Cyklistika Doprava ve městě

Soud znovu zrušil Praze 8 zákaz cyklistických obousměrek v Karlíně

Cyklistické obousměrky v Karlíne. Foto: www.auto-mat.cz
Cyklistické obousměrky v Karlíne. Foto: www.auto-mat.cz

Městský soud v Praze zrušil opatření Prahy 8, které mělo za cíl omezit možnost jezdit v protisměru cyklistům v jednosměrných ulicích v Karlíně. Úřad musí do 90 dní toto rozhodnutí zrušit.

Městskou část kvůli tomu žalovat spolek Auto*Mat společně s občanem Prahy 8 Tomášem Hnykem, kteří byli zastoupeni advokátem Štěpánem Holubem z kanceláře Holubová advokáti. Vyplývá to z rozsudku soudu, který má redakce z dispozici.

Mezi radnicí a cyklistickými aktivisty se o cykloobousměrky bojuje už delší dobu. V Karlíně je zavedly v roce 2012, v roce 2016 se Praha 8 pokusila zrušit celou zónu poprvé takzvaným opatřením obecné povahy poprvé v roce 2016, později dalším v roce 2017. To ale zrušil pro nezákonnost Nejvyšší správní soud. Radnice ale zkusila i potřetí vydat nové opatření loni v létě.

Na elektronickou úřední desku vyvěsila návrh třetího opatření, který ale po osmnácti dnech smazala. Nikdo k němu nedal námitky, ačkoliv na předchozí opatření přišly desítky námitek.

Aktuální opatření obecné povahy soud zrušil, neboť Úřad městské části Praha 8 „při vydávání přezkoumávaného opatření obecné povahy nedodržel zákonem stanovené podmínky pro procesní postup při jeho vydávání“. Soud mimo jiné konstatoval, že textová a grafická část opatření obecné povahy nebyly dostatečně provázány. Podle soudu tak napadené opatření „nesplňuje podmínku srozumitelnosti“.

Mapa cyklistických obousměrek, které Praha 8 zrušila. Foto: Auto-mat.cz
Mapa cyklistických obousměrek, které Praha 8 zrušila. Foto: Auto-mat.cz

Městská část má nyní 90 dní na to, aby opatření zrušila. Bude muset vydat nejspíše nové, jeho součástí je totiž i zavedení takzvaných modrých zón pro parkování. Ty jsou rozsudkem také zrušeny.

51 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyněk

Pokud někdo uvede A) vadí jízda cyklisty po chodníku, tak tedy uvedu i B) pokud jsou čeští řidiči takoví jací jsou, tj. pravidla možná znají, ale dodržují jen taková co se jim hodí, standartně i před přechodem telefon u ucha, bezpečný odstup při předjíždění umí sotva třetina i když mají plno místa na vybočení, povolená rychlost v ulicích už tak u nás docela vysoká (zón 30 je pomálu) je překračována, parkování kde se zlíbí, ať se ostatní starají, atd. Postihy pokud vůbec existují jsou směšně nízké a kdejaký vychcánek se jim umí vyhnout. Tak se nedivme, že plno cyklistů než… Číst vice »

Vlaďka

Tak to jsem blázen – směrem na západ platí, že se jezdí po cyklostezká ve směru jízdy automobilové dopravy, pokud nejsou od silnic odděleny např. travnatým prostorem o šířce větší než (přesné číslo neznám) a i pak jízda v obou směrech musí být povolena značkou. V těchto úsecích navíc musí být dost místa i pro chodce. A samozřejmě se jízda v protisměru nebo po části určení chodcům i pokutuje. Proč by měl v Praze být cyklista něco víc než jen účastní k silničního provozu i s povinnostmi dodržovat předpisy z tohoto statutu plynoucí? To mi nedává smysl. Vždyť je to… Číst vice »

dopravak

Jste úplně mimo. Jednosměrky ve městech se zřizují zejména pro to, že se v úzkých ulicích nevyhnou dvě auta. Většinou je zde ale dost místa na to, aby se v protisměru vešlo kolo. Cykloobousměrky se pak zřizují zejména tam, kde je dost místa, kde je tak jako tak snížená rychlost a jízda v protisměru je bezpečná. Karlín je úplně typický – v ulicích je tak jako tak 30, ulice jsou dostatečně široké, aby šlo na kole jezdit v protisměru bezpečně. Jednosměrky jsou tady zejména kvůli parkovacícm místům. Proč by měli cyklisté jezdit uměle delší trasu, aby se dalo snadněji parkovat?… Číst vice »

