egoe-plus
Informační technologie Infrastruktura Železnice

SeznamZprávy: Poslanec Kolovratník se angažoval pro firmu, která chtěla položit kabely podél tratí

Martin Kolovratník, poslanec ANO a předseda podvýboru pro dopravu. Foto: FB Martina Kolovratníka
Martin Kolovratník, poslanec ANO a předseda podvýboru pro dopravu. Foto: FB Martina Kolovratníka

V rezortu dopravy vyplývá po elektronických vinětách na povrch další nestandardní zakázka. Jde o stamilionový byznys s optickými kabely podél železničních tratí, který měl skončit u společnosti Batesys One. S kauzou přišel server SeznamZprávy, podle kterého v zakázce figurují poslanci hnutí ANO, především předseda sněmovního podvýboru pro dopravu a místopředseda správní rady Správy železnic Martin Kolovratník.

Poslanec Kolovratník přinesl podle serveru SeznamZprávy složku s velkou strategickou zakázkou loni až na ministerstvo. To už měl tehdejší ministr Vladimír Kremlík za sebou schůzku s šéfem Správy železnic Jiřím Svobodou, kde se oba shodli, že projekt je pro stát nevýhodný a ministr jej nepovolí.

Podle dokumentů a smluv ve složce by společnost Batesys One získala možnost zbudovat a provozovat optickou síť podél železničních cest. Exministr říká, že pak za ním začali chodit politici, aby zakázku na optické kabely znovu vrátili do hry.

Jedním z nich byl poslanec za hnutí ANO Kolovratník. Složku od Batesysu předal Vladimíru Kremlíkovi počátkem září během ranního jednání na ministerstvu. „Jejich materiál mi přišel zajímavý. Měli zpracovanou vlastní analýzu a nějaké právní stanovisko. Tvrdili, že smlouvu o smlouvách budoucích uzavřít jde, tak jsem to celé předal ministrovi,“ uvedl Kolovratník.

Přidal také další jméno z politiky, které se do věci kolem zakázky zapojilo. Schůzku s Batesysem prý Kolovratníkovi přímo v Poslanecké sněmovně dohodl stranický kolega z hnutí ANO a poslanec Pavel Pustějovský.

„Pavel za mnou přišel a říkal: Hele, chci tě požádat, jestli by ses nesešel s jedním člověkem. Za sebe říkám, že ho znám, že to není neznámá osoba a věřím mu,“ řekl SeznamZprávám Kolovratník. Pustějovský na dotazy nereagoval.

Jak zjistil web SeznamZprávy, společnost Batesys One je něco, čemu by se dalo říkat „prázdná schránka“. Nemá kancelář ani internetové stránky, její statutární zástupci jsou nedostupní a firma sídlí na adrese s 300 dalšími společnostmi. Ani Kolovratník o ní údajně neví nic bližšího, dělal prý jen pošťáčka a není žádný detektiv. 

Ze smlouvy o smlouvách budoucích uložených ve složce vyplývá, že by firma na vlastní náklady vybudovala podél 4,5 až 9 tisíc kilometrů železničních tratí dvě vysokorychlostní a vysokokapacitní telekomunikační sítě optického vedení. Jednu by si nechala pro sebe, druhou by si mohl (s opcí do dvou let) koupit stát. Správa železnic plán nakonec odmítla. Věc šetří BIS. Podobné nabídky dostaly i další dvě státní firmy: Mero a Čepro, Mero dokonce podepsalo s Batesysem smlouvu o mlčenlivosti.

Poslanec Kolovratník reagoval na článek webu SeznamZprávy ve 13:51 na svém facebooku s tím, že k rozvoji české dopravní infrastruktury přistupuje vždy transparentně a profesionálně.

49 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jan

Podle mě by měla optiku stavět podél tratě státní firma, případně další třeba pronajmout nebo tam dát druhou společnost. Ať je konkurence.

Hen ten oný

„Poslanec Kolovratník se angažoval pro firmu, která chtěla položit kabely podél tratí“. Jestli tam jen vypomáhal brigádně, tak žádný problém. 😃

Guláš

Je to problém když se něco poděla tak volaš od čerta k ďáblu a čmuchej co komu patří, mám ve sví pracovní době dělat trochu jiný věci než hledat co komu patří. Debilnich keců jsem tu přečetl dost. Polovina lidí co na tomhle webu píšou svoje cinty ani neviděli vlak natož nevědí jak se řídí doprava a každá kamaradská firma dělá jenom zlo.

