cargo

Siemens dodá DB Regio 31 jednotek Desiro HC a Mireo pro provoz v Bavorsku

Siemens Mireo a Siemens Desiro HC pro DB Regio. Foto: SiemensSiemens Mireo a Siemens Desiro HC pro DB Regio. Foto: Siemens

Nové vlaky mají podle dopravce přilákat další cestující.

Zpět na článek
40 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Já, kdo jiný

Už se na ně do Passau těším.

Bmo

Věčná škoda, že se takových vlaků u nás nikdy nedočkáme!

Honza

Proč by ne? Za takových 15, 20 let by tu jezdit mohly 😀

Petr

Jenže to už nebudou nové 😂😂😂

MPE

Vzhledem k nekompatibilite napajecich soustav se nemecke regionalni elektricke jednotky na ceske koleje nepodivaji ani jako ojete…

Kalanis

Jenom taková blbá… Jaké papají napájení? Pokud nemají 25kV~, tak opravdu ne.

Milan

15kV ~

Alibaba

A mohl by jste popsat hlavní rozdíly mezi Panterem a Mireem?
Já jsem s Pantery co jezdí okolo Pardubic přiměřeně spokojen, nevím, co bych od Mirea měl očekávat lepšího.

Tonda Sehnal

Jízdní komfort od podvozků, průběžnou nízkopodlažnost, vzdušný a promyšlený interiér – u dveří vám není zima, neboucháte se do hlavy o nesmyslně umístěné police, neporovnatelně nižší hlučnost čehokoliv. Z hlediska provozovatele nižší náklady na údržbu. Z hlediska údržby lepší přístup k uzlům, atd atd… Jezděte po veletrzích a ptejte se na výrobky. Porovnavejte, seďte, svezte se, ptejte se zaměstnanců kteří to obsluhují. Pochopíte pak výhody průběžné výroby vozidel. Ne ad-hoc korupční zakázky podle politické situace…

Zrzek

Průběžná nízkopodlažnost je jaksi mimo mísu. Při výšce podlahy nějakých 600mm nad TK vám vyjde kolik na průměr dvojkolí. Kdyby to asi u vlaků šlo. Nedělají se různé vany, ale rovný rám, který vychází pevnostně, výrobně levněji.

Mišin

Úplně mimo mísu to není, záleží mimo jiné na technickém řešení – pozoruhodné je v tomto ohledu třeba Talgoo. Vozidla této koncepce jsou kromě Španělska vprovozu v Rusku, USA, Sadské Arábii, něco tuším málo v Kazachstánu a Srbsku.

Alibaba

Já asi nevím, co mám od vozidla čekat. Primárně očekávám, že mě převeze z bodu A do bodu B v ceně a systému, který nezrujnuje ty kdo to platí (cestující a objednatel). Kromě jízdího komfortu, který neposoudím, když jsem Mireem nejel, tak ostatní věci jsou pro mě nedůležité – subjektivní.
Pokud jde o údržbu, myslíte si že ČD budou pořizovat další typ vozidla?

X 1

Re: Alibababa Desiro HC a zejména Mireo jsou z provozního hlediska momentálně to neekonomičtější co na trhu je. Mají například mnohem vyšší proběhy mezi jednotlivými body údržby. Vlaky disponují programem na predikci závad. On-line spojení se střediskem údržby. Všechny preventivní prvky jdou za cílem 100% provozuschopnosti stroje. Podle rozprav s kolegy co jezdí na Desiro HC, tak oceňují právě tu nadprůměrnou bezporuchovost. Dále jednoduchost přípravy, samotného provozu a odstavení jednotky. Interiér je velmi variabilní (u každého výrobce), takže názory, že tam je to či ono jsou irelevantní. Pokud si objednavatel resp. dopravce bude přát bazén, fontánu s vodotryskem nebo apartmá… Číst vice »

Alibaba

Pokud je to nejekonomičtější, tak proč to teda nevyhrává soutěže i u nás, na Slovensku a v Polsku?

X 1

Cena.
Tedy o krapet vyšší počáteční investice.
A jelikož se převážně soutěží na cenu techniky, tak povětšinou uspějí firmy jejíž produkt není nic extra ale je levnější. Škoda, Pesa, Newag, Sor atd.

Alibaba

Pak máte ale problém v definici nejekonomičtější, protože to chápe každý jinak. Jeden jako cenu vozidla a druhý jako celkové náklady na životní cyklus. Může takhle provozovatel u nás vypsat soutěž? Cena za vozidlo je obvykle známá hned, životní cyklus se většinou uvidí. Ale myslím si, že může, že si provozovatel může pořídit vozidla včetně servisu na X let. Na druhou stranu se ale ČD nedivím, protože mít náhradní díly a know-how na dva typy vozidel taky už není ekonomické.

X 1

Dva typy vozidel.:) Teď jste mně rozesmál. Podívej se prosím do okolních zemí. Nebo kolik typů všeho ČD provozují. Už teď je jasné, že například Stadler Flirt 1, má náklady na provoz (životní cyklus) cca o 15 procent nižší než Bombardier Talent 2. Mireo bylo vyvinuto z extra důrazem na ekonomiku. Proto i sám Siemens prezentuje jeho nákladovost o 25% nižší než vlastní produkt v podobě Desiro ML. Mrkni pro srovnání na Flirty Leo expresu. Pokud je někde nenaboří, tak jezdí prakticky bez závad. Pokud srovnání Regiopantery v Olomouckém kraji, které však přišli až jako novější generace, tak je to… Číst vice »

jan

A hlavně menší hmotnost.

Alibaba

Jaké vozy mezi sebou porovnáváte?
Tak samozřejmě společné podvozky o něco sníží celkovou hmotnost. Mají ČD ale údržbu zařízenou pro tuto technologii?