Souprava

SUPER! 🙂

Jaroslav

Koukám, že všichni pražští cyklisti se sešli v této diskuzi :-p

Martin S.

Super, cykloobousměrky v Karlíně jsou super, nikomu neškodí a mnohem víc lidí začalo jezdit na kole. 🙂

...

Až přeletíte přes kapotu někomu, kdo vyjíždí ze dvora nebo z podzemních garáží a nemá šanci vás přes zaparkovanou dodávku vidět, budete mluvit jinak.

náhodný kolemjdoucí

Argumentace funkčností cyklodopravy v některých západních městech je trochu přitažená za vlasy. Taky bych rád jezdil v Praze na kole, ale nebylo by to bezpečné ani pro mě, ani pro spoluobčany. Tak proč to jinde na západě bezpečné je? Protože je tam rozsáhlá cyklo-infrastruktura, ne sem tam dotační cyklostezka odnikud nikam. Budovat takovou infrastrukturu v Praze ovšem nedává smysl – v Praze by ji po jejím vybudování zdaleka nevyužívalo takové procento lidí jako v oněch západních metropolích, protože v porovnání s Berlínem, Mnichovem, Amsterdamem, Kodaní, Stockholmem atd. atd. je Praha dosti kopcovatá. A vzpomínám si, jak jsem jednou během autoškolního… Číst vice »

Martin S.

To, že je Praha kopcovitá je jeden z nejčastějších argumentů proti cyklistice v Praze. Hlavní je vytvořit kvalitní a bezpečnou infrastrukturu. Kopce máme a bohužel kvůli nim asi nikdy nebude takový modal share cyklistů jako v Amstru, nicméně existuje i spoustu měst se srovnatelným reliéfem, kde se na kole jezdí. Kopec v dnešní době navíc není problém, pomůže třeba elektrokolo. Doporučuji: https://wave.rozhlas.cz/i-v-kopcovitych-mestech-se-jezdi-na-kole-podpora-cyklistiky-je-politicke-5216643

Vít Jůza

V článku není řeč o Praze, ale o Karlínu, ten kopcovitý není.

Martin V.

Jo, Praha je kopcovitá. Se severním Německem, Dánskem a Holandskem je u nás srovnatelný snad Hradec Králové, Břeclav, Hodonín a Haná. Ale já jsem ke svému překvapení velkou koncentraci kol zažil v mírně kopcovité části Švýcarska. A lidi tam kola používají ne jen ke sportování, ale i jako dopravu do práce (často ve spojení s vlakem vč. obřích parkovišť pro kola) a nejsou to chudáci, kteří nemají na auto nebo na benzín. Kdyby se pražská cyklo-infrastruktura zesíťovala, aby dávala smysl, tak i zde potenciál je. Typicky oba břehy Vltavy s náplavkami, pak cesty kolem jejích přítoků, parky (nejlépe barevně odlišené… Číst vice »

Poudy

Tak já nejsem žádnej cyklofanatik, ale po Praze na kole občas jezdím a za sebe můžu říct že takových 80% všech směrů po Praze je bezproblémových, co se terénu týče. Kdybych měl elektrokolo, tak si na tom zbytku pomůžu a je po problému, ceny elektrokolol stále padají, takže za pár let snad nebude pro nikoho problém si jedno takové pořídit, to k argumentu o kopcovitosti. Horší je to právě s infrastrukturou, dokud bude jízda na kole po Praze pokus o sebevraždu, tak to smysl opravdu nemá. Ale nadávat na to, že se staví po kouscích je taky dost mimo. Jak… Číst vice »

