Informační technologie Infrastruktura Silnice

Skončil prodej papírových dálničních známek, začaly platit elektronické

Modernizovaná část D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Foto: Skanska
Modernizovaná část D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Foto: Skanska
Za první měsíc provozu si lidé koupili přes 142 tisíc elektronických dálničních známek.

Česká dálniční síť dnes zažívá malou revoluci. Na zpoplatněných úsecích začínají oficiálně platit elektronické dálniční známky, skončil naopak prodej papírových.

Dnešním dnem začíná platit novela zákona o pozemních komunikacích, která zavedení elektronických známek řeší.

„Od dnešního dne už není možné koupit papírovou dálniční známku, ale jen novou elektronickou. Do konce ledna nicméně stále platí staré roční papírové známky. Většina motoristů tak bude potřebovat e-známku až od 1. února. Nové známky si však můžete koupit již nyní a jejich platnost je možné až o 3 měsíce odložit,“ uvedl mluvčí projektu e-známek Martin Opatrný.

Již během prosince loňského roku si lidé koupili 142 550 e-známek v celkovém objemu 211 milionů korun. Ze statistik je tak patrné, že výrazně převažuje nákup ročních kupónů.

Nejjednodušší možností, jak si elektronickou známku pořídit, je na e-shopu eDalnice.cz. Stačí pouze zadat SPZ vozidla, vybrat druh e-známky, nastavit datum začátku platnosti a zvolit druh platby. „Pokud dálniční známku potřebuji rychle, zaplatím kartou. Bankovní převod využijí ti, kteří nespěchají. Lze ho využít, pokud je začátek platnosti e-známky minimálně 5 dní od zadání platby,“ vysvětlil Opatrný.

Delší síť zpoplatněných úseků

Zájemci mohou při nákupu na webu také vyplnit kontaktní údaje, na které jim systém automaticky zašle upozornění na končící platnost e-známky. Další možností nákupu jsou pobočky České pošty nebo čerpací stanice EuroOil. Při zadávání údajů je ovšem nezbytná obezřetnost. Případné opravy chyb (jako např. SPZ či datum začátku platnosti) je možné provést do 15 minut od nákupu na stejné pobočce. „Je to podobné jako přepočítat si peníze vrácené při běžném nákupu,“ dodal Opatrný.

Ceny dálničních známek zůstaly letos stejné jako loni. Síť zpoplatněných úseků letos přesáhne 1 000 kilometrů, celkem 1 024. Nově je dálniční známka potřeba na nové dálnici D48 a na otevřených úsecích D6.

Pro nákup je vyčleněno i dvanáct samoobslužných kiosků, které jsou rozmístěny zejména v příhraničních oblastech a poslouží jak českým, tak zahraničním motoristům. Nabízí komunikaci v češtině, angličtině, němčině, polštině, maďarštině a ruštině. Úhradu přijímají pouze platební kartou. Seznam všech distribučních míst (včetně kiosků) je na webu eDalnice.cz zanesen do interaktivní mapy.

48 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Václav

Ještě by byla dobrá i aplikace do mobilu, jako to mají Slováci.

Kalanis

Ještě z loňska. Papírové dochází a elektronické ještě neplatí. Nejsou k dispozici i ty krátkodobé. Teď někoho, kdo to pošle k soudu.
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/220411000101229/obsah/810757-elektronicke-dalnicni-znamky
A musím říct, že i na pumpě, kde jsem tankoval, byly požadavky na krátkodobé papírové. Dále elektronická platí podle dní (365) a ne podle měsíců (14).

MaT

No a k čemu ta platnost na 14 měsíců byla, když se ty dva měsíce vždycky stejně překrývali? Tak akorát kdyby tu byl nějaký zahraniční pracovník zrovna od prosince 2019 do ledna 2021, tak mohlo trochu (za ty dva měsíce) ušetřit, ale nám, co tu známku kupujeme každoročně, tohle neušetřilo nic…

Kalanis

365 x 366. 2024, 2028, 2032, …

Jakub P

Prkotina, pokud tu prvni das az od unora 2021, budes mit rezervu na sakra hodne prestupnejch let. Nemluve o tom, ze hodne lidi nejezdi po dalnici denne a muze si tam tim padem davat pauzy mezi ty rocni…

bkv

„Teď někoho, kdo to pošle k soudu“
A proč to neuděláš ty?

