Škoda dodá do Brna trolejbusy za 130 milionů. Pojedou i bez trolejí

Trolejbus 26Tr. Autor: Škoda ElectricTrolejbus 26Tr. Autor: Škoda Electric

Plzeňská Škoda Electric ze skupiny Škoda Transportation získala další trolejbusovou zakázku v Brně. Tamní dopravní podnik uzavřel s výrobcem smlouvu

Plzeňská Škoda Electric ze skupiny Škoda Transportation získala další trolejbusovou zakázku v Brně. Tamní dopravní podnik uzavřel s výrobcem smlouvu na dodávku deseti trolejbusů 26Tr za 130 milionů korun. Všech deset kusů by se mělo v brněnské MHD objevit příští rok.

Brno je pro Škodu významným odběratelem, zatím poslední dodávka trolejbusů je z roku 2015. Tehdy šlo o třicet vozidel. Nejnovější akvizice se ale od těch předchozích liší, neboť městský podnik vůbec poprvé kupuje trolejbusy schopné jet i na bateriový pohon. „Takže je dopravce může využívat i v místech, kde není trolejová síť. Trolejbusy disponují takzvanými poloautomatickými sběrači. To znamená, že ve chvíli, kdy vůz přechází z napájení z troleje na bateriový pohon, řidič stisknutím tlačítka na palubní desce stáhne sběrače, aniž musí přerušovat jízdu, vystupovat z vozu a sběrače stahovat ručně,“ uvedl obchodní manažer Škody Electric Radek Kapr.

Brno je tuzemskou trolejbusovou jedničkou. Má nejpočetnější vozový park, který čítá zhruba 150 vozů. Naopak k nejmenším (spolu s Mariánskými Lázněmi – 9) patří chomutovsko-jirkovská síť, kde jezdí 16 trolejbusů. V Chomutově a Jirkově se Škoda dohodla v srpnu na dodávce 15 vozidel za 170 milionů. Zakázku získala nedávno i v Ostravě, kam dodá dvanáct nízkopodlažních trolejbusů za více než 160 milionů korun.

Tagy brno Škoda Electric trolejbusy
Žádné komentáře