Autobusy Železnice

Schváleno: Vládou prošly tříčtvrtinové slevy z jízdného pro mládež a seniory

Cestující na pražském hlavním nádraží. Foto: Jan Sůra
Cestující na pražském hlavním nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Sůra

Vláda v demisi dnes schválila kontroverzní návrh na zavedení slev z jízdného pro mládež a seniory ve výši 75 procent. Slevy by měly začít platit od června, budou se týkat linkových autobusů a vlaků.

Podle materiálu ministerstva dopravy by stát měl dopravcům jako kompenzaci za nařízené slevy platit 5,8 miliardy korun ročně. Dokument prošel podle informací deníku Zdopravy.cz meziresortním řízením bez připomínek, což je u podobně vysokých nároků na státní rozpočet neobvyklé. Tradičně se vždy ozývalo alespoň ministerstvo financí.

Podle prezidenta Svazu cestujících ve veřejné dopravě Miroslava Vyky je novinka kontraproduktivní. „Cestujícím vůbec nevyřeší to, co by chtěli – tedy zrychlení přepravy, garantované přípoje, kratší čekací doby, vyšší komfort ve vlacích, autobusech i na nádražích nebo jednodušší cestování s jednou jízdenkou na celou veřejnou dopravu,“ tvrdí Vyka s tím, že peníze by se daly využít mnohem lépe.

Svaz navíc varuje, že po zavedení slev lze očekávat zdražení akčních jízdenek o 30 až 100 procent. Dopravci se totiž podle Vyky přestanou obávat, že jim vlak zůstane prázdný. „Stát tak výrazně zakřiví trh,“ dodal Vyka.

Otázky a odpovědi k novému systému slev

1. Kdo všechno bude mít nárok na 75 % slevu ve vlacích a autobusech

ZTP/TP cestující jako dosud
Cestující do 18 let
Studenti do 26 let
Cestující nad 65 let

2. Budou platit i v 1. třídě?

Ne, pouze ve 2. třídě.

3. Jak se bude prokazovat nárok na slevu

U cestujících do 15 let není potřeba žádný doklad, od 15 let se věk bude prokazovat občanským průkazem, studentským průkazem (ISIC)1 nebo stávajícím žákovským průkazem. U cestujících v rozmezí 15 až 18 let se předpokládá, že celá tato kategorie spadá pod režim studentů, nárok se proto bude prokazovat dle věku v občanském průkazu, v studentském průkazu (ISIC) nebo stávajícím žákovském průkazu. U studentů v rozmezí 18 až 26 let je třeba prokázat režim studia, nárok se proto bude prokazovat studentským průkazem (ISIC) nebo stávajícím žákovským průkazem. U cestujících nad 65 let se nárok bude prokazovat dle věku v občanském průkazu nebo jiném obdobném dokladu.

4. Bude platit ve všech vlacích autobusech?

Dopravce po dohodě s objednatelem může část spojů vyloučit, zejména ve špičce. U komerčních spojů mimo závazek může rozhodnout sám.

5. Od kdy bude systém platit?

Stát navrhuje 10. června

6. Jaká je pravděpodobnost, že systém bude platit?

Vysoká. Slevy schvaluje pouze vláda.

7. Bude se sleva týkat i předplatních jízdenek, např. traťových?

Ano

8. Kolik bude systém stát?

Jde zatím jen o odhady, které mluví o 5,8 miliardách korun ročně.

9. Budou stejné slevy platit v MHD?

Ne, to výměr neřeší. Řada měst už ale dnes slevy nabízí automaticky těmto skupinám cestujících, často ještě vyšší.

10. Budou slevy pro mládež a studenty platit i o prázdninách?

Ano, výměr nerozlišuje prázdniny a školní rok.

45 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jan

Zrovna toto by asi vláda v demisi dělat nemusela. Ale je zajimavé, že to má fungovat v autobusech a napříč kraji objednávanými vlaky.

petr.r

a proč ne? Tuto vládu volil lid české republiky, jestli jste ji nevolil, tak asi jste volil někoho jiného a jestli je ve Vás hrdost, tak tu slevu nebudete používat.

