egoe-plus
Autobusy Doprava ve městě Lidé Metro Tramvaje

Spojené síly pro Prahu protlačily do vedení DPP slovenského manažera

Pražské metro. Autor: DPP
Pražské metro. Autor: DPP

Dozorčí rada Dopravního podniku hl. města Prahy (DPP) dnes zvolila pátým členem představenstva slovenského manažera Mateje Augustína. Má mít na starost ekonomiku.

Volbu potvrdil mluvčí DPP Daniel Šabík. Podle informací deníku Zdopravy.cz prošel Augustin těsně o jeden hlas, pro byl nakonec i náměstek primátora Adam Scheinherr. Na posledním zasedání neprošlo jeho jmenování ani na program jednání.

Personální nominace Augustína byla dalším sporem v rámci koalice, proti slovenskému manažerovi se postavili Piráti i Praha Sobě. Po nedávném vystoupení TOP 09 proti Pirátům může jít o jeden ze způsobů, jak hasit krizi v koalici.

Augustina prosazoval Petr Hlubuček ze Spojených sil pro Prahu. Plán vysvětloval tím, že stávající ekonomický ředitel DPP Peter Hlaváč se podle něj vyjádřil, že chce skončit. Hlaváč ale není v představenstvu a podle něj nebyla jeho slova plně pochopena. „Oznámil jsem i vedení Prahy, že skončím, pokud nebudu mít větší možnost podílet se na řízení firmy, tedy členstvím v představenstvu. Nejsem úplně spokojen s tím, jakým směrem se DPP vyvíjí,“ řekl před dvěma týdny Hlaváč.

Podle Hlubučka je Augustin zkušeným odborníkem v oboru dopravy. „Vítám, že je pan Augustín ze Slovenska, znamená to totiž, že není nijak napojen na české vlivové skupiny,“ řekl Hlubuček. Na dotaz, proč nebylo na tento post vypsáno výběrové řízení uvedl, že současný šéf DPP Petr Witowski rovněž neprošel soutěží.

Části koalice vadí především Augustínova manažerská zkušenost, která je spojena s érou bývalého slovenského premiéra Roberta Fica,V éře Ficovy vlády vedl Augustín státní železniční společnost Cargo Slovakia. Za jeho působení se v roce 2009 podle zpráv médií dostal tento dopravce do ztráty 127 milionů eur. V první polovině roku 2010, než byl odvolán, pak vykázala firma Cargo Slovakia ztrátu 36,3 milionu eur. V té době ale naplno vypukla hospodářská krize.

Páté místo v představenstvu DPP bylo  volné déle než rok.

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Michellini

Bohužel Slováci jsou o level výše nez češi. Znám několik privat-corps, které češi-managers přivedli k rozkladu a chaosu.

Y.K.

Jestli mě opravdu irituje nějaký typ lidí, tak jste jejich typickým příkladem. Bez rozhledu, říkají „oni“ lidem ve skupině jejíž jsou přímo součástí a sami nevidí, že chyba je na jejich straně, jediné co dokážou je ponižovat a obviňovat ostatní.

mgr.pavel

.. a pak se člověk podívá na Slováka Babiše, a váš nesmyslný pokus o generalizaci je rozbořen.

Tomas

Samozřejmě slovenské vlivové skupiny o DP vůbec žádný zájem nemají, protože prakticky výhradní dodavatel autobusů pro DP patří Marťanům, a hlavně je Slovensko vyhlášené čistotou veřejných zakázek.

A.R.

„…zkušeným odborníkem v oboru dopravy…“ Začínám být k těm, kteří někoho označí za zkušeného odborníka, i k těm zkušeným odborníkům dost skeptický. Je to samý zkušený odborník, ale doprava jde přitom od 5 k nule.

Michellini

JO Tok a Kroupa to byli fachmanni. :9888

Dáda

Ti ekonomiční migranti z východu se tu šíří jako mor. Jak by nestačilo mít Slovenského STBáka za premiéra. Česko se v prdel obrací.

Michellini

SK jsou o 30 let vyspělejší než češi. A lépe se s nima maká. chudák ten co řidil chvíli ŘSD. málem se z čechů zbláznil

súdružka Kolesárová

nejsou vyspělejší, akorát jsou drzejší a mají ostřejší lokty. Nemají k nám ani naší zemi žádný pozitivní vztah, proto mohou fungovat stylem „po mně potopa“

Neonym

O tomhle to ale vůbec není, je to o konkrétních lidech. Např. u nás v jedné pobočce rakouské společnosti letělo celé české vedení na dlažbu ihned po návštěvě rakouského majitele. Hned poté se výrazně zlepšily podmínky pro zaměstnance (např. se začaly doržovat naše zákony) téměř v každém aspektu.

HonzaX

doc.Chocholušek má dnes speciální ordinační hodiny pro lidi trpící komplexem

František

Docela by mě zajímaly věcné důvody – co panu Hlaváčovi vadilo, proč jej nechtěli do představenstva, zatímco pana Augustína tam vzali hned. A oč jsou horší údajné „české vlivové skupiny“ oproti těm tušeným slovenským. Jinak všichni zúčastnění jen mlátí prázdnou slámu, a vypadá to tak poměrně nečistě.

Alex

Naoko Slovák předseda vlády, naoko slovenská Penta bude stavět nemocnici v Gottwaldově, slovenská hlasatelka v naoko českém Ojektivu už vůbec ne české televize. Došli Češi? Kolik Čehůnů funguje v Bravě?

...

Ano, jako bychom tu těch chorobně ambiciózních čobolů neměli už tak dost…

dvojiteF

stovky