Spor archeologů ohrožuje už i dostavbu D11. Je to vážné, s tím jsme se nesetkávali, říká ŘSD
Záchranný archeologický výzkum v trase budoucí přeložky silnice I/12 mezi Běchovicemi a městem Úvaly. Foto: ŘSD

Zakázku napadla hradecká univerzita, výzkum je pro školu podle mluvčího zásadní.
A teď si vemte, že by se tam našlo něco, kvůli čemu by se tam nesmělo stavět. Třeba vesmírná loď neznámé civilizace. 😁
Rozdíl v ceně je dán tím, že vítězné duo firem tam pošle bandu negramotných degenerátů, kteří to vykopou jako brambory a vědecký přínos bude nula. Nálezovou zprávu pravděpodobně nikdy nevypracují a cenu navíc v průběhu realizace několikrát navýší. Zatímco univerzita by výzkum provedla ve standardech pro 21. století, včetně všech možných přírodovědných analýz.
Papír snese všechno. Odborníkem bude student sehnaný na sockách, dříve přes nástěnku u vrátnice kolejí nebo na katedře. Žádný doc. s motykou a štětcem v hlíně kopat nebude. UHK jde max. o příjem ze zakázky a kredity pro akademiky.
To se mýlíte. Výzkumné centrum CETA spadající pod hradeckou univerzitu je opravdu na rozdíl od společností Samson a Labrys špičkové vědecké pracoviště.
Hm, tak asi by bylo potřeba fakt otevřeně říct co je pro archeologické odborníky důležitější – zda získávat odborné zkušenosti (pak by ale měli jít na nízkou cenu aby si k této možnosti získali přístup) nebo zda je důležitější získávat prostředky na financování „regionálních vysokých škol“ tam se holt snaží získat spíš zakázku za vyšší cenu (a někdy to nevyjde, jiní jsou levnější)… Obecně do škol nejde zrovna málo peněz, jistě mohlo by to být lepší ale taková je situace prakticky všude, třeba financování VHD by taky mohlo být lepší, IZS taky atd atd… Pokud budou podávat námitky bez rozumné… Číst vice »
Když se archeologický průzkum neprovede, tak budou případné nálezy pod dálnicí zachovány pro další generace.
Jedině dobře, budou mít co objevovat.
No ty atrefakty co budou dostatečně „hluboko“ tak ty se zachovají, ale ty co jsou ve vrstvě kde budou probíhat práce? Ty se naopak při stavbě poničí…
kolik archeologů ročně vyprodukují školy v ČR a co potom dělají ?
Nejlepší archeologové jsou ženy.
Pro jejich jedinečnou schopnost se ustavičně hrabat minulosti.
Jde o výběrové řízení, kde je předepsán standard a jediným kritériem je zcela logicky cena. A všichni víme, že univerzita má nižší náklady, než soukromý sektor. Pokud se samozřejmě dodrží vysoutěžené standardy. Rozdíl 150 mil.je samozřejmě alarmující, nejsou to 2%. Ale ano, potrefená husa se vždy ozve. Chtěl bych vidět ten humbuk a očerňování pana Mátla, kdyby vyhrál dražší uchazeč…
Mezi Trutnovem a Jaroměří chcípl pes.Tam najdou pár kostí z bitvy u Trutnova 1866 a několik nábojů z téže doby.Jinak se tam zhruba milion let nestalo nic ,co by stálo za archeologický výzkum.Ještě snad , že v okolí Trutnova ,od doby co vysídlili německy mluvící Čechy v roce 1945 ,tak to tam jde zugrunt…
No a ještě najsou kosti toho psa, ne?
No je fakt ,že pokud to budou kosti pejsků Sultana nebo Týrla z Babičky,tak má stavba na dlouhou dobu utrum.Ale od toho je archeologický průzkum.