Jan Sůra

Tuto vládu nevolil lid ČR. Tato vláda nezískala většinu ve Sněmovně.

Jan

Tuto vládu volilo 1 500 113 lidí, tedy něco málo přes 14% populace ČR. Takže bych se slovy o lidu byl zdrženlivější…

jan

Tak s rizikem, že to někdo za 14 dní bude modifikovat.. rušit.

Míra

Vláda očekává předčasné volby, tak uplácí voliče – sleva na jizdném, voda a pivo s 10%DPH a tak dále. Asi koblihy už nestačí.

petr.r

a co jako byste dělal vy? Zdražovat jak to dělalo ods? Dát daň když prší a svítí slunce, důchodcům nařídit, aby platili, že můžou dýchat?

Tadeáš

Bohužel narozdíl od Slovenska to poničí i dálkové autobusy, protože v nich nebude také již zapotřebí slev a akčních jízdenek, když o naplnění zejména ve špičce bude postaráno „plně platícími“… 🙁

AAA

Budou stejné slevy platit v MHD?
Ne, to výměr neřeší. Řada měst už ale dnes slevy nabízí automaticky těmto skupinám cestujících, často ještě vyšší.

No a řada taky ne – třeba vnější pásma PID jsou se slevami podstatně skromnější (děti 6-15 poloviční, senioři nic, až od 70 let bezplatně). Takže nově integrované autobusy (kde platí jen tarif PID) budou pro ně nakonec dražší…

petr.r

pěkná diskuze a jak dole to někdo nahodil o tych slevových průkazkách, proč nenapsal rovnou, že končí in-karty a podle reakce modrých to bude čd bolet, ale babička nemusí si kupovat in-kartu za 550 aby měla 50% slevu když na občanku bude mět 75% slevu.

železničář v důchodu

AAA: „Takže nově integrované autobusy (kde platí jen tarif PID) budou pro ně nakonec dražší…“
Jak to? Vždyť tam přece tarif PID zůstane platit stejně jako dosud.

AAA

No a jak píšu, v tarifu PID (mimo Prahu) žádné slevy pro děti 15 – 18 let a seniory 65 – 70 let nejsou. Čili kde zůstane neintegrovaný krajský autobus, budou mít tyto skupiny 75% slevu, kde bude integrovaný autobus tak nic? Nebo se vnější pásma PID za MHD považovat nebudou?

Michal

Ono to má víc rovin, nad kterými se člověk musí zamyslet. a) Je super, že pokud jste student/důchodce a cestujete sám, tak vás náklady na 1 km při jízdě v MHD konečně vyjdou levněji než jízda autem. b) Pokud bydlíte například v Ostravě a pojedete MHD (busem), tak při koupi jízdenky a jejím nastudováním zjistíte, že už teď za Vás Ostrava platí 2/3 z jízdenky. Kupní hodnota jízdenky pro občana bez slevy je např. 35Kč ( tedy cena celkem 35*3=105 Kč). No a za tyhle peníze by se dalo jezdit taxíkem. Nutno podotknout že tramvaje a busy mimo špičku jezdí… Číst vice »

Michal

oprava: pojmem MHD (městská hromadná doprava) bylo myšleno především HD

babilon

ad b) Ostrava na jízdenkách lže. To, že MHD dotuje ze dvou třetin, ještě neznamená, že dotuje ze dvou třetin každou jednotlivou jízdenku. Ve skutečnosti jednotlivé jízdenky beze slevy zhruba pokrývají náklady, zatímco ty časové jsou dotovány z nějakých 80-90 %.