VencaM

Je tu ještě jeden aspekt ovlivňující podíl cyklodopravy v Praze. Tím je kvalitní a levná MHD. Pražská MHD je jedna z nejlepších široko daleko a pokud nemám auto, tak mi poskytne plnohodnotnou službu. Její cena je 10Kč na den. Jezdím do práce denně na kole a přes léto umím jezdit celý měsíc bez MHD (podotýkám že ze Strašnic do centra a pak ještě občas do Dejvic). Tramvajenka za 10Kč na den je pro mě pojištění pro případ hnusného počasí nebo píchlého kola. Navíc je v tom bonus výtahu metrem na kopec, když se mi nechce šlapat. Praha bude tím víc… Číst vice »

VRT

Víte co? Jeďte se podívat k libovolnému švýcarskému nádraží…

Eda

Nic proti cyklistům, ale jejich výhody by měly navazovat také na jejich schopnost dodržovat předpisy. Většina z nich není schopna ani dodržet elementární pravidlo, že na chodníku se nejezdí nebo pokud je k dispozici cyklopás, cyklostezka atd., tak se naopak nejezdí po silnici. Z vlastní zkušenosti vím, že nadpoloviční většina těchto bezmozků v Praze si z nějakého chodníku a dalších předpisů nic nedělá. Když je navíc člověk upozorní, tak jejich mluva připomíná nejzatuchlejší stoku, kterou by člověk v Praze našel. A jejich kontrola je naprosto žádná – na to by se pražští představitelé a Městská policie měly zaměřit. S Auto*matem… Číst vice »

Martin V.

No, ale je zajímavé, že v zemích s fakt hustou cyklistickou dopravou ve městech, co jsem měl možnost vidět (Berlín, Dánsko, Švýcarsko) ta koexistence funguje. Tak kde děláme chybu? Málokdo z nás je „jednoúčelový“, většina používá více druhů dopravy. No a já se třeba snažím, když jako chodec přecházím silnici, chovat se tak, jak bych si to u chodců přál, když zrovna jedu autem. Totéž jako cyklista, či jako pěší na lesní asfaltce (nešněrovat si to po prostředku s nenadálými výpady vpravo či vlevo). Když jsme ještě měli psa, snažil jsem se nedržet ho na cestě mezi ostatními lidmi a… Číst vice »

Eda

To je otázka – nejspíše výchovou a zažitými vzorci chování. Např. v Kodani, pokud je cyklista na chodníku tak kolo vede. Snad jen jedou jsem viděl, že cyklista jel po chodníku. Patrně je tam tedy důslednější výchova a rovněž důslednější vymáhání předpisů, což zkrátka v Praze nefunguje. Nikdy jsem neviděl, že by Městská policie zastavila cyklistu jedoucího na chodníku. Zde jsou pořád ze strany cyklistů nějaké požadavky (stejně jako od taxikářů), ale už bez té druhé stránky věci, a to dodržování předpisů. Pořád od nich jen slyším, že něco chtějí nebo na něco mají právo atd. Dobře, ať se klidně… Číst vice »

Martin S.

Ono je to také tím, že cyklisté tady holt nemají jinou možnost, není jiná alternativa. Samozřejmě tím nepodporuji nedodržování pravidel.

Qěcy

Sám jezdím i po chodníku, když je hustý a rychlý provoz aut. Anebo tam, kde jsou kočičí hlavy. V Praze díky kopcům nikdy nebude tolik cyklistů, jako v plackách. Se podívejte i u nás na Hradec a Pice.
A auto#mat je hnusná nátlaková organizace řízená nesnášenlivými lidmi. S tím jako milovník cyklistiky nechci mít nic společného.

Co takhle povolit jízdu po chodníku max. rychlostí chůze? A plno chodníků podél čtyřproudové k a podobně doplnit cyklopruhy, či přeznačit na cyklopešostezky? Třeba podle Mariánské ulice z Modřan na Lhotku, či až k Thomayerce?

