Schváleno: Vládou prošly tříčtvrtinové slevy z jízdného pro mládež a seniory

Cestující na pražském hlavním nádraží. Foto: Jan SůraCestující na pražském hlavním nádraží. Foto: Jan Sůra

Vláda v demisi dnes schválila kontroverzní návrh na zavedení slev z jízdného pro mládež a seniory ve výši 75 procent.

Vláda v demisi dnes schválila kontroverzní návrh na zavedení slev z jízdného pro mládež a seniory ve výši 75 procent. Slevy by měly začít platit od června, budou se týkat linkových autobusů a vlaků.

Podle materiálu ministerstva dopravy by stát měl dopravcům jako kompenzaci za nařízené slevy platit 5,8 miliardy korun ročně. Dokument prošel podle informací deníku Zdopravy.cz meziresortním řízením bez připomínek, což je u podobně vysokých nároků na státní rozpočet neobvyklé. Tradičně se vždy ozývalo alespoň ministerstvo financí.

Podle prezidenta Svazu cestujících ve veřejné dopravě Miroslava Vyky je novinka kontraproduktivní. „Cestujícím vůbec nevyřeší to, co by chtěli – tedy zrychlení přepravy, garantované přípoje, kratší čekací doby, vyšší komfort ve vlacích, autobusech i na nádražích nebo jednodušší cestování s jednou jízdenkou na celou veřejnou dopravu,“ tvrdí Vyka s tím, že peníze by se daly využít mnohem lépe.

Svaz navíc varuje, že po zavedení slev lze očekávat zdražení akčních jízdenek o 30 až 100 procent. Dopravci se totiž podle Vyky přestanou obávat, že jim vlak zůstane prázdný. „Stát tak výrazně zakřiví trh,“ dodal Vyka.

Otázky a odpovědi k novému systému slev

1. Kdo všechno bude mít nárok na 75 % slevu ve vlacích a autobusech

ZTP/TP cestující jako dosud
Cestující do 18 let
Studenti do 26 let
Cestující nad 65 let

2. Budou platit i v 1. třídě?

Ne, pouze ve 2. třídě.

3. Jak se bude prokazovat nárok na slevu

U cestujících do 15 let není potřeba žádný doklad, od 15 let se věk bude prokazovat občanským průkazem, studentským průkazem (ISIC)1 nebo stávajícím žákovským průkazem. U cestujících v rozmezí 15 až 18 let se předpokládá, že celá tato kategorie spadá pod režim studentů, nárok se proto bude prokazovat dle věku v občanském průkazu, v studentském průkazu (ISIC) nebo stávajícím žákovském průkazu. U studentů v rozmezí 18 až 26 let je třeba prokázat režim studia, nárok se proto bude prokazovat studentským průkazem (ISIC) nebo stávajícím žákovským průkazem. U cestujících nad 65 let se nárok bude prokazovat dle věku v občanském průkazu nebo jiném obdobném dokladu.

4. Bude platit ve všech vlacích autobusech?

Dopravce po dohodě s objednatelem může část spojů vyloučit, zejména ve špičce. U komerčních spojů mimo závazek může rozhodnout sám.

5. Od kdy bude systém platit?

Stát navrhuje 10. června

6. Jaká je pravděpodobnost, že systém bude platit?

Vysoká. Slevy schvaluje pouze vláda.

7. Bude se sleva týkat i předplatních jízdenek, např. traťových?

Ano

8. Kolik bude systém stát?

Jde zatím jen o odhady, které mluví o 5,8 miliardách korun ročně.

9. Budou stejné slevy platit v MHD?

Ne, to výměr neřeší. Řada měst už ale dnes slevy nabízí automaticky těmto skupinám cestujících, často ještě vyšší.

10. Budou slevy pro mládež a studenty platit i o prázdninách?

Ano, výměr nerozlišuje prázdniny a školní rok.

Tagy autobusy doprava slevy vláda železnice
45 komentářů