SFDI je bez Výboru, většině členů uplynulo funkční období. Má v něm zůstat exministr Pilný

Logo Státního fondu dopravní infrastruktury. Foto. SFDILogo Státního fondu dopravní infrastruktury. Foto. SFDI

Ministerstvo dopravy chce na druhý pokus vyměnit většinu členů ve Výboru Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který rozhoduje o desítkách

Ministerstvo dopravy chce na druhý pokus vyměnit většinu členů ve Výboru Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který rozhoduje o desítkách miliard korun na dopravní stavby. Výbor se mezitím stal neusnášeníschopným.

Původní návrh z konce února  po kritice personálních změn chystaných vládou bez důvěry nakonec ministerstvo stáhlo, dnes představilo novou verzi. Přichází ale už v době, kdy Výbor není usnášeníschopný: většině členů 6. března uplynulo čtyřleté období, na které byli jmenování.

Materiál počítá s výměnou pěti z devíti členů, původně chtělo MD vyměnit šest členů. Jedinou změnou je setrvání Ivana Pilného. Bývalý ministr financí má zůstat v SFDI další čtyři roky. Aktuálně zastává pozici zmocněnce pro digitální vzdělávání ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. V původním návrhu měl být odvolán a nahradit ho měl náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický. S ním se teď nepočítá.

Nový návrh počítá s odvoláním někdejšího náměstka ministra dopravy Kamila Rudoleckého, sociálních demokratů Milana Urbana a Jiřího Zemánka, lidovce Jiřího Koliby a Libora Topola.

Ministerstvo do Výboru posílá nově hlavně vysoce postavené úředníky z rezortů. Dopravu má zastupovat Josef Kubovský jako ředitel odboru infrastruktury a územního plánu ministerstva dopravy. Ten se má stát i místopředsedou Výboru.
Dále mají ve Výboru zasednout ředitel odboru fondů EU ministerstva dopravy Marek Pastucha, ředitelka odboru financí a ekonomiky ministerstva dopravy Magdalena Faltýsková a Jindřich Kušnír, ředitel odboru drážní a vodní dopravy. Zůstat mají náměstek ministra dopravy Jakub Kopřiva a ředitel odboru strategie Luděk Sosna. Z ministerstva pro místní rozvoj má přijít náměstkyně ministryně Marcela Pavlová.

Ministerstvo změny vysvětluje tím, že sedmi z devíti členů už vypršel mandát, který trvá ze zákona čtyři roky. Výbor je klíčovým orgánem SFDI: schvaluje například rozpočet či úpravy ve výdajích fondu nebo odvolává ředitele.

Tagy SFDI Státní fond dopravní infrastruktury Výbor SFDI
2 komentáře