Eda

Co znamená, že není jiná možnost? To tam jako není silnice, ale jen chodník? To je vážně podle vás argument? Hlavně že hned další větou prvotní text negujete. A i když je tam jen chodník, tak se na něm cyklista pohybovat může, ale pouze po svých vedouce své kolo. Pokud tato jednoduchá pravidla nechce cyklista respektovat, tak ať si kolo ani nepořizuje.

VencaM

„když je tam jen chodník, tak se na něm cyklista pohybovat může, ale pouze po svých vedouce své kolo“ To je přesně argument, který zabíjí cyklistickou dopravu. Tam kde je souvislé cyklistické řešení přerušeno třeba právě chodníkem, tak samozřejmě správně má cyklista sesednout a kolo vést. Jenže pokud by tohle všichni dodržovali, tak se na to raději většina vyprdne a na kole vůbec nevyrazí. Výsledek nesouvislých řešení je buď ten, že cyklista raději vůbec nejede na kole nebo jede tam kde nemá (tj. po chodníku) nebo jede okolo po silnici provozem (většinou můj případ). Za sebe mohu říct, že strašně… Číst vice »

Eda

To není argument, to je pravidlo. Doporučuji vám osvěžit si předmětná pravidla.

Pokud se vám to nelíbí, tak na kole nejezděte. Pokud na kole chcete jezdit, dodržujte předpisy. Je to jednoduché. Pokud to nemíníte dodržovat, nedivte se, že vás budou ostatní necyklisté nesnášet. A také se nerozčilujte, když vám pod kolo skočí pes nebo vás kousne do nohy, protože ten pejskař na cyklostezce se chová úplně stejně jako vy.

Co nechcete, aby druzí činili vám, nečiňte vy jim.

VencaM

Tak to zase prr. Po chodníku jezdím jen velmi výjimečně a nerad. Pokud už jedu, tak se snažím být maximálně ohleduplný a nic si nevynucuji. Jízda po chodníku mě ve srovnání s jízdou po silnici zdržuje a je nepohodlná. Naopak cyklisti na chodníku mě štvou. Obzvlášť když existuje pohodlná a bezpečná alternativa, třeba cyklopruh, nebo je to v klidné ulici. Vůbec tomu nerozumím, že to někomu přijde normální.
Pitomost toho argumentu spočívá v tom, když ho použije někdo zodpovědný a myslí si, že tomu rozumí. Pokud je místo, kde nemůže cyklista jet, tak tím místem nemůže vést oficiální cyklotrasa.

Eda

Napíšete několik vět a v nich si vzájemně odporujete. Sice jezdíte občas po chodníku, ale na druhou stranu to nemáte rád ze strany jiných cyklistů. A navíc vás taková cesta zdržuje a je nepohodlná. Podle vás je tedy normální, když není např. cyklopás a silnice je ucpaná, tak hupnete s kolem na chodník a pokračujete po něm nebo takto objíždíte semafory s červenou? Co vás k takovému chování opravňuje? Zkuste si takové chování třeba promítnout do řidiče – když bude zácpa, zahne řidič na cyklostezku nebo na chodník. Budete takové chování obhajovat, jako to své? Poněvadž to je úplně stejné… Číst vice »

VencaM

Dobře se se touto diskusí bavím 🙂 Nemám rád jízdu po chodníku a vyhýbám se jí, seč mi síly stačí, protože se tam necítím komfortně a je to špatně. Kolony na světlech po chodníku neobjíždím. Většinou prokličkuji mezi auty, jedu jinudy nebo si tu chvilku počkám. Jeden cyklus není tak hrozný. Pokud bych to objížděl po chodníku, tak jak mám očekávat respekt na silnici. Okamžitě by mě někdo vytroubil nebo vybrzdil. Chcete znát moje nelegální chodníkové zkratky, které používám nejčastěji? V centru Prahy je to Jungmannova mezi J. náměstím a Charvátovou. Je to protisměr a při cestě z Můstku na… Číst vice »

