LOT 3a leaderboard

Stavaři nabízí státu velké slevy. Nové silnice chtějí postavit až o 45% levněji

Ilustrační foto. Autor: MDČRIlustrační foto. Autor: MDČR

Tuzemské stavební firmy mají zřejmě velké obavy z nedostatku zakázek v příštích letech a v nových soutěžích na stavby silnic

Tuzemské stavební firmy mají zřejmě velké obavy z nedostatku zakázek v příštích letech a v nových soutěžích na stavby silnic přicházejí s velkými slevami. V posledních čtyřech zakázkách Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nabídly slevu až 45 procent proti projektové ceně, pokaždé přitom šly dolů nejméně třetinu.

Ukazují to dnes zveřejněné nabídky na jednotlivých stavbách. Státu se tak i přes nedostatek peněz v rozpočtu na dopravní stavby rýsuje možnost postavit vše, co původně plánoval.

Největší slevu nabídla společnost Colas u stavby silnice I/21 mezi Trstěnicemi a Drmoulem. Podle projektu má zakázka hodnotu 594,5 milionu korun, Colas ji chce postavit za 327 milionů korun, tedy o 45 procent levněji. Více než třetinovou slevu nabídla většina z dvanácti soutěžících.

Ze čtyř středně velkých soutěží u staveb silnic, většinou obchvatů, je nejblíže získání zakázek společnost Eurovia. Ta nabídla nejnižší cenu u zakázky na silnici I/13 u Třebušic, kde se má přestavět stávající dvoupruh na čtyřpruh včetně druhé poloviny mostu přes železniční trať.

Ve sdružení s firmou Berger Bohemia nabídla také nejnižší cenu u akce na silnici I/21 mezi Novou Hospodou a Kočovem. V případě obchvatu Kravař na silnici I/15 nabídl nejnižší cenu Colas.

Hlad po práci ukazuje i počet nabídek, u každého tendru je jich nejméně deset. V oboru se s napětím čeká na výsledky otvírání obálek na první úseky dálnice D35 a pokračování D11.

ŘSD chce vybrat zhotovitele ještě letos, aby se mohlo začít stavět do konce letošního roku.

Tagy colas eurovia ŘSD Strabag
2 komentáře