dpp

Silnice mezi Hřenskem a Mezní Loukou bude kvůli hrozbě zřícení skal zavřená

Hřensko. Foto: I. Šafus / ceskesvycarsko.czHřensko. Foto: I. Šafus / ceskesvycarsko.cz

Nestabilní skály leží v příkrém svahu nad silnicí, autobusovou zastávkou a dalšími stavbami.

 Silnice mezi Hřenskem a Mezní Loukou bude od středy 1. března do odvolání uzavřena. Hrozí zřícení skal nad silnicí, zastávkou naproti penzionu Klepáč i budovami, na vrcholu skály při loňském požáru také hořelo. Autobusy na Meznou budou jezdit přes Jetřichovice. Obec o tom dnes informovala na webu.

 Podle mluvčího správy parku České Švýcarsko Tomáše Salova provoz ohrožují čtyři nestabilní skalní bloky. Správa parku o nebezpečí informovala krizový štáb Ústeckého kraje, obec i všechny vlastníky ohrožených sousedních pozemků a další dotčené instituce. Autobusy linky 438 na Meznou budou jezdit od 01.03. 2023 do odvolání přes Jetřichovice.

„Provoz na komunikaci mezi Hřenskem a Mezní Loukou ohrožují čtyři nestabilní skalní bloky o celkovém objemu 75 metrů krychlových,“ informoval dnes Salov. Nestabilní skály leží v příkrém svahu nad silnicí, autobusovou zastávkou a dalšími stavbami.

Skaliska odhalili pracovníci, kteří prováděli bezpečnostní těžby stromů zasažených loňským požárem. Kvůli obavám, že by se bloky kvůli kácení mohly uvolnit, správa národního parku bezpečnostní kácení zastavila a provedla předběžné geologické posouzení situace. Závěrem je, že hrozba pádu skalních bloků je bezprostřední. „V jednom případě již dokonce k dílčímu řícení došlo,“ sdělil Salov.

Výrazný posun eroze

Jde o skalnatý svah, který loni zasáhl požár. V říjnu ho geologové zkontrolovali a neidentifikovali žádnou bezprostřední hrozbu, uvedl ředitel správy parku Petr Kříž. Podle něj od té doby nicméně výrazně pokročila eroze svahu. „Na plochách zasažených požárem se bohužel se situacemi, kdy se hrozba řícení skalních bloků projeví náhle, setkáváme častěji,“ doplnil Kříž.

Správa národního parku jako správce pozemků, ze kterých ohrožení pramení, zahájila a pokračuje v technické přípravě sanačních opatření, tedy v přípravě podkladů pro správnou a bezpečnou likvidaci ohrožujících skalních bloků. Současně hledá také možnosti financování sanačního zásahu. Podle předběžných odhadů náklady na sanaci přesáhnou milion korun. „V zájmu co nejrychlejšího vyřešení vzniklé situace je správa parku připravena sanaci skalních bloků po odborné stránce připravit a případně zajistit i její předběžné financování,“ uvedl Kříž. Po právní stránce však podle něj není jednoznačné, kdo má sanaci provést a zaplatit. „Pokud by v tomto ohledu mělo dojít k rozporům, budeme spravedlivou dělbu nákladů s jednotlivými aktéry řešit později,“ dodal.

Tagy České Švýcarsko Hřensko Mezní Louka
1 komentář