Spojené síly pro Prahu protlačily do vedení DPP slovenského manažera

Pražské metro. Autor: DPPPražské metro. Autor: DPP

Dozorčí rada Dopravního podniku hl. města Prahy (DPP) dnes zvolila pátým členem představenstva slovenského manažera Mateje Augustína. Má mít na

Dozorčí rada Dopravního podniku hl. města Prahy (DPP) dnes zvolila pátým členem představenstva slovenského manažera Mateje Augustína. Má mít na starost ekonomiku.

Volbu potvrdil mluvčí DPP Daniel Šabík. Podle informací deníku Zdopravy.cz prošel Augustin těsně o jeden hlas, pro byl nakonec i náměstek primátora Adam Scheinherr. Na posledním zasedání neprošlo jeho jmenování ani na program jednání.

Personální nominace Augustína byla dalším sporem v rámci koalice, proti slovenskému manažerovi se postavili Piráti i Praha Sobě. Po nedávném vystoupení TOP 09 proti Pirátům může jít o jeden ze způsobů, jak hasit krizi v koalici.

Augustina prosazoval Petr Hlubuček ze Spojených sil pro Prahu. Plán vysvětloval tím, že stávající ekonomický ředitel DPP Peter Hlaváč se podle něj vyjádřil, že chce skončit. Hlaváč ale není v představenstvu a podle něj nebyla jeho slova plně pochopena. „Oznámil jsem i vedení Prahy, že skončím, pokud nebudu mít větší možnost podílet se na řízení firmy, tedy členstvím v představenstvu. Nejsem úplně spokojen s tím, jakým směrem se DPP vyvíjí,“ řekl před dvěma týdny Hlaváč.

Podle Hlubučka je Augustin zkušeným odborníkem v oboru dopravy. „Vítám, že je pan Augustín ze Slovenska, znamená to totiž, že není nijak napojen na české vlivové skupiny,“ řekl Hlubuček. Na dotaz, proč nebylo na tento post vypsáno výběrové řízení uvedl, že současný šéf DPP Petr Witowski rovněž neprošel soutěží.

Části koalice vadí především Augustínova manažerská zkušenost, která je spojena s érou bývalého slovenského premiéra Roberta Fica,V éře Ficovy vlády vedl Augustín státní železniční společnost Cargo Slovakia. Za jeho působení se v roce 2009 podle zpráv médií dostal tento dopravce do ztráty 127 milionů eur. V první polovině roku 2010, než byl odvolán, pak vykázala firma Cargo Slovakia ztrátu 36,3 milionu eur. V té době ale naplno vypukla hospodářská krize.

Páté místo v představenstvu DPP bylo  volné déle než rok.

Tagy Dopravní podnik hl. města Prahy dpp Matej Augustín představenstvo DPP
15 komentářů