Infrastruktura Železnice

Šéf ÚOHS: Zrušení soutěže na studii VRT Praha – Brno neplatí

Mapa zvažovaných vysokorychlostních tratí v Česku. Foto: Ministerstvo dopravy
Mapa plánovaných vysokorychlostních tratí v Česku. Foto: Ministerstvo dopravy

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zvrátil vývoj kolem soutěže na studii proveditelnosti k vysokorychlostní trati Praha – Brno – Břeclav. Zatímco v prosinci Rafajovi podřízení rozhodli o zrušení soutěže, předseda vyhověl rozkladu Správy železniční dopravní cesty a prvoinstanční rozhodnutí zrušil. Fakticky tak vrátil případ na začátek. Informoval o tom jako první server iDnes.cz.

Antimonopolní úřad se tak musí zakázkou opět zabývat a zároveň musí zohlednit nejnovější rozhodnutí svého předsedy. Úřad původně správě železnic vytýkal příliš vysoké nároky na zadavatele. Ti museli dokazovat kvalifikaci u příliš vysokého počtu odborného personálu. Tato výtka antimonopolního úřadu ale nebyla podle Rafaje dostatečně odůvodněna.

Studie proveditelnosti má ukázat, kudy trasu mezi dvěma největšími městy v zemi vést a zda se vůbec rychlovlaky vyplatí. Nejnižší cenu za zpracování materiálu předložila podle iDnes.cz projekční společnost Sudop, která požaduje zhruba 17 milionů korun. Kromě ní se soutěže účastnily společnosti Af Cityplan, Prodex a sdružení Centra pro efektivní dopravu (Cedop) a francouzské projekční firmy Egis Rail.

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Marek Turnovec

Co to je ten „Úřad pro ochranu antimonopolního úřadu“? To fakt existuje? To už tady máme úřady na ochranu úřadů? No potěš koště. 🙂

Jan Sůra

Připravujeme se na další rozšiřování státní správy:-))))nicméně díky za upozornění, opravdu něco takového ještě neexistuje a snad jsme to tím nepřivolali.

Jarda

Nemají zájem, aby se situace pohnula kupředu… Jízda vlakem na dlouhé vzdálenosti je u nás velkou ostudou.

ApolloXI.

A úřad pro ochranu úřadu pro ochranu antimonopolního úřadu zanedlouho zřídíme 😀
Na to kam tato civilizace směřuje, doporučuji knihy pana Miroslava Bárty.

Martin

Šaškárna.