Sedm hodin v necelých třech kilometrech. Ministr Havlíček letěl do Helsinek českou novinkou

Letadlo Zlin Z 143 LSi Genius po přistání . Foto: Velvyslanectví ČR ve FinskuLetadlo Zlin Z 143 LSi Genius po přistání . Foto: Velvyslanectví ČR ve Finsku

Netradičním způsobem se rozhodl český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček podpořit tuzemského výrobce letadel Zlin Aircraft v jeho snaze

Netradičním způsobem se rozhodl český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček podpořit tuzemského výrobce letadel Zlin Aircraft v jeho snaze získat nové zakázky. Na jednání Rady Evropské unie pro konkurenceschopnost cestoval jejich modernizovaným letadlem Zlin Z 143 LSi Genius.

Vzbudil tím zejména pozornost finských médii i svých kolegů z jiných zemí. Zatímco běžnou linkou trvá let lehce přes dvě hodiny, ve vrtulovém letadle strávil společně se svým náměstkem Vladimírem Bärtlem a dalším pilotem sedm hodin. Podle záznamu na Fiightradar24.com letěli přes Kaunas, kde měli mezipřistání. Z Litvy pak pokračovali do Helsinek,  oba lety se pohybovali ve výšce 9000 stop, tedy zhruba ve 2700 metrech.

Finsko si nevybrali jako cíl náhodou: o tento typ letadla je ve Finsku dlouhodobě zájem, jak v armádě i v civilním letectví. Současná verze prošla úpravou poté, co před lety výrobce neuspěl v tendru finské armády kvůli rozměrům kokpitu. Teď se do něj vejde i dva metry vysoký pilot s přilbou. Podle Havlíčka je ze strany finské armády o letoun zájem.

Česká ambasáda připravila v Helsinkách prezentaci pro finská média i pro místní letecké experty. „Nejvíce zaujal hosty fakt, že český vicepremiér věří malému českému letadlu, aby do něj nasedl na let přes půlku Evropy,“ podotkl Havlíčkův náměstek Vladimír Bärtl v Helsinki Times. Letadlo sám pilotoval.

Tagy Karel Havlíček Zlin Aircraft Zlin Z 143 LSi Genius
12 komentářů