Škoda Group se vrací do vodíkové mobility, ukázala autobus na palivové články

Nový autobus Škoda H'CITY 12. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czNový autobus Škoda H'CITY 12. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Nový vodíkový autobus má mít tureckou karoserii.

Škoda Group chce nabídnout dopravcům zejména ve městech i autobusy s vodíkovým pohonem. Na veletrhu InnoTrans v Berlíně firma představila nový autobus na vodíkový pohon H’CITY 12.

„Nejnovější trendy ukazují, že zákazníci žádají vozidla, která jsou šetrná k životnímu prostřední a mají tak co nejnižší dopad na život obyvatel. Právě proto přicházíme s novinkou, která nabízí městům zajímavé řešení,“ popisuje Tanya Altmann, Prezident Bus Mobility ve Škoda Group.

Pro Škodu není vodík novinkou. Už v roce 2009 představila první model vodíkového autobusu Škoda TriHyBus, který řadu let sloužil v provozu. „Nový model vzal ověřené praktiky z původního vozidla, ale zároveň nabízí řadu inovací,“ dodala Altman.

Autobusy na vodíkový pohon mají podle ní extrémně nízkou hlučnost a nízké vibrace, což je typické i pro klasické elektrobusy. Na rozdíl od nich je ale doplnění paliva do vodíkového autobusu nepoměrně rychlejší, protože nedochází k přímému dobíjení baterií. Do autobusu je doplňován vodík, který následně vzájemnou reakcí s kyslíkem ze vzduchu vyrábí elektrickou energii přímo v autobuse. Vozidla tak nemusí čekat u nabíjecích stanic, ale jsou neustále připravena vyjet do provozu. Do vzduchu se pak uvolňuje pára, která vzniká jako vedlejší produkt chemické reakce.

Autobus Škoda H’CITY 12 používá jako zdroj elektrické energie PEM palivové články, ve kterých probíhají reakce vodíku a kyslíku, a baterie, do kterých se ukládá vyrobená energie. Tento typ pohonu umožňuje na jedno natankování dojezd do vzdálenosti až 350 km.

Podobně jako u trolejbusů řady T’CITY a elektrobusů E’CITY bude Škoda využívat karoserii od turecké společnosti Temsa.

Klíčové vlastnosti vodíkového autobusu

Délka: 12 020 mm
Šířka: 2 550 mm
Výška: 3 430 mm
Počet míst k sezení: 26
Počet cestujících: až 85
Kapacita zásobníku vodíku: 39 kg

Nový autobus Škoda H'CITY 12. Foto: Škoda GroupNový autobus Škoda H'CITY 12. Foto: Škoda GroupNový autobus Škoda H'CITY 12. Foto: Škoda GroupNový autobus Škoda H'CITY 12. Foto: Škoda GroupNový autobus Škoda H'CITY 12. Foto: Škoda GroupNový autobus Škoda H'CITY 12. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czNový autobus Škoda H'CITY 12. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czNový autobus Škoda H'CITY 12. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czNový autobus Škoda H'CITY 12. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

 

 

Tagy Škoda Group Škoda H'CITY 12 vodíková mobilita
16 komentářů