umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Autobusy

Zemkova ČSAD autobusy Plzeň vrátí kraji přes 120 milionů, dluh „v zájmu přežití“ uznala

Autobusy ČSAD Plzeň v Domažlicích. Autor: Dezidor, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15817640
Autobusy ČSAD Plzeň v Domažlicích. Autor: Dezidor, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15817640

Dopravce ČSAD autobusy Plzeň z holdingu Z Group Zdeňka Zemka vrátí Plzeňskému kraji 123 milionů korun. Krajská kontrola totiž došla k závěru, že v letech 2013 až 2015 si dopravce nechal peníze neoprávněně vyplatit v rámci úhrady prokazatelné ztráty. Kraj ale nakonec vykázané náklady v uvedené výši neuznal a chce je zpět. Firma dluh uznala a podle uzavřené dohody jej bude kraji po následující tři roky splácet. Kraj i dopravce to oznámily na svých stránkách.

„Na straně dopravce byly zjištěny nedostatky v hospodaření a vykazování prokazatelné ztráty, která byla určená k úhradě Plzeňským krajem, a to v letech 2013 až 2015,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek. Doplnil, že kraj zároveň zastropoval dopravci náklady na další dva roky na úroveň roku 2015, čímž ušetří dalších 150 milionů.

Firma v prohlášení uvádí, že nechce jít do nekonečného soudního sporu s krajem, který by pravděpodobně nepřežila ani v případě vítězství. „Budeme několik let ve větších ztrátách, ale přežijeme. Kdybychom nepodepsali, nepřežili bychom,“ píše společnost na svém webu.

Pro skončený rok 2017 je podle vedení kraje rovněž s dopravcem dohodnuté maximum finančních prostředků na dopravu. „Tímto vedení kraje zastavilo každoroční zvyšování nákladů dopravce, které v kombinaci s citelným poklesem tržeb eskaloval růst dotace hrazené krajem,“ píše kraj v prohlášení.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Mates

A teď hurá zkontrolovat Hroudu. Jo on by se Pepík zlobil, tak raději ne, ty politické body mu naženeme jinde.

petr.r

A ted bude žádat zlínský kraj aby vrátil peníze co dostal na autobusy a ty tu nejezdí(někde jezdí) a nevyhraje v domácím prostředí a taky napíše přežijeme, chudáci zaměstnanci.

jančurobijci

U Zemků je toho zajímavého hodně. Např. někdo z rodiny teď sedí za elektrárny a tak no……………

petr.r

pro mně je zajímavé vyřízení odkladu výběrka na dopravu ve zlínským.