obnovou projde fasáda i interiéry, řada historických prvků získá svou původní podobu. Předpokládané celkové náklady dosahují podle Správy železnic 691 milionů korun, maximální cena v soutěži je 591 milionů korun bez DPH.

Sedmipodlažní budova je z roku 1962, nahradila původní objekt z druhé světové války. „Interiér zdobí řada uměleckých prvků, jako jsou mozaiky, vitráže nebo skleněné stěny. O jejich obnovu se postarají zkušení restaurátoři,“ uvedla Správa železnic v tiskové zprávě.

V celé budově dojde k výměně oken a dveří, opravou projdou toalety. Přibudou také nové kancelářské místnosti a obchody.

Výpravní budova v Chebu po opravě. Foto: Správa železnicVýpravní budova v Chebu po opravě. Foto: Správa železnicVýpravní budova v Chebu po opravě. Foto: Správa železnicVýpravní budova v Chebu po opravě. Foto: Správa železnicStanice Cheb po rekonstrukci. Pramen: Správa železnicZápadní expres v Chebu. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

SŽ přesune zaměstnance do jedné budovy 

„Odbavovací hale se vrátí reprezentativní vzhled, přispěje k tomu i opětovné osazení historických hodin a dobový mobiliář. Ve druhém podlaží bude k dispozici zasedací místnost umožňující výhled do odbavovací haly,“ popisuje Správa železnic v tiskové zprávě.

Budovu má využívat více zaměstnanců Správy železnic než dosud, dojde k jejich přesunu z jiných lokalit ve městě, například z Wolkerovy ulice.

V horní části východního křídla se ze stávajících předimenzovaných komerčních prostor stanou místnosti pro zaměstnance Správy železnic a ČD – Telematiky. Prostory bývalé celnice jsou díky dokončení jiné stavby již opraveny a slouží pro provozuschopnost dráhy (technologie, zázemí zaměstnanců, pracoviště dispečerů a další). V dolní části východního křídla budou nově zřízeny prostory pro zaměstnance ČD – Telematiky, kteří sem budou přesunuti z budovy automatické telefonní ústředny (ATÚ). V nejvyšším poschodí pak vznikne multifunkční prostor s vyhlídkou na město.

Součástí akce bude budování nových parkovišť. V jižní části to bude parkoviště s 20 místy pro služební vozy Správy železnic. V severní části vznikne dvoupatrový parkovací dům s kapacitou 20 služebních míst a 18 míst pro veřejnost. Obě parkoviště se osadí nabíjecími stojany pro elektromobily. Na střechu hlavní budovy instalují fotovoltaické panely.

Opravu má částečně zaplatit Evropská unie z nástroje Just Transition Mechanism (JTM).

Jde o další velkou akci týkající se železničního uzlu v Chebu. V roce 2021 byla dokončena modernizace kolejiště za více než půl miliardy korun, České dráhy zde staví moderní opravárenskou halu. Vznikla také nová lávka přes kolejiště, kde bylo investorem město.

Tagy Cheb rekonstrukce nádraží Správa železnic železniční stanice Cheb
29 komentářů