Hen ten oný

Já myslel brigádně jako manuál (viz titulní foto). 😃

DPP odbornik

Psi stekaji a karavana jede dal, tak by se zhruba dal popsat vztah majitelu tohoto webu a mnoha zdejsich diskutujicich k Babisovi. Pokazde, kdyz prijde nejaky antiano clanek, tak diskuze je plna nadsenych uderniku, ale tim to nejak hasne, protoze volici Babise na tento web nejsopis nechodi. A Je to tak jedine dobre. Novinari nemaji co ovlivnovat politiku.

Jan Sůra

Přesně tak. O politicích, zvláště těch z vládní strany, vůbec nepsat. Hlavní je klid na práci, soudruhu!

Spravedlnost

Vzdyt ma s temi volici pravdu, kolik jich sem asi tak chodi? Cetl byste dokola masochisticky pomluvy na neco, co mate rad? Kritika se musi delat chytre, ne tak, abyste rychle skoncil ve skatulce antibabis a tim ztratil moznost cokoli ovlivnovat u cilovky. Zvlaste kdyz u Babisovych volicu je takove odmitave chovani velmi typicke, parkrat jim neco zkritizujete a dalsi sanci uz danemu jedinci k politice neco rict nedostanete. Samozrejme muzu si pak v hlave vitezoslavne rict, ze dany jedinec odmitanim dalsi diskuze dokazal, ze je zabedneny kokot, ale ve skutecnosti realny vysledek je ten, ze uz nic neovlivnim a… Číst vice »

Jan Sůra

Obávám se,že jste úplně nepochopil pointu mého příspěvku. ANO je vládní stranou, proto se o ní píše více. Stejně jako jsem kdysi pod svými texty četl, že jsem antiODS či antiCSSD,když byly tyto strany vládnoucí.

Hen ten oný

O politicích jen dobře !

MajT

Ale jistě, voliči se mají rozhodnou čistě jen podle toho co jim politici nakecají 😀

Guláš

Položit a udržovat? Už takhle stačí že GSM-R a telefony atd. nepatří Správě železnic to měla být malá domu.

Jen tak tak

Stačilo mi přečíst, že je to poslanec ANO a už nepotřebuju číst dál. A tuhle stranu lidi volí. 😀

Chytrý za 2

Předtím lidi hodně volili modré straky propojené s Rittigem přes Nagyovou. Ještě z toho mají brnění. Lidi i ODSka. 😀

Přemek

Je smutné, že nutit do natažení optiky podél tratí musí externí subjekt a ještě nestandardně. Omezenost řízení je očividná.

Hans

Tak vzhledem ke známé nenávisti provozovatele tohoto webu vůči Herr Kolovratnikovi se vůbec nedivím tady tomu článku. 🙂

Jan Sůra

To nemá nic společného s nenávistí. O tom, jak je zpráva závažná, svědčí i to, kolik jiných médií ji od SeznamZprávy převzalo.

Hans

OK, jasne …sorry

DPP odbornik

A ja myslel, ze o zavaznosti zprav svedci spis volebni vysledky. Nevedel jsem, ze vladnou novinari. 😀

Marty

Tak hlavně, že kolem tratí už má optiku ČD-Telematika, stále z většiny vlastněná státem, ze zbylé 20 procent vlastněná cetinem a PPF. Nechápu, proč by stát měl dovolit svoji vlastní konkurenci a zbytečné kopání, když tam ta optika je. A ještě by ji pak znovu prodával státním firmám, když může ČDT.

Hen ten oný

Jak to bude Babiš řešit?

Rossec

Prchal přemýšlí… .

Bob

Babiš si myslel, že to vyřešil odvoláním Kremlíka, který bránil připlouvání „penízků“ do ANO. Jenže Seznam na ten pochybný „byznys“ hnutí ANO přišel a Prchal má teď asi plnou hlavu vymýšlení, jak to zase překroutit v Babišův prospěch.

Dalibor

Důležitou otázkou zůstává kdo a proč pouští informace seznamu!

Jen tak tak

Politika má být transparentní, je to z pěnez nás všech a jde o nás. Dobře že se o tom píše, třeba to lidem konečně dojde, koho si tu navolili.

Hen ten oný

Teď ještě musí kleknout na krk Metnarovi.

Franta Jouda

Stejně jim to projde. Držhubné chudině vždy zabere…

Hen ten oný

Podobně jako 3/4 slevy pro důchodce 65 plus?

Jana

‚Možná jsem sehrál roli pošťáčka‘
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/kolovratnik-kremlik-doprava-zakazka_2002171316_elev

Teď sehraješ, Kolovratníku, roli mukla.