No ještě tu byla jedna bitva, u Hajnice. Tak úplně hluche to tu nebude. https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_%C5%BD%C4%8F%C3%A1ru
Ač s tím, že univerzita napadla zakázku u ÚOHS, nesouhlasím, přidám zkušenost, jak to funguje v akademické sféře, která vysvětlí tu „přestřelenou“ cenu. Občas nám přijde také poptávka na „komerční“ činnost, při níž využíváme univerzitní know-how a přístroje. Univerzita, resp. u nás fakulta, si za to bere 30 % rozpočtu takové akce. V pořádku, ty přístroje něco stály, elektřina v kanceláři a toner do tiskárny taky nejsou zadarmo, ale ty procenta (namísto nějaké fixní režie) mají nepříjemný důsledek: spočítáte hodiny na práci, vynásobíte hodinovou sazbou, přičtete těch 30 procent a jste cenově nekonkurenceschopní. Respektive jste konkurenceschopní pouze v případě, že… Číst vice »
No počkejte, a ta fakulta, to je nějaká „macecha“ bez které byste se klidně obešli nebo to jsou ti co vám hradí budovy, vybavení a platy? Tedy peníze co jí odvedete jsou „ztracené“ a nemá se cenu snažit, lépe sedět na zadku a čekat na zrušení (pokud náhodou rozpočet „nevyjde“)?
Platy platí projekty (kromě těch lidí, co mají akademický úvazek), ne fakulta. A provoz budov a nákup části přístrojů platí, ale ta provize nemůže být tak velká (30%), aby se nevyplatilo nějaké „komerční“ aktivity dělat.
Stačí, aby univerzita nebyla tak nenažraná, když by to měli dělat studenti v rámci výuky bez nároku na honorář. Nebo, kde nastal ten zlom, že si studenti myslí, že za výuku a praxi mají dostat zaplaceno jako zaměstnanec, když neodvádějí zdravotní a sociální? Nebo se univerzita schovává za požadavky studentů?
Skoro bych řekl že tam bude nějaké partnerství s komerční sférou, že to univerzita(y) nedělají komplet „na vlastní triko“… a na to „padne“ nějaká podstatná část nákladů, ti studenti nejspíš nedostávají „od hodiny“ skoro nic ale budou tam fixní náklady (doprava, strava, pomůcky…) plus ten partner má určitě stálé zaměstnance, techniku…
Na D55 u Polešovic jsem pracoval na archeologickém průkumu pod vedením archeologů,ve stejnou dobu se kopalo i v Moravském Písku kde to prováděla soukromá firma.Samozřejmě jsem se podíval na jejich práci a ten rozdíl je opravdu velký.Jako by to prováděli Amatéři oproti profikům v Polešovicích.Kdo tohle nepoznal ať radši ani nadiskutuje.František Pleva z M.Písku.
+1. Obchodní společnost má zájem pouze na efektivním plnění smlouvy, aby co nejsnáze získala peníze. V archeologii – která je koneckonců vědou – u takove firmy existuje spíš minimální vnitřní vědecký zájem.
Stejně postupuje i stavební firma při stavbě. Během záruční doby by se neměly vyskytnout žádné závady. Poté době je to společnosti jedno.
Soukromý stavebník se naopak snaží stavět pro sebe tak, aby neměl žádné závady ani mnoho let po uplynutí fiktivní záruční doby.
Ale to je potřeba nějak dokumentovat! Nechat to na „ať o tom rozhodují výhradně odborníci“ tak to pak bude o tom kdo stanoví co je odborník a co už ne…
Pochybuju že to představitele té univerzity mají jen tak ze sebe,…předpokládám ,že jim NĚKDO ,,dobře,, poradil…jak je na tomto useku dálnice D11 již dobrým zvykem…že se tam dějí úkazy dosud nevídané…
Povídejte, přehánějte.
Nejake zbytky z minulosti, zahrabat to a jet dal.
zase si chce někdo nahrabat a zneužít toho že jde o poslední úsek…
Pokud si chce škola tímhle způsobem přivydělat, tak nic proti, ale musí dát nejvýhodnější nabídku. Tohle zdůvodnění je vyloženě trapné a bylo by i směšné, pokud by se tím nezdržovala stavba s vysokou státní prioritou. Vedení by mělo zvážit odstoupení.
Obávám se, že ti si jsou toho velmi dobře vědomi a nedisponují sebereflexí. Vždy miluji akademiky, kde má x titulů před, x titulů za a nedokáží si ani zavázat tkaničku.
