Škoda Transportation zvýšila tržby o 41 procent, v zásobě má práci za více než 80 miliard

Elektrická jednotka pro Lotyšské dráhy. Pramen: Škoda TransportationElektrická jednotka pro Lotyšské dráhy. Pramen: Škoda Transportation

Investice do modernizace a rozšiřování výroby Škody Transportation loni činily 1,4 miliardy korun.

Strojírenská skupina Škoda Transportation loni vylepšila své hospodaření. Výrobce vozidel hromadné dopravy meziročně zvýšil tržby o 41 procent na 15,5 miliardy korun, ukazatel EBITDA (zisk před zdaněním a odečtením úroků a odpisů) vzrostl o 178 procent na 1,06 miliardy korun. Čistý zisk byl 580 milionů korun. Skupina výsledky zveřejnila dnes.

„Poslední dva roky byly pro celé odvětví velmi složité, protože jsme se museli potýkat jak s dopady pandemie nemoci covid-19, tak i s narůstajícími cenami energií, surovin a materiálu. Přes to všechno dosáhla Škoda velmi dobrých výsledků, zisku a růstu. Podmínkou našeho dalšího růstu je ovšem schopnost nabízet zákazníkům nové technologie, zefektivnit výrobu a výrazně pokročit v digitalizaci,“ uvedl šéf Škody Didier Pfleger.

Škodě se loni dařilo získávat nové zakázky, když zásoba práce meziročně vzrostla o 11 procent na 81,4 miliardy korun. Investice do modernizace a rozšiřování výroby loni činily 1,4 miliardy korun (meziročně +70 pct.). Investice mířily do českých výrobních závodů v Plzni, Ostravě a Šumperku i finského závodu v Otanmäki. Výzkum a vývoj si vyžádal další dvě miliardy korun. Celkem loni vzniklo více než 800 nových pracovních míst, skupina Škoda Transportation nyní zaměstnává přes 6 500 lidí.

„Škodovka se posouvá mezi zásadní evropské firmy na poli mobility a technologií v hromadné dopravě. Věřím, že se naší skupině bude dařit i nadále budovat silnou pozici na domácích trzích i v zahraničí,“ řekl předseda dozorčí rady Stanislav Kuba.

Škoda Transportation patří od roku 2018 skupině PPF. V poslední době se výrobce prezentuje jako Škoda Group.

Tagy hospodářské výsledky 2021 Škoda Transportation
32 komentářů