Tomas

tak proc to k soudu neposles ty, kdyz jsi tak chytry?

Jakub (easydrink)

Elektronická platí 1 rok. Uplatňuje se zde počítání času dle občanského zákoníku, tzn. že konec připadá na den, který se shoduje se dnem, od kterého se doba počítá. Jinými slovy, pokud počátek platnosti známky bude 7. března, konec bude 7. března následujícího roku (bez ohledu na počet dnů mezi těmito daty).

Klasik

Správně je od 7.3. 0:00:00 do 6.3. 23:59:59 (následující rok) 🙂

REBEL

S nástupem el.známky se mi líp pojede,a nebo si budu víc vychutnávat kilometry?

Paja

Nebudete muset objíždět pumpy a trafiky a shánět kde ještě mají známky.

Majkl

Nebudeš mít oblemtaný sklo 😂

Viťa

Mně dálniční známka přijde obecně jako zvrácený koncept. My nutíme řidiče připlácet si za to, že využívají komunikaci, kde nejméně otravují obyvatele (vesměs nevedou přes vesnice)… Nemělo by naopak být podporováno aby, když někam jedu, jsem využíval dálnice a neobjížděl ji třeba po staré silnici, kterou nahradila? U kamionů tak, že by na dálnicích mělo být naopak nejnižší mýto a u aut tak, že nebudou zpoplatňované

Jan Sova

takže budeme kamion trestat za to, že jede ze skladu po nuzné silnici, ale když bude sklad mít na dálnici tak OK??

Mirek Zv.

Samozřejmě. Kdybyste bydlel třeba blízko Prachovic, odkud těžké náklaďáky obšťastňují a ničí místní okresní silnice a ohrožují okolí, tak byste přesně věděl proč.

Honza D.

Přestěhujte cementárnu. 😁

Jerry

Cementárna má vlečku

mauricio

U kamionů by mělo být především zpoplatněno 100% silniční sítě, a to paušálně procentem ze zisku majitele.

Otakar

To je hovadina, takže budou platit stejně ten, co má stálou práci a najede x km a stejně ten co najede xxx km? Navíc, kde se berou ti, co by jen danili? Uvědomujete si, že každou daň nakonec zaplatí spotřebitel?

Paja

Ze zisku majitele? Soudruhu ale je vám jasné že by pak byly všechny spedice ve ztrátě? 🙂

SaulGoodman

Teda to je fakt nápad dne 😀 Ale chápu, prioritní je pěkně vytrestat zlé vykořisťovatele, logika je až druhotná.

Havel

Konečně a nákup úplně primitivní .

Míla

Pořád mně není jasný, jak se bude sledovat platnost e-znamky, bo pro ZTP jednoduše „nic“, jen musí mít v případě kontroly u sebe obě průkazky. Tzn., kontrola platností pohledem jako do teď? Ale jestli je to kamerou, tak pro ZTP není vyžadovaná registrace RZ na portálu e-dalnice… Víte někdo? Díky.

On.

Zatím platí že musí dojít k fyzické kontrole od PČR nebo Celní správy. Kamery jen budou usnadňovat kontrolu a upozorňovat hlídku na auta bez zaplacené známky.

Honza D.

Takže vozidla ZTP bude či chvíli stavět bdělé oko PČR nebo Celní správy, popřípadě mohou očekávat na své domácí adrese obálky s modrým pruhem? Sorry, ale u řešení za 300M bych očekával, že tyto věci bude mít provozovatel vychytané.

Paja

Já bych zase čekal že svépravní lidé nebudou volit toho a tamtoho.
Otázka ceny nesouvisí s tím jak blbě je to zadané, v tomhle případě spíš nedotažené legislativně. A za to nemůže provozovatel ale MDČR.

Rossec

Pokud bych si mohl vybrat, zůstal bych u papírový.

Jakub P

A proč? Odpadne opruz s každoročním lepením a sundaváním, riziko, že až ji budu chtít někde koupit, zrovna ji tam budou mít vyprodanou (o to horší pro řidiče, kteří se k nám chystají ze zahraničí)…

On.

Jediná výhoda papírové známky byla omezená „přenositelnost“ (jen dle vyjmenovaných důvodu) elektronická tohle neumí.

Miky

Prenositelna byla velmi dobre, jen musel byt clovek trochu manualne zrucny.