Tak ať jim to ŘSD vyhrabe všechno na hromadu, a můžou se tím přebírat až to vyhrají.
Myslíte dát na hromadu všechna auta? Domnívám se, že všechna ne, třeba hasiče, sanitky, užitková a ještě auta invalidů, ta bych nechal.
Blbá otázka, ale odpověď se ho snaží ještě trumfnout??
Vrabče!Asi jsi z té střechy už párkrát spadl na hlavu,jinak bys takovou blbinu nenapsal
Vite, jak probiha archeologicky vyzkum? Zjevne netusite, stejne jako plusovaci.
Ale to je v nasem statu plnem sebevedomych vseználku normal…
Takže „stát“ (ŘSD) tady roky vyvíjí úsilí k dostavbě dálnice, kde nejvetsi prekazkou a zdrzenim je slozitost povolovaciho procesu a ve finale mu stavbu zbrzdi/oddali/zablokuje zase „stát“ (Univerzita). No to mě teda podrž. Pak se teda asi musíme rozhodnout co chceme: – buďto bádat a hrabat se v zemi (Což adhoc nezavrhuji), pak ať pruzkum delaji univerzity, nicméně ne jako verejnou zakazku, ale jako povinnost, za kterou budou kompenzovany jen realne utracene naklady, tak jak bude vyuctovano -splnit zakonnou povinost na ZAV a co nejdrive stavet, pak ať ho dělá vítěz tendru (zde opět nerikam ze by se univerzita neměla… Číst vice »
V komentářích vidím silné tendence, které připomínají dobu, kdy se stavěl v Praze most Inteligence.
Pryč se vzděláním, vzhůru s proletarizací!
Je nutné přeci řešit příčinu a tou jsou chyby v zákonech. Ty je nutné opravit tak aby toto nemělo odkladný účinek a hlavně aby stěžovatel zaplatil škody co způsobí. Plus takové stěžovatele tak minimálně na rok vyřadit ze všech dalších možností získat kšeft!
Jasně. To by tak hrálo, aby si někdo dovoloval se domáhat svého práva! Za využití zákona – pořádný flastr!
A pak se divíme, jak to tady vypadá.
NIMBY
Bože, další lidový právník do sbírky.
To patřilo jako reakce na příspěvek p. Tomáše, omlouvám se.
Ja jenom doufam, ze si delate legraci.
protoze zdravy myslici clovek by nemohl takovouto kravinu vymyslet, natoz ji jeste zverejnit.
Bohužel, podobné, nebojím se říci dezohovadiny, jsou tady zaručeným magnetem na lajky.
Pravni bezvedomi tu uplatnujete
Nevím. V tom se jaksi neorientuji. Proč chce škola peníze? Platí ji přece stát. Otázkou je nutnost univerzit v HK a v PU. Nestačila by jediná?
Pracuji na VŠ v oboru doprava a řeknu vám, že min. technické školy suplují nedostatečné financování od státu doplňkovou činností celkem významně.. Kdyby se měla VŠ spoléhat pouze na peníze od státu, tak velká část pracovníků odejde, protože nebude na platy – resp. pak budou platy jako na humanitních oborech, kde s tím mají problém (viz stávky apod.)
Řešení se jmenuje školné. Ale o tom nechtějí soudruzi ani slyšet.
Jedno z možných řešení, které má své výhody i zásadní nevýhody.. O tom by se dalo dlouze diskutovat. Ve výsledku to je na společnosti, co si zvolí za vhodné. Bohužel mám ale o nejen české společnosti poslední dobou velmi nízké mínění..
Ne, skolne fakt neni reseni. Protoze vyse vydelku je naprosto nezavisla na nakladech skoly a i v ramci jednoho oboru jsou velice odlisne prijmy.
Typicky levne obory jako pravo…maji pro cast vysledek obrovske vydelky a pro cast – typicky uredniky – dost nizke vydelky.
A i u drahych technickych, umeleckych ci prirodovednych oboru to je taky mnohdy dost neintutivni…
Proste v nasem nastaveni systemu je to pitomost. Akorat dalsi delegitimizace veřejného sektoru
Máte pravdu a je to tak v pořádku, nelze jenom spoléhat na stát. To platí jak pro instituce, tak hlavně i pro občany.
