Skončil prodej papírových dálničních známek, začaly platit elektronické

Modernizovaná část D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Foto: SkanskaModernizovaná část D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Foto: Skanska

Za první měsíc provozu si lidé koupili přes 142 tisíc elektronických dálničních známek.

Česká dálniční síť dnes zažívá malou revoluci. Na zpoplatněných úsecích začínají oficiálně platit elektronické dálniční známky, skončil naopak prodej papírových.

Dnešním dnem začíná platit novela zákona o pozemních komunikacích, která zavedení elektronických známek řeší.

„Od dnešního dne už není možné koupit papírovou dálniční známku, ale jen novou elektronickou. Do konce ledna nicméně stále platí staré roční papírové známky. Většina motoristů tak bude potřebovat e-známku až od 1. února. Nové známky si však můžete koupit již nyní a jejich platnost je možné až o 3 měsíce odložit,“ uvedl mluvčí projektu e-známek Martin Opatrný.

Již během prosince loňského roku si lidé koupili 142 550 e-známek v celkovém objemu 211 milionů korun. Ze statistik je tak patrné, že výrazně převažuje nákup ročních kupónů.

Nejjednodušší možností, jak si elektronickou známku pořídit, je na e-shopu eDalnice.cz. Stačí pouze zadat SPZ vozidla, vybrat druh e-známky, nastavit datum začátku platnosti a zvolit druh platby. „Pokud dálniční známku potřebuji rychle, zaplatím kartou. Bankovní převod využijí ti, kteří nespěchají. Lze ho využít, pokud je začátek platnosti e-známky minimálně 5 dní od zadání platby,“ vysvětlil Opatrný.

Delší síť zpoplatněných úseků

Zájemci mohou při nákupu na webu také vyplnit kontaktní údaje, na které jim systém automaticky zašle upozornění na končící platnost e-známky. Další možností nákupu jsou pobočky České pošty nebo čerpací stanice EuroOil. Při zadávání údajů je ovšem nezbytná obezřetnost. Případné opravy chyb (jako např. SPZ či datum začátku platnosti) je možné provést do 15 minut od nákupu na stejné pobočce. „Je to podobné jako přepočítat si peníze vrácené při běžném nákupu,“ dodal Opatrný.

Ceny dálničních známek zůstaly letos stejné jako loni. Síť zpoplatněných úseků letos přesáhne 1 000 kilometrů, celkem 1 024. Nově je dálniční známka potřeba na nové dálnici D48 a na otevřených úsecích D6.

Pro nákup je vyčleněno i dvanáct samoobslužných kiosků, které jsou rozmístěny zejména v příhraničních oblastech a poslouží jak českým, tak zahraničním motoristům. Nabízí komunikaci v češtině, angličtině, němčině, polštině, maďarštině a ruštině. Úhradu přijímají pouze platební kartou. Seznam všech distribučních míst (včetně kiosků) je na webu eDalnice.cz zanesen do interaktivní mapy.

Tagy Cendis EDAZ elektronické dálniční známky
48 komentářů