Infrastruktura Silnice Stavebnictví

Stavaři nabízí státu velké slevy. Nové silnice chtějí postavit až o 45% levněji

Ilustrační foto. Autor: MDČR
Ilustrační foto. Autor: MDČR

Tuzemské stavební firmy mají zřejmě velké obavy z nedostatku zakázek v příštích letech a v nových soutěžích na stavby silnic přicházejí s velkými slevami. V posledních čtyřech zakázkách Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nabídly slevu až 45 procent proti projektové ceně, pokaždé přitom šly dolů nejméně třetinu.

Ukazují to dnes zveřejněné nabídky na jednotlivých stavbách. Státu se tak i přes nedostatek peněz v rozpočtu na dopravní stavby rýsuje možnost postavit vše, co původně plánoval.

Největší slevu nabídla společnost Colas u stavby silnice I/21 mezi Trstěnicemi a Drmoulem. Podle projektu má zakázka hodnotu 594,5 milionu korun, Colas ji chce postavit za 327 milionů korun, tedy o 45 procent levněji. Více než třetinovou slevu nabídla většina z dvanácti soutěžících.

Ze čtyř středně velkých soutěží u staveb silnic, většinou obchvatů, je nejblíže získání zakázek společnost Eurovia. Ta nabídla nejnižší cenu u zakázky na silnici I/13 u Třebušic, kde se má přestavět stávající dvoupruh na čtyřpruh včetně druhé poloviny mostu přes železniční trať.

Ve sdružení s firmou Berger Bohemia nabídla také nejnižší cenu u akce na silnici I/21 mezi Novou Hospodou a Kočovem. V případě obchvatu Kravař na silnici I/15 nabídl nejnižší cenu Colas.

Hlad po práci ukazuje i počet nabídek, u každého tendru je jich nejméně deset. V oboru se s napětím čeká na výsledky otvírání obálek na první úseky dálnice D35 a pokračování D11.

ŘSD chce vybrat zhotovitele ještě letos, aby se mohlo začít stavět do konce letošního roku.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Mvek
Host
Mvek

Doporučil bych korekturu zejména odstavce „Ze čtyř středně velkých soutěžích…“ a následujícího, je tam několik do očí bijících překlepů, počínaje tím „soutěžích“.

Jan Šindelář
Admin

Děkujeme za upozornění, pokusili jsme se opravit. JŠ

PartneřiCSCARGO
RSD