Cestující, teď ale doma

Tak co, kolik sotousu bude tvrdit, že jsou to tramvaje a že na tyto trasy patří lokomotiva s vagóny?

Jiří Kocurek

Nemají důvod. Je to národní vlak národního (státního dopravce), tak není důvod vymýšlet pro něj hanlivé názvy potvrzující smyšlený názor neomylného.

CeV

Skoro, jako u nás. 😀

noerf

Když uvážím, že čtyrvozová jednotka Mireo pro DB Regio má kapacitu 264 cestujicich a třívozový Regiopanter ČD 241 cestujicich, tak je to zvláštní poměr.

davidl

Nebude to tim ze Mireo bude mit 5 podvozku, zato RP jich ma 6…

Kubrt

Mireo má kratší články. Když se spočítá počet sedaček na metr soupravy, není ten rozdíl dramatický.

Jiří Kocurek

Tož data:
Škoda – 79,4 metru vs Mireo – 93,2 metru.
Škoda 3,04 cestujcích na metr délky vs 2,83.
Jenže kabina strojvedoucího a spřáhlo by se asi počítat nemělo. Takže s dovolením odečtu 2x 3 metry délky na kabinu u obou jednotek. Pak vychází 3,15 cestujích na metr vs 3,03 cestujících. Rozdíl asi 5 %, drobnost.

Zrzek

Ještě, když se odečte hluchý prostor mezi jednotlivými články.

Zrzek

Tady vidíte přesně výhody a nevýhody jednotlivých verzí podvozků jak píše kolega davidl. Klasické uspořádání umožňuje nacpat do profilu delší širší vozy, jak zde napsal někdo někdy v předchozích diskuzích.

X 1

Výhody a nevýhody jsou různého charakteru. Záleží na preferencí provozovatele. Například kde budou vlaky provozovány. Společné podvozky a kratší skříně se vyplatí na členitých tratích, kde je mnoho oblouků. Proto vlastně Jacobsovy podvozky vznikly. V obloucích o menším poloměru jsou stabilnější, rychlejší a samozřejmě perfektně sedí u nástupišť která jsou v oblouku. Pokud tedy vlak dokáže trať projíždět rychleji, tak není potřeba tolik souprav. Ale i Stadler dokáže vyrobit skříň o různých délkách. Například u DB na severu Německa jezdí vlaky s delší skříní, než u toho samého dopravce v členitější, západní části země. Srovnávat počty sedaček je taky vlastně… Číst vice »

Apollo17

Nejde o délku skříně,ale rozvor podvozků.U klasických skříni může být délka vozů větší při stejném rozvoru jaku bude mít souprava s Jakobsy.A ještě jsem neviděl omezení rychlosti vlaku podle délky skříně.

Bpee

Čtyřvozové Desiro HC nabízí kapacitu 400 osob a délku 105 metrů. To by byla skoro ideální jednotka pro pražský S-Bahn. 🙂

Zrzek

Jo a bude to tam nacpaný pod tlakem. Stačí se podívat na počet míst u štrůdlu vyráběných pro ČD a toho samého vozidla vyrobeného pro německé dopravce.

xyz

U těch německých Regioshuttle dost záleží na dopravci – rozložení 3 + 2 (určitě Agilis, zčásti/původně i Waldbahn?) vs. 2 + 2 (většina ostatních) vs. výhradně sklopná sedadla na jedné straně nízkopodlažní části (ODEG).

Juraj

Pre vlaky v PID je tam škoda tých jednopodlažných koncových článkov. To je riešenie vynútené nemeckou výškou nástupíšť 760 mm, aby aspoň časť vlaku mala skutočnú bezbariérovosť, zatiaľ čo pre nástupište 550 mm naopak krásne vyhovuje ten poschodový vagón.

xyz

„Jednotky Mireo budou sloužit na lince RE22, která slouží současně jako spojení na mnichovské letiště a vede z Mnichova do Řezna.“
Pro upřesnění – jako spojení „na mnichovské letiště“ slouží možná tak pro okolí Regensburgu či Landshutu, a to ještě jen ve smyslu „přestup na letištní bus ve stanici Freising“. Nikoliv že by sama o sobě vedla na mnichovské letiště, jak by se z textu mohlo zdát.

Bpee

Fakt přestup na bus? Já myslel, že tyto RE vlaky tam zajíždí, zatímco od Mnichova samotného jen S-Bahn.

Bpee

Btw. vzhledem k tomu pomalému S-Bahnu trvá jízda z letiště do centra Mnichova stejně jako do Landshutu, ačkoliv ten je od letiště přibližně o 10 km dál, než Mnichov. 🙂 Udivuje mě, že neexistuje žádná expresní linka München Hbf – letiště.

xyz

Skutečně, je to tak. Výše uvedené beru zpět.

MSD

On Sat 30/1 at 12:28

RE 57920

München Flughafen Terminal: 12:28
Freising: 12:38 – 12:39
Moosburg: 12:48 – 12:49
Landshut(Bay)Hbf: 13:01 – 13:02
Ergoldsbach: 13:13
Eggmühl: 13:24 – 13:25
Hagelstadt: 13:30
Köfering: 13:33 – 13:34
Obertraubling: 13:38
Regensburg Hbf: 13:45

Sent from IDOS app, http://www.idos.cz

RE22 jezdí primo na letište každou hodinu, už od 2018 (?)

Já, kdo jiný

Co kecáš za voloviny. Už nějaký rok jezdí v hodinovém taktu Regensburg-letiště Mnichov s Talenty 2. Jediná vada na kráse: Talent má nízkou podlahu 550, perony v Bavorsku jsou 780.