Slováci otevřeli v Kysucích novou část dálnice k českým hranicím

Nový úsek D3 u Čadce. Foto: StrabagNový úsek D3 u Čadce. Foto: Strabag

Nový obchvat zkrátí cestu nejméně o pět minut.

Spojení mezi Třincem a Žilinou po silnici je od včerejška o zhruba pět minut kratší. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) včera řidičům otevřela nový, téměř šest kilometrů dlouhý úsek dálnice D3 okolo Čadce.

Nová dálnice zrychlí spojení po mezinárodní silnici E75. Stavba vyšla na 239 milionů eur (zhruba 6,2 miliardy korun), zakázku získalo sdružení firem Strabag, Porr a Hochtief. Trasa nové části dálnice je z větší části obchvatem Čadce. Doba jízdy se tak zkrátí o pět minut, ve špičce ale docházelo k situacím, kdy auta v kolonách zůstávala i půl hodiny. Město si tak oddychne od tranzitní nákladní dopravy.

Je potřeba poděkovat obyvatelům Čadce, kteří pro výstavbu dálnice prodali domy a pozemky. Dálnice má pro celý region významnou přidanou hodnotu, i díky ní přišli do průmyslové zóny noví investoři,“ řekl primátor Čadce Milan Gura.

Obchvat je dlouhý 5673 metrů. Na trase vyrostlo celkem 19 mostů a dvě mimoúrovňové křižovatky. Kolem dálnice vyrostlo přes 11 kilometrů protihlukových stěn. Dálnice vede po úbočích svahů, které v některých částech dosahují sklonu více než 25 stupňů. Stavět se začalo v prosinci 2016. Čadcou podle sčítání denně projede 12–14 tisíc tranzitujících vozidel, z toho více než třetina jsou kamiony.

Trasa dálnice D3 kolem Čadce. Foto: NDSNový úsek D3 u Čadce. Foto: StrabagNový úsek D3 u Čadce. Foto: StrabagNový úsek D3 u Čadce. Foto: StrabagNový úsek D3 u Čadce. Foto: StrabagNový úsek D3 u Čadce. Foto: StrabagNový úsek D3 u Čadce. Foto: StrabagNový úsek D3 u Čadce. Foto: StrabagNový úsek D3 u Čadce. Foto: StrabagNový úsek D3 u Čadce. Foto: StrabagNový úsek D3 u Čadce. Foto: StrabagNový úsek D3 u Čadce. Foto: StrabagDálnice D3 u Čadce, stav v listopadu 2020. Foto: Národná diaľničná spoločnosť Dálnice D3 u Čadce, stav v listopadu 2020. Foto: Národná diaľničná spoločnosť Dálnice D3 u Čadce, stav v listopadu 2020. Foto: Národná diaľničná spoločnosť Dálnice D3 u Čadce, stav v listopadu 2020. Foto: Národná diaľničná spoločnosť Dálnice D3 u Čadce, stav v listopadu 2020. Foto: Národná diaľničná spoločnosť Dálnice D3 u Čadce, stav v listopadu 2020. Foto: Národná diaľničná spoločnosť

 

Tagy D3 Čadca Národná diaľničná spoločnosť slovensko Top
60 komentářů