Slovenské cestování zdarma. Stamiliony z rozpočtu navíc, využívají ho i desítky tisíc Čechů

Z vlaku ZSSK. Foto: ZSSKZ vlaku ZSSK. Foto: ZSSK

Vláda bez důvěry Andreje Babiše chce po vzoru Slovenska vozit ve vlacích seniory a studenty zcela zdarma. Co přinesl takový

Zpět na článek
18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David 814-047

Objektivně si musíme přiznat, že máme poměrně dost vlaků, které jsou kapacitně nevyužité – většinou se jedná o vlaky jedoucí proti špičce, které mají předimenzovanou kapacitu, protože v druhém špičkovém směru jedou plné. Dále se pak jedná o vlaky sedlové, které jedou, protože na trati je zavedený taktový jízdní řád s nějakou rozumnou periodou. Dále se jedná o vlaky na tratích, kde žádný vlak není využitý a vlaky jsou tam vedeny z důvodů spíše politických. Nevyužité jsou i některéí dálkové vlaky, protože někdy a někam ty soupravy dojet musí. To je konstatování faktu. Důchodci ve vlaku zdarma – tohle už… Číst vice »

Zodiac

je to tak ….. je to volovina …..co to je ZDARMA ???…..když to vždycky někdo zaplatí. A je jedno z jaké hromádky, ale zaplatí. Nic není „zdarma“, všechno něco stojí nebo má svou cenu. Silnice nejsou zdarma, koleje nejsou zdarma někdo to musel postavit, někdo na to komponenty vyrobit a ještě by se chtělo na tom vozit zdarma / nafta není zdarma, elektřina není zdarma / a ještě jen někoho…tak když už tak všichni ZDARMA. Jinak je to diskriminace části obyvatel. Celkem je nepodstatné jestli ekonomicky je občan činný nebo ne, neb spousta důchodců je například stále činných a studenti… Číst vice »

železničář v důchodu

„Nic není „zdarma“, všechno něco stojí nebo má svou cenu.“ To je samozřejmě pravda, ale právě proto je třeba započítávat vše, tedy i to, jaké přínosy má třeba i to cestování některých skupin obyvatel „zdarma“ například v jiných odvětvích hospodářství (služby, apod.), nebo třeba i to, že mládeži to otevírá větší prostor pro poznávání jejich země, atd.: připouštím, že na Slovensku to především s věkovou hranicí bezplatného cestování důchodců pojali dost „rozmařile“ (třeba Maďar ji má na 65 letech, ale zato ve veškeré VHD = včetně linkových autobusů i vší MHD, a seniorům na to stačí jen OP nebo CP… Číst vice »

Chachar Budvar

Není to špatný nápad. Silnice „zdarma“ a vlaky „zdarma“. Oboje tak alespoň pro někoho. Když můžou sypat stamiliony do silniček III. tříd, po kterých se prožene několik aut denně, tak proč nezavést obdobný přístup i pro železnici?

Jen tak

Ten napad je naprosta hovadina. A nevim kde jste vzal, ze silnice jsou zdarma – za ne olatite uplne stejne, jako za zeleznici.

A tim, ze se zavede “zeleznice” zdarma, se mavnutim proutku nestane zeleznici zdarma. To, co se ztrati v trzbach, to stat zacaluje zndani. A ty penize budou nekde chybet. Takze zaplatime vic za neco jineho, nebo zaplatime vic na danich.

petr.r

má pravdu silnice jsou zdarma kromě některých, ale silnici třetí třídy jsem zpoplatněnou neviděl. Zkuste po kolejích jezdit sem a tam, sždc vám to spočítá. Jestli platíte z Horní do Prostřední za silnici, tak prosím jak? My Vám napíšeme, že nemáte pravdu.

