egoe-plus
Automobilový průmysl Automobily

Škoda Auto začala vyrábět modernizovanou fabii. Je dražší, má jen litrové motory

Finální kontrola vozu Škoda Fabia na výrobní lince. Foto: Škoda Auto
Finální kontrola vozu Škoda Fabia na výrobní lince. Foto: Škoda Auto

Automobilka Škoda Auto dnes zahájila výrobu modernizovaného provedení třetí generace modelu Fabia. Nový model vyjde v základní ceně dráž, než jeho předchůdce. 
V Česku druhý nejprodávanější vůz se vyrábí v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Automobilka minulý týden současně představila i ceník pro novou verzi, který počítá pro český trh s mírným navýšením cen.

Zahájení výroby dnes oznámila automobilka v tiskové zprávě. Výroba první generace fabií začala téměř před dvaceti lety. „Model Škoda Fabia jsme podrobili rozsáhlé modernizaci. S mnoha designovými a technickými novinkami je dobře připravena na budoucnost,“ říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast výroby a logistiky.

Fabií se zatím vyrobilo přes čtyři miliony kusů, po oktáviích jde o druhý nejprodávanějíš model značky. Největším odbytištěm je Německo, následované Českem, Velkou Británií a Polskem.

Nova fabia se kvůli trendu snižování objemu motorů bude prodávat jen ve verzi s litrovými motory.  Motory MPI mají výkon 44 kW (60 k) resp. 55 kW (75 k). Agregáty TSI dosahují výkonu 70 kW (95 k) nebo 81 kW (110 k). Oba motory TSI jsou vybaveny filtry pevných částic. Nejsilnější z celkem čtyř motorů lze na přání kombinovat se sedmistupňovou automatickou přímo řazenou převodovkou (DSG). Naftový motor nebude už vůbec v nabídce.

Poprvé má fabie k dispozici například asistent jízdních pruhů. Kromě drobných změn v designu exteriéru prošel proměnou i interiér, nově uspořádaný je panel přístrojů, sedačky jsou dvoubarevné. 
Zájem o fabie byl v posledních měsících takový, že firma musela začít kvůli nedostatku místa v lakovně vozit k lakování svařené karosorie do Německa a zpět.

Cena nové fabie začíná na 259 900 Kč, dosavadní verze je o 16 tisíc levnější. Automobilka ale nabízí vůz podstatně lépe vybavený v základní verzi. Standardem je klimatizace, elektrické ovládání předních oken i zrcátek nebo světelný asistent.

21 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pája A.

No jo. Škodovka a jejich rádoby omlazené desginy aut, resp. facelity 😀 Už je to k smíchu. Kdy přijdou s nějakou převratnou novinkou? Oproti konkurenci je škodovka minimálně 5 let pozadu co se týče motorizací a technologií. Nebo na to někdo má jiný názor?

Mates

Proč mě to už ani nepřekvapuje, škodovka už prostě neumí přijít s nečím novým. Nebude to už dlouho trvat a automobilku Hyundai bude na prvních příčkách místo škodovky,protože oni prostě umí a vědí.

Michal Sorl

Žádný rozdíl nevidím. Pořád ten stejně ohraný design, litrový motor. Díky, ale na trhu je plno lepších aut v této cenové relaci. Předraženou škodovku nebrat!!!!

Jindra Hubený

A kdy konečně škodovka představí nějaké pořádné eko auto jako konkurence..toho se nejspíš nedočkáme,což?

Mates

Ohraný styl vozů prostě žádná novinka. Už chápu proč se lidi přiklání více ke konkureci,ty to prostě umí a ví jak zaujmout.

Tomáš

Značnou část odbytu tvoří jistě firemní flotily (ať už do vlastnictví, tak na operák), pořád ale nevidím žádný důvod, proč Fabii hanit. Je to malý auto, nepříliš drahý. Není to nic zázračnýho, ale za ty peníze se toho stejně moc vybrat nedá. Konkurence v něčem přidá, v něčem ubere.

Mně se tenhle styl velice líbí. Naopak bych měl značný problém s Hyundai, Toyotou, Nissanem atd. Je to subjektivní a tudíž na základě toho vynášet nějaký soudy naznačuje jen to, že snaha o objektivitu Vám vlastní není. 🙂

Jen tak

Priklani ke konkurenci? Ze to na prodejnich vysledcich skody neni videt.

jan

Navíc předpokládám, že 3 válce. Pro mě pouze do města jinak fuj fuj.

Jen tak

Jo, jsou to trivalce.

Ale ored tim bych vam radil si do toho auta sednout, a az pak hodnotit 🙂

raddie

A čtvrtá generace Fabie bude mít motor z mopedu 😀

Petr.R

Vy nejste asi technicky vzdělaný a tedy ptám se, jaký moped by to byl nebo co rozumíte pod slovem moped? skutr asi ne.

Chachar Budvar

Spíš synchroňák…

Jen tak

Opravdu jste si jistí tím Lane assistem? Ani konfigurátor (který už FL obsahuje), ani web škodovky, který zminuje jiné novinky z oblasti asistentů (např. rear traffic assistent a podobné), ani ceník faceliftu lane assist neobsahuje, a stejně tak tento nebyl nikdy a nikde komunikovat jako možná výbava (je až od Octavie/Karoqa výše).

Jen tak

To je dost nepravdepodobne. Lane assist nema ani vw polo (vw podoba fabie) a pravdepodobnost, ze fabia bude mit neco, co nema polo, se limitne blizi nule.

Nepletete si to s blind spot detect, ktery je v nekterych materialech vw nazyvan “blind spot monitor lane change assist”?

Jen tak

Mate na mysli tuto?

https://www.skoda-storyboard.com/cs/tiskove-zpravy/vyroba-modernizovaneho-modelu-skoda-fabia-v-mlade-boleslavi-zahajena/

Ano, tam se o lane assistu pise, ale v české verzi se jedná o chybu (coz je mimochodem docela vtipné). Podívejte se do anglické (či německé) verze – jedná se skutečně o blind spot detect a rear traffic alert, které jsou ve faceliftované fabii skutecne novinkou.

Samozrejme, nechci se s vámi hadat, verit mi můžete a nemusíte, ale lane assist ve fabii opravdu není a nebude.

Jen tak

Výbavy jsou pro každý trh mírně odlišné, ale v zásadě jsou shodné. Liší se v drobnostech. To, že by zásadní asistenční systém byl dostupný jen v ČR, a ne jinde, je opět vyloučené. A mimochodem, pokud by byl k dispozici, tak už by byl v konfigurátoru. 1) to, že fabie bude mít něco, co nemá VW Polo, je díky hierarchii v koncernu VW vyloučené. 2) to, že by v ČR Fabie měla lane assist, a v dalších státech evropy neměla, je vyloučené (anglická tisková zpráva není jen pro anglii … a to, že anglická a německá verze tiskové zprávy o… Číst vice »