Rychlejší, než čekali. Nejdelší let světa přistál o hodinu dříve, delší trase navzdory
Airbus A350-900 ULR pro Singapore Airlines. Foto: Singapore Airlines
Sedmnáct hodin a deset minut strávili cestující v letadle mezi Singapurem a letištěm Newark v aglomeraci New Yorku. Singapore Airlines
Pane jo, tak nakonec to kucí singapurský měli spočítané moc dobře 🙂 Pod květnovým článkem (ohledně ohlášení tohoto letu) jsem se podivoval nad uvedenou vzdáleností 16 700 km, když předchozí let SQ21 na této trase byl o téměř 1 300 km kratší, ale podle údajů FlightAware tento let SQ22 urazil vzdálenost 16 562 km. Tehdy jsem doufal, že by mi někoho z diskutujících (místo haluzí ohledně great circle) mohl vysvětlit, že je to z důvodu očekávaného příznivého proudění větru v oblasti Tichého oceánu, které tak nebude mít dopad jen na dobu letu (uvedenou v článku), ale právě i na vzdálenost.… Číst vice »
Great circle neni zadna haluz… to je prosty fakt. Delka letu se uvadi bzdy podle GC vzdalenosti.
To letadlo jednou poleti tak, jednou jinak.
V pořádku, haluz byla ta diskuze pod mým příspěvkem, ne GC jako takový 🙂 Já právě GC zmiňoval, že se to liší fakt o hodně, ale jeden mi tam vysvětloval, že se vždy létá jinudy, druhý zase proč používám anglické označení a tak… Konstruktivita nula.
Koukal jsem na tu květnovou diskusi a byla trochu zmatená. Můj oblíbený server pro zobrazování spojení na zeměkouli je GC mapper. Do New Yorku letěli o nějakých 1000 km delší trasou než je minimum. Teď už letí zpátky jako SIA21 a zatím míří nejkratší trasou přes západní Grónsko, tak uvidíme, jestli neuhnou.
http://www.gcmap.com/mapui?P=SIN-NRT-SYA-ANC-EWR,+EWR-SIN&MP=ortho&MC=IKS&DU=km&SG=850&SU=kph
Na zobrazení větrů včetně plánovaných tras východním a západním směrem na dnešní den je nejlepší https://skyvector.com/