Dushan

Proč? Někdo byl poškozen nebo někomu vznikla újma?

Kubrt

Zcela obecně, o tom případu nic nevím.
Má to dva aspekty: a) politická odpovědnost za podezřelé chování. To se u nás moc nenosí, když máme premiéra jakého máme.
b) I příprava trestného činu je trestná. Trestnost může zaniknout, když pachatel ukončí přípravu a včas své konání oznámí. Opakuji, zcela obecně, neříkám nic konkrétního k panu Kolovratníkovi.

...

Další právník amatér.

§ 20 Příprava

(1) Jednání, které záleží v úmyslném vytváření podmínek pro spáchání zvlášť závažného zločinu (§ 14 odst. 3), zejména v jeho organizování, opatřování nebo přizpůsobování prostředků nebo nástrojů k jeho spáchání, ve spolčení, srocení, v návodu nebo pomoci k takovému zločinu, *je přípravou jen tehdy, jestliže to trestní zákon u příslušného trestného činu výslovně stanoví* a pokud nedošlo k pokusu ani dokonání zvlášť závažného zločinu.

Martin V.

Je zajímavé se dozvědět, že náš poslanec si po Praze přivydělává jako kurýr. 🙂

Vlado

Kéž by a asi se časem zjistí ,že měl malou domu i u firmy dodávající uniformy pro SŽDC (SŽ),bohužel se mu nic nestane ,ale je dobře že se lidé již trochu probírají ze sna

Filias

Takže Kremlík, co to zablokoval, byl nakonec vyhozen a min. dopravy dali Havlíčkovi co se tomu všemu nebude mít čas pořádně věnovat? Hezký, hezký.

Jan Kozel

Třeba musí být ministrem někdo kdo na to nemá čas, aby byl plně závislý na jakémsi Luďkovi Sosnovi…?

Andrej

ANO mi veľmi pripomína SMER na Slovensku pred 12 rokmi:
1. 30%+ preferencie
2. uplakaný, ale napriek tomu vysoko populárny predseda
3. populistické rozdávanie, málo investic
4. obrovská suita nalepených záujmových skupín, cítiacch príležitosť na ľahko zarobené stamilióny v biznise so štátom alebo samosprávami (Brno-Střed?)
5. ani jeden schopný minister, ani jeden schopný vysoký úradník,
6. ani jedna oblasť, kde by došlo k reálnemu zlepšeniu alebo vyššej profesionalizácii.
7. kecajú, ale nemakajú
8. nech je akýkoľvek problém, nikdy nie je zlá chvíla vytiahnuť hrozbu migrácie.

-TR-

Takto funguje každá velká strana. Když se dostane k moci na Slovensku opozice, bude to fungovat stejně.

Zároveň si myslím, že bývalí voliči Smeru budou spíš volit Kotlebovu ĽSNS nebo Harabinovu Vlasť. Očekávání, že tyto hlasy bude mít Kiska, Matovič, Truban nebo další politici z tohoto spektra, je zřejmě liché.

Radek

Ne každou stranu si postavil předseda miliardář jako svoji hračku.

Dalibor

Hračku? ale ne… Jen chtěl kasírovat ješně víc, tal z největšího „firemního kolosu“ přestoupil do „národohospodářského kolosu“. A lidi mu to žerou a lístečky do bedýnek házejí ….

Dalibor

Víte co je nehorší na Slovácích? Když mají pravdu…. Tohle jeste velmi dobře vystihl.

Jiří 24

Tu osobu by měli z poslanecké sněmovny vykopat 🤦‍♂️

Kubrt

Vykopat.. Má svých 80.000 voličů v Pardubickém kraji.

Dalibor

ono by slíš byl ozajímavý kro Pustějovského a Kolovratníma motivuje (kterej lobbista…), a taky by bylo zajímavý vědět, kdo najednou „pouští“ informace. Vše má svůj důvod!!!!

Budoucí hejtman PA kraje

Úkol zněl jasne: dvě složky. Nebyl čas se ptát, kdo je kdo.

Luděk S.

A už je líp?

Dalibor

Ano mnohým už je líp.
Občas se sice něco někde provalí a dný penězovod se musí „přeložit“ ale mnohým již pomoženo bylo a ještě bude. Spolupráce s firmami „koncernu ANO“ se krutě vyplatí.

Vbb

АNO, bude líp. Hlavně někomu.

Chytrý za 2

To je trvale platný postulát.