LOT 3a leaderboard

Ryanair vykázal další ztrátu, ceny letenek zůstávají stále pod úrovní před pandemií

Ryanair a jeho Boeing 737-800. Foto: RyanairRyanair a jeho Boeing 737-800. Foto: Ryanair

K expanzi má přispět hlavně nákup 210 nových letadel.

Letecká společnost Ryanair zlepšila své odhady o dalším vývoji hospodaření, zejména v počtu přepravených cestujících. Dopravce i přes nepříznivou situaci na trhu potvrdil velké plány na expanzi. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků.

Ryanair za poslední čtvrtletí prodělal 273 milionů eur. Šéf Ryanairu Michael O’Leary uvedl, že byznys firmy stále ovlivňuje pandemie koronaviru i řada chaotických rozhodnutí vlád. Otevírání možností cestování podle něj vždy znamená velký nárůst poptávky. „Ceny letenek zůstávají pod úrovní před pandemií,“ řekl O’Leary. V červnu dopravce přepravil 5 milionů cestujících, za červenec očekává 9 milionů pasažérů, v srpnu ještě více.

O’Leary zopakoval svoji kritiku státní pomoci některým dopravcům, která podle něj naruší hospodářskou soutěž na několik let.  Dopravce navýšil odhad minimálního počtu přepravených cestujících za finanční rok z 80 na 90 milionů pasažérů. „Můžeme očekávat díky pokračující proočkovanosti silný růst zájmu o létání,“ dodal O’Leary. Firma plánuje nárůst počtu cestujících na 200 milionů za rok během pěti let. Cestou k tomu má být především nový Boeing 737-8200, kterých má Ryanair objednáno celkem 210. I když je podle šéfa Ryanairu velmi obtížné předpovídat další vývoj, očekává už letos návrat do zisku. V USA se někteří dopravci dostali do plusu už v posledním čtvrtletí.

S nárůstem počtu cestujících a poptávky zaznamenal Ryanair i větší obsazenost, v průměru 73 %. Před covidem hlásil využití sedaček přes 90 %. Z každého cestujícího měl Ryanair v průměru 45 euro, z toho samotná cena letenky tvořila jen lehce přes polovinu. Už 22 euro na osobu připadá na dodatečné poplatky, například za přednostní nástup do letadla.

Ryanair si pochvaluje, že současná krize přispěla ke snížení nákladů na řady letišť včetně získání nových incentivních programů na nové linky. Ryanair za poslední tři měsíce oznámil otevření dalších nových základen, například v Billundu, Rize, Stockholmu, Zadaru a Záhřebu.

I přes krizi má Ryanair na účtech přes čtyři miliardy, devadesát procent svých letadel má už splacených. O důvěře investorů svědčí i nové dluhopisy na pět let, které jsou úročeny jen 0,875 %.

Tagy Ryanair seznam
12 komentářů