Samozřejmě, ale je potřeba najít nějakou rovnováhu. Rozhodně má „škola“ dobré výchozí podmínky nabídnout zajímavou cenu, tak jaktože to tak hrubě „nevyšlo“? Pokud to konkurence vyjímečně podstřelila, tak holt to vyjde příště, anebo to konkurence „odflákne“? Pak je třeba otevřeně napadnout kvalitu té odborné práce…
co docist clanek za nadpis? mate to tam vysvetlene
Problémem celé záležitosti je, že neexistují standardy na kvalitu provedení archeologického výzkumu. Je pak jasné, že soukromý subjekt bude levnější, protože to celé odflákne a shrábne prašule. Obě sdružené firmy mají v tomto řadu „zásluh“ a kvalita jejich práce je veřejně známou záležitostí. Univerzita má reálný zájem na kvalitě provedení výzkumu a reálnému přínosu k věděckému poznání (teda aspoň doufám).
To vaše tvrzení je jen domněnka nebo mate nějaký důkaz o tom, že levnější uchazeč svou práci fláká?
Ano, třeba absence odevzdaných nálezových zpráv, které jsou základním výstupem každého výzkumu. U jiných podobných institucí, je pak vypovídajícím znakem kvalita nálezových zpráv. Taky to stojí hodně času a úsilí.
Rozdíl 150 mega je cca práce 150 lidí po dobu jednoho roku. To jako fakt?
Tak ten rozdíl v ceně může být dán mnoha faktory. V první řadě například tím, že nikdo pod zem na první dobrou nevidí a tudíž se při tvorbě ceny pracuje s nějakým odhadem, jaké archeologické situace a v jakém počtu se tam mohou nacházet a jak bude náročné je adekvátně prozkoumat. Tudíž když někdo bude úmyslně dopředu kalkulovat s menším počtem arch. situací a menší náročností na jejich exkavaci a dokumentaci, tak mu logicky vyjdou menší náklady. Když se pak jeho odhad ukáže jako špatný, tak si to pak bude stejně účtovat jako vícepráce a vyjde to nakonec podobně draho… Číst vice »
Ono je nejlepší, mít za zády stát, který platí a navíc ještě si něco přihrábnout navíc. Když jdu k učedníkům se nechat ostříhat platím polovinu toho, co u normálního holiče. Tak proč je škola dražší, když to navíc dělá také s „učedníky“, nebo to dělají odborníci jako přivýdělek?
Jenže tak škola je mnohem odbonější, než najaté skupiny kopáčů, které komunikují s opravdovým archeologem jednou za uherský rok. Tyto soukromé archeologické firmy nemají s odborností nic společného.
Přesně jak říkáte, když jdete se ostříhat na učiliště, tak tam se na tom studenti učí. Zde to naopak často dělá odborný vysoce vyškolený tým se zkušenostmi. To nevylučuje, že tam bude i nějaký doktorand, ale stále to bude na jiné úrovni, než nějaký kopáč, kterého řídí jeden „manažer“.
Je to velký rozsah výzkumu, tohle nějaký malý odborný tým nezvládne. Bude potřeba hodně lidí, pokud se to má zvládnout a nezdržet stavbu moc dlouho. A katedry archeologie nebývají nějak velké, abyste sestavil obrovský tým, co to rychle udělá. A pochybuju, že si univerzita drží takovýto tým právě pro tyto případy. I muzea menší záchranné práce řeší dost operativně, často mají k dispozici jen jednoho archeologa, co splnuje památkový zákon, aby vůbec mohly fungovat. Jinak nevylučuje, že tam bude nějaký doktorand? Už studenti prvního ročníku bakalářského studia musí získávat praxi. Celkem za studium musí za ty 3 roky získat minimálně… Číst vice »
Osobně myslím, že i ta škola bude muset najmout ty kopáče. Tolik studentů, aby to udělala relativně rychle, nemá. Nemůže je nahnat místo školy každý den celý den do práce na výzkumu na místě budoucí stavby dálnice. S tím, že studium se konat nebude. Navíc na dvě místa najednou. Plus studenti mají určité množství nařízené praxe a pak je moc už nutit nemůžete.
