Rychlý návod na londýnskou dopravu: Na čtyři dny, s dětmi, co nejlevněji

Stanice londýnského metra. Foto: Jan Nevyhoštěný, Zdopravy.czStanice londýnského metra. Foto: Jan Nevyhoštěný, Zdopravy.cz

Londýnská doprava je na první pohled velmi komplikovaná, na ten druhý pak pohodlná a racionální.

25 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin

Super. Ale doplňující dotaz: Lze při platbě bankovní kartou zaplatit i za spolucestující např. děti? U nás v Ostravě to lze. Tvrdili že ostravský systém je stejný jako londýnský.

Vašek

Super článek! Placení kartou je mega pohodlné, rychlé a z nabízených variant nejlevnější. 🙂 Jen na plánování doporučuji Citymapper – velmi dobrá a přehledná aplikace 😉

jacxs

Kéž by ten contactless systém fungoval i v Praze…jinak londýnskou MHD mám fakt rád a už se těsím, až se tam zase někdy svezu

MHD

Po Londýnském vzoru raději ne. Další karta v peněžence, když se jízdné dá platit přímo platební kartou.

Jakub

To mozete aj v Londyne, nepotrebujete ziadnu dalsiu kartu.

jacxs

vsak mluvim o contacless systemu platebni kartou

David

Proč? Londýnský systém je velmi pohodlný, pípal jsem mobilem s apple pay a ušetřilo to tedy hodně stresu a času s nákupem jizdenek a s rozhodnutím, kterou vlastně koupit.

Pedro

Úplně jsem nepochopil ten rozdíl mezi Oyster card (zastaralá) a Visitor Oyster Card, která stojí 5 liber a musím si ji nechat fyzicky poslat domů, příčemž se může stát, při úrovni České pošty, že ji ani před odjezdem nedostanu. Jedině ta sleva 50% pro 11 leté děcko. Nebo ještě něco?

Martas

Pokud to nepotřebujete pro děti na slevu, tak normálně „pípejte“ platební kartou. Oyster Card nemá jinak smysl. A rozdíly moc nejsou. Visit jde doručit domů, klasiku musíte až tam. Vytaženo z visitlondon: An Oyster card may be the most cost-effective option if you are only visiting for a few days. A 7 Day Travelcard is a good option if you are visiting for a week and only plan to visit central London. You can also use contactless payment, which has both a daily and weekly fare cap. This may work out cheaper than a Travelcard. A Visitor Oyster card can… Číst vice »

Pedro

Dík. Budeme mit děti 9 a 11. Takže mi to vychází, že dospělí budeme normálně pípat platební kartou, děcko 11 bude mít klasiku Oyster a 9 letý bude jezdit s náma zadarmo. Pochopil jsem to správně?

Martas

Ano, podle stránek „dopravního podniku“ je to tak. Starší bude potřebovat dočasnou kartu, kterou vyřídíte u přepážky tam (platnost max. 14 dní) . Mladší nesmí jezdit samo (a asi raději pas, nebo doklad, kolik mu je).

Lysimachia

Systém s platebními kartami se tedy dá přirovnat k tomu brněnskému?

Olda_údržbář

Ze Stansted jsem jel vždy vlakem (Stansted Express) na Liverpool Street a vždy naprosto bez problémů. Lístky jsem kupoval cca měsíc dopředu, za cenu běžnou, odpovídající lokalitě a kvalitě služby. Jet busem by mě ani nenapadlo. Vystoupit v páteční pozdní večer přímo v City má své kouzlo 🙂

Miropiro

Proč ne. Záleží taky, kam kdo míří. Já jsem při své první návštěvě Londýna jel autobusem na Stratford. Zpoždění vzhledem k cestě asi v jedenáct večer do Londýna nebylo.

smasska

Tak ono se v rámci Stansted Expressu dá koupit lupen přímo na Stratford s přestupem na Tottenham Hale.

PetrN

Za mě že Stanstedu autobus v poměru cena/výkon jasná volba. Vlak neufecne předražený, minimálně pokud nemáte možnost kupovat x týdnů nebo měsíců dopředu. National expres je fajn společnost, busy mají pochopitelně WiFi, Klímu, USB zásuvky .. a cesta je příjemná a pohodlná 🙂 Je na zvážení každého, co mu víc vyhovuje 🙂 A hlavně na době příjezdu, protože mimo dopravní špičku se doba jízdy busem a vlakem už tolik neliší, ve špičce, kdy může být Londýn zasekaný je to pochopitelné jiné

Samo

A ešte by som dodal že denný limit v Londýne sa nepočíta od polnoci do polnoci, ale od 4:30 do 4:29, pričom rozhodujúci je čas začiatku cesty 🙂

Samo

„Ve stanicích někdy najdete také růžové čtečky, většinou tam, kde se potkává víc systémů dopravy. Ty musíte použít hlavně když přestupujete například z metra na vlak, aby se správně trasovala a spočítala cena.“ – Toto je nepresné, nemá to nič s prestupom medzi vlakom a metrom. Ružové čítačky sa používajú na tangenciálnych trasách aby cestujúcemu nebolo účtované cestovné s drahšou vnútornou zónou ak ňou neprechádza. Napríklad ak idete zo zóny 3 na západe do zóny 3 na východe, tak normálne systém zaúčtuje zóny 1, 2, 3. Ak však idete tangencialnou trasou ktorá obchádza zónu 1, v nejakom prestupnom bode sa… Číst vice »

David

Výhodná akce s Travelcard 1+1 zdarma na vstupy do mnohých památek a turisticky zajímavých míst a podobné akce již neplatí?

Martin Hol

Stále platí, sleva 2FOR1. Nutno pořídit Travelcard u železničního dopravce (ačkoliv posledně mě nikde nekontrolovali):

https://www.daysoutguide.co.uk/2for1-london

Igor

Prozíravě jsem koupil u Ryanu transfer z letiště do centra u letu z Mošnova na Stansted autobusem a i na cestu zpět, tři měsíce před příletem a neskutečně se to vyplatilo, protože zrovna v den měli jako obvykle stávku a nejelo vůbec nic.

Jiří Kocurek

jako obvykle stávku… ještě že nestávkují hoteliéři.

MaT

A co kdyby stávkovali ti, co to zajišťují pro ten Ryanair?

User

Díky za článek, příští týden se bude hodit.

p.ondrash

Díky za tipy, některé znám a některé jsem se dozvěděl, např. že si mohu kontrolovat, co jsem na platební kartě projel. Platební kartou se tam cestuje super.