Petr 766

Takže v konečném důsledku zaplatím pomalu víc než dnes, když jedu s dítětem. Někteří dopravci už zdražili plné jízdené, které platím celé a dítě dostane jakoby vyšší slevu o 25%. Takže ušetří tak maximálně důchodci peroucí se o rohlík a máslo v Penny, proč by si nezajeli na nákup i z dědiny, když to budou mít zadarmo v podstatě (stejnou „turistiku“ známe z MHD z velkým měst). Ale tak OK, „rád“ zaplatím těmto skupinám dopravu z daní, proč ne, že…. a nakonec pojedu raději autem místo přecpaným vlakem, takže si zaplatím ještě další daně v palivu atd….

Martin Khunas

Jaký dopravce konkrétně zdrařil ?

petr.r

krodos, byl levnější jak vlak, ted je dražší i s jeho čipovkou asi o tři koruny než vlak s normálním jízdným bez slev.

Sofie

Ha,ha,teď jsem se pobavila.Důchodce z dědiny si nezajede,prostě proto,že skoro nic nejezdí.Je tedy jedno kolik by zaplatil.Myslím,že důchodce z dědiny by ocenil, kdyby někdo zaplatil jeden,dva spoje navíc,než jezdit zadarmo.

Jarda

No úžasný nápad vlády zrovna v době před prázdninami a v době školních výletů. Vlaky budou praskat ve švech v určitých úsecích (popř. celé trase), objednávkový systém bude k ničemu, neboť školy a jiné organizace se rozhodnou koupit jízdenky až na nádraží před samotným odjezdem vlaku. Už vidím kraje a krajské koordinátory jak nadšeně nařizují zvýšení kapacity vlaků nejen v týdnu, ale třeba i o víkendech a jak dráhy jásají a vytahují vozy kterých mají v depech „plno“. To aby začal Slovácký expres jezdit alespoň 10-ti vozový, aby tu kapacitu od Olmika, kolem Pardubic a dál vůbec pobral. Zbytečně to… Číst vice »

liberal shark

Populistický nesmysl 🙁

Hyksos

Takže jestli to chápu dobře, tak ve špičce to vlastně platit nebude a nebo se může celý spoj vyloučit. Jinými slovy: „Tam, kde je to hodně využívané, tak tam to platit nebude?“ Není někde zmíněno, jak bude tento systém vyřizovat vyjímky? Myslím tím to, jestli se o tom dopravce rozhodně měsíc předem, den předem a nebo se to dozvíme až u pokladny?

babilon

Studenti jezdí do škol ve špičkách (ráno/odpoledne nebo pátek/neděle). Bylo by dost divné neuznávat slevu právě pro cesty do školy. Takže jestli vůbec nějaký spoj bude vyloučený ze slevového systému, tak jich bude naprosté minimum.

Bery

jj, uz jsem to psal u jineho clanku na toto tema. Vanoce, nebo Velikonoce… tam bych tipnul, ze budou nektere spoje ze slevy vyjmuty. Jinak je predpoklad uredniku MD zcela nesmyslny. Ono ve spickach jde casto prave o jediny vhodny spoj na cestu do skoly…

Dan L.

Pokud vím, tak studenti (všichni odborníci na ústavu) nedávno demonstrovali i proti vládě a Babišovi. Tak jsem zvědavý, zda jako protest tu slevu odmítnou a doplatí plnou cenu!

Pavel

Já jako student jsem o tom přemýšlel, jak tohle bojkotovat. Protože ano, přijde mi to jako populistický nesmysl, který je nepromyšlený a může veřejnou dopravu hodně poškodit.
Vlaky mám moc rád a jezdím jimi vždy, kdy to jde – ale samozřejmě, jako většina lidí (a zvlášť těch, jejichž příjmy nejsou nic moc, což studenti jednoznačně jsou), se snažím jezdit co nejlevněji. Z tohoto pohledu bych byl sám proti sobě, kdybych se té slevy vzdal. Peněz na rozhazování moc nemám, na to, abych si mohl dovolit jezdit o 300 % dráž…

Dan L.