Taky si musíte uvědomit, že škola má výrazně vyšší režijní náklady.. Zakázku podává dle článku centrum terénní archeologie, které to udělá za X, ale škola si k tomu přidá ještě náklady až 25%. V mém oboru (silniční doprava) jsme jako škola vždy dražší než firma..
Jenže ta vysoká škola nemá potřebu na tom nutně vydělat, takže může docela dobře jít na komerčně velmi „zajímavou“ cenu když jde tedy hlavně o „záchranu hodnot“.
Je mi z toho špatně jak hluboko kleslo naše školství. Takže oni jsou mnohem dražší, než soukromý subjekt i když reálně by měli být mnohem levnější. Je to stát ve státě, kde se lijí obří peníze jak do černé díry a výsledkem jsou ve většině případů nepoužitelní lidi.
A nemůže to být třeba tím, že ten soukromý subjekt plánuje na některých činnostech ušetřit až příliš (na úkol kvality), případně jinak „optimalizovat“ náklady? Počkal bych na výsledky řízení u ÚOHS a zejména na výsledky prací.
Na svých stránkách toho mají dost o tom jak jezdí na výlety – to není zadarmo!
Proč by škola při své podnikatelské činnosti měla nabízet nízké ceny? Myslíte že ve VFN ošetřují zdarma?
Mají plné právo nabízet vysoké ceny. Jen se pak nesmí divit, že zakázku nedostanou, protože to někdo jiný nabídne levněji.
To je docela zajímavá otázka… samozřejmě je problém tam kde je „malý trh“ (dvě nemocnice se neuživí) ale tak kde si konkurují fakultní nemocnice a soukromá klinika, kdo bývá „lepší“? A kdo levnější? VFN typicky z hlediska budov a vybavení silně dotuje zřizovatel…
Buďte konkrétní – jak hluboko klesla Hradecká univerzita.
Chtěli si namastit kapsu o oni jim zlí pražáci dali o 150 milionů nižší nabídku.
To si přece mechovani nenechaj líbit a budou se roky odvolávat a pak soudit.
Pouzivate dost pochybnou argumentaci, vas zaver je vyvozeny bez jakychkoliv premis, ci pokusu o oduvodneni. Ciste arbitrarni soud
Tak ten rozdíl v ceně může být dán mnoha faktory. V první řadě například tím, že nikdo pod zem na první dobrou nevidí a tudíž se při tvorbě ceny pracuje s nějakým odhadem, jaké archeologické situace a v jakém počtu se tam mohou nacházet a jak bude náročné je adekvátně prozkoumat. Tudíž když někdo bude úmyslně dopředu kalkulovat s menším počtem arch. situací a menší náročností na jejich exkavaci a dokumentaci, tak mu logicky vyjdou menší náklady. Když se pak jeho odhad ukáže jako špatný, tak si to pak bude stejně účtovat jako vícepráce a vyjde to nakonec podobně draho… Číst vice »
Hm, popravdě to moc nechápu, argument školy jako podnikatele ve smyslu “ my to potřebujeme kvůli publikační činnosti, vědě a rozpočtu“ by měl rovnou směřovat na stát, který by snad mohl nějakým způsobem upustit drobek směr studium archeologie na VŠ ale rozhodně ne k ÚHOS , neměl by vůbec mít v současné době váhu v soutěžích tohoto typu. Jinak by to časem asi vedlo k tomu, že by si stavební firmy udělaly z příslušných kateder “ pobočky“ které by jim mohly pomoci vyhrávat nabídky formou balíčků P+P ( Prozkoumáme a Postavíme) , tedy pokud by stát seznal, že je možné… Číst vice »
Ano,výzkum jsem zažil, tam jde pouze a jen o finance
Jojo, podepisuji
Když to ta škola potřebuje tak proč nastřelila cenu o více než 160 milionů více? Měli dát nižší nabídku a byl by klid. Mohli publikovat a vydělat následně další peníze.
Z publikovani vedeckeho vyzkumu se nevidelava. Za moznost publikovani se plati, bohuzel…
Bohužel to tak je, nejdřív škola musí sehnat peníze, aby mohla zkoumat a pak ještě platí peníze, aby to mohla publikovat.. Navíc sehnat grant je dnes velmi ošemetné.. Vše je hlavně o známostech, nějaká úroveň a význam výzkumu dnes nijak žádost neovlivní. Klasickej klientelismus..