Alex, Havířov

Jen Tak – silnice jsou proti železnici skutečně zdarma. To minimum dálniční sítě, co máme + možná pro kamióny některé silnice 1.tř., to je tak vše. Kdežto SŽDC si účtuje nehorázné vysoké poplatky, aby udržela svůj přebujelý administrativní aparát. V tom je ta nerovnoměrnost. Měla by být rovnoprávnost. Nevím jaký je rozdíl mezi náklady na údržbu a opravu 1 km silnice oproti 1 km železnice. A podle toho by se měly kalkulovat poplatky, aby železnice nebyla soustavně znevýhodňována. . Proto je na silnicích tolik všelijakých různých autobusových dopravců, kdežto na železnici je stále silný monopol ČD a nejspíš stále bude,… Číst vice »

Já

petr.r:
Co třeba platba prostřednictvím spotřební daně z paliv a maziv. Z té jde, pokud se nemýlím, asi 20 % přímo do sfdi, z těch 80 % se ještě asi 1/3 vrátí prostřednictvím státního rozpočtu. Nechce se mi to počítat, ale řekl bych, že tak 50 hal z kilometro každý motorista takto odvede (pomíjím, že necelá polovina peněž ze sfdi jde do železnice). Je to hodně, málo..?

Jarda V.

Já bych to vožení rozdělil na několik etap aby se dopravci mohly připravit, spustit to jako „hurá akci“ k nějakému datu by mohlo znamenat nastartovat cestu do horoucích pekel. 1.etapa důchodci 60+ osobní a spěšné vlaky 2. etapa zbytek vlaků, do SC+EC+IC asi místenku za nějakou třicetikorunu. 3.etapa studenti zdarma do školy a zpět a rozšířil bych to i na autobusy. 4.etapa studenti zadarmo v kraji kde mají trvalé bydliště 5.etapa otevření zbytku sítě opět s tím že do EC+SC+IC nějakou formu místenky za těch 30 Kč. A jako opatření proti odchodu „platících“ cestujících kteří mají nějakou formu síťovky (IN-100,… Číst vice »

petr.r

jestli vyhraje volby Drahoš, tak bude euro a začnou se budovat dvě ghetta- jedno pro československé a druhé pro migranty a stát půjde pod kytky, tak nevím co řešíte zdarma jízdné na slovensku a v madarsku.

Jen tak

Co to mektas? Nevim teda o jakem drahosovi mluvis, ale pokud o tom, co kandiduje na ceskeho prezidenta … tak vliv drahose na euro a migranty bude nulovy.

Nesmis tolik poslouchat okamuru.

petr.r

Každý má svůj názor a nebydlí všichni na stejném místě.

Romanero

Prosím tě, tak si zvol toho svýho Zemana a půjde pod kytky on, protože ten chlap bude mít problém sám se sebou, natož aby se nadále staral aspoň o ztrapňování republiky jako to činil dosud. Ale s vlaky to nemá nic společného. Pevně doufám, že se tahle marketingová akce ANO na náklady státu nic nestane

Michal

Řešíme jízdné zdarma, protože na toto téma je článek, vole. Fantasmagorie o migrantech si jdi plkat na Novinky.cz

jal

Bože, to je ptákovina. Slovenské vlaky jezdí špinavé a jezdily i před zavedením volného jízdného. Protože tam až na výjimky nejsou myčky schopné mýt i v zimě. A mytí od sprejerů se také neprovozuje roky.

Nebo snad jim to tam tak zašpinili ty desítky tisíc Čechů? 🙂

Anjel777

Väčšiu hlúposť si asi nemohol napísať,že ??

Cestujem vlakmi po Slovensku často a zatiaľ som neobjavil špinavý vlak

Vlaky -električky TEŽ sa čistia v Poprade,rýchliky z Popradu do Žiliny,ktorými cestujem / R 602,604 alebo 606 / tiež v pohode

Naopak u ČD elefanty,ktoré celý deň premávajú napr. Praha-Kralupy n.Vltavou tak tam sú preplnené odpadkové koše,PET flašky aj na sedadlach

Michal

A co Košice-Prešov, nebo Liptovský Mikuláš-Košice? Taky stejná jistota? 😀

Alex, Havířov

V tomto směru nevidím žádný rozdíl mezi ČR a SR, některé jsou čisté a některé špinavé, tak už to chodí v obou částech. A hlavní problém – zpoždění, jsou také tam i tam. A to dost velká, zajímavé, že to tady nikdo neřeší a to je důležitější než WiFi zdarma nebo jestli to je jak stará souprava. Dálková trasa Bratislava – Košice úplně stejně tak nespolehlivá jak Praha – Ostrava. V obou případech se chvastají, že zkrátili jízdní doby o nějakých 10-15 minut, ale co to je proti 30 min. sekyře, která se vyskytuje prakticky každý den a v důsledku… Číst vice »