Kalanis

Já bych nechal obě – jak u Rakušáků. Kdo chce, tak elektronicky, kdo ne, tak papír. Ale u těch Rakušáků na to má vliv i její umístění – pod zpětné zrcátko. Tam jsou v nových autech různá čidla a dneska už ve výhledu zavazí.

BND 30

Vyzkoušeno, bankovní převod funguje docela rychle i svátek nesvátek.

Jiří Kocurek

Křemíku je to jedno jaký je den v týdnu, hlavně když mu jede chlazení.

Lech Malý

To sice ano, ale chtít po bance převod v nebankovní den bývá docela auvajs. Trochu mi to připomíná ten mýtus, že fyzikální vlastnost autobusu je, že nejezdí o víkendu. On by i jezdil, jenže…

Pezos

Vnitrobankovní převody jsou v řádu minut poměrně dlouho (kromě několika víceméně obskurních bank). Mezibankovní převody dlouho blokovala ČNB, protože její clearingový systém v noci a o víkendu nefungoval. Od roku 2017 už jsou mezibankovní okamžité převody k dispozici a většina větších bank je dnes podporuje.

Kalanis

Ještě k těm nefunkčním datům přidej státem uznané svátky. Takže se obvykle čekalo. A s tím systémem bývá veselo při mezistátních platbách (mimo EU, hlavně na východ) doteď.

Pezos

I v rámci EU, třeba na Slovensku nefungují vnitrostátní okamžité platby dodnes a prý ještě dva roky nebudou. A to je platforma pro okamžité platby pro celou eurozónu (Sepa Instant Payments) hotova nějaké čtyři roky.

Paja

No ale není povinná.
A navíc banky se poslední roky baví spíš s PSD2, kde to EU dost nezvládla.

Leinad

Garance transkakce do jedné minuty 365/24 tu nebude ještě dlouho, banky si vyhrazují plánové odstávky systémů atd.
Že převod ve většině případů bude rychlejší než podle zákona, to bude důsledek konkurenčního boje mezi bankami, slušné systémy nemají nutnost odstávky každý týden. Nicméně pokud jsou převáděné peníze ve vzduchoprázdnu a technika funguje, má banka možnost peníze použít na trzích.

Kalanis

Klidně ať mají odstávku celý den. Jsou věci, co se bez odstávky udělat nedají. To beru. Ale ať o ní informují předem a ne že se to zasekne (až na ČNB) a banka se bude tvářit jako nic nebo že to dokonce prošlo a druhá strana to neuvidí.

filo

Většina významnějších bank v ČR je zapojená v programu okamžitých plateb a tam to je kdykoliv během jednotek minut. V poslední době jsem to několikrát použil, jednou jsem takhle platil prodávajícímu auto při podpisu smlouvy a převodu na registru… nemusel jsem mít nižší stovky tisíc korun v kapse….

Pezos

Zrovna tady není problém rychlost převodu, ale rychlost zpracování ze strany příjemce. Obvykle to shopy řeší tzv. „platebním tlačítkem“, kde zákazník potvrdí předvyplněný převod a dostane okamžitou akceptaci platby, jako kdyby platil kartou.
Bohužel to není standardizováno, proto si to každý řeší po svém a jen pro některé banky (interně je to řešeno jako převod uvnitř banky, ty bývaly okamžité už dávno).

Paja

Což podle zákona mít ani nesmíte 🙂 (pokud to nižší je víc než 2)
Jenže málokdo je tohle ochoten akceptovat. Dobrý je, že alespoň v bazarech jde platit kartou.

navratp

Zaplaceno 23.12. vecer, potvrzeni platby prislo 29.12. pred pulnoci.

Hojakar

Bankovní prevod?😱 a dobirkou by jste to nechtel? Nebo SIPem? Proč proboha pouzivate takové zastaralé platební metody?

...

Co je na bankovním převodu zastaralého? Bankovní převod je přece skryt i za vaší platbou kartou nebo mobilem.

Paja

To to celkem zjednodušujete 🙂
Ale někdo má lepší pocit když platí převodem než kartou (přitom u karty bych naopak viděl výhodu v tomu, že se účtuje až po2-3 dnech, takže případný problém můžete řešit).

BND 30

Třeba nemám ke všem účtům, co používám platební karty, třeba jsem platil víc, než mám limit, třeba mě nebavilo nic navíc, třeba jsem za prosinec poslal 80 balíčků přes Zasilkovnu a už mám karty plný zuby, třeba jsem tě chtěl vytočit…