Letecké společnosti Letectví

Ryanair potichu zvýšil poplatky, zavazadla na palubu stojí až o dvě třetiny více

Ilustrační foto Ryanairu k problematice palubních zavazadel. Foto: Ryanair
Ilustrační foto Ryanairu k problematice palubních zavazadel. Foto: Ryanair

Největší evropská nízkonákladová letecká společnost Ryanair zamíchala svým ceníkem za své dodatečné služby. Změny se týkají poplatků za přednostní nástup a přepravu zavazadel.

Předchozí ceník začal platit od listopadu, firma ho prezentovala jako krok k rychlejšímu nástupu do letadla a eliminaci zpoždění. Za přednostní odbavení od listopadu vybírala 6 eur bez ohledu na délku letu. Ceník ale dlouho nevydržel. Od začátku roku je na stránkách firmy nový ceník, který zvyšuje poplatky až o dvě třetiny.ná

Firma nijak změnu neoznámila a nevysvětlila, pouze změnila ceník na stránkách. Vyšší poplatky jsou patrné z rezervačního systému aerolinky, původní ceník platný od listopadu nahradil nový, který udává rozptyl cen od 6 do 10 eur.

Cestující s přednostním nástupem mají kromě dřívějšího vstupu do letadla možnost vzít si s sebou zdarma dvě palubní zavazadla, ostatní si mohou vzít pouze jedno miniaturní a větší si musejí nechat odbavit.

Podobně zdražilo i odbavení zavazadla. Zatímco dříve desetikilový kufr stál 8 až 10 eur podle letu, nově je to 10 až 12 eur. Není přitom jasné, podle jakého klíče Ryanair určuje trasy s vyšší či nižší cenou. Například na vybraných letech z Pardubic do Alicante stojí přednostní nástup 150 Kč ve směru z Pardubic, z Alicante do Pardubic ale už 200 Kč.

Ryanair letos na začátku roku pošesté získat titul nejhorší letecké společnosti na krátkou vzdálenost od spotřebitelského magazínu Which? Navzdory kritice ale firma dál roste a přibývají ji každoročně cestující.

tagy
25 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bob

To zdražení od ledna už prezentují od listopadu s tím, že během listopadu a prosince poskytovaly slevy z nových cen. Aspoň takhle nějak to bylo v emailu, který mi furt zasílali.

Rxxx

Pozor překlep
přednostní nákup

Kajman

Copak to, taky umí zvedat cenu během rezervace, to je taky dost opruz. Zrovna dneska, dostal jsem se až k platbě, kterou to nenechalo projít, musel jsem začít úplně od začátku a bác ho, cena se zvedla asi o 12 eur. Ne že by mě to zabilo, spíš to tak akorát nas**e.

Vorvan

Používejte tzv anonymní mód v prohlížeči, nebo nedivolte ukládat žádná cookies. Pěkně to mají poresene prohlížeče brave a Firefox Focus.

Jen tak

Tim to opravdu nevyresite 🙂

babilon

Překvapivé. Já jsem si vždycky myslel, že příplatek je za zavazadlo do podpalubí, protože to znamená hromadu lidské práce navíc.

babilon

Aha, už to vidím, za kufr se platí ještě víc.

Jen tak

U lowcostu se plati za vsechno… 🙂

mfr

To je naprosto v pořádku, ale napsal bych to trochu jinak: platím jen za to, co využiju. Ceny par euro a dostanu se po Evropě kam chci. Komu se to nelíbí, ať letí třeba s ČSA, BA či AF apod.

Michal

To budu raději létat s AF než s Ryanairem.. Ono už i dneska se da s klasickou aerolinkou létat levně a ještě s daleko větším servisem. Navíc, pokud je člověk chytrý a léta pravidelně, může si díky FF programu výlétat dost velké výhody.. 🙂 Nikdo nic neřeší, žádné buzerace, příjemní lidé… Ale pokud někdo věří tomu, že je RA levný a super.. nechme ho v tom žít. 🙂

Jen tak

No…. ty “velke vyhody” by me zajimaly (jsem kartickar, tak by me zajimalo, co mi uteklo).

Nocmene faktem je, ze klasicke aerolinky jsou dnes velmi levne, a nabizi toho preci jen o neco vic, nez ryanair a spol.

Michal

Tak třeba check-in bag zdarma, výběr sedadla zdarma, vstup do salonku zdarma 1+1, Sky Priority. Za mě ročně ušetřené náklady v desítkách tisíc.

Jen tak

A h so… tyhle myslite. Ok 🙂

Michal

Pro me dost dulezite veci… navic pri letech do USA defakt nezbytnosti eliminujici ztratu casu. Neco co mi Ryanair da jen za prachy a pak jsou ty letenky stejne drahe. A uz nemluvik o upgradech za lepsi ceny atd…

Sgd

Ryanair Melita do USA, tak to není porovnatelné

Jen tak

ono nejde jen o USA…. skypriority je docela fajn vec i privnitroevropskych letech, kde dovede usetrit spoustu casu.

Frank

Já myslím že naprosto v pořádku 🙂 Je to soukromá firma, takže má zcela nárok na to, určovat si podmínky. Pokud je zde prioritní nástup, který je pro pouze 90 cestujících a pak jsou tu další cestující, kteří si stěžují, že na ně již nezbylo, logickým krokem je zdražení této služby na úroveň toho, aby si to za vyšší cenu koupilo právě 90 cestujících. A že je tu spousta těch, kteří si neumí přečíst podmínky při koupi letenky a následně i na palubní vstupence, to je hodl dáno tím, že jsou letenky tak levné a letět může de-facto každý. Nadávat… Číst vice »

Jen tak

Zajimalo by me, za co jste dostsl ten minus… lip uz to napsat neslo

Člověk

„ostatní si mohou vzít pouze jedno miniaturní“ To je přehnané tvrzení, zrovna nedávno jsem do jejich nového rámu nacpal větší baťoh s zimním oblečením na týden.

babilon

Já čtu v pokynech 35x20x20 cm, a tam se větší batoh nevejde snad ani prázdný.

mfr

Je to 40x25x20, což je ale skoro totéž…

T.H.

Co s sebou proboha taháte, že vám to (na pár dní) nestačí?

Jen tak

Ne kazdej je prasatko, chodici tyden v jednom tricku….9

T.H.

Do dvaceti litrů (plusmínus, zas tak bigotní to u „měkkých“ batohů není), což jsou pro porovnání dva standardní kýble, se vejde jenom jedno tričko?
No jo, za půlku skříně s sebou si holt budete muset připlatit.