Eda

Nechápu, co je na tom těžkého pochopit. Pokud jsem chodcem, skutečně mě nezajímá, že se bojíte na silnici. Pokud se na kole do provozu bojíte, tak si zvolte jiný druh dopravy. Nemůžete svoji frustraci z chování řidičů přenášet na chodce. Prostě to tak je. Nějaká vaše videa mě fakt nezajímají. Na chodníku nemáte co dělat a tečka. Argumenty, že po chodníku nikdo nejde, prostě neberu (to by mohl motorista jet po cyklostezce a hájit se úplně stejně). Nebo že je někde kopec či dlažba. Spousta cyklistů se zaštiťuje tím, že v cizině to jde. Ano, ale také si tam téměř… Číst vice »

Souprava

Jasně, pokud je někde cyklopás na chodníku dlouhý 200m, hned kvůli tomu uhnu ze silnice. Slyšel jste někdy pojem cyklošikana? 🙂

Eda

Vy jste vlastně hrozní chudáci – všichni vám ubližují, město vám nepřeje, chodci a automobilisté také ne, jelikož všude překáží, a navíc musíte dodržovat nesmyslné předpisy. Jedno oko nezůstalo suché…

pnk

Bravo! Konečně se někdo začal bránit neustálé šikaně cyklistů. Rovinatý a klidný Karlín s dostatkem objízdných tras je pro takové zónové opatření naprosto ideální.

petr766

Škoda, ten Karlín je příšerný a stejně i tak otravují cyklisti na chodnících mezi lidmi, takže ta opatření jsou stejně zbytečná. Jen se za to vyhazují peníze a zpomaluje zbytečně doprava pro všechny ostatní.

Martin S.

Nene, cyklistů v ulicích Karlína výrazně přibylo. 🙂 Téměř žádné peníze to nestálo a myslím že to zpomaluje ostatní úplně minimálně.

Vít Jůza

V karlínských jednosměrkách stejně není přiměřené jet rychleji než rychlostí bicyklu.

VRT

Skvěle! Zase ta zatracená pravdoláska vyhrála. Dneska podruhé. (dělníci rušili Lomeckého čáry)

Martin S.

Co je špatné na tom, že cyklisté mohou ject do centra, kam normálně mohou jezdit i auta? Jinde se zakazují v centrech auta, u nás kola…

VRT

No já se raduji… na kole jezdím Prahou celkem často. A podle předpisů.

Raddie

Cyklistická mafie v akci aneb Sebevrazi všech zemí spojte se…

Pavel

Bydlím 300 km od Prahy. Když tam služebně musím, tak zásadně jedu vlakem a po Praze používám MHD. Ale každý komentář o cyklomafii, cykloteroristech, cyklozm.dech, apod mě natolik vytáčí, že mám chuť tam zorganizovat hromadnou okružní cyklojízdu. Nechápu totiž, kde se bere tolik nenávisti, tak bych to třeba pochopil.

Eda

Je vidět, že se po Praze pohybujete jen příležitostně. Pokud byste se po ní pohyboval pěšmo každý den, mluvil byste o bezohledných cyklistech, kterých jsou skutečně mraky (tj. nadpoloviční většina), jinak. Tím nechci obhajovat ta pojmenování, co jste zmínil, ale minimálně slovo „bezohledný“ je zcela na místě, a to je ještě hodně slabé slovo pro některá individua, která potkávám na chodnících na kolech. Už se mi několikrát stalo, že mě něco takového málem na chodníku sejmulo, což vám rozhodně nepřeji zažít.

VRT

Šlo by uvést kde konkrétně? Určitě se tomu lze věnovat…

Eda

Pohybuji se po celé vnitřní Praze a děje se tak prakticky všude. I třeba na nábřeží na chodnících, kde je plno lidí, jsou někteří cyklisté schopni jet po chodníku, a to nehledě na skutečnost, že po náplavce vede cyklostezka. A o moru v podobě zelených koloběžek na chodnících ani nemluvě.

Martin S.

Po náplavce vede „cyklostezka“, která je obsazena chodci a často je zde při různých akcích úplný zákaz jízdy na kole. Po některých chodnících je jízda na nábřeží legalizována. Lime koloběžky někdo možná občas odstaví špatně, stává se to ale minimálně. Tak 100x více v Praze vidím „špatně“ odstavená auta blokující chodce, vjíždící na chodník, parkující na pěší zóně nebo dokonce ty, která blokují tramvaje.