Ovšem alternativa je neshánět nic, publikace nemít a klesat na žebříčku „renomovanosti“ směrem k zapomění a nezájmu studentů o školu…
Nastřelila ji, protože potřebuje na „štágrpryčny a fedrpuše“ 😉
Přesně tak, jde o výběrové řízení, kde je předepsán standard a jediným kritériem je zcela logicky cena. A všichni víme, že univerzita má nižší náklady, než soukromý sektor. Pokud se samozřejmě dodrží vysoutěžené standardy. Rozdíl 150 mil.je samozřejmě alarmující, nejsou to 2%. Ale ano, potrefená husa se vždy ozve. Chtěl bych vidět ten humbuk a očerňování pana Mátla, kdyby vyhrál dražší uchazeč…
Mě zaráží, že škola, coby organizace dotovaná a bez potřeby generování zisku, dá nabídku o 60% dražší oproti nejlevnější nabídce soukromého subjektu a navíc ještě o více než 10% přepálenou oproti odhadu. Přitom v dopravním stavitelství se obecně chodí pod odhady. A to se chtějí ještě přít o regulérnost? To mi zní hodně odrtžené od reality. Vlastně to celkem zapadá do obrazu našeho školství.
Pod to se podepisuji. Mylím, že škola by dokázala nabídnout o dost nižší cenu, než soukromé firmy. Něčím to tam smrdí. Asi si chce vedení pořídit Lambo.
V obou případech nabízí cenu o zhruba 150 milionů/50% dražší než vítěžný zájemce. To už mi přijde jako hodně okaté sanování rozpočtu univerzity a určitě by se takto nemělo čerpat z veřejných zakázek. Nakonec to dopadne tak, že levnější uchazeč splnil všechny požadované podmínky, a kdo chtěl moc nebude mít nic.
Nedokázala, oni nežijí v realitě, oni žijí v bublině, kdy jim stále více a více teče ze státního a za to nemusí dělat skoro nic, žádná zodpovědnost.
A to tam ty študácí v rámci praxe pracují skoro zadarmo.
Třeba by tam jen rádi zkoumali více a důkladněji, jakožto vědecká instituce. Mě to zase tolik nezaráží (i když nevíme, jak k té ceně došli, a jsou to také jen lidé). Nu, pro některé jsou důležitější odborně zdatní lidé, pro jiné zase jízdy automobilů…
Jo, ale ma stránkách toho nemají moc o tom, kolik mají bagrů a odlesňovací techniky… asi úplně nezvládli tu část o zemních pracech
Archeologický průzkum nezahrnuje ani odlesňování ani skrývku a práci s dozery a už vůbec ne práci bagrem.
Ehmm – jezdil jsem kolem archeologických výzkumů na trase D7 – bagr u toho vždycky byl. A ani to nebyl nějaký ten „bobek“, ale střední velikost.
Odlesňování před výzkumem (a tedy před stavbou) řeší ŘSD, zase na to najme firmu.
Rozdíl je ovšem v tom že dneska se „hrubé“ skrývkové operace které potřebují těžkou techniku soutěží zvlášť jako samostatná zakázka!
Problém je předecvším v tom, že „vítěz“ je aktuálně v konečné fazi řízení o odejmuti licence pro provádění výzkumů.
…což přesně naznačuji výše, že cena není vždy zcela vypovídající ukazatel…
Takže se může stát, že ten ZAV bude provádět firma, co na to nemá licenci.
Je to podobné jako na D1109, kde Budimex předložil nějaké kvalifikace pro tuneláře. Jenže ty lidi u nich skončili a v době, kdy vyhráli už u nich nepracovali.
to je ten vtip, bez licence nebude smět
tato informace mi byla ovšem neznámá , kde se to dá ověřit ? Předpokládám , že licenci spravuje někdo jako Ministerstvo kultury ?
Já se připojuji k dotazu pana franka. A zároveň je namístě ptát se, kdo je navrhovatelem a zda třeba není z okolí Hradce.