Často dojíždím vlakem a nemohl jsem si nevšimnout, že většina studentů si ve vlaku hraje s přístrojem iphon. Já si jako pracující takový mobil nemůžu dovolit.

železničář v důchodu

Co si pamatuji a sleduji už od dob svých vlastních studií, studenti (a zejména vysokoškoláci) vždycky byli jednou z nejbohatších skupin obyvatelstva – živili je rodiče, a co si vydělali na brigádách a praxích (a že to nebylo nijak málo), bylo jejich …

Petr

Od června budou také nádražní bufety a jídelní vozy prodávat pouze koblihy, kostelecké párky a polská kuřata z Vodňan. Pro voliče Anofertu se slevou 75%.

petr.r

velice vtipné tak akorát pro fetáky a ožralí.

Já

…Aneb jak stát tunelovat v přímém přenosu.

Chachar Budvar

Konečně něco pro lidi. A hlavně pro privátní dopravce.

Martin1

Spíš to druhé než první. Pro první skupinu jde vyloženě jen o mega populistický krok.

Tomas

Slovy klasika, místo mozku z piva kostku.

Luděk Král

Zde máte vyjádření ministerstva dopravy: „Sleva se bude týkat všech seniorů nad 65 let a to i těch, kteří cestují jen občas a nevyplatilo by se jim kupovat si nějaké roční předplatné. Když pojedete vlakem a sleva se Vás bude týkat, tak bude stačit, abyste při nákupu jízdenky ukázali občanku, a slevu dostanete. Slevu poskytneme nejenom pro jízdné na železnici, ale také pro jízdné v autobusech. V České republice máme 6 258 obcí, pouze 1 663 obcí má železniční spojení, ale plných 6 203 obcí je obsluhováno autobusovou dopravou, většinou dotovanou z veřejných zdrojů. Takže chceme být féroví i k… Číst vice »

Bery

Hezke, ale nejak se zapomneli vyjadrit k tomu, co se stane v pripade, ze se v tom svem odhadu sekli a castka na kompenzace nebude stacit ? 😉

Petr 766

Kdyby se ŤukŤuk raději věnoval tomu, že dálniční síť současným tempem nebude dostavěná ani v roce 2050 (měla být původně 2010….) a nevymýšlel populistické a represivní nesmysly typu jízdné zdarma nebo vyšší a vyšší šikana řidičů.

Roman

no potes, takze budu muset jezdit 1.tridou…diky Babisi

železničář v důchodu

Dobrý nápad: aspoň bude trochu víc vytížená a dopravci snížíte prokazatelnou ztrátu …

David

1. třida bude taky plná. Standardem ČD je půl vozu, max 1 vůz 1. třídy. To se zaplní hned.

železničář v důchodu

No, vznikla z toho sice pěkná zparchantělina, která především neodstraňuje zdržování se zbytečným nákupem (a tedy i nikoli úplně levným tiskem) jízdenek, ale co už naděláme …
Jak to asi dělají ti Maďaři, kteří tak komplikovaný systém v případě seniorů vůbec nepotřebují a odvezou každou osobu „65+“ z EU jen na průkaz osvědčující dosažený věk (+ případně místenku či příplatek povinný pro jakéhokoli cestujícího), a to ve veškeré pozemní VHD (včetně MHD)?

Martin

Bude sleva platit i pro zahranicni studenty?

Bery

Pokud jsou z EU, tak by sleva mela platit.

Tomas

Nejen pro zahraniční studenty, ale i pro zahraniční důchodce.

Riki

Populisté ve vládě je to nejhorší co může jakýkoliv stát a nejen náš potkat.
Populismus je styl politiky, který usiluje o získání široké základny voličů údajnou ochranou zájmů prostých lidí proti různým ohrožením a prosazováním témat vzbuzujících emocionální reakce veřejnosti.
Rozdávat a zadlužovat se místo vytvářet rezervy a splácet staré dluhy, nebo alespoň masivně investovat je v současné době růstu a blahobytu neodpustitelné.

Howg