VRT

Nojo, Eda vidí jednu blbě zaparkovanou koloběžku a přehlédne stovky aut parkujících tam, kde vůbec být nesměj. Ty tři metry nebo kolik to je kolem přechodů funguje jen tam, kde si dají balustrády…

Eda

O autech jsem nic nepsal a ani jsem nepopíral, že řidiči parkují tam, kde nemají, což mi také vadí. Tak mi laskavě nevkládejte do úst něco, co jsem nenapsal. Téma tohoto článku není o autech, jestli jste si nevšiml. Argument typu, když mohou oni, mohu i já, je fakt super. Lepší už nikdo opravdu vymyslet nemohl. Pokud tímto způsobem budeme myslet všichni, můžeme rovnou přivítat anarchii.

Eda

Víte, Praha není nafukovací a její centrum je víceméně koncipováno z dob Karla IV., tudíž jsou nutné kompromisy a je jasné, že do míst s turisty či s velkým ruchem, se zkrátka nevejdou už kola. A na kolech asi zásobování provádět nebudete, tudíž je nutný vjezd v nějaké omezené a rozumné míře automobilům. Zda je toto zneužíváno, je už jiná věc. Není možné, aby si cyklisté agresivně vynucovali nějaké výhody nad rámec jiných skupin obyvatel. Z první věty trochu cítím vaši jistou averzi vůči chodcům a že nejste schopni koexistovat společně s chodci na náplavce, je velmi zarážející. Chce to… Číst vice »

asdfrb

Pred par rokmi som bol v Prahe. Na Masarykovom nabrezi pri Narodnom divadle ma takmer sundal niekto na bicykli. Tolko ludi sa tam premavalo na bicykli po chodniku, ze som myslel ze som sa zatulal na cyklisticky chodnik. Nejaku znacku o tom ze by to mal byt cyklisticky chodnik som vtedy nenasiel. Teraz som pozeral cez google mapy, ale tiez som nic nensiel, ze by to mal byt cyklisticky chodnik.. Takze doteraz neviem.

Souprava

Vy jste ale šašek s prominutím. Jel jste vůbec někdy na kole? Že chodci uskakují a motají se v cyklostezkách (jak idioti (ač ano, jsou to smíšené komunikace) je fakt. Přesto, kdybyste někdy sednul na kolo, zjistil byste, že jeho zastavení je o dost rychlejší než zastavení vlaku a že ty chodce jako cyklista překvapivě vidíte a i když se jim zdá, že je objíždíte z blízka, ve skutečnosti nemají šanci vám tam skočit, neb než to postřehnou a dělají své chaotické pohyby, jste už v místech, kde by museli mít u zadku trysku, aby se vám dostali pod kolo.… Číst vice »

Eda

Sám jste šašek. O co jste lepší, když jedete po chodníku než ti, kteří se vám pletou pod kola tam, kde nemají? Oba jste stejně bezohlední a oba porušujete předpisy. Jen se zkrátka vlastní chování snažíte omluvit tím, že se někdo chová úplně stejně jako vy. Neschvaluji takové chování ani jedněch (včetně bezohledných motoristů). Z vašeho příspěvku je evidentně cítit jakýsi pocit nějakého privilegovanějšího postavení cyklistů oproti chodcům či motoristům. Ujišťuji vás, že to je špatně. Není možné, aby jedna skupina byla preferována jen kvůli nějakému pofidérnímu pocitu vyššího principu. S tímhle fakt nemá nic společného to, zda řídím, chodím… Číst vice »

Souprava

Pane jo, co jste v tom všechno nenašel. 🙂

Eda

Chápu, ono se čte hodně špatně to, co na vás přesně sedí, že? A špatně se přijímá, že se svým chováním dostáváte na úroveň nechvalně proslavených pražských taxikářů.

Souprava

LOL

Kajman

Soupravy si nevšímejte, ten je koly tak posedlý, že na něm pravděpodobně jezdí i z obýváku na záchod.