Šéf firmy Swietelsky: Málokdo si chce dnes obout gumovky a jít tvořit a řídit stavbu

Opravená silnice Josefův Důl - Hrabětice. Foto: SwietelskyOpravená silnice Josefův Důl - Hrabětice. Foto: Swietelsky

Dopravní stavitelství má hubená léta za sebou. Delší část provazu je nyní na straně stavebních firem, které dokonce některé zakázky

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
MartinM

Mně se vždycky líbí, když úředník z kanceláře nadává, že se lidem nechce ven do galoš, že tam teda nezůstal sám…. Zajímavé je to že v jedné větě říká, že mají plnou kapacitu a stavby si vybírají a v druhé si stěžuje, že kvůli tomu že se vybírá na základě nejnižší ceny tak nevyhrávájí dostatek zakázek. Tak mu vlastně vadí? Ve skutečnosti je to tak, že velká firma získá zakázku, shrábne většinu zisku a následně to přeprodá těm menším (nekvalitním) Takže velkým firmám jde spíš o to aby každá stavba šla přes ně. (Ve svém životě jsem pracoval jak u… Číst vice »

Vlasta

Asfalt tuna za 7500 Kč/tuna ? Není chlapec trochu někde jinde ?

Peter

Není. Je to cena asfaltu z rafinérie. Ten se pak smíchá s kamenivem a vznikne asfaltová směs…

Radosto

K té části o zakázkách mám poznámku. Dělám zakázky pár let (v různých organizacích) a zatím jsem se nesetkal s tím, že by se jelo pouze na cenu. Cena je hodnotící kritérium, ale kromě toho jsou kvalifikační kritéria. Přes kvalifikační kritéria se dostanou pouze společnosti, které splňují podmínky (v naprosté většině jsou to potřebné reference, stavbyvedoucí s dostatečnou praxí, dostatečný počet zaměstnanců a vlastnictví techniky potřebné k provedení stavby). Co se týče hodnotících kritérií vždy bude nabídková cena na prvním místě, potom může být pár procent (bodů) délka záruky nebo termín dokončení (ale tady už můžeme jít na hranu techn.… Číst vice »

michal

Můžete mi rict, jak mohly jisté firmy na rekonstrukci D1 splnit ty Vaše kritéria? Italskokazašská firma, což je eseróčko bez zamestanců, žádná mechanizace ani material, tým vedení stavby jsou ičaři použití pouze do nabidky… Opravdu si myslíte, že rozhoduje něco jiného než cena?

Radosto

Zadávací dokumentace jsou veřejně dostupné. Tak se můžete podívat. A nebo se za Vás klidně podívám, jen mi specifikujte blíže, kterou zakázku máte na mysli (úsek nebo cokoliv bližšího). U ŘSD jsem viděl jen zadávací dokumentaci na úsek Přerov-Lipník a tam kvalifikační kritéria byla. A taky tam bylo přes 100 dodatečných informací (což ukazuje jisté mezery ve smlouvě nebo projektové dokumentaci). Jinak ty „moje“ kritéria jsem ve stavebních zakázkách běžné. A ještě doplním, že kvalifikační kritéria mohly prokazovat přes subdodavatele nebo podle nové úpravy poddodavatele (není to jen změna terminologie, ale nová úprava dává lepší možnosti zadavatelů poddodavatele regulovat resp.… Číst vice »

ApolloXI.

Nikdo si nechce natáhnout galoše … mno, za 20 až 30 (35) tisíc hrubého v základu, které tyto nadnárodní firmy s mld.obraty platí v ČR své zaměstnance se nelze divit.

mikiqex

Obrat není dobrým měřítkem ekonomické výkonnosti, protože zahrnuje mimo zisku i náklady. Hypoteticky, mám-li obrat miliardu a z toho 999 mil. zaplatím za materiál, na výplaty už moc nezbývá.