Solaris míří za oceán, získal první zakázku v USA

Elektrobus Solarisu pro King County Metro. Zdroj: SolarisElektrobus Solarisu pro King County Metro. Zdroj: Solaris

Autobusy majít být založeny na elektrické platformě navržené speciálně pro severoamerický trh.

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Juraj

Americký trh s městskými autobusy tu konkurenci zoufale potřebuje. Kvůli protekcionistické legislativě tam skoro všechny zakázky vysává domácí Gillig (něco málo má Blue Bird a Proterra), jehož aktuální model vypadá jako z 80. let – primárně proto, že není důvod investovat do inovací.

Na YouTube existuje zajímavý subžánr videí, kde američtí řidiči koukají na evropské busy. Překvapivě populární je tam video od DPMB se čtyřkovým solarisem, a ten působí ve srovnání jako sci-fi.
https://www.youtube.com/watch?v=PMwoIi5ijPY

Solarisu v Americe držím palce.

Kubrt

Ještě New Flyer stojí za zmínku.

Juraj

Ano, pravda. Vím, že v různých městech jezdí, ale je to kanadská firma, takže pravidla Buy American je znevýhodňovaly. Koukám ale, že otevírají novou fabriku v Jamestownu, NY.

Kowalski

Doplním a upřesním. Proterra již zbankrotovala a její dodávky se počítaly spíš na desítky vozů, Blue Bird se, podobně jako třeba Thomas Built Buses, specializuje takřka výhradně na školní autobusy, stavěné na klasickém žebřinovém rámu, do segmentu městských autobusů se pustil pouze pár nesmělými pokusy, a takřka vždy v kooperaci s jinou firmou. Gillig určitě nevysává takřka všechny zakázky, byť je co do počtu dodaných vozů druhý a má v segmentu linkových autobusů podíl okolo 25 – 30%, naopak dlouhodobě největším výrobcem v oblasti je kanadský New Flyer, který se i v USA může chlubit obrovskými dodávkami i do největších… Číst vice »

Jiří Kocurek

Trolejbus 14 Tr výroba 1981 až 1998, prototyp 1972.
Až se chce s nadsázkou dodat: „Poučili se od nás a nechtějí nic uspěchat. Také vědí, že na vzhled to nejezdí.“

Kowalski

New Flyer jakožto největší tamní výrobce rozhodně stojí za zmínku 😉

Danny

No, připomíná to trochu americkou obludu, ale přeci jen trochu civilizovanější verzi , než je severoamerický průměr (alespoň z